Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Toplandı

Genel Kurul'da Gıda Güvenliği Ve Üniversiteler Tartışıldı.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda DP/UG milletvekili Hakan Dinçyürek, gıda düvenliği konusunda gündem dışı konuşma yaptı. 


Konuşmasına trafik kazalarına değinerek başlayan Dinçyürek, trafik kazalarının herkesi üzdüğünü, bu yaşananların kader olmadığını söyledi. Yol güvenliğiyle ilgili alınması gereken önlemler olduğunu belirten Dinçyürek, eksik olan güvenliğin sağlanmasını istedi. Anayolların köprü üzerinden geçtiği, bunun kazalara sebebiyet verebileceğini, çökme ve çukurlar konusunda tedbir alınması gerektiğini belirten Dinçyürek, sinyalizasyon eksikliği ve ışıklandırmaya da çare bulunmasını istedi. 


Kanser hastalarının giderek arttığını belirten Dinçyürek, kimyasal maddelerin bu konuda önemli rolü olduğunu kaydetti. 


Gıda güvenliği konusunda yetki karmaşası, kaosu yaşandığını söyleyen Dinçyürek, yönetimde dağınıklık olduğunu, yeterince tedbir alınamadığını savundu.


Devletin gıdada eksik olan otoriteyi sağlaması gerektiğini, tek elden yönetimin disiplin getireceğini  belirten Dinçyürek, Gıda Kontrol Müdürlüğü oluşturulmasını istedi.


Gıda Denetim ve Hal Yasası'nın ivedilikle geçmesi gerektiğini vurgulayan Dinçyürek, sağlık ve geleceğin garanti altına alınmasının şart olduğunu kaydetti. 


Lisanslı depoculuk uygulamasına geçilmesini isteyen Dinçyürek, bilinçli kişiler tarafından da denetim yapılması gerektiğini belirtti. 


SENNAROĞLU


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, gıda konusunun son üç dört ayda sıklıkla tartışılmaya başlandığını, bunun sevindirici olduğunu, denetimleri sıklaştırdıklarını kaydetti. 


Analizlerin artırıldığını sağlığa uygun olmayan ürünlerin ortaya çıkarıldığını belirten Sennaroğlu, yetki karmaşasının da ortadan kalkması adına hükümet oluşurken Gıda Bakanlığı'nın oluşturulduğunu ifade etti. Çağa uygun gıda güvenliği ve mevzuatı oluşması için temel yaratmanın amaçları olduğunu söyleyen Sennaroğlu, bu konuda hazırlanan ve hazırlanmakta olan yasa taslakları konusunda bilgi verdi. Bu yasa tasarılarının Şubat ayında Meclise sevk edileceğini söyleyen Sennaroğlu, şu anda Tarım Dairesi'nin denetimler yaptığını kaydetti. 


İthal ve yerli ürünlerde denetimi üst düzeye çıkardıklarını belirten Sennaroğlu, sağlığa uygun olmayan ürünlerin imha edildiğini söyledi.  


ÇAĞLAR


CTP/BG milletvekili Mehmet Çağlar ise, "üniversitelerimiz ve toplumsal önemi" konusunda konuştu. Çağlar, konuşmasının başında istihdamlar ve trafik kazaları konusuna değindi. 


Çağlar, trafik kazalarının artma nedenlerinin derinlemesine incelenmesi gerektiğini belirtti. 


İstihdam konusunda popülizm yapıldığını, bu konunun siyasi çıkarlara alet edildiğini bunun doğru olmadığını söyleyen Çağlar, sorunların giderilmesini istedi. 


Çağlar, ülkede üniversite mezunu sayısının arttığını, yüksek lisans ve doktora yapanların da giderek çoğaldığını ifade etti. Geleceğin toplumunu yaratma noktasında şimdiden adım atılması gerektiğini belirten Çağlar, Türk devletlerinin yaşam sürelerinin 100 yılı geçmediğini söyledi. Bu devletlerin bilime, bilgiye ve kendini yenilemeye önem vermediklerini belirten Çağlar, tarihten silindiklerini kaydetti. 


Çağlar, üniversiteleri bulundukları noktadan ileriye taşımanın, toplumsal bilinci yükseltmenin gerektiğini ifade etti. Üniversitelerle ilgili ülke dışında yaratılan bazı olumsuz noktalar olduğunu, ülkede de yapıcı eleştirilere değer vermemeye başlandığını belirten Çağlar, bunun kendi kendinin ayağına kurşun sıkma olduğunu kaydetti.


Üniversitelerin bilim üretebilmesi için devletin katkı sağlaması gerektiğini söyleyen Çağlar, bilim üretmenin pahalı olduğunu belirtti. 


ARABACIOĞLU


Türkiye'de üniversite sayısının arttığını, bu ülkeden gelen öğrencilerin sayısının azalmasının söz konusu olabileceğini belirten Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu da, bu konunun araştırılması gerektiğini kaydetti. 


Önümüzdeki haftadan itibaren üniversiteleri ziyaret edeceğini söyleyen Arabacıoğlu, ziyaretlerinin kuruluş tarihine göre düzenleneceğini ifade etti. 


Arabacıoğlu, eğitimin ülke için çok önemli olduğunu kaydetti. Yaz döneminde üniversitelere öğrenci çekebilmek adına çalışma yapılacağını belirten Arabacıoğlu, ülke ve üniversitelerin tanıtımının yapılabileceğini söyledi. 

UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, hükümetin icraatları konusunda gündem dışı konuşma yaparak, hükümeti "hükümetçilik oynamakla" suçladı.


UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, gıda güvenliği konusunda hükümetin denetim artırdığını söylediğini ama UBP hükümeti döneminde de gıda denetimlerinin yapıldığını kaydetti.


Çavuşoğlu, gazete manşetlerini göstererek, ülkedeki sorunlara dikkat çekti.


Hükümetin başarısızlıklarını örtmek ve toplum barışını bozmak için istihdamlar konusunu gündeme getirdiğini iddia eden Çavuşoğlu, hükümetin mevsimlik istihdamlar yaptığını ve bunu gözden kaçırmaya çalıştığını savundu. Çavuşoğlu, mevsimlik istihdamların çalışma süresinin üç ay olduğunu, üç ay sonra bu kişilerin işine son verilip verilmeyeceğini sordu.


Kamu reformu öncesinde hükümetin atamalar yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, "Bu bir kişiye sağlanan en yüksek menfaattir" dedi. Hükümetin zam şampiyonu olduğunu iddia eden Çavuşoğlu, zamların hükümet tarafından "tarife ayarlaması" olarak tanımlandığına da dikkat çekti.


Kuraklıkla ilgili kurulan komite konusunda hükümetten bilgi isteyen Çavuşoğlu, Girne'de yağan şiddetli yağmurla ilgili yağmur bombasıyla müdahale yapıldığına yönelik iddialar olduğunu bunun yapılıp yapılmadığını sordu.


SENNAROĞLU


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Gıda Yasası'nın 2009 yılında meclise geldiğini, kadük olup geri gittiğini anımsattı. Sennaroğlu, "UBP Gıda Yasası konusunda ne yaptı?" diye sordu.


YORGACIOĞLU


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Çavuşoğlu'nun hükümete yönelik eleştirilerini yanıtladı. Yorgancıoğlu, CTP/BG'nin toplumu sindirmeye çalıştığına yönelik iddialara karşı, "KTHY çalışanlarına terörist diyen biz miydik?" diye sordu.


Yağmur bombası konusuna da değinen Yorgancıoğlu, böyle bir ihtiyaç olduğunu, karar da üretildiğini ancak uygulama yapılmadığını belirtti.


SENNAROĞLU


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, UBP'nin olayları çarptırarak halkı yanılttığını söyledi. Sennaroğlu, dünyada, bulutların yoğunlaşmasını sağlamak adına uçaklarla bomba atılarak yapılan bir uygulama bulunduğunu ancak KKTC'de bunun uygulanmadığını kaydetti.


TÖRE


DP-UG milletvekili Zorlu Töre, ulusal mücadele, Dr. Fazıl Küçük ve Denktaş ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.


Töre, KKTC devletinin Dr. Küçük ve Denktaş'ın çabalarıyla kurulduğunu belirtti. Onların yolunda mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Töre, Küçük ve Denktaş'ın Kıbrıslı Türklerin varlığını pekiştiren adımlarını, çalışmalarını anlattı.


İki lidere karşı hayattayken, öfke ve kin tohumları ekildiğini söyleyen Töre, buna aldırmadan devam ettiklerini ve bağımsız KKTC'yi kurduklarını kaydetti.


Töre, KKTC'nin milli devlet olduğunu ve öyle kalacağını belirtti.


Töre, Fransız Büyükelçisinin Türkiye'ye işgalci dediğini Türk ordusunun adada işgalci olmadığını söyledi.


Töre, hükümet yetkililerinin, bu söylemlere yanıt vermemesini eleştirdi.


SUCUOĞLU


UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu ise, son siyasi gelişmelerle ilgili konuşma yaptı. Sucuoğlu, kanser hastalarının sayısının arttığını, Gıda Güvenliği Yasası'nın daha çıkarılamadığını söyledi. Sucuoğlu, politikacılara güven oranının azaldığını, bunun hak edildiğini ifade etti.


Kimsenin  hiçbir şey yapmadığını, umursamadığını ve atılım yapmadığını iddia eden Sucuoğlu, hükümetin hiçbir konuda önlem almadığını savundu.


"Hal Yasası" ve "Gıda Güvenliği Yasası"nın henüz ortada olmadığını söyleyen Sucuoğlu, "Halk zehirleniyor, ölüyor, kimsenin umurunda değil. Bu iki yasa derhal gündeme getirilmelidir" dedi.


Gündemdışı konuşmaların  yapıldığı toplantıda DP-UG Milletvekili Fikri Ataoğlu, "kırsal kesim arazilerinin atıl vaziyette durması" konusunda konuştu.


ATAOĞLU


Ataoğlu, 100 bin sterlinlik bir konutun 40 bin sterlininin yerel yönetimlere ve merkezi yönetimlere gittiğini söyledi.


Ataoğlu, kırsal kesim arazisi yerine, konut yapılması önerisinde bulundu. Ataoğlu, yeni evlenecek olanlara da devletin katkı yaparak uygun fiyata konut sağlaması gerektiğini ifade etti.


Ataoğlu, değişik bölgelerde ortak bir noktada, daha büyük araziler üzerine yapılacak konutlara yerleşmesi ile kaynaşma sağlanabileceğini ifade etti.


Yapıcı eleştiriler ve öneriler yapılması gerektiğini söyleyen Ataoğlu, muhalefetin önerilerine açık olduklarını belirtti.


ULUÇAY


Ataoğlu'ndan sonra söz alan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, kırsal kesim arsaları konusunda çalışma başlattıklarını belirtti.


Altyapısı hazır olan arazilerin gençlere dağıtılmasını hedeflediklerini söyleyen Uluçay, belirlenen bölgeye gençlerin yerleşmesi ve ekonomik aktivitelerin artması amacında olduklarını belirtti.


Kırsal kesim arsaları politikasıyla gençlerin şehirlere kaçmasını önlemeyi hedeflediklerini kaydeden Uluçay, bu alandaki çalışmaların süreceğini vurguladı.


SANER


UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner de trafik konusunda gündem dışı konuma gerçekleştirdi. Saner, ilk günden beri UBP'li milletvekillerinin öneriler yaptığını, yapmaya devam edeceklerini söyledi.


Saner, son zamanlarda yaşanan kazaların üzüntücü verici olduğunu belirterek, yol güvenliği konusundaki sıkıntıların doğru olduğunu söyledi.


Saner, yol güvenliği yanı sıra kazaların diğer bir nedeninin de eğitim eksikliği olduğunu söyledi.


Saner, yol güvenliğinin ana etmenlerinin; aydınlatmalar, beton korkuluklar  ve metal korkuluklar olduğunu ifade ederek 2006-2010 yıları arasında bu kapsamda yapılan çalışmaları anlattı.


Saner, yolların standardına dikkat çekerek KKTC'deki yolların otoban değil, bölünmüş yol olduğuna işaret etti ve yol düzenlemeleri konusunda popülizmden uzak durulması gerektiğini ifade etti.


Saner, ülkedeki 28 "kara nokta" ile ilgili bilimsel çözüm önerileri için geçmişte çalışma başlatıldığını kaydederek, bu çalışmanın bir an önce tamamlanarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.


KAŞİF


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, verdiği yanıtta, yol yapımlarında işlerin daha hızlı bir şekilde devam etmesi için proje aşamasında KKTC teknik ekiplerinin de hazır olması gerektiğini söyledi.


Kaşif, proje üretilmediği takdirde kaynak bulmanın zorluğunun bilinciyle hareket ettiklerini ve çalışmalarını bu şekilde sürdürdüklerini kaydetti.


Kaşif, ülkedeki tüm bölünmüş yolların korkuluklarla kaplanması gerektiğini söyledi.


Kaşif, aldıkları görevin bilincinde insanların iyiliği için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.


Kaşif konuşmasıyla bugünkü birleşimini tamamlayan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bir sonraki birleşimini 27 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirecek.
 
23 Ocak 2014 Perşembe 12:49
Okunma: 894
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu