Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURİYET MECLİSİ İKİNCİ DENEMESİNDE TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ İKİNCİ DENEMESİNDE TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu ikinci denemesinde toplandı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ İKİNCİ DENEMESİNDE TOPLANDI

 

 (T.A.K): 

Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı başkanlığında saat 10.40'ta ikinci toplanma denemesini yapan Genel Kurul, sağlanan nisapla toplandı.

Genel Kurul'da milletvekillerinin güncel konuşma istemlerinden önce söz alan DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, ilk olarak hükümetin Meclisi açamamasını eleştirdi, Meclisin DP-UG desteğiyle açıldığını ifade ederek, bunun düzeltilmesini istedi.

Denktaş, Kıbrıs müzakereleri ve Güneyde açıklanan "tutanakları? gündeme getirerek, Cumhurbaşkanı'na; "İvedi olarak  Anastasiades ile birlikte bugüne kadar mutabakata varılmış her şeyi birlikte açıklasınlar, bize başka Rum tarafına başka değil. Anastasiades buna yanaşmıyorsa Akıncı tüm mutabakatı paylaşmak durumundadır? dedi.

Denktaş, "bunun Cumhurbaşkanı'nın halkına boynunun borcu? olduğunu kaydetti, Meclis kürsüsünden Cumhurbaşkanı'na hitaben "Geç olmadan ne oluyor ne bitiyor, mutabakatlar nelerdir bilelim ki sesimizi şimdiden çıkaralım? dedi.

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de, Gazimağusa Tuzla kavşağında önceki gün meydana gelen kazayı gündeme getirerek, o yolun çok yoğun olduğunu, ancak "gözden çıkarıldığını?, bir levha bile olmadığını kaydetti.

Angolemli, eski Gazimağusa -Lefkoşa anayolunda önlemlerin alınması, gerekli denetimlerin yapılması gerekliliğine işaret ederek, önlem alınmayacaksa yolun kapatılmasını istedi.

Hükümetin bu yolda ivedi önlem alması ve halkın güvenliğini sağlamasını istedi.

 

Maliye Bakanı Birikim Özgür, Türkiye ile imzalanacak Ekonomik Protokol konusunda Maliye Bakanının görevlendirilmediğini ve bu konuda hükümette “koordinatör bakan” olmadığını ifade ederek, Ekonomik Protokol ile ilgili soruların Başbakana sorulmasının doğru olacağını kaydetti.

Özgür, Ekonomik Protokolün imzalanmasında aciliyet ihtiyacının olduğunu, Maliye Bakanlığı olarak kamu maliyesini ince bir ip üzerinde büyük sıkıntılarla yürüttüklerini ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısı tamamlandı. Bir sonraki birleşim 14 Mart Pazartesi saat 10.00’da yapılacak.

GÜNCEL KONUŞMALAR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda bugün milletvekillerinin güncel konuşma istemlerine yer verildi.

CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ile ilgili güncel konuşma yaptı. Özdenefe, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ülkede eğitimden günlük yaşama kadar her alana yayılmasının ülke geleceği açısından büyük önem taşıdığını vurguladı; Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere bu konuda adım atılmasını istedi.

Özdenefe, eğitimde cinsiyetçi ayrımcılığın yanlış olduğu, herkese her öğrenciye eşit davranılması gerektiğine dikkat çekerek, örneğin öğretmenlerin yüzde 75’inin kadın olduğunu ancak müdürlüklerde bunun yansımasını göremediklerini belirtti.

Anne ve çocuk eğitiminin de tek başına doğru olmadığını, babanın da eğitime katılması gerektiğini ifade eden Özdenefe, ayrıca toplumda büyük bir eşcinsellik korkusunun bulunduğunu söyleyerek, bu konuda bireylerin “kaçtığını, saklandığını” ifade etti; bu algının değiştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Eğitimde örneğin kız futbol takımı veya erkekler için bale eğitimlerine yer verebileceğini ifade eden Özdenefe, meslekler ve meslek seçmelerde de ayrım yapılmasını eleştirdi.

Özdenefe, YÖK’ün bu noktada açılım yaptığını ve toplumsal cinsiyet eşitliğini üniversitelere taşıdığını ifade etti.

8 Mart’ın Kadınlar Günü olması dolayısıyla önemine işaret eden Özdenefe, bu günde kadınların her alanda etkin olması için mücadele etmesi ve farkındalık yaratılması gerektiğini kaydetti.

Bu günün anneler günü, kutlama günü gibi yapılmaması gerektiğini ifade eden Özdenefe, ülkede kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yapılması gereken daha çok iş olduğunu vurguladı.

Meclisin de bu konuda yapacak çok işi olduğunu belirten Özdenefe, Seçim ve Halk Oylaması Yasasında yapılacak değişikliklerle daha çok kadının Mecliste yer alacağına inanç belirtti.

Özdenefe, eğitimde de toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemine işaret ederek, çocukların eğitim çağından bunu kazanmasının toplum geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığının da ders kitaplarını yeniden gözden geçirerek, toplumsal cinsiyet eşitliğini yeni yazılacak kitaplara taşıyabileceğini kaydetti.

TATAR

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da, “Siyasi ve Ekonomik Son Gelişmeler” ile ilgili konuşma yaptı. Tatar, Kıbrıs konusunda, Türkiye ve Yunanistan Başbakanları gibi birlikte kamuoyuna olumlu mesajlar verilmesinin güzel olacağını, ancak Kıbrıs’ta bunun yaşanmadığını kaydetti.

Tatar, ülkede ekonomik açılımın şart olduğunu, israfın önlenmesi gerektiğini, ancak kilidin, çözüm öncesi ülke ekonominin büyümesinden geçtiğini vurguladı.

Tatar, Rum tarafında yayınlanan bazı İngilizce makaleleri okuyarak, ekonominin önemine işaret etti, açıklamalarda esasın Güney Kıbrıs olduğunun Kuzey’in de bu yapının içerisine gireceğinin düşünüldüğünü kaydetti.

Ülkenin çözüm öncesi kendi ayakları üzerinde durabilmesinin gerekliliğine işaret eden ve bunun büyük önem taşıdığını söyleyen Tatar, Kıbrıslı Türklerin, ambargolar olmasaydı, Kıbrıslı Rumlar kadar ticarette başarılı olabileceğine dikkat çekti.

Tatar, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar, döviz dalgalanmaları ve ekonomik şartlara işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının kendisini bu şartların içinde bulduğunu kaydetti. Tatar, Kıbrıs’ta çözüm samimiyeti varsa Kıbrıs Türk ekonomisinin geliştirilmesi için destek verilmesi ve gerekli adımların atılmasının önemine işaret etti.

Finansmanın da büyük önem taşıdığını ifade eden Tatar, Kıbrıs’ta bir uzlaşı aranmasını desteklediklerini, ancak ekonomik gelişmeden geri kalmamaları gerektiğini, Türkiye ile Ekonomik Programın şeffaf bir şekilde görüşülmesi gerektiğini, kendisine de bir kopya verilmesi durumunda gerekli desteği vermek istediğini söyledi.

Tatar, mart ayının ortasına gelindiğini, bu yüzden bir an önce kaynak sıkıntılarının aşılması ve yatırımların önünün açılması için Ekonomik Programın imzalanması gerektiğini kaydetti.

ÖZGÜR

Maliye Bakanı Birikim Özgür de söz alarak, hükümet olarak milletvekillerinin Meclis’teki görüşlerini alıp değerlendirdiklerini ifade ederek, Tatar’ın eski bir Maliye Bakanı olduğunu ve görüşlerine değer verdiğini kaydetti.

Özgür, ekonomik olarak ülke şartları ve ülkenin geçtiği aşamaları işaret ederek, ekonomik yönden Türkiye’nin gelişimi ve gelişme planlarını örnek verdi; yerli üretim destekleri, siyasi açılımlar, başkanlık sistemi, yargı reformu gibi konuları tartıştığını anlattı.

KKTC’nin de bunları dikkate aldığını, ancak esas odaklanılması gerekenin kamu maliyesinin sürdürülebilir yapıya kavuşturulması olduğunu belirten Özgür, ödeme taahhütlerinin yerine getirmesinin önemine vurgu yaptı; ince bir ip üzerinde kamu maliyesini çok büyük sıkıntılarla yürüttüklerini söyledi.

“…AKSİ HALDE ACI REÇETELER UYGULAMAK ZORUNDA KALACAĞIZ”

Ülkede çok büyük sıkıntılar olduğunu, büyük yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Özgür, kamu maliyesini bir çizgiye getirmek için mücadele verdiklerini, bunda da destek istediklerini, “işkembeden konuşmalar” yerine siyasetten destek gelmesi durumunda çözüm sağlanabileceğini, aksi halde acı reçeteler uygulamak zorunda kalacaklarını kaydetti.

Ancak bu acı reçeteleri Türkiye desteği ve hibeleri ile uygulamadıklarını, bunun büyük bir avantaj olduğunu ifade eden Özgür, maaş ödemelerinin bu desteklerle yapıldığını, fakat ülkede yatırım da gerektiğini, ekonomiyi büyütmek için özel sektörün desteklenmesi gerektiğini, ancak ülkede bu bütçe ve yapı ile sadece maaşların ödendiğini, yatırım yapılamadığını kaydetti.

Ekonomik Programın imzalanmasında bir aciliyet ihtiyacının olduğunu ifade eden Özgür, “ancak ülkede ihtiyacı biz tespit edelim, yapısal dönüşümde Türkiye’den bize destek olmasını talep edelim, Kuzey Kıbrıs’ı olası bir çözüme hazırlayalım, çözüm de olmayacaksa kendi kendine yeter bir noktaya gelsin diyelim” dedi.

Programla ilgili Maliye Bakanının görevlendirilmediğini de söyleyen Özgür, bu konuda hükümette koordinatör bakan olmadığını, konuyla ilgili Başbakanın açıklama yapmasının doğru olacağını kaydetti.

TÖRE

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de, “KKTC’de ve bölgemizde yaşanan güvenlik sorunları” konusunda güncel konuşma yaptı.

Töre, ülkede yol güvenliği, ekonomi güvenliği ve KKTC’nin güvenlik sorunlarına işaret ederek, ülkede yaşanan bazı saldırıları örnek verdi, aydınlatılmasının önemine vurgu yaptı.

Kimsenin yaptığının yanına kar kalmaması gerektiğini ifade eden Töre, bu olayların aydınlatılmasının önemine işaret etti. Devlete sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Töre, güvenlik güçleri ve yargıya güvendiğini kaydetti.

Türkiye Büyükelçiliği ve Meclis önünde yapılan eylemleri eleştiren, bazı başka yerlere saldırılar yapılabileceğini de savunan Töre, ülkede güvenlik tedbirlerinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Ercan Havalimanında ve su projesinde güvenliğin artırılmasını isteyen Töre, terör saldırısı yapılacaksa buralara yapılabileceğini düşündüğünü söyledi; devlet gücünün ülkenin her yerinde gösterilmesinin önemine işaret etti.

Töre, Kıbrıs müzakerelerinde güvenlik ve garantörlük konularına da dikkat edilmesi çağrısında bulunarak, Cumhurbaşkanı’ndan bu konuya ciddi bir şekilde önem veresini istedi, uyarılarda bulundu, garantiler konusunda halkın sesine kulak vermesini talep etti.

HAMZAOĞULLARI

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları da, “Toplu taşımacılık” ile ilgili konuştu.

Hamzaoğulları, ilk olarak Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’na geçmiş olsun dileğinde bulundu, ardından Taşımacılık İzin Kurulu ve taksicilere değindi.

Ülkede “korsan taksicilik” yapıldığını, öğrencilerin 50 TL günlüğüne taksi kiraladığını, vergi vermediğini, denetim de yapılmadığını ifade eden Hamzaoğulları, ülkede taşımacılıkların izinsiz yapıldığını, herkesin bunu bildiğini, taksicilerin de büyük sıkıntılar yaşadığını anlattı.

“Bunu kim çözecek, kim denetleyecek” diye soran Hamzaoğulları, toplu taşımacılığa da değindi. “T” izni konusunda polisin görevini yapmadığını savunan Hamzaoğulları, bazı otobüslerin izinsiz, güvenliksiz yollarda olduğunu kaydetti.

Hamzaoğulları, “siyasetçilerin toplu taşımadan elini çekmesi” gerektiğini ifade ederek, toplu taşımada yasal düzenlemeler, denetimlerin şart olduğunu, sektöre disiplin gelmesi ve araç takip sisteminin takılması gerektiğini belirtti.

Toplu taşımacılıkta kalitenin artırılması ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Hamzaoğulları, toplu taşıma için ülkeye getirilen araçların gümrüklenme işlemlerinde yaşanan sıkıntıları da anlattı.

Hamzaoğulları, Güney Kıbrıs’ta da toplu taşımacılıkla ilgili Ulaştırma Bakanlığında bir müdürle görüşme yaptığını ifade ederek, Güney’de profesyonel ehliyet uygulaması bulunduğunu, ancak KKTC vatandaşlarına yönelik bazı sıkıntılar çıkarıldığını belirtti ve KKTC makamlarından bu konuda gerekli girişimleri yapmasını istedi.

Güney’deki toplu taşımacılık ile ilgili bilgi veren Hamzaoğulları, Güney’de engelliden yaşlıya, köylere verilen öneme işaret etti, toplu taşımacılık sektöründe Kuzey Kıbrıs’ta da gerekli adımların atılmasının, kalitesinin geliştirilmesi ve sistem getirilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

GÜNDÜZ

DPUG Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz de, “trafik” ile ilgili konuşma yaptı.

Gündüz, ülkede trafik konusunun hiç gündemden düşmediğini, son zamanlarda da ölümlü kazalar ve travmalarla gündemde olduğunu kaydetti.

Ülkede araçlar ve nüfus gelişirken sistemin ve yolların mevcut kaldığını, altyapı ve yasal düzenlemelerin şart olduğunu, bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirten Gündüz, Yol Güveliği Yasası ile Yol ve Trafik Suçlarını içeren yasa hakkında bilgi vererek, yapılması gereken değişiklikleri anlattı.

Menteş Gündüz, bu yasalarda yapılacak değişikliklerle altyapıya yönelik kaynak yaratılabileceğini ifade ederek, yollarda gerekli yatırımların yapılması ile ilgili sivil toplum örgütleriyle çalışmanın önemine işaret etti.

Yollarda güvenliğin sağlanmasıyla trafik kazalarının önlenebileceğini ifade eden Gündüz, ülkede yapılan altyapı çalışmalarının yanlışlıklarına da değindi. Menteş Gündüz, Gazimağusa’da yaşanan trajik kazayı da örnek vererek, aileye başsağlığı diledi.

Gündüz, kazanın yabancı uyruklu bir kişi tarafından yapıldığını, ancak iki aracın da KKTC plakalı olduğunu ifade ederek, bu konuda şahsın ehliyetinin hangi şartlarda kabul edildiğini, ülkeye uygun olup olmadığının kimin tarafından denetlendiğini sordu.

Polisin sadece ceza yazmak için yola çıktığını savunan Gündüz, polisin gerekli uyarılarla denetimleri yapmasının önemine değindi.

Toplu taşımacılığa da değinen Gündüz, Hamzaoğulları’na hak verdiğini söyledi; ülkede toplu taşımacılığın ülke geneline yayılması ve saatlerinin düzenlenmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Gündüz, ivedilikle, Bakanlar Kurulunun, ülkede hangi ülkelerin ehliyetlerinin kabul edilmesi gerektiğini belirlemesi ve ülkede verilen ehliyetlerin AB standartlarına çıkarılmasını istedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda güncel konuşmaların ardından milletvekillerinin yazılı soruları ve verilen cevaplar okundu.

 
10 Mart 2016 Perşembe 10:47
Okunma: 618
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu