Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Toplandı

Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında Değişiklik Yasa Tasarısı"nın İvediliği Kabul Edildi.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Toplandı
Lefkoşa, 9 Aralık 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 10.20'de Sibel Siber başkanlığında yasama gündemiyle toplandı.


İlk olarak onaya ve bilgiye sunuş işlemine yer verildi. Bu bölümde "Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında Değişiklik Yasa Tasarısı"na ilgili komitede ivedilik istenen tezkere ele alınarak, oybirliğiyle onaylandı. Teşvik Yasası'na alınmak istenilen ivedilikle ilgili görüşmenin ise Perşembe güne ertelenmesine karar verildi. "Eczacılık ve Zehirler Değişiklik Yasa Tasarısı"nın ivedililikle görüşülmesine ilişkin tezkere de oyçokluğuyla kabul edildi.


DİNÇYÜREK


Üst kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında Değişişlik Yasa Tasarısı  konusunda ilk sözü alan DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek, yasanın meclise gelmesini olumlu karşıladığını ancak eksiklikler olduğunu belirtti.


Kamuya istihdam edilen engellilerin, hizmet sınıfları içinde terfiye müracaat haklarının bulunmadığını, ileriye gitme şansları olmadığını kaydeden Dinçyürek, engellilere fırsat eşitliği tanıyacak düzenlemenin meclise getirileceğini belirtti.


ÖZGÜRGÜN


UBP Geneş Başkanı Hüseyin Özgürgün, engellilerin eşit bir yarış sonucu ile göreve alınmadıklarını ve yükselmelerinin mümkün olmadığını kaydetti. Özgürgün, genel bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.


Genel olarak yükselmeyi düzenleyip, üst kademe yöneticiliğine atamayı sağlamanın daha doğru olacağını belirten Özgürgün, bu düzenlemeyi kişiye özgü olarak algıladıklarını kaydetti.


"Üst kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında Değişişlik Yasa Tasarısı"nın ilgili komitede ivedililikle görüşülmesine ilişkin tezkere, oyçokluğuyla kabul edildi. Daha sonra "Teşvik Yasa Tasarısı"nın ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereye geçildi.


YORGANCIOĞLU


Bu bölümde söz alan Başbakan ÖzkanYorgancıoğlu, ülkede yatırımların önünü açma adına çaba harcanması gerektiğinin söylendiğini, ancak çıkarılmak istenen teşvik yasaların sorgulandığını belirtti. 


Yorgancıoğlu, "Yatırımcılar devletten uzun süreli kiralamayla ilgili sözleşme imzalanıp bina inşa edilirse, bunu ipotek gösterip borç alabilirler. Ama yerel bankalarda mesela Vakıflar Bankası'nda inşa edilen yapı ipotek gösterilemez bu anomali yaratıyor. Yasa ile bunun giderilmesinin öngörülüyor" dedi.


ÖZGÜRGÜN


UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ise iktidar milletvekillerinin kürsüden sinirli şekilde konuşmalarını eleştirerek, muhalefetin izahat isteyebileceğini  bunun hakları olduğunu söyledi.


Özgürgün, iktidar partisi milletvekillerini daha  sakin olmaya davet etti. 


ÇAKICI


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, devlet malının ipotek olarak gösterilebileceğini ancak şahsa bu imkanın sağlanmayacağını belirtti. Oyunun ret olacağını belirten Çakıcı, devlet arazilerinin bu kadar kolay verilmesini doğru bulmadığını ifade etti.


Tezkerenin, Perşembe gün görüşülmesine oybirliğiyle karar verildi.


Daha sonra "Eczacılık ve Zehirler Değişiklik Yasa Tasarısı"nın ivedililikle görüşülmesine ilişkin tezkere ele alındı.


ÇAKICI


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, yasada geçen "degree" ifadesini anlayamadığını belirtti. Çakıcı, kast edilenin ne olduğunu anlamadığını, suiistimale açık bir konu olduğunu söyledi.


Çakıcı, bu konu açıklığa kavuşmadan olumlu oy verilmeyeceğini belirtti


GÜLLE


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle bu tasarıda değiştirilmeye çalışılanın, KKTC'deki üniversitelerin  eczacılık fakültesinden mezun olanların eczacılık yapmasına olanak tanımak olduğunu söyledi.


Gülle, amacın yasaya KKTC'deki fakültelerden mezun olan eczacıların da eklenmesi olduğunu ifade etti. Gülle, KKTC'den mezun olanların eklenmemesi halinde, ülkedeki üniversitelerden mezun olanların eczacılık yapamayacağını söyledi.


Gülle, degree kelimesinin yasada şu anda bulunduğunu, bu kelimece bir değişiklik yapmayı planlamadıklarını ifade etti.


Tezkere, oyçokluğuyla kabul edildi.

 
9 Aralık 2013 Pazartesi 11:23
Okunma: 800
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu