Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Toplandı (2-son)

Cumhuriyet Meclisi Toplandı (2-son)

Saner: "ercan Kktc'nin Gelecek Vizyonu Olacak... Kimse İşsiz Kalmayacak".

 
 
Cumhuriyet Meclisi Toplandı (2-son)

Lefkoşa, 18 Ekim 12 (T.A.K): Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, KKTC'nin her geçen gün büyüdüğünü, Ercan Havalimanı'nın da KKTC'nin gelecek vizyonu olduğunu söyledi.

Saner, Ercan'da çalışanlar için bir sıkıntı yaşanmayacağını, kimsenin işsiz kalmayacağını ve çalışanların diğer dairelerde değerlendirilebileceğini, özel sektör çalışanlarının da işsiz kalmayacağını aksine istihdamın artacağını ifade etti. Saner, Ercan Havalimanı ihalesinin KKTC'nin en büyük ihalesi olduğunu ve böyle bir ihalenin kolay kolay bir daha gelmeyeceğini, hatta havalimanı projesinin Türkiye'den gelecek su projesi ile de yarıştığını kaydetti.

Saner bu açıklamayı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Ercan ihalesiyle ilgili eleştiriler üzerine yaptı.

Konuyu gündem dışı konuşmayla gündeme taşıyan CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, Ercan ile ilgili ihalede bazı eksikliklerin olduğunu, bunlardan birinin 25 yıllık çalıştırma süresi olduğunu belirterek, sıkıntı yaşanması halinde geri dönüşün zor olacağını kaydetti.

Bunları örnekleyen ve ihale şartlarını okuyan Uluçay, 25 yılın ülke şartlarına göre uzun bir süre olduğunu, ihalenin düşünülen işe göre ihale edilmesi gerektiğini ifade ederek, yapmanın ve işletmenin apayrı bir şey olduğunu söyledi.

Kazanan firmanın yapabileceğini ancak işletebileceğinin garanti olmadığını, bunun da ayırt edilmediğini ifade eden Uluçay, ihale şartları ve sözleşme sürecinde "ve" yerine "veya" kullanılmasının çok şeyi değiştirdiğini, işletme ile yapım arasına konan "ve" ya da "veya" ile işletmenin çok da önemli olmadığını gösterdiğini savundu.

Uluçay, Ercan Havalimanında hizmetlerin çeşitlendirilerek gelirlerin artırılması gerektiğini, bunun halen yapılabileceğini, ancak devletin gelirini altın tepsi içinde devrettiğini öne sürerek, bunun firmadan alınacak peşin paranın daha fazla olması için yapıldığını, bunun da 13. maaşların ödenmesi için yapıldığını iddia etti.

100 milyon Euro alındığını, ancak bu paranın sadece bu yılın kurtarılmasına yaradığını, geleceğin düşünülmediğini söyleyen Uluçay, ihale sözleşmesini okuyarak yorumlarda bulundu ve işletecek şirketle ilgili referans aranmadığını savundu.

Uluçay, Ercan ile ilgili sorunlu bir süreç yaşanacağını, devletin kaybı yaşanacağını ve toplumsal faydadan eksiklik yaşanacağını ifade etti.

VİZYON OLACAK

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de Uluçay'ın Ercan ile ilgili değerlendirmelerine cevap vererek, Rekabet Kurulu'nun tespitlerinden sonra İhale Şartnamesinin imzalanacağını ifade etti.

Saner, Ercan'ın 25 yıllığına İşletme hakkı devri ile işletmeye verileceğini, ciro paylaşımı olacağını, ihaleye katılacak şirketlere kriterlerin ortaya konduğunu, ihalenin düşünülerek çıkıldığını ve çalışıldığını, bundan da halkın kazandığını vurguladı.

Türkiye'deki uçak alanları ve yatırımlarından örnekler veren Saner, Ercan'da işletmenin nasıl yapacağının çok açık belirtildiğini, 5 bin sayfalık şartnamesi bulunduğunu ifade etti.

Devletin her yolcudan 16, 32 Euro aldığını, ancak yeni sözleşmede 15 Euro olacağını ve indirime gidileceğine işaret eden Saner, sadece eleştirinin doğru olmadığını, Ercan'ın geçen yıl zararla kapattığını ancak bunları Ercan'ın değerini düşürmemek için söylemediğini kaydetti.

Büyümekten korkmadıklarını, KKTC'nin her geçen gün büyüdüğünü, Ercan'ın da KKTC'nin gelecek vizyonu olduğuna vurgu yapan Saner, UBP olarak ülkeye bunu kazandırdıklarını belirtti.

Saner, Ercan'dan KKTC'ye iyi bir ciro kalacağını, gelir kaybı olmayacağını ifade ederek, Ercan'da gelirin birilerine altın tepside sunulmadığını kaydetti.

Saner, Ercan'da çalışanlar için bir sıkıntı yaşanmayacağını, kimsenin işsiz kalmayacağını ve çalışanların diğer dairelerde değerlendirileceğini, özel sektör çalışanlarının işsiz kalmayacağını aksine istihdamın artacağını ifade etti.

Ercan Havalimanı ihalesinin KKTC'nin en büyük ihalesi olduğunu ifade eden ve  devletin cebinden para çıkmadan, kasasına 116 milyon Euro gibi bir parayı kasasına koyduğunu ifade eden Saner, böyle bir ihalenin kolay kolay bir daha gelemeyeceğini, hatta havalimanı projesinin Anavatan Türkiye'den gelecek su projesi ile de yarıştığını vurguladı.

Teberrüken Uluçay tekrardan söz alarak, ihaleye göre yolcu çıkış parasının şirkete kalacağını, bunun göz ardı edilmemesi gerektiğini, taksicilerin görevlerini sürdürmesi gerektiğini, duty free şirketlerinin oluruna bırakılmaması gerektiğini ifade etti, yönetim kadrosuna yapılacak istihdamlara da dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Saner de, 350 milyon Euro yatırım yapacak olan bir şirketin nasıl kar yapacağını kendisinin belirleyeceğini, ancak denetimin bakanlığı aracılığıyla yapılacağını, taksiciler ile şirket arasında gerekli bağlantıları kuracaklarını ifade etti ve bu konularda endişe edilmemesi gerektiğini, aksine taksici konusunda denetim geleceğine inanç belirtti, yöneticilik istihdamı konusunda da bir sorun yaşanmayacağını söyledi.

GÜNEY'İN DEMOGRAFİK YAPISI

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de, gündem dışı konuşmada, Güney Kıbrıs'ın demografik yapısına değindi.

Muhalefetin KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilerli eleştirmesi üzerine Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için her zaman çalıştıklarını, hiçbir şeyden de rahatsızlık duymadıklarını ifade eden Töre, tüm bu ilişkilerin iki devlet esasına göre kurulduğunu kaydetti.

Töre, Rum kesiminde 850 bin nüfus bulunduğunu, 200 bine yakın da yabancı nüfus  olduğunu ifade ederek, Rumların bundan şikayet etmediğini, ama KKTC'de 260 bin nüfus olduğunu ve bu çokmuş gibi azaltılması için çalışmalar yapıldığını, muhaceret yasaları yapıldığını söyledi.

Töre, KKTC'de nüfusa ihtiyaç olduğunu, nüfus olmazsa ekonominin dönemeyeceğini ifade ederek, toprak ve nüfusun önemine vurgu yaptı.

Rum tarafında nüfusun artırılması için çalışmalar yapıldığını, KKTC'nin de nüfusun artırılması için çalışma yapması gerektiğini ifade eden Töre, nüfusun muhafaza edilmesi ve artırılması gerektiğini kaydetti.

Zorlu Töre, ülkedeki borçlardan dolayı insanların kaçtığını, Rum tarafına ve İngiltere'ye veya Türkiye'ye gittiğini ve geri dönmediğini, ancak ekonominin değil gelip giden uçakların uçtuğunu ifade ederek, parlamentonun halkın geleceği ve refahı için çalışması gerektiğini vurguladı.

SPOR OYUNLARI

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu da gündem dışı konuşmasında Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Spor Oyunlarını ele aldı. Fellahoğlu, bu konuya geçmeden UBP kurultayına değinerek, kurultaya bahane ülkede yapılmadık çirkinliğin kalmadığını öne sürdü ve UBP milletvekillerinin bile muhalefet milletvekilleri gibi konuştuğunu söyledi.

Fellahoğlu, tüm bu yaşananları eleştirerek, ülkede sistemin bir sarsıntı geçirdiğini ifade etti ve vatandaşlara "artık bunları iyi tanıyın" çağrısında bulundu.

Tüm bu "çirkinlik" diye nitelediği olayların halkın umutlarını da sarstığını belirten Fellahoğlu, Dr. Fazıl Küçük adına düzenlenen Uluslararası Spor Oyunlarının yapılmamasını da  eleştirdi.

Milli Olimpiyat Komitesiyle federasyonlar arasında ciddi tartışmalar olduğunu kaydeden Fellahoğlu, oyunların 15 Kasım'da başlayacağının açıklandığını ancak nasıl başlayacağının araştırılması gerektiğini söyledi.

Fellahoğlu, Dr. Küçük'ün Kıbrıs Türk halkı için yaptıklarının tartışılmayacak kadar büyük olduğunu belirterek, "Tüm kesimlere bunu hatırlatmak isterim" dedi.

Oyunlarla ilgili yasayı okuyan ve değerlendiren Fellahoğlu, bu yapılanların ve oyunların uzun süre yapılmamasının Dr. Küçük'e yakışmadığını vurguladı.

Ülkede her konuda ciddi sıkıntılar yaşandığını, sporda da bunun öyle olduğunu, uluslar arası niteliği olan oyunların bile yapılamadığını savunan Fellahoğlu, Milli Olimpiyat Komitesi'nin işini tam yapması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan da söz alarak, Dr. Fazıl Küçük anısına her zaman saygılı olduklarını, saygısızlık yapma gibi bir hareketin olamayacağını ifade ederek, oyunların yapılmasında bazı sıkıntıların olduğunu ifade etti.

Atasayan, oyunların geçen yıl yapıldığını, bu yıl da gerekli federasyonlarla bağlantıların kurulduğunu, oyunların bu yıl da yapılacağını, ancak önümüzdeki yıl komite ile federasyonlar arasındaki sorunların giderilmesi için çalışmalar yapacaklarını ve oyunların beklendiği gibi büyük bir şekilde yapılacağını vurguladı.

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem de, Meclis oturumunda yaşanan tartışmaları anımsatarak, TDP Genel Başkanı Çakıcı'yı eleştirdi ve kimsenin başkasının hakkını yeme hakkı olmadığını kaydetti.

Adem, gündem dışı konuşmasında hükümetin tutumları ve "iftira kampanyalarına" değindi, basını suçladı. Sonay Adem, bu konuyla ilgili konuşmasını daha sonraya bırakacağını ifade ederek, UBP kurultayında kimin kazanacağının kendisini ilgilendirmediğini, ancak haberler ve açıklamaların kendisini ilgilendiğini ifade etti ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu eleştirdi.

Eroğlu'nun artık Cumhurbaşkanı olmadığını, UBP kurultayında oy kullanmayı bile düşündüğünü ifade eden Adem, geçmişte KKTC'de yaşanan her seçimde Türkiye'den KKTC'ye aktarılan paralar olduğunu, Tahsin Ertuğruloğlu'nun açıklamalarının da bunu gösterdiğini, bunun da organizatörünün Eroğlu olduğunu iddia etti, Savcılığı göreve çağırdı.

Adem, pazardan sonra her şeyin değişeceğini, bu paraların kaynağının sorulması gerektiğini ve Eroğlu'ndan korkulmaması gerektiğini ifade ederek, Eroğlu'nun yaptığı "baskı ve tehdit" açıklamalarını eleştirdi ve suçlamalarda bulundu.

KKTC'deki müdahale ve baskılara karşı duracaklarını, ülkede temiz siyaset yapılacaksa ilk önce Eroğlu'nun soruşturulması gerektiğini savunan Adem, hükümetin de ülkede sorumsuz bir düzeye geldiğini, Meclis'i pas geçerek istediğini yapmaya çalıştığını öne sürdü ve buna örnek olarak kararnameleri gösterdi.

Anayasa'nın çiğnendiğini, LTB'de yapılan kararnamelerin işi daha da çıkmaza ittiğini savunan Adem, grev yasağına uymayan işçileri kutladı, destek verdi.

Sonay Adem, muhalefetin uzlaşma ve sorunlara çözüm bulma çağrılarına rağmen hükümetin buna yanaşmadığını öne sürerek, grev yasaklamasının doğru olmadığını, belediyelerde sorunların artmaya devam ettiğini ve çoğu belediyelerin iflas edeceğini öne sürdü.

Adem, ihtiyat sandığı ödemeleri için yapılan kararnameyi de eleştirerek, LTB'de çalışanlarının bu noktadan sonra geri atmaması gerektiğini, LTB'nin önünün açılması için de ciddi bir görüşme trafiği yapılması ve sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Adem, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın da istifa etmesi gerektiğini ifade ederek, pazarın ardından Başbakanın LTB'ye el atmasını ve tüm muhalefet partilerini davet ederek, sorunların çözümlenmesini istedi. Konuşmaların ardından yazılı sorular okundu, sözlü sorular ertelendi ve birleşim kapatıldı.

Bir sonraki oturum 1 Kasım Perşembe günü yapılacak.

(EMR/GUR)

 
18 Ekim 2012 Perşembe 16:13
Okunma: 447
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu