Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi'nin Yeni Yasama Yılı Yarın Başlıyor

Cumhuriyet Meclisi'nin Yeni Yasama Yılı Yarın Başlıyor

Bozer " Yeni Dönemde Ağırlıklı Olarak Ab Uyum Yasaları Ele Alınacak".

 
 
Cumhuriyet Meclisi'nin Yeni Yasama Yılı Yarın  Başlıyor

"KONUMUMUZU SAĞLAMLAŞTIRMAK, ÇAĞDAŞLAŞTIRMAK, UYUMLAŞTIRABİLME ADINA PARLAMENTONUN ÇOK YOĞUN GÖREV YAPMASI GEREKİR"

"GEÇEN YIL PEK VERİMLİ GEÇMEDİ. SADECE 40 YASA GEÇTİ. MİLLETVEKİLLERİMİZ İSTEKSİZ"

"BAŞLADIĞIM ÇALIŞMALARI SONLANDIRMAK ADINA YENİDEN ADAY OLDUM. GRUP OY BİRLİĞİYLE SADECE BENİ ADAY GÖSTERDİ"

Lefkoşa, 2 Ekim  11 (T.A.K.-FEZİLE ATÜF ÖKSÜZ): Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, geçen yıl pek verimli çalışmayan Cumhuriyet Meclisi'ne yeni dönemde çok yoğun görevler düşeceğini söyledi.

Ağırlıklı olarak AB uyum yasalarının ele alınacağı yeni yasama döneminin, özellikle Kıbrıs müzakere sürecinin en sıcak ve en kritik günlerden geçecek olması ve doğal gaz arama gerginliğinden dolayı çok önemli ve hassas olacağını belirtti. Bozer, "Konumumuzu sağlamlaştırmak, çağdaşlaştırmak, uyumlaştırabilme adına parlamentonun çok yoğun görev yapması gerekir. En azından yasalar boyutunda" dedi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, yeni yasama yılının Pazartesi başlayacak olması dolayısıyla  TAK Muhabirinin sorularını yanıtladı. Bozer, Meclis başkanı seçildiği gün ortaya koyduğu yeni meclis binası, Anayasa değişikliği ve meclis iç tüzüğünün değiştirilmesi hedeflerini hayata geçirmek için geçen dönem olduğu gibi bu dönem de çaba harcayacağını söyledi.

"GEÇEN YIL PEK VERİMLİ GEÇMEDİ... SADECE 40 YASA GEÇTİ"

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, pek verimli geçmeyen geçen yıl yaklaşık 40 yasanın geçtiğini ve her yıl ortalama 80 yasanın geçtiği düşünüldüğünde, bu rakamın çok az olduğunu söyledi.

Genel kurul aşamasında bir tıkanıklık olmadığını ve şu an bekleyen yasa bulunmadığına dikkat çeken Bozer, verimsizlikten dolayı çok yasanın beklediği komitelerin daha hızlı çalışmasıyla sorunun çözümleneceğini belirtti.

Bozer, "Hükümetin gündeminde de hazırlanıp, gelme aşamasında olan 60-70 yasa vardır. Komitelerde 60-70 yasa bekliyor. Gerek ben, gerekse başbakan, arkadaşları bu noktada uyarıyoruz. Umut ediyoruz ki önümüzdeki yılda o açığı kapatırız" dedi.

2011'i yoğun yasa geçirilecek yıl olarak hedeflediklerini ancak bu hedefe varamadıklarını kaydeden Bozer, "Umut ederim ki bu eksikliklerimizi 2012'de kapatacağız. Koyduğumuz hedef devam edecek" dedi.

"MİLLETVEKİLLERİMİZ İSTEKSİZ"

Hasan Bozer, gerek komite, gerekse genel kurul çalışmalarına katılmakta isteksizliği gözlemlenen milletvekillerinin belirlenen saatte gelmediklerini ya da erken ayrılmalarının da çalışmaları olumsuz etkilediğini söyledi.

Bozer "Milletvekillerimizin genelde mecliste geliş gidiş saatlerinde daha dikkatli olmaları gerekir. Genel kurulda mutlaka daha çok kalmaları gerekir. Özellikle denetim günleri" dedi.

"İÇ TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ, CTP KOMİTEDEN ÇEKİLDİĞİ İÇİN BU DÖNEME KALDI

Bozer, yapılmasından bu yana nokta ve virgülü dahi değiştirilmeyen Meclis İç Tüzüğü'nün, dünya standardına getirilmesi için daha çağdaş ve daha verimli yapılması gerektiğini söyledi.

Bu amaçla kurdukları özel komitenin yanı sıra genel sekreter başkanlığındaki teknik komitenin 1 yıl boyunca çok ciddi bir şekilde çalıştığını ve ortaya çıkan sonucun Hukuk Komitesi'ne gönderildiğini kaydeden Bozer, CTP'nin komiteden çekilmesinden dolayı işin sonuçlandırılamadığını belirtti.

Hasan Bozer, "CTP, 'hükümet daha kolay yasa geçirmesin' felsefesini ileri güderekten, komite çalışmalarından çekilmesi bizim hedefimizi etkilemez. Ben yeniden partilerle diyalog kuraraktan, meclis iç tüzüğünü değiştirme adına yeni bir hamle daha yapacağım" dedi.

Meclisteki siyasi partilerin sadece 2 tanesinin komitelerde görev yaptığının hatırlatılması üzerine, "Grup olmasa da temsil edilen partiler, arzu ettikleri zaman, komite çalışmalarına katılabilir. Oyları olmadığı halde komiteye katılıp, görüşlerini sunabilir" şeklinde devam etti.

"AĞIRLIKLI OLARAK AB UYUM YASALARI VAR"

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, yeni dönemde ağırlıklı olarak AB uyum yasalarının bulunduğunu söyledi. Bozer, "AB uyum adına bekleyen ya da görüşülmekte olan Elektronik Haberleşme, Organ Nakli gibi yasalar var gündemimizde. Ağırlıklı olarak bu yasaları görüşeceğiz" dedi.

Yürütülen ekonomik program çerçevesinde gündemde sadece Sosyal Sigortalar Dairesi ile ilgili yasanın göründüğüne işaret eden Bozer, Bakanlar Kurulu'ndan geçip, meclise gönderilen yasanın, devam eden diyalogların bitmesiyle meclisin gündemine geleceğini belirtti.

Bozer, hedefleri arasında yer alan Anayasa değişikliğini gerçekleştirebilmek için oluşturulan komitenin uzun çalışmaları sonunda hazırlanan ve meclisten geçen tasarının bir tek referanduma sunulmasının kaldığını söyledi.

Hasan Bozer, "Referandumdan geçmesi taktirde, Anayasa'yı, her seferinde referanduma gitmeden değiştirilebilir kılacağız. Yeterli oy yani 2/3 oranında evet oyu alınması halinde yasayı değiştirilebilir kılacağız" dedi.

BOZER, BAŞKANLIK İÇİN YENİDEN ADAY

Bozer, bir soru üzerine, 10 Ekim'de yapılacak Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı'na yeniden aday olacağını söyledi. Bozer, "Başladığım ve belli yerlere getirdiğim çalışmalarım var. Bayağı özel çalışmalar başlattık. Bunları sonlandırmak adına tekrar aday olacağım" dedi.

Hasan Bozer, Pazartesi günü gerçekleştirilen UBP Grup toplantısında oy birliğiyle sadece kendisinin aday gösterildiğini, başka aday olmadığını söyledi.

YENİ MECLİS BİNASI

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, yeni meclis binası yapımı çalışmalarının sürdüğünü, BRTK binası yakınlarında yaklaşık 60 dönümlük arazi üzerinde inşa edilecek binanın projesinin Yakın Doğu Üniversitesi tarafından hazırlandığını belirtti.

Bozer, "Çok çağdaş ve güzel bir bina öngören projenin finansını bütçelendirip, temel atma noktasındayız. 2012 için uğraşacağız ama ekonomik krizden geçtiğimiz gerçeğini dikkate alarak, buna göre bir temel atma hedefleyeceğiz. Umutluyuz" dedi.

YURT DIŞINDA LOBİCİLİĞE DEVAM

Hasan Bozer, asli görevlerinin bir parçası olan dış temaslar sözkonusu olduğunda tüm dünyada olduğu gibi Cumhuriyet Meclisi'nin de çok ciddi ve yoğun parlamenter diplomasisi trafiği bulunduğunu söyledi.

AKPA, AP ve İKÖ gibi rutin toplantıların yanı sıra, Kıbrıs sorununu ve Kıbrıs Türkü'nün konumunun anlatıldığı dış temaslar ve lobicilik faaliyetleri daha da yoğunlaştırarak devam ettirmek gerektiğini kaydeden Bozer, Rumların girişimleri sonucunda bu temasların istenilen ölçüde gerçekleştirilemediğini belirtti.

(FEZ/pha)   FOTOĞRAFLI

 
2 Ekim 2011 Pazar 11:58
Okunma: 620
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu