Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Yeni Yasama Yılına Başladı (4)

Cumhuriyet Meclisi Yeni Yasama Yılına Başladı (4)

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu: "rum Yöentimi'nin Kıbrıs Cumhuriyeti Olarak Tanınması Kıbrıslı Rumlara Petrol-doğalgaz Arama Hakkı Vermez".

 
 
Cumhuriyet Meclisi Yeni Yasama Yılına Başladı (4)

"RUM TARAFININ PETROL ARAMADAKİ ISRARI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL VE KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜN ÖNÜNDE ENGELDİR... KIBRIS TÜRK TARAFI DİPLOMATİK ATAK YERİNE NEREDEYSE SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPARAK DÜNYADAKİ ALGIMIZI OLUMSUZLAŞTIRDI"

"KIBRIS TÜRK TARAFININ YİNE 'ANLAŞMAZ TARAF' KOLTUĞUNA OTURTULMA RİSKİNİ ÜZÜLEREK GÖRMEKTEYİM"

Lefkoşa, 3 Ekim 11 (T.A.K.): CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin "Kıbrıs Cumhuriyeti" olarak tanınmasının, Kıbrıslı Rumlara petrol ve doğalgaz arama hakkı vermediğini; ısrarlarının Kıbrıs sorununun çözümünün önünde engel yarattığını söyledi.

Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs Rum tarafının bu tutumuna karşı diplomatik atağa geçmek yerine neredeyse savaş çığırtkanlığı yaparak dünyadaki algıyı olumsuzlaştırdığını; uluslararası camiada Kıbrıs Türk tarafının geçmişte kurtulduğu, "uzlaşmaz taraf olduğu" sıfatını yeniden almakta olduğunu savundu.

Özkan Yorgancıoğlu, "Kıbrıs Türk tarafının yine 'anlaşmaz taraf' koltuğuna oturtulma riskini üzülerek görmekteyim" dedi.

Ana muhalefet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Meclis'in yeni yasama yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törensel toplantıda yaptığı konuşmada, yeni dönemde CTP'nin daha verimli, daha katılımcı ve daha anlaşılır olabilmesi için elinden geleni yapacağını söyledi.

Geçtiğimiz dönemi irdeleyerek geleceğe ışık tutmanın yararlı olacağını ifade eden Yorgancıoğlu, siyasal iradenin temsil edildiği meclise ne kadar saygılı davranıldığını irdelemekte de büyük yarar bulunduğunu kaydetti.

Meclisin açıldığı gün dolu olan koltukların diğer günler boş olduğuna işaret eden Özkan Yorgancığlu, komitelerin de başkanların gününde ve zamanında toplantı çağrısı yapmadığını belirtti.

"UBP ÜLKEYİ YASA GÜCÜNDE KARARNAMELERLE YÖNETİYOR"

Özkan Yorgancıoğlu, meclisin çalıştığı dönemlerde bile UBP'nin ülkeyi yasa gücünde kararnamelerle yönettiğini; bunun meclise saygısızlık olduğunu kaydederek, yazılı ve sözlü sorulara da aylar yıllar geçtiği halde yanıt bulunamadığını ve soruların gündemden düştüğünü anlattı.

"Muhalefet mecliste denetim yetkisini nasıl sürdürecek?" diye soran CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, meclis komitelerinin ilgili devlet dairelerine yazdığı yazıların 2 yılda bile yanıtlanmadığını söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, anayasa mahkemesinin iptal ettiği veya Cumhurbaşkanı'nca geri gönderilen yasaların, Anayasa'nın amir hükmüne rağmen diğer yasaların gerisine bırakılmasının, hükümetin meclise ve iç tüzüğe saygısızlığını gösterdiğini belirtti.

"HALK BOŞ BİRMECLİSE SAYGI GÖSTERMEZ"

Halkın boş bir meclise saygı göstermesinin beklenemeyeceğini ifade eden Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununa değinirken son günlerde müzakerelerin çıkmaza girdiğini savundu. İstediklerinin sadece görüşme tutanaklarını okumak değil, süreci değerlendirip önerilerini sunabilme fırsatı elde etmek olduğunu anlatan CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, bunlar değerli bulunmadığı için görüşmelerin giderek çıkmaza girdiğini ifade etti.

YENİDEN UZLAŞMAZ SIFATI

Yorgancıoğlu, uluslararası camiada Kıbrıs Türk tarafının geçmişte kurtulduğu uzlaşmaz taraf olduğu sıfatını yeniden almakta olduğunu savundu; "Kıbrıs Türk tarafının yine anlaşmaz koltuğuna oturtulma riskini üzülerek görmekteyim" dedi.

Cumhurbaşkanı'nın Meclisi ve hükümeti dikkate almadığını öne süren Özkan Yorgancıoğlu, geçtiğimiz haftalardaki tartışmalara işaret etti.

Kıbrıs sorununun çözümü sürecinde de meclisin devrede olması gerektiğini vurgulayan CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, hem siyasi partileri, hem meclisin görüşlerinden yararlanılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

"NEREDEYSE SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI..."

Rum tarafının petrol aramadaki ısrarının kabul edilir olmadığını; bunun Kıbrıs sorununun çözümünün önünde engel olarak durduğunu belirten Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk tarafının diplomatik ataklarla Rumların bu tutumunu akamete uğratacak yere, neredeyse savaş çığırtkanlığı yaparak, dünyadaki algıyı olumsuzlaştırdığını kaydetti.

Özkan Yorgancıoğlu, adadaki kaynakların her iki tarafa da ait olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs sorunu çözüldükten sonra iki halkın çıkarılmasına ortaklaşa karar verip ortak yararlanacakları bir yola girmek gerektiğini aksi halde pozisyonun zayıflayacağını belirtti.

"TANINMIŞLIK BU HAKKI VERMEZ"

"Rum Yönetimi'nin Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanınmış olması Kıbrıslı Rumlara böyle bir arama hakkını vermez" diyen CTP-BG Genel Başkanı; KKTC-TC arasında imzalanan Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması'nı da yorumladı.

KKTC'de siyasi iradenin tartışıldığı bir dönemde, hükümetin ve meclisin devre dışı bırakılarak böyle bir anlaşma yapılmasının tartışmaya neden olduğunu; hükümetle Cumhurbaşkanı arasında bir ayrışmanın da basının gündeminde yer aldığını anlattı.

Özkan Yorgancıoğlu, meclisin ve hükümetin bu tür konularda katılımcı, üretken olması gerektiğini; Cumhurbaşkanı'nın da bu katkıları alma sorumluluğu bulunduğunu ifade etti.

Mecliste yaşananların bundan sonra ders olması; meclisin halkın siyasi iradesini temsil edecek şekilde yeniden şekillendirilmesi gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, Meclisin yeni dönem çalışmalarının daha katılımcı ve verimli olmasını diledi.

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, yasaların kararnamelerle değil, meclis komitelerinde görüşülerek hazırlanmasını istediklerini söyledi.

Yorgancıoğlu, siyasi partiler bu hassasiyetlere sahip çıkmazsa başkalarından duyarlılık beklenemeyeceğini de sözlerine ekledi.

(GÜL/PHA)    EK VERİLECEK    FOTOĞRAFLI

 
3 Ekim 2011 Pazartesi 15:32
Okunma: 505
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu