Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı .

 
 
Cumhuriyet Meclisi Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında, yasama gündemiyle toplandı.


Meclis Genel Kurulu’nun bugün saat 11.10’da başlayan toplantısının gündeminde Dilekçe Komitesi’nin 20 Şubat 2012 tarihli toplantısında aldığı kararları gösteren cetvel; Yabancıların Çalışma  İzinleri (Değişiklik) Yasa tasarısı; Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite’nin dokuz farklı raporla ilgili raporu ve Cihangir köyünde Abohor Camii Vakfına ait 200 numaralı parselden geçit hakka verilmesi ile ilgili Vakıflar adına açılacak istibdal fonu hesabına yatırılmasına ilişkin karar tasarısı bulunuyor.

---- 


Meclis Genel Kurulu'nda ilk olarak Bakanlıklar Kuruluş İlkeleri Değişiklik Yasa Tasarısı'na ilgili komitede ivedilik istemi gündeme geldi.


Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu söz alarak, başta milletvekilleri olmak üzere herkesin ülkedeki yasalara sahip çıkması, olmayan yasalar varmış gibi hareket etmemesi gerektiğini söyledi.


Yorgancıoğlu, ülkenin kuruluş yasalarına göre olmayan, henüz oluşmamış bir konuda bir milletvekilinin bir televizyon programına varmış gibi katılıp sorumlu gibi hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.


Özkan Yorgancıoğlu, Dış Türklerle ilgili böyle bir dairenin kuruluşu olmadan varmış gibi hareket edilerek, kimsenin olmayan bir dairenin sorumlusuymuş gibi hareket edemeyeceğini, böyle hareket etmeye kalkışan bir milletvekiline öncelikle Başbakanın engel olması gerektiğini söyledi.


Yorgancıoğlu, Dışişleri Bakanı'na da eleştiri yönelterek, "yetkileri parça parça elinden alınan bir bakan" olarak bu konuda açıklama yapması gerektiğini belirtti. 


ÇAKICI


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, Dış Türklerle ilgili yeni bir birimin oluşturulması konusu gündeme geldiğinde bunun öncelikle bir şaka olduğunu düşündüğünü, çünkü bu konuda çalışan ve yeterli personele sahip bir birimin Dışişleri Bakanlığında var olduğunu söyledi.


Çakıcı, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün konuyla ilgili açıklama yapmamasını kendisinin de yadırgadığını ifade ederek "bunun nedeni  Özgürgün'ün de yapılmak istenenin yanlış olduğunu düşünmesidir" dedi.


Çakıcı,  "yaşananlarla Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti'nin tüm memleketin gözünde komik durumu düştüğü" uyarısında bulunarak,  parti olarak,kamudan bu işi yapacaklar varken kamu dışında hizmet alınmasına karşı olduklarını söyledi.


ARABACIOĞLU


Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ise konuşmasında, Dışişleri Bakanlığı'nın altında Dış Türkler Birimi diye bir birim varken bugün yapılmak istenenin kabul edilemeyeceğini belirterek, "Sayın Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürün koltuğunuzu düşünmüyorsanız derhal istifa etmelisiniz" dedi.


Arabacıoğlu,  Başbakanlık bünyesinde Dış Türklerle ilgili birim oluşturulmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararını okuyarak, "böyle bir birim oluşturulması için Dedeoğlu  Şirketi isimli biriyle sözleşme yapılması kabul edilemez. Bu siyasi rüşvettir" dedi.


Arabacıoğlu'nun konuşmasına UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba yerinden tepki gösterirken, UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu ise, milletvekili olarak kendisinin de böyle bir birime karşı olduğunu söyledi.


Mustafa Arabacıoğlu, Aslanbaba'yı  "siyasi rüşvetçi" olarak suçlarken, Serdaroğlu'na da "Karşıysanız bunu oyunuzla gösterin" diye seslendi.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük, olayın kişiselleştirilmesi halinde bu tür tartışmaların normal olduğunu, Başbakanlık altında Dış Türklerle ilgili bir birim oluşturulmasını istediklerini ve bu konuda yasal yapının oluşturulacağını belirtti.


Küçük, daha sağlıklı ve işlevi olan bir birimin oluşturulmasının mümkün olduğunu, bunun için yasal düzenlemeye gidildiğini ifade ederek herhangi bir milletvekilinin bunun oluşmasına katsı yapmasının doğal olduğunu ancak bunun sorumlusu olduğunu söylenmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.


İrsen Küçük, konuyla ilgili olarak İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türklerin Türkçe bilmediğini görmesi üzerine bunu yaşama geçirmeye karar verdiğini anlattı.


ADEM


CTP/BG Milletvekili Sonay Adem de söz alarak, bugün tartışılan konunun esasının "parlamento içinde milletvekili transferleriyle ortaya çıkan ve halkın iradesini ortadan kaldıran sürecin sonucu olduğunu" anlattı.


Adem, yaşanan süreci "rüşvetin imzalı belgesi olarak kamuoyuna mal edilmesi" olarak değerlendirerek, "bir transferin ödemesinin Bakanlar Kurulu kararıyla Dedeoğlu Şirketi aracılığıyla yapıldığını" iddia etti.


Sonay Adem, Dışişleri Bakanlığı'nda böyle bir birim olduğunu, bu başarısızsa gerekli güçlendirilmenin yapılarak çalışmasının sağlanması gerektiğini anlatarak, "birim dururken olmayan bir birim için iş yapmayan bir şirkete Bakanlar Kurulu kararıyla ödeme yapıldı. Bu açık ve net bir rüşvettir" şeklinde konuştu.


Kaç UBP'li milletvekilinin yaşananları ne kadar içine sindireceğini merak ettiğini anlatan Adem, bunun da çok yakın zamanda görüleceğini söyledi.


Konuşmalardan sonra Bakanlıkların Kuruluş İlkeleri Değişiklik tasarısının ivedilik oylamasına geçildi. Ancak bu noktada muhalefet Genel Kurulu terk ederek yeniden nisap yoklaması yapılması yoluna gidildi. 


Yapılan yoklamada nisap olmaması nedeniyle Genel Kurul toplantısına yarım saat ara verildi. 
2 Nisan 2012 Pazartesi 09:02
Okunma: 606
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu