Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Maliye Bütçe Ve Plan Komitesi Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Maliye Bütçe Ve Plan Komitesi Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Bütçe Ve Plan Komitesi Bugün Gerçekleştirdiği Toplantısında 198 Milyon 706 Bin 529 Tl'lik Sağlık Bakanlığı Bütçesini Görüşerek Oyçokluğuyla Onayladı.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Maliye Bütçe Ve Plan Komitesi Toplandı
muhalefetin Sağlıktaki Sorunları Dile Getirdiği Komite Toplantısında Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif İse Eleştirilere Yanıt Vererek Katkılarından Dolayı Teşekkür Etti.
tüm Eleştirileri Dikkate Alarak Ülkede Daha İyi Bir Sağlık Sektörü İçin Uğraş Verdiklerini Dile Getiren Kaşif, Bu Yöndeki Çalışmalarını Aralıksız Sürdüreceklerini Vurguladı.
sınay
sağlık Bakanlığı Bütçesi'nin Görüşülmesi Sırasında İlk Sözü Alan Ctp Milletvekili Abbas Sınay, Sağlıkta Tasarruf Diye Bir Şey Olmaması Gerektiğini Söyledi.
sağlık Bakanlığı Bütçesinin Geçen Yıla Göre Yaklaşık Yüzde 100 Oranında Artmasına Karşın, Nüfus Sayısında Herkesin Bir Şey Söylediğini Savunan Abbas Sınay, "Nüfus Bilinmeden Nasıl Bir Program Yapıp Düzenlemelere Gideceksiniz?" Dedi.
4 Aralık'ta Parti Olarak Doğru Dürüst İyi Bir Veri Oluşturulacak Bir Sayım Yapılmasını Arzuladıklarını İfade Eden Sınay, Bunun Sağlıklı Bütçe İçin Önemli Olduğunu Belirtti.
sağlıkta Sorunların Yıllardır Olduğunu, Her Gelen Bakanın Az Çok Bir Şeyler Yaptığına, Sağlığın En Önemli İki Sorununun Poliklinikler Ve Acil Servisler Olduğuna İşaret Etti.
polikliniklerde Bekleyen Hastaların Zül Çektiğini, Bu Konuda Mutlaka Gerekli Adımlar Atılması Gerektiğini İfade Eden Sınay, Acil Servislerde Acil Doktorluğunun Neden Yaratılamadığını Bir Türlü Çözemediğini Belirtti.
sınay, Acil Uzmanlığın Geliştirilmesi Durumunda Acil Servislerde Yaşayan Birçok Sorunun Çözülebileceğini Söyledi. Sınay, Bunun İçin Acil Servislerde Doktorların Çalışma Koşullarının Cazip Hale Getirilmesi Gerektiğini Kaydetti.
sağlıktaki Bir Diğer Önemli Sorunun İse Yoğun Bakım Servisleri Olduğunu Anlatan Sınay, Yoğun Bakım Servislerinin Ülkede Kanayan Bir Yara Olduğunu Savundu.
ikinci İş Yasağı Olmasına Karşın Sağlık Bakanlığı'nın Doktorların Ydü Hastanesi'nde Çalışmasına İzin Verdiğini Kaydeden Sınay, Bunun Eğitim Amaçlı Olmadığını, Tamamen İkinci İşe Yönelik Olduğunu Söyledi.
sınay, "Yakın Doğu Hastanesi Kuruldu, Onu Ayakta Tutmak İçin Her Şeyi Yapalım" Anlayışının Doğru Olmadığını Da İfade Etti.
abbas Sınay, Ülkedeki Hemşire Ve Doktor Sayısının Yeterli Olduğunu, Ancak Maaşların Yetersiz Olduğunu, Bunun Mutlaka Giderilmesini İstedi.
kanser Konusuna Da Değinen Sınay, Kanser Hastalarına Yardım Derneği'nin Araştırma İçin Özel Hastanelerle Araştırma Yaptığına Dikkati Çekti Ve Bunu Yapmanın Esas Olarak Devletin Görevi Olduğunun, Bunun İçin Erken Tanı Merkezi'nin Geliştirilmesi Gerektiğinin Altını Çizdi.
hastanelerin Yönetim Kurulları Tarafından İdare Edilmesi, Bakanlığın İse Sadece Denetleyici Olması Gerektiğini Kaydeden Sınay, Bunun Yapılması Durumunda Hastanelerin Daha İyi Yönetilebileceğini Belirtti.
ilaç Eksikliği Konusuna Da Değinen Ctp Milletvekili Abbas Sınay, İlaç İçin Ayrılan 38 Milyon Tl'nin Yetersiz Olduğunu Kaydetti, Bu Paranın Haziran Ayında Tükenebileceği Uyarısında Bulundu.
thallasaemia Ve Kalp Konusunda Güzel Gelişmeler Yaşanmakta Olduğunu, Demek Ki İstenildiğinde Başarılabileceğini Kaydeden Sınay, "Türkiye Yetkililerinin Dediği Gibi Kıbrıs Türkü' Nün Tembel Ve Besleme Olmadığını" İfade Etti.
son Olarak Sağlıkta Sistem Konusuna Değinen Abbas Sınay, Sağlık Yasası'nın Bir An Önce Geçirilmesini İstedi.
ekenoğlu
sağlık Bakanlığı Bütçesi'nin Görüşülmesi Sırasında İkinci Sözü Ctp Milletvekili Fatma Ekenoğlu Aldı.
sağlığın İnsan Sağlığını İlgilendirdiğini, Bu Nedenle Enine Boyuna Tartışılması Gerektiğini Kaydeden Ekenoğlu, Sağlıktaki Güvensizliğin Her Zaman Kendisini Tedirgin Ettiğini Söyledi.
gülsen Bozkurt Döneminde İyi Bir Master Plan Hazırlandığını, Ertuğrul Hasipoğlu'nun Sağlık Şurası Gerçekleştirdiğini, Geçtiğimiz Dönemde Eşref Vaiz'in Yeni Bir Sağlık Sistemi Konusunda Bazı Adımlar Attığını Anlatan Ekenoğlu, Bu Çalışmalarda Ortaya Çıkan En Önemli Noktanın Aile Hekimliğinin Oluşturulması Olduğunu Söyledi.
buna Karşın En Ciddi Sorunun Nüfus Olduğunu, Nüfus Bilinmeden Sağlıkta Planlama Yapılamayacağını İfade Eden Ekenoğlu, 4 Aralık'ta Sağlıklı Bir Sayım Yapılması Dileğinde Bulundu.
kaçak Nüfusun Çok Kötü Koşullarda Yaşadığını, Bu Kişilerin Sağlıklarının İyi Olmadığını, Bunun Toplum Sağlığına Da Yansıdığını Kaydeden Ekenoğlu, Tüberküloz Aşısı Yıllar Önce Kaldırılmasına Karşın Şimdilerde Tüberküloz Aşısının Yapılıp Yapılmama Tartışmalarının Gündeme Geldiğine Dikkati Çekerek, Bundan Duyduğu Endişeyi Dile Getirdi.
kanser Vakalarının Artışına Da Değinen Ekenoğlu, Özellikle Meyve Ve Sebzelerdeki Kalıntı Kontrollerinin Zamanında Yapılmasını Ve Sağlık Bakanlığı'nın Da Mutlaka Bu Konuda Daha Aktif Yer Almasını İstedi.
ekenoğlu, Bu Konuda Eksiklikler Varsa El Birliği İle Giderilmesi Gerektiğine İşaret Etti.
bu Yıl Sağlık Bütçesi'nin Genel Bütçedeki Oranının Arttığını, Buna Karşın Yeterli Olup Olmayacağı Konusunda Endişeleri Bulunduğunu Anlatan Ekenoğlu, Araç Gereç Ve İlaç Eksikliği Konusunda Zamanında Adımların Atılmasının Önemine İşaret Etti.
araç Gereçte Standartlaşmaya Gidilmesini De İsteyen Ekenoğlu, Bu Olmadığı İçin Laboratuarlardaki Araç Gereçlerin Bakımlarının Zamanında Yapılamadığını Söyledi.
sağlık Hizmetlerindeki Personel Eksikliklerine De Değinen Ekenoğlu, Bunların Giderilmesi Gerektiğini Söyledi.
bölge Hastanelerindeki Poliklinikler Olmasına Rağmen Merkezlere Büyük Bir Yığılma Olduğuna İşaret Eden Ekenoğlu, Bu Noktada Da Bir Şey Yapılması Gereğine Dikkati Çekti.
karpaz'ın Yükünü GaziMağusa Hastanesi'nin Çektiğini Söyleyen Ekenoğlu, Bu Nedenle GaziMağusa Hastanesi'nin Kapasitesinin Artırılmasını İstedi.
kazalarda Ölümleri En Aza İndirgemek İçin Eksikliklerin Giderilmesi Gereğine De İşaret Eden Ekenoğlu, Sigara Yasağına Hastaneler Ve Meclis'ten Başlayarak Uyulması Gerektiğini Kaydetti.
ekenoğlu, Yaptığı Eleştirilerini Sağlığı Daha İyi Noktaya Taşıma Ve Güveni Artırmak Adına Ortaya Koyduğunu Vurgulayarak Konuşmasını Tamamladı.
sınay
yeniden Söz Alan Abbas Sınay, Petrol Dolum Tesislerinin Karpaz'a Yapılacak Olmasının Gerçekten Büyük Tehlike Oluşturduğunu, Ayrıca Teknecik Elektrik Santrali'nden Çıkan Zehirli Gaz Sorununun Bir An Önce Giderilmesini İstedi.
uluçay
ctp Milletvekili Teberrüken Uluçay İse Yaptığı Konuşmada, Bütçenin Geneline Bakıldığında Yurt İçi Ve Yurt Dışı Tedavileri İçin Ayrılan Payın Artırıldığını, Kendisinin Öncelikle Yurt Dışına Ödenmesi Gereken Borç Miktarının Ne Kadar Olduğunu Öğrenmek İstediğini Söyledi.
otomasyon Projesi'nin Mutlak Surette Hayata Geçirilmesi Gerektiğine Dikkati Çeken Uluçay, Bu Konudaki Son Durumun Ne Olduğunu Sordu.
döner Sermaye Konusunun Rafa Kaldırılıp Kaldırılmadığını Da Soran Uluçay, Tc Lefkoşa Büyükelçiliği'nde Sağlığa Araç Gereç Alımı Ve Diğer İhtiyaçlar İçin Ayrılan Miktarın Çok Azının Kullanıldığını Anlattı. Uluçay, Bu Durum Hakkında Bilgi Verilmesini İstedi.
kalyoncu
ctp Milletvekili Ömer Kalyoncu İse, Ülkeye Doğum Yapmaya, Ameliyat Olmaya Gelen Kişilerin Olduğunu Belirterek, Bu Konuda Tedbir Alınıp Alınmadığını Sordu.
devlet Memurları İle Sigortalılardan Aldıkları Hizmetlere Karşı Hastanede Alınan Ödenekler Arasında Ciddi Bir Fark Olduğunu İfade Eden Kalyoncu, Bu Konuda Sigortalılara Haksızlık Yapıldığı Görüşünü Dile Getirdi Ve "Bu Durum Gerçekten Tamam Bir Durum Değildir" Dedi.
ülkede Sağlık Bakanlığı'nın Kaç Hastanesi Bulunduğunu Soran Kalyoncu, Ydü Hastanesi İle Yapılan Anlaşmalar Konusunda Da Bilgi Verilmesini İstedi.
kalyoncu, Kadın Doğum Ünitelerinde Doğum Yapanların Kaçta Kaçının Vatandaş Olduğunu Da Sordu.
kaşif
sağlık Bakanı Ahmet Kaşif İse Yaptığı Konuşmada, Yapıcı Eleştirilerden Dolayı Komite Üyelerine Teşekkür Etti.
kadın Doğum Kliniklerinde Doğum Yapanların Uyrukları Konusunda Araştırma Yapıp Genel Kurula Bilgi Verebileceğini İfade Eden Kaşif, Özel Hastanelerden Hizmet Alımı Konusunda Herkesle Eşit Mukavele Yapıldığını, Kimseye Ayrıcalık Yapmadıklarını Vurguladı.
kaşif, Otomasyon Olayının En Büyük Sıkıntı Olduğunu, Girne'nin Bunu En İyi Şekilde Uyguladığını, Diğer Hastanelerde De Yavaş Yavaş Uygulanmaya Başlanacağına Olan İnancını Dile Getirdi.
ahmet Kaşif, Otomasyon Yerleşmediği İçin Yeterli Veri Tabanına Ulaşamadıklarını, İhaleyi Kazanan Şirkete Bu Konuda Yıl Sonuna Kadar Süre Verdiklerini Söyledi.
döner Sermaye Tüzüğü'nü Mutlaka Hayata Geçireceklerini Kaydeden Kaşif, Sağlık Yasası Konusunda Örgütlerle Görüşerek Bir Noktaya Gelindiğini, Son Şekli Verildikten Sonra Genel Kurula Sunulacağını Açıkladı.
sağlık Bakanı Kaşif, Alınan Hizmetler Karşılığında Yurtdışına 11 Milyon Borç, Yurt İçine İse 13 Milyon Borç Bulunduğunu Açıkladı.
polikliniklerdeki Yığılma İddiası Üzerine Buraları İki Kez Kendisinin Denetlediğini Ve Numara Bekleyen Birini Göremediğini İfade Eden Kaşif,  İki Alan Dışında Yığılma Olmadığına İşaret Etti.
merkezlerdeki Yığılmayı Önlemek İçin Sağlık Merkezlerine Gönderdikleri Doktor Sayısını Artırdıklarını Belirten Kaşif, Acil Servislerin Daha İyi Duruma Gelmesi Konusunda Gerekli Önlemleri Almaya Başladıklarını Kaydetti.
Kaşif, Hastaneleri, Hastane Yönetimlerinin Yönetmesi Konusundaki Fikirlere Tamamen Katıldıklarını, Kendilerinin Israrlarının Bu Yönde Olduğunu Söyledi.

eksiklikler Konusundaki Eleştirilere De Değinen Kaşif, Kaçak İşçilere Verilen Sağlık Hizmetlerinin Bedeli Konusunda Tc Sosyal Güvenlik Bakanlığı İle Yapılacak Bir Anlaşma İle Oraya Fatura Edileceğini Ve Harcamaların Karşılanacağını Vurguladı.

yoğun Bakımların Yatak Kapasiteleri Hakkında Bilgiler De Veren Bakan Kaşif, Yeni Hastanenin De Gündemde Olduğunu Açıkladı.

acil Servislerdeki En Önemli Sorunun Uzman Acil Servis Doktoru Eksikliği Olduğunu Belirten Sağlık Bakanı Kaşif, Tc Lefkoşa Büyükelçiliği'nde Sağlık Sektörü İçin Ayrılan Bütün Payın Projelere Aktarılarak Kullanıldığını Vurguladı.
gıda Denetimlerinde Çok Sıkı Kontrol Olduğunu Açıklayan Kaşif, Şu An Ülkeye Giren Gıdaların Tümünün Sağlıklı Olduğunu Belirtti.

tüm Eleştirileri Dikkate Alarak Ülkede Daha İyi Bir Sağlık Sektörü İçin Uğraş Verdiklerini Dile Getiren Kaşif, Bu Yöndeki Hizmetlerini Sürdüreceklerini Belirterek Sözlerini Tamamladı.

yapılan Konuşmaların Ardından 198 Milyon 706 Bin 529 Tl'lik Sağlık Bakanlığı Bütçesi Oyçokluğuyla Onaylandı.
komite Saat 13.35'te Yemek Arası Nedeniyle Çalışmalarına Ara Verdi. 14.30'da Yeniden Toplanacak Olan Komite, Milli Eğitim Gençlik Ve Spor Bakanlığı Bütçesini Ele Alacak.
 
22 Kasım 2011 Salı 14:57
Okunma: 492
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu