Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURİYET MECLİSİ TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bu sabah saat 10.30'da Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ TOPLANDI

 (T.A.K.): 

Genel Kurul'da ilk olarak sunuşlara yer verildi. Bu bölümde öncelikle üye sayısı değişen siyasal partilere göre Başkanlık Divanı'nın yeniden düzenlenmesi kararı okunarak, kabul edildi. Buna göre, UBP'nin üye sayısının 3'e çıkmasıyla başkanlık divanının toplam üye sayısı da 7'ye çıktı.

Bu arada, pazartesi yapılacak Divan Katipliği için UBP Grubu Dursun Oğuz'u aday gösterdi.

Ardından "Özelliştirme Değişiklik Yasası'nın Halkın Bilgisine Sunulmaması Kararı? okunarak kabul edildi.

Genel Kurul'da sunuşlar bölümünde Mecliste temsil edilen siyasi partilerdeki vekil sayılarının değişmesi göz önünde bulundurularak, komitelerdeki üyeliklerin yeniden belirlenmesi ve boş üyeliklere yeni atamalar yapılması kararı da ele alındı.

DP-UG'nin vekil sayısının düşmesi nedeniyle grup Başkan Vekili Mustafa Arabacıoğlu'nun başkanlık divanına sunduğu öneri oybirliğiyle kabul edildi.Buna göre, DP-UG'nin Dilekçe ve Ombudsman Komitesi'ndeki üye sayısının 2'den 1'e düşmesiyle Menteş Gündüz'ün üyeliği geri çekildi. Hüseyin Avkıran Alanlı'nın üyeliği devamı ediyor.

Daha sonra, UBP Grup Başkan Vekili Nazım Çavuşoğlu'nın başkanlık divanına sunduğu "Meclisteki temsiliyet sayılarının değişmesi nedeni ile komitelerde gruplara düşen üye sayılarının yeniden belirlemeleri ve grubun 7 üyeli komitelerdeki temsiliyet sayılarının 2 den 3'e yükseltilmesi? istemi de görüşüldü.

Buna göre Ekonomi Maliye Plan ve Bütçe Komitesi üyeliğine Kutlu Evren'in, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi üyeliğine Faiz Sucuoğlu'nun, İdari Kamu ve Sağlık İşleri komitesi üyeliğine İzlem Gürçağ'ın, Dilekçe ve Ombudsman Komitesi üyeliğine Esat Ergün Serdaroğlu'nun, Sayıştay Komitesi üyeliğine Kemal Dürüst'ün, AB Uyum Yasa Tasarısını görüşmek üzere oluşturulan (Geçici ve Özle) Komite üyeliğine Esat Ergün Serdaroğlu'nun, Digitech İletişim Limited'e yapılan Stopaj Vergisi Uygulaması ile ilgili Meclis Araştırma Komitesi üyeliğine Ahmet Kaşif'in görevlendirildiği ve Ekonomi Maliye Plan ve Bütçe Komitesi üyesi İzlem Gürçağ'ın geri çekilip yerine Hamit Bakırcı'nın görevlendirildiğini bildiren karar oy birliği ile kabul edildi.     

Daha sonra tezkerelere geçildi. DAÜ Kuruluş Yasa Tasarısı'nın özel komitede ele alınmasıyla ilgili tezkerenin görüşülmesi sırasında UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün söz alarak, özel komite önerisini doğru bulmadığını; tasarının sürekli komiteden ad-hoc komiteye alınmasının çok da doğru olmadığını ifade etti. Özgürgün, konuyla ilgili bilgi talep etti.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, bu konunun istişare edilmediği noktasında haklı olduğunu söyleyerek özür diledi. Denktaş, yasa tasarısının tüm siyasi partilerin katılmasına olanak sağlamak için bu komiteye aktarıldığını belirtti.

TDP milletvekili Mehmet Çakıcı da ad hoc komiteye alınmasıyla her partiden temsilciler olacağını ve TDP'nin de komite toplantılarına katılacağını; bunun doğru bir karar olduğunu belirtti Çakıcı, komitenin en kısa zamanda toplanmasıyla DAÜ'deki sorunun çözülmesini istedi.

Tezkere  oyçokluğuyla kabul edildi.

Sunuşların ardından güncel konuşmalara geçildi. Bu bölümde ilk olarak UBP milletvekili Faiz Sucuoğlu sağlıkla ilgili söz aldı.

 

 
29 Aralık 2014 Pazartesi 11:32
Okunma: 1038
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu