Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Komitelerle İlgili Tartışma

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Komitelerle İlgili Tartışma

Lefkoşa, 12 Mart 12 (T.a.k.) Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Çeşitli Konularda Araştırmalar Yapmak Üzere Kurulan Komitelerin Görev Süresinin Uzatılması Önerilerini Tartıştı..

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Komitelerle İlgili Tartışma

Muhalefetin, komitelerin gereken sıklıkta toplanıp, çalışmaları tamamlamamasıyla ilgili eleştirilerde bulunduğu görüşme sırasında sert tartışmalar yaşandı.

Sunuşlarla başlayan genel kurul, Belediyeler (Değişiklik) Yasası'nın mecliste ivedilikle ele alınması önerisini görüştü. CTP Milletvekili Sonay Adem, öneriyle ilgili sunuş konuşmasında, binlerce yurttaşı etkileyecek yasa değişikliğinin, ivedilikle sonuç getirici şekilde ele alınması gerektiğini söyledi. Belediyelerin zorda olduğunu ve yasal düzenlemenin şart olduğunu kaydeden Adem, çalışanların birikimlerinin toplandığı kurumun savurganca bertaraf edilmesinin önlenmesini istedi.

Lehte görüş ortaya koymak üzere söz alan İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmasında, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise önergenin oylamasının ertelenmesini isteyerek benzer çalışmanın yapıldığını ve 15 güne kadar tamamlanacağından, bu iki çalışmanın birleştirilebileceğini söyledi.

Belediyelerin SSK ve İhtiyat Sandığı Prim ödeme sıkıntılarının bilindiğini dile getiren Çavuşoğlu, bu ödemelerin ve mahkemelerde kesinleşmiş kararlara binaen ödenmesi gerekenlerin, devlet katkısını da kapsayacak çerçevede kendilerinin de bir taslak çalışma yaparak bakanlar kurulundan geçtiğini belirtti.

Çavuşoğlu, CTP'nin önerisine evet oyu vereceklerini belirtti.

Aleyhte görüş ortaya koymak üzere söz alan DP Milletvekili Serdar Denktaş, belediyelerin genel sorunlarını çözmeden geçirilecek yasayla sadece maaşların ödenebileceğini söyledi. Öncelikle belediyelerin masaya yatırılıp, gerekmesi halinde bazı belediyelerin birleştirilebileceğini kaydeden Denktaş, sorunların, palyatif  önerilerle çözümlenemeyecek kadar karmaşık olduğunu belirtti. Kalıcı çözümler getirmeyen sorunların belediyeleri iflasa götürebileceğini kaydeden Denktaş, ivediliğin onaylanmamasını istedi. Denktaş ayrıca hükümetin ilgili bakanı, seçilmiş belediye başkanlarını görevden alabilecek yetkilerle donatacağı yönünde duyumlar aldığını belirterek, bunun sakıncalarına işaret etti. Konuşmaların ardından yasa değişikliği için ivedilik alınması oy çokluğuyla kabul edildi.

KOMİTELER

Genel kurulda daha sonra, Gazimağusa Serbest Limanı'nda, Kum, Yanık Un, Kepek Ve Mısır Kepeği İle İlgili İhmal, Yasa Dışılık Ve Haksız Kazanç Olup Olmadığına Dair Araştırma Komitesi, kendisine verilen sürede çalışmasını tamamlayamadığından ek süre verilmesi görüşüldü. Aleyhte görüş belirtmek üzere söz alan DP Milletvekili Serdar Denktaş, "komitelerin toplanamamasından doğan sorunlara" değinerek, kum ve ununun kalktığı düşünüldüğü zaman, bu komitenin görev süresinin uzatılmasının anlamlı olmayacağını savundu. Lehte görüş belirtmek üzere söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, konunun çözümlenmesi için komitenin görev süresinin uzatılması gerektiğini söyledi. Angolemli ayrıca bir önceki öneriyle ilgili görüşlerini de ortaya koydu.

CTP Milletvekili Sonay Adem de söz alarak hükümeti ağır bir dille eleştirdi ve Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun görev ve sorumluluklarını irdeledi. Adem, kurulun görevinin dışına çıktığını ve düzmece rapor hazırladığını savundu. Adem, komiteye 2 ay daha süre verilmesine onay vereceklerini söyledi.

Başbakan İrsen Küçük de konuşmasında, çıkan raporlarda gerçeklerin ortaya konulması gerektiğini vurguladı. Küçük, "Kabul ettiğimize göre iktidar olarak saklayacak bir şeyimiz yoktur. Gerçeklerin ortaya konulması gerekir. Olay suçlu varsa aramak değil aynı hataların tekrarlanmamasıdır. Bunların bize ders olması ve bizden sonraki parlamentoların dikkat etmesi gereken hususları ortaya koymaktır" dedi.

Başbakan Küçük, parlamentonun üretkenliğinin topluma örnek olunması gerektiğini söyledi ve "Gerekli güvenceyi size veririm. İktidarın endişesi olsa araştırmazdı" ifadelerini kullandı.

Öneri daha sonra oy çokluğuyla kabul edildi.

Genel Kurul daha sonra sel felaketi ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde meydana gelen ölümlerin araştırılmasıyla ilgili araştırma komitesinin görev süresinin 2 ay daha uzatılması önerisini görüştü.

Öneriyle ilgili ilk sözü alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, komitelerden çalışmalarını tamamlamalarını beklemenin, ölü gözünden yaş gelmesini beklemek anlamına geleceğini savundu. Hükümetin hiçbir icraatının sorumluluğunu kabul etmediğini iddia eden Çakıcı, ülkede yaşanan tüm olumsuzları normal gören bir Başbakan ile karşı karşıya bulunduklarını ileri sürdü. Hükümetin tüm icraatlarının kurultaya dönük olduğunu ileri sürerek, Çakıcı, "Ortaya konan vizyon, KKTC'ye dahi sahip çıkmayan bir vizyon. Siz bize vilayeti layık görüyorsunuz" dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ise komitenin son dönemde kaç kez toplanıp, ne yaptığını sordu. Denktaş, "Bundan sonraki dönemde ne yapacak ki ek süre için oy vereyim. Abesle iştigal haline geldi" dedi. Denktaş, muhalefetin talep ettiği bir araştırma konusunda ya hükümetin kendi milletvekili görevlendirip rapor hazırlamasını, ya da muhalefet çoğunluklu bir komitenin yapacağı çalışmaların sonuçlandırılmasını önerdi. Serdar Denktaş, tüm araştırma komiteleri uzatma önerilerine oylarının red olacağını söyledi. Konuşmaların ardından oy çokluğuyla öneri kabul edildi.

KTHY

Genel kurul daha sonra KTHY ile ilgili araştırma komitesinin görev süresinin uzatılmasına ilişkin öneriyi görüştü. UBP Milletvekili Afet Özcafer, lehte konuşmasında, komitelerin çalışmalarıyla ilgili terredütü olanların toplantı tutanaklarından gerçekleri öğrenebileceğini belirtti. Özcafer, komite çalışmalarına çamur atarak, bir yere varmanın mümkün olmadığını söyledi.

CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu da konuşmasında, komitenin 9 kez toplandığını ve raporun, raportörlerin katılımıyla hazırlanmadığını savundu. Fellahoğlu, "Bu rapor Başbakanlık Denetleme Kurulu'nda hazırlandı. Ama nerede kim hazırlamışsa suç işledi. Biz CTP olarak bu raporu ve bu başkanı tanımıyoruz" dedi.

CTP Milletvekili Sonay Adem de konuşmasında, ortada sahte bir rapor olduğunu ve bu raporun Başbakanlık Denetleme Kurulu'nda hazırlandığını savundu. Adem, bu komitenin daha fazla çalışamayacağını ileri sürerek, görev süresinin uzatılmaması ve mecliste yeni bir komite kurulması önerisinde bulundu.

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de yerinden yaptığı konuşmada, komitenin, İç Tüzüğe aykırı hareket ettiğini ve bir suç işlendiğini ileri sürdü. Soyer, raportörün hazır bulunmadığını ve komitenin kararı olmadan rapor hazırlanamayacağını söyledi ve Başkanlık Divanı'nı göreve çağırdı.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da söz alarak, meclisteki bütün partilerin yer alacağı yeni bir komite kurulması önerisine destek verdi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de komitenin raporunu beklediğini söyledi. Genel kurul daha sonra oy çokluğuyla komitenin görev süresini uzattı.

Genel kurula daha sonra Yedikonuk'ta petrol dolum tesisi kurulmasıyla ilgili araştırma komitesinin oluşturulması bilgisi sunuldu. Karara göre komite başkanlığına UBP Milletvekili Ahmet Eti, başkan yardımcılığına da CTP Milletvekili Salih İzbul getirildi.

GÜNDEM DIŞI KONUŞMALARA GEÇİLDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu daha sonra gündem dışı konuşmalara geçti.

(FEZ/HÖ)

 
12 Mart 2012 Pazartesi 13:13
Okunma: 468
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu