Ana Sayfa » Türkiye » D - 8 Sanayi Bakanları Zirvesi Sona Erdi

D - 8 Sanayi Bakanları Zirvesi Sona Erdi

Zirve Sonrasında İstanbul Deklarasyonu Açıklandı Ve D-8 Aile Fotoğrafı Çekimi Gerçekleştirildi.

 
 
D - 8 Sanayi Bakanları Zirvesi Sona Erdi

DEKLARASYON'DAN:''GELECEK YILLARDA D-8 SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE ORTAK DÜŞÜNCE VE BİLİNCİN ARTIRILMASI, D-8 MARKALI OTOMOBİLLERİNİN ÜRETİMİNDE UZUN DÖNEMLİ PROJELERİ İÇERECEK ŞEKİLDE GELİŞTİRİLMESİ TEKRARLANDI''

TÜRKİYE İLE MISIR ARASINDA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ ALANINDA İŞBİRLİĞİNE YÖNELİK PROTOKOL İMZALANDI

İstanbul, 6 Ekim 11 (T.A.K): İstanbul'da üç günden beri süren D-8 Sanayi Bakanları Zirvesi sona erdi.

Haliç Kongre Merkezi'nde üç gün süren zirve İstanbul deklarasyonunun açıklanması ve aile fotoğrafının çekilmesi ile tamamlandı.

İstanbul Deklarasyonunda şunlar kaydedildi: ''D-8 üye ülkeleri arasındaki sanayi işbirliğine ilişkin Tahran Deklarasyonu direktiflerini tekrarlayarak, D-8 üye ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişimi için sanayinin artan rolünü göz önünde tutarak, sanayi ve teknolojik işbirliğinin teşvik edilmesi için üye ülkelerin ortak arzu ve isteklerini tekrar teyit ettik.

Sanayicilerin, girişimcilerin ve ayrıca kamu ve özel sektörün deneyimlerini ve en iyi uygulama örneklerini paylaşmak, yatırımları ve yetenekleri artırmak, ortak bir iş kültürü ve dili teşvik etmek amacıyla, güçlendirilmiş bağlantıların ve etkin bir ağ içerisinde toplanmanın önemine vurgu yaparak, gelecek yıllarda D-8 sanayi işbirliğinde ortak düşünce ve bilincin artırılması, D-8 markalı otomobillerinin üretiminde uzun dönemli projeleri içerecek şekilde geliştirilmesi tekrarlandı.''

Deklarasyonda yukarıda belirtilen hususlar göz önünde bulundurularak, tarafların şu faaliyetler konusunda mutabık kaldıkları belirtildi:''Sanayi işbirliği alanındaki deneyim, bilgi, teknik bilgi ve karşılaştırmalı üstünlükleri teati etmek üzere üye ülkeler arasında konferanslar, seminerler, eğitim kursları, çalıştaylar, ticari fuarlar ve özel konulu toplantılar düzenlenecek. Çalışma gruplarının çıktılarının uygulamaya geçirilmesini sağlanacak.

Üye ülkeler arasındaki sınai ve teknolojik ilişkileri geliştirmek için karşılıklı yatırımlar artırılacak. D-8 ülkelerinde işletmelerin gelişimi, ekonomik büyüme ve üretim verimliliğine odaklanan ortak faaliyetler yoluyla ARGE ve teknolojik gelişimi teşvik edilecek. Sürdürülebilir kalkınma için çevre dostu yatırımları ve projeleri desteklenecek.

D-8 ülkelerindeki ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması konularına odaklanan faaliyetler yoluyla, sanayi işletmelerindeki verimlilik düzeyinin artırılması ve temiz üretim alanındaki uygulamaların teşvik edilmesi geliştirilecek.''

YEŞİL KOBİ'LER...

     Üye ülkelerdeki KOBİ'lerin dünyadaki yeni gelişmelere uyumlu (yeşil KOBİ'ler) çalışmalarla desteklenerek güçlendirilmesi yoluyla, ulusal ekonomilerin dinamizmini ve rekabet edebilirliğini, istihdamın artırılmasını ve sonuç olarak yoksulluğun yok edilmesini sağlamanın amaçlandığı dile getirilen deklarasyonda şunlar ifade edildi:

''Sanayide enerji tüketimi için en iyi uygulamaları kabul etmek. Üniversiteler, araştırma kuruluşları ve ülkesanayileri arasında bağlar kurmak ve bu bağları kuvvetlendirmek. Sinerji yaratmak ve sanayi kapasitelerini artırmak için ortak projeler yürütmek. Üye ülkeler arasında takım çalışmasını ve bu işbirliğinin küresel ekonomide sürdürülebilir olmasını teşvik etmek.

D-8 ülkelerinde yenilenebilir enerjinin payının yükseltilmesine odaklanarak enerji sektöründe ortak araştırma ve geliştirmeyi artırmak. Üye ülkelerdeki KOBİ'lerin finansmana, modern teknolojiye ve e-ticarete ulaşma imkanlarını geliştirmek ve KOBİ'leri destekleyen kuruluşlar arasında bir ağ oluşturmak.

2010 Birinci D-8 KOBİ Kamu Kuruluşları Toplantısının final raporunun ve uygulanmasının üye ülkelerin ilgili organizasyonları aracılığıyla izlenmesini kabul etmek. Üye ülkeler arasındaki işbirliği ve teknoloji transferini artırmak için elde bulunan iletişim sistemlerinin etkin kullanımını güçlendirmek. Sanayi sektörü ve üye devlet aktiviteleri için uluslararası pazarlardaki iş fırsatlarını araştırmak.

Üye ülkeler arasındaki ticareti artırabilmek amacıyla, ikili ve çok taraflı anlaşmalar ile özellikle sanayi alanına odaklanarak ticarette teknik engellerin kaldırmak. Her ülkenin sanayide güçlü olduğu alana dayanan rekabetçi üstünlük potansiyelini optimize etmek ve en iyi hale getirmek suretiyle D-8 ülkelerinin uluslararası pazarlardaki konumunu güçlendirmek.

D-8 üye ülkeleri arasında meteoroloji, standardizasyon, uygunluk değerlendirmesi ve akreditasyon konularında gerekli işbirliği imkanlarını teşvik ederek geliştirmek. Tüm D-8 üye ülkelerinde uluslararası standartlara uygun olarak fikri mülkiyet haklarının belirli bir düzeyde korunmasını sağlayacak yasal ve kurumsal mekanizmaları teşvik etmek. D-8 üyesi ülkelerde sanayi politikaları ve stratejilerinin geliştirilerek, özel sektörün pratik ve somut projeler yoluyla katılımını desteklemek. D-8 üyesi ülkelerde KOBİ'lerin gelişimi ve sanayi bölge aktiviteleri için bir araç olarak, pazar fırsatları hakkında bilgi ve iyi uygulama örnekleri alışverişinde bulunmak. D-8 üyesi ülkeler arasında sanayi  bölgeleri uygulamaları hakkında tecrübe paylaşımını teşvik etmek.''

MISIR İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bu arada, zirvede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanlığı arasında teknoloji geliştirme bölgeleri alanında işbirliğine yönelik protokol imzalandı.

(AA/ÖZ/SEL) FOTOĞRAFLI

 
6 Ekim 2011 Perşembe 20:43
Okunma: 559
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu