Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün yapılan gündem dışı konuşmalarda ülkedeki siyasi ve ekonomik gelişmeler ele alındı.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün...
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün yapılan gündem dışı konuşmalarda ülkedeki siyasi ve ekonomik gelişmeler ele alındı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, gündem dışı konuşmasında, büyük turizm işletmecilerinin çalışanlarına köle gibi davrandığını öne sürerek, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin çalışma hayatıyla ilgili denetleme yapmadığını iddia etti.

Patronların çalışanların işine keyfi şekilde son verdiğini savunan Adem, “Bir ülkede insanların ekmek parasıyla oymak bu kadar kolay mı?” diye sordu.

Konuşmasında, KKTC’de yerli iş gücü istihdamı yapılmadığını ileri süren Sonay Adem, kaçak iş gücünün önüne geçilemediğini iddia ederek, “Gazinolar denetlenmiyor. Buralarda yüzde 70 oranında izinsiz insan çalışıyor. Vatandaş olmayan kişiler ülkede müteahhitlik yapıyor…” diye konuştu.

Adem, UBP Hükümeti’ni “Yeteneksiz” ve “Bilgisiz” olmakla suçlayarak, KKTC’de “Çalışma Yasası” olup olmadığını, hükümetin yasaları uygulamak için ne yaptığını sordu.

Sonay Adem, “Bu ülkede çok büyük rezaletler dönüyor ancak Çalışma Bakanı müfettişlerine talimat vererek kaçak işçilerin rapor edilmemesini söylüyor. Kazara yazılanlar varsa onların raporları da yırtılıyor” iddiasında bulundu.

Güney Kıbrıs’taki ekonomik krize değinen Sonay Adem, Güney’in yerel iş gücü istihdamı için çalışmalar yaptığını ifade ederek, söz konusu projelerin KKTC’de duvara vurdurulduğunu söyledi.

Değirmenlik Belediyesi’nin Ercan’daki gelir-gider kavgasından etkilenmesine değinen ve hükümetin tavrını eleştiren Adem, “Hükümet tek bir olumlu iş yapmadığı gibi varolan iyi işleri yıkmak için çalışıyor” dedi.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de ekonomi ve siyasi gelişmelerle ilgili gündem dışı konuşmasına, UBP’deki iç kavgalarla ilgili “Kıbrıs’ta olduğu gibi, fiilen ateşkes söz konusu olduğu halde anlaşma yapılmadığı için herkes hazırolda birbirlerini mazgal deliğinden gözler” esprisiyle başladı.

Türkiye’deki çözüm süreci ve Anayasa değişikliği tartışmalarına değinen Soyer, Türkiye’nin bu konuda attığı cesaretli adımların takdir edilmesi gerektiğini söyledi. Soyer, “Bizde ne var? Ciddi yapısal sorunlar kimsenin gündeminde değil. Dinamik üremeyen yerde gelişme durur. Biz bunu yaşıyoruz” dedi.

Soyer, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in Kıbrıs ile ilgili açıklamasının önemine vurgu yaparak, bu konunun da gündemin esas konusu olmamasının düşündürücü olduğunu kaydetti.

Ferdi Sabit Soyer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “telefonlarım dinleniyor” yönündeki açıklaması üzerine Meclis’te sorduğu soruya, polisin, “böyle bir şey yapılmaz” yönünde yanıt verdiğini söyledi.

Soyer, yasalarda buna imkan sağlayacak düzenlemeler bulunduğuna işaret ederek, polisin verdiği yanıtla işi savuşturduğunu ileri sürdü. Aldığı kısa yanıtı yetersiz bulduğunu kaydeden Soyer, “Sorularımı yineliyorum. Telefonlar dinleniyor mu? Gereken teknik alt yapı var mı? İddia edildiği gibi telefon dinleme amaçlı, tam donanımlı otomobil var mı? Varsa, hangi kuruluşun envanterine kayıtlıdır? Bunların yanıtını bekliyorum” dedi.

Ferdi Sabit Soyer, sivilleşme ve demokratikleşme talebinin, Türkiye’de hazırlanan raporlarda yer almasına rağmen Kıbrıs Türkü’nün gündeminde bulunmadığına işaret ederek, bu konunun gündemin esas meselesi olması gerektiğini söyledi.

Soyer, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın “Sizin için hazırlattık” dediği raporlar ve içeriklerinden haberdar olmamaktan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

EMİROĞULLARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları da tarımla ilgili gündem dışı konuşmasında, hazırlanan faiz yasalarının yetersiz kaldığını ve vatandaşın hala zorda olduğunu söyledi.

Turizm fonu harcamalarıyla ilgili sorusuna aldığı yanıtın yetersiz olduğunu savunan Emiroğulları, yanıtta her alan harcama kalemlerine açıklık getirilmesini ve kime ne kadar verildiğinin açıklanmasını istedi.

Emiroğulları, Tarım Bakanı müsteşarının bala ihracatı yaptığı yönündeki duyumlar bulunduğuna işaret ederek, kuraklık nedeniyle bala fiyatının arttığını, mazot ve doğrudan gelir desteği olmamasından dolayı hayvancıların patlama noktasına geldiğini iddia etti.

Kuraklıkta üreticiye verilecek fiyatın henüz belli olmadığını ifade eden Emiroğulları, tüm uygulamaların günü birlik olduğunu ileri sürerek, UBP hükümeti ve Başbakan İrsen Küçük’ün saygınlığını yitirdiğini iddia etti.

AMCAOĞLU

Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, eleştirileri yanıtladığı konuşmada, Emiroğulları’na, hakaret etmeden, derdini uygun lisanla anlatma uyarısında bulundu.

Müsteşarla ilgili iddialara değinen Amcaoğlu, gerçek olduğu ispatlanması halinde gerekenin yapılacağını ancak müsteşarın böyle bir şeye ihtiyacı olmadığına da vurgu yaptı. İhtiyaç fazlasının bir kısmının yurt dışına gönderilmesi yönünde bir iradenin sözkonusu olduğunu ve her şeyin düşünülüp, tartışıldığını kaydeden Amcaoğlu, “balalar gidiyor da hayvanlarımızı aç kalacak” söylemlerine ancak gülebileceklerini söyledi.

Amcaoğlu, kurakla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, desteklerin ödenmesindeki gecikmenin, özellikle mazot ödemelerindeki gecikmenin bakanlıktan kaynaklanmadığını kaydetti. Amcaoğlu, mazot desteği ödemelerinin muhtemelen yarın yapılacağını belirtti.

Türkiye’den getirilecek su konusundaki tartışmalara değinen Amcaoğlu, suyun dağıtım yönteminin hala belirlenmediğini, tartışmaların sürdüğünü belirtti. Amcaoğlu, “Yap-işlet-devret mi, yoksa işletme yöntemiyle mi dağıtılacak? Bunu tartışıyoruz” dedi.

Amcaoğlu, fiyatın ne olacağını bugün söylemenin mümkün olmadığını ancak bugünkü fiyatlardan daha yüksek olmayacağını söyledi. Amcaoğlu, fiyatın, Türkiyeli yetkililerle  yapılacak toplantılarla belirleneceğine işaret etti.

GDO’lu ürünlerin yasak olduğuna kaydeden Amcaoğlu, ürünlerin geldiği ülkeye göre gereken tedbirlerin de alındığını söyledi. Amcaoğlu, gerek hayvansal, gerekse bitkisel ürünlerin tahlil edilebileceği bir laboratuarın tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Amcaoğlu, özellikle hayvancılık sektöründe yaratılmak istenen tedirginliği çok yakından izlediklerine işaret ederek, eğer olağanüstü bir gelişme olması halinde hemen müdahale edilebilecek durumda olacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından yazılı ve sözlü sorulara geçildi. İlgili bakanların bulunmamasından dolayı genel kurul bugünkü toplantısını tamamladı. Genel Kurul 16 Mayıs’ta toplanacak.

 
9 Mayıs 2013 Perşembe 14:30
Okunma: 1050
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu