Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Yeni Yasama Yılına Başladı (2'ye Ek)

Cumhuriyet Meclisi Yeni Yasama Yılına Başladı (2'ye Ek)

Bozer: "Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Sondajlara Başlaması Samimiyetsizlik Ve Art Niyetli Tavrının Açık Göstergesi".

 
 
Cumhuriyet Meclisi Yeni Yasama Yılına Başladı (2'ye Ek)

"YENİ YASAMA YILINDA HEDEF DAHA DÜZENLİ ÇALIŞIP DAHA ÇOK YASA GEÇİRMEK"

MECLİS BAŞKANI BOZER, 7. DÖNEM 3. YASAMA YILI ETKİNLİKLERİ RAPORUNU SUNDU

MECLİS GEÇEN DÖNEM 89 KEZ TOPLANDI; 66 YASAYI KABUL ETTİ; 3 GENEL GÖRÜŞME YAPTI

Lefkoşa, 3 Ekim 11 (T.A.K): Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Kıbrıs sorununa bu yılsonuna kadar çözüm bulunabilmesini hedefleyen görüşme maratonunun en kritik noktasında, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin adanın güneyindeki deniz alanında petrol ve doğalgaz sondajlarına başlamasının, samimiyetsiz ve art niyetli tavrının açık göstergesi olduğunu söyledi.

Hasan Bozer, "Kıbrıs konusunun arzu edilen bir biçimde çözüme ulaşabilmesi çalışmaları bizim tarafımızdan devam ederken, Rum tarafının söylem ve eylemleriyle ve samimi olmayan tutumlarıyla çözüm sürecine katkı koymadığı çok açık bir şekilde ortadadır" dedi.

Cumhuriyet Meclisi, 7. Dönem 4. Yasama Yılı'na bugün başlarken, geride kalan 3. Yasama Yılı'na ilişkin rapor Meclis Başkanı Hasan Bozer tarafından milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

"PARLAMENTOLAR EN SAYGIN KURUMLAR"

Meclis'in törensel toplantısını açarken yaptığı konuşmada Meclis Başkanı Bozer, parlamentoların tüm dünyada herkesin en çok saygı gösterdiği kurumlar olduğunu; Meclis'in saygınlık çıtasını yükseltmek, parlamentoda bulunan her milletvekilinin asli görevi olması gerektiğini vurguladı.

Bozer, "Unutulmamalı ki, meclisler demokrasinin sembolü ve hayat kaynağıdır. Siyasetin içinde, etkin güçlü bir meclis olması için iktidarı ile muhalefeti ile meclis çalışmalarına aktif bir şekilde katkı koymanız ve katılmanız ciddi ve öncelikli bir ihtiyaç olarak durmaktadır" dedi.

Meclis'in, geçen dönem ülke ihtiyaçları çerçevesinde ve AB uyum yasaları çerçevesinde önemli yasalar geçirdiğini kaydederek örnekler veren Bozer, özel ve araştırma komitelerinin kurulmasına da daha çok önem verdiklerini anlattı.

Bozer, yeni meclis binası için taslak projenin hazır olduğunu; mevcut binayı yenileme çalışmalarının da yapıldığını; otopark sorununu ortadan kaldırmak amacıyla Meclis yanındaki arazinin kiralandığını ifade etti.

PARTİ BAŞKANLARINA ŞOFÖR VE SEKRETER

Meclis'in dış alanlarındaki güvenliğinin daha iyi sağlanması amacıyla güvenlik kamera sistemine geçildiğini belirten Hasan Bozer, önümüzdeki günlerde olanaklar çerçevesinde parti başkanlarına bir şoför, bir de sekreter görevlendirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Milletvekillerinin genel kurul çalışmalarına zamanında gelmesi ve düzenli çalışmasıyla daha çok yasa görüşmesinin en öncelikli hedefleri olacağını ifade eden Meclis Başkanı Bozer, yeni yasama yılının hayırlı olmasını diledi.

RAPORDAN... GEÇEN DÖNEM 89 TOPLANTI

Bozer'in sunduğu rapora göre, geçen dönem 87 olağan, 2 de olağanüstü olmak üzere toplam 89 kez toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda 248 gündem dışı konuşma isteminde bulunuldu, ancak bunlardan 162'si yapıldı; 86'sı geri çekildi.

Geçen dönem 24 yasa gücünde kararname sunulan Meclis, bunlardan 22'sini aynı yasalara değişiklik öngördüğünden iki iki birleştirerek görüştü ve 11 yasa olarak yasalaştırdı. 2 yasa gücünde kararname ise halen Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi gündeminde bulunuyor.

66 YASA YAPILDI

Meclis'te geçen dönem, yasa tasarı ve önerileri, yasa gücünde kararnameler ve Cumhurbaşkanı'nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen yasalarla birlikte toplam 66 yasa yapıldı.

Üçüncü Yasama Yılı'nda Meclis'e 51 yasa tasarısı sunuldu. Bunlardan 22'si yasalaştırıldı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Ayrıca Birinci Yasama Yılı'nda ve İkinci Yasama Yılı'nda sunulan 2 tasarı birleştirilerek görüşülüp yasalaştırıldı.

İkinci Yasama Yılı'nda sunulan 28 yasa tasarısı yasalaştı; ayrıca bir tanesi Birinci Yasama Yılı'nda sunulan 1 tasarıyla birleştirilerek görüşüldü ve yasalaştırıldı.

Ayrıca, Cumhuriyet Meclisi'nce İkinci ve Üçüncü Yasama yıllarında onaylanan birer yasa da Cumhurbaşkanı'nca geri gönderildi ve genel kurulda görüşülerek kabul edildi. Yine Cumhurbaşkanlığı'ndan dönen iki yasa ise Meclis'te reddedildi.

Halen iki tasarı da genel kurulca onaylanarak Cumhurbaşkanı'na gönderildi.

Meclis komitelerinin gündeminde ise toplam 69 yasa tasarısı yer alıyor. AB uyum yasaları ve kamu reformuyla ilgili komitenin gündeminde 8 yasa tasarısı bulunuyor.

Cumhuriyet Meclisi, geçen yasama yılında sunulan 7 yasa önerisinden ikisini birleştirerek görüştü ve onayladı. Cumhurbaşkanı'nca da onaylanan yasalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin gündeminde 6; İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nin gündeminde 2; Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nin gündeminde ise 5 olmak üzere toplam 13 yasa önerisi de komitelerin gündeminde yer alıyor.

KARARLAR

Cumhuriyet Meclisi'nin Üçüncü Yasama Yılı'nda, Başkanlık Divanı'nca 74 karar; Danışma Kurulu'nca da 36 karar üretildi. Ayrıca iç tüzük uygulaması ve Meclis çalışmalarıyla ilgili üretilen kararlarla birlikte toplam 61 karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

SORULAR

Meclisin geçen dönemki faaliyet raporunda ise sorularla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"İkinci Yasama Yılı'nda sunulan 3 yazılı sorunun 2'si Üçüncü Yasama Yılı'nda yanıtlanmış ve soru ve yanıtları Genel Kurul'da okunmuştur. 1 tanesi de Üçüncü Yasama Yılı'nda soru sahibince geri çekilmiştir. Üçüncü Yasama Yılında, 51 yazılı soru sorulmuştur. Bunlardan 36 tanesi yanıtlanmış olup soru ve yanıtları ile birlikte Genel Kurul'da okunmuştur. 7 tane yazılı soru ise henüz yanıtlanmamıştır. 8 yazılı soru süresi içinde yanıtlanmadığından sözlü soruya çevrilmiş ve bunlardan 3 tanesi soru sahibince geri çekilmiş; 1 tanesi Genel Kurul gündeminden düşmüş ve 4'ü halen Genel Kurul'un gündemindedir.

Üçüncü Yasama Yılı'nda 14 sözlü soru sorulmuş; 6'sı ilgili Bakanlar tarafından yanıtlanmış; 4'ü soru sahibince geri çekilmiş; 1 sözlü soru düşmüş ve 3'ü ise Genel Kurul gündemindedir. Ayrıca İkinci Yasama Yılı'nda sorulan 1 sözlü soru da Genel Kurul'un gündemindedir."

MECLİS ARAŞTIRMALARI

Geçen yasama yılında 2 meclis araştırma komitesi oluşturulan Cumhuriyet Meclisi'nde daha öncekilerle birlikte toplam 5 araştırma komitesi çalışmalarını sürdürdü.

Geçen dönem sunulan "Eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy'un Bakanlığı döneminde Ercan Havaalanı'ndaki İhale Usulü İle Verilen Duty - Free Shop'un Verilmesinde Usulsüzlük Yaptığım İle İlgili Meclis Araştırması Açılması Önergesi" ise Genel Kurul'ca reddedildi.

Birinci Yasama Yılı'nda oluşturulan "Türkiye'de Başlayan Ergenekon Soruşturmasının KKTC ile Bağını Ele Almak Üzere Oluşturulan Meclis Araştırma Komitesi", 11 toplantı yaptı ancak komitenin, Genel Kurul'dan talep ettiği yeni uzatma süresi Genel Kurul'ca reddedildi.

İkinci Yasama Yılı'nda oluşturulan "Ülkemizde Yaşanan Sel Felaketlerinin Nedenleri, Sonuçları, Uygulamaları ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde Yaşanan Ölümlerde İhmal Olup Olmadığı İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi", geçen dönem sadece bir kez toplandı.

"Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın Bugünkü Duruma Gelmesinin Nedenleri İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi" ise Üçüncü Yasama Yılı'nda 6 toplantı yaptı.

Üçüncü Yasama Yılı'nda oluşturulan "Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesine Boşaltılan Kum, Yanık Un, Kepek ve Mısır Kepeği ile İlgili İhmal, Yasa Dışılık, Haksız Kazanç Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi" de bir kez toplandı.

"Polis Örgütü Karakollarında İşkence Yapılıp Yapılmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi" ise 4 toplantı yaptı.

3 GENEL GÖRÜŞME

Meclis geçen yasama yılında "Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın ve Çalışanlarının Bulunduğu Durum İle İlgili Genel Görüşme", "Girne Emirnamesinde Yapılan Değişiklik İle İlgili Genel Görüşme" ve "Doğu Akdeniz Koleji, İlkokul ve Kreşin Doğa Kolejine Verilmesi Hakkında Genel Görüşme" konularında genel görüşme yaptı.

"Bakan ve İktidar Milletvekillerinin Meclis Çalışmalarına Karşı Gösterdikleri İlgisizlik İle İlgili Genel Görüşme" istemi ise reddedildi.

SAYIŞTAY VE OMBUDSMAN RAPORLARI

Meclis'te Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite'nin gündeminde 187 rapor bulunuyor. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi gündeminde ise geçmiş dönem ve yıllarda sunulan Kesin Hesaplara ilişkin 6 Sayıştay Denetim Raporu var.

Özel Komite, 5 Sayıştay Denetim Raporu'nun 2'sini ve diğer 3 tanesini birleştirerek toplam 12 Sayıştay Denetim Raporu'nu görüştü ve bu raporlar Genel Kurul'da görüşülerek tamamlandı.

Geçen yasama yılında Meclis'e sunulan 7 Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) raporu da milletvekillerine dağıtıldı.

KOMİTELER

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Meclis'in yeni yasama yılı başlarken yaptığı konuşmada, komitelerin çalışmalarıyla ilgili de şu bilgileri verdi:

"Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, Üçüncü Yasama Yılı'nda 38 birleşim yapmış ve Üçüncü Yasama Yılı'nda sunulan 22 yasa gücünde kararnameyi iki iki birleştirerek görüşmüş ve 11 yasa olarak yasalaştırmıştır. Bunların yanında İkinci Yasama Yılı'nda sunulan 16 yasa tasarısı ile Üçüncü Yasama Yılı'nda sunulan 14 yasa tasarısı da görüşülüp sonuçlandırılarak Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. 2 yasa tasarısını da sonuçlandırılmış, ancak henüz Cumhurbaşkanı'nca yayınlanmamıştır.

İdari ve Sosyal İşler Komitesi, Üçüncü Yasama Yılı'nda 37 birleşim yapmış ve Birinci Yasama Yılı'nda sunulan 1 Yasa Tasarısı ile İkinci Yasama Yılı'nda sunulan 1 yasa tasarısını birleştirilerek, 9 tanesi İkinci Yasama Yılı'nda, 4 tanesi Üçüncü Yasama Yılında sunulan toplam 15 yasa tasarısı ile İkinci Yasama Yılı'nda görüşülen ancak, Cumhurbaşkanlığı'nca bir daha görüşülmek üzere iade edilen 1 yasayı da kabul etmiş ve bunların tümünü yasalaştırmıştır. Komite, ayrıca İkinci Yasama Yılı'nda sunulan Cumhurbaşkanlığı'nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen 2 yasayı reddetmiştir.

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, Üçüncü Yasama Yılı'nda 27 birleşim yapmış ve 6 tanesi İkinci Yasama Yılı'nda ve 4 tanesi Üçüncü Yasama Yılında sunulan toplam 9 yasa tasarısını kabul etmiş ve bunların 8 tanesini yasalaştırmıştır. İkinci Yasama Yılı'nda sunulan 1 Yasa Tasarısı da Genel Kurul gündeminden komiteye geri almıştır. Ayrıca İkinci Yasama Yılı'nda sunulan 3 karar tasarısı ile Üçüncü Yasama Yılı'nda sunulan 5 karar tasarısı ve 1 karar önerisi de kabul edilmiştir.

Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarıları ile Kamu Reformu Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite, Üçüncü Yasama Yılı'nda yasalardaki Avrupa Birliği'ne uyumun sağlanması ile kamu yaşamında yapılacak reform düzeyindeki yasaları görüşmek üzere kurulmuştur.

Komitenin gündemi, 3 tanesi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nden; 3 tanesi İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nden; 1 tanesi de Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nden, ayrıca 1 yasa tasarısı da doğrudan Komiteye iletilerek toplam 8 yasa tasarısından oluşmaktadır. Komite Üçüncü Yasama Yılı'nda 10 birleşim yapmış ve çalışmalarına halen devam etmektedir.

Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite, 3 toplantı yapmıştır. Komitenin çalışmaları halen devam etmektedir.

Dilekçe Komitesi'nin çalışmalarına gelince; bu Komite Üçüncü Yasama Yılı'nda, 3 birleşim yapmış ve 10 dosya ile ilgili çalışmalarını tamamlamıştır. Komitede halen incelenmekte olan 9 dosya bulunmaktadır.

Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite, Üçüncü Yasama Yılında 6 birleşim yapmış ve 5 Sayıştay Denetim Raporu'nun 2 tanesini ve diğer 3 tanesini birleştirerek toplam 12 Sayıştay Denetim Raporunu görüşmüştür. 12 Sayıştay Raporu, Genel Kurul'da görüşülmüş ve tamamlanmıştır.

Yasalardaki Cinsiyet Ayrımcılığını İzleme Komitesi, cinsiyete dayalı her türlü ayrımcılığın önlenmesi, toplumsal ve siyasal yaşamla iş konularında cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve benzeri konulardaki mevzuatı incelemek; sorunlar yaratan etkenleri saptamak ve aşılması için gerekli araştırmalar yapmak amacıyla Üçüncü Yasama Yılı'nda 3 birleşim yapmıştır. Komite çalışmalarına halen devam etmektedir."

Meclis Başkanı Bozer raporunda, Meclis'in bina, personel, bilgisayar sistemiyle ilgili bilgiler verirken Meclis'in internet sitesinin daha dinamik yapıya kavuşturulduğunu anlattı.

DIŞ ALANLARA KAMERA

Meclis kütüphanesinin parlamenterler ve dıştan gelen kullanıcılara hizmet verdiği kaydedilen raporda, meclisin tüm dış alanlarının güvenlik kamera sistemiyle kontrol altına alındığı, Genel Kurul'da ses kayıt sisteminin de yedeklendiği ifade edildi.

Raporda, binada yapılan tadilat ve düzenlemeler hakkında da bilgilere yer verildi.

DIŞ İLİŞKİLER

Milletvekillerinin geçen yasama yılı boyunca dış ilişkilerine de değinilen raporda, Kıbrıs Türk halkının sesinin Avrupa ülkeleriyle İslam Konferansı toplantılarında duyurulduğu kaydedildi.

Genel kurul toplantılarında stenograf ve raportörlerin kayıtları yanında görüntülerin de tutanaklarda arşivlendiği belirtilen raporda, tutanaklara Cumhuriyet Meclisi'nin web sayfasından da erişilebileceği belirtildi.

(GÜL/SEL) FOTOĞRAFLI

 
3 Ekim 2011 Pazartesi 17:02
Okunma: 439
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu