Ana Sayfa » Türkiye » Darbe girişimi püskürtüldü

Darbe girişimi püskürtüldü

Ankara'dan bir son dakika haberi daha geldi.. Genelkurmay Başkanlığının Necatibey Caddesi'nden teslim olmaya başlayan er ve erbaşlara su ve sigara götüren vatandaşlar, teslim oldukları takdirde zarar görmeyecekleri yönünde telkinde bulundu. Vatandaşlarla görüşen erbaşlar ise rütbeliler tarafından "tatbikat var" denilerek kandırılıp, Genelkurmay Başkanlığına getirildiklerini söyledi.

 
 
Darbe girişimi püskürtüldü
 Bu arada bazı askerlerin ceplerinde bulunan mermileri, kendi istekleriyle polislere teslim ettiği görüldü. Başbakan Binali Yıldırım darbe girişiminde 161 kişinin şehit olduğunu açıkladı. Şu ana kadar çeşitli rütbelerden 2839 asker gözaltına alındı.

 

İŞTE ŞU ANA KADAR YAŞANANLAR

SON DAKİKA HABERİ: Başbakan Binali Yıldırım "161 şehidimiz var" dedi. 

-Darbe girişimine yönelik operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 2839'a ulaştı. Sayı sürekli artıyor.  

GENELKURMAY'DA ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER

Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu. Genelkurmay Başkanlığının Necatibey Caddesi'nden teslim olmaya başlayan er ve erbaşlara su ve sigara götüren vatandaşlar, teslim oldukları takdirde zarar görmeyecekleri yönünde telkinde bulundu. Vatandaşlarla görüşen erbaşlar ise rütbeliler tarafından "tatbikat var" denilerek kandırılıp, Genelkurmay Başkanlığına getirildiklerini söyledi. 

Teslim olan askerler önce TÜİK binasına, daha sonra da Polis Akademisine götürüldü. Bu arada bazı askerlerin ceplerinde bulunan mermileri, kendi istekleriyle polislere teslim ettiği görüldü. Yaklaşık 150 kişilik, silahlı mühimmata sahip bir grup asker ise Genelkurmay Başkanlığı içinde bekletiliyor.

Özel Harekatçılar da Genelkurmay önünde. Genelkurmay'a her an operasyon düzenlenebileceği belirtiliyor. Genelkurmay Başkanlığı içinde darbeye katılmadığı için elleri bağlı olarak odalar içinde kilitli tutulan subay ve astsubaylar, sabah saatlerinde tahliye edildi. Aralarında tankçı subay ve astsubayların da bulunduğu bir grup rütbeli asker ve erbaş da teslim oldu.  

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz: "Ankara'da Beştepe'deki Jandarma Genel Komutanlığı bu asilerin, isyancıların kontrolüne geçmişti. Buradan Türkiye'deki 81 ilin jandarmasını sevk ve idare edip darbe çabası içindeydiler. Etrafları sarıldı. Akşamdan beri orada çatışma devam ediyor. Hemen hemen sonuçlanmak üzere. Şu ana kadar orada darbe girişiminde bulunan asi askerlerin 16 tanesi ölü ele geçirildi. 250'ye yakını gözaltına alındı. Çatışma devam ediyor, sonuçlanmak üzere"

ERDOĞAN'IN TATİL YAPTIĞI OTELDE POLİSLE ÇATIŞTILAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatilini geçirdiği Marmaris Grand Yazıcı Club Turban ile darbe teşebbüsündeki askerlerle polisin çatıştığı Case De Maris arasında kalan Caprise Otel’in ortağı Yavuz Kurtulan, o anları anlattı. Sabaha kadar süren çatışmada korkulu anlar yaşayan Kurtulan, şunları söyledi:

"Yaklaşık 24-25 asker gördüm. Sahile helikopterle girdiler. Hemen otelimizin üstünde durdular. 30 dakika kadar durduktan sonra bölgeye takviye helikopterler geldi. Bunlar asker indirmeye başladı. Ondan sonra çatışmalar başladı. Uzunca sürdü. 650 kişilik otelimde şu an 55 kişi var. Yabancı turistler ve tatilciler oteli terk etti. İsabet eden mermilerle duvardaki klimalar ve camlar zarar gördü, kırıldı. Turizmin kötü geçtiği zamanlarda şu an bitmiş durumdayız. Yaşananları kınıyorum" dedi.

ÇATIŞMA ANI CEP TELEFONUNDA

Darbe girişiminde bulunan askerler ile polisin girdiği çatışma anı ise bir vatandaşın cep telefonu tarafından görüntülendi. O anlarda bir polisin şehit düşerken çıkardığı ses ise kaydedildi.

TUĞAMİRAL ALPER GÖZALTINDA

Marmaris’teki, Aksaz Deniz Üs komutanı Tuğamiral Namık Alper de darbe girişimiyle ilgili gözaltına alındı.

 

ŞIRNAK'TA 309 ASKER GÖZALTINDA

Şırnak'ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürcan ile 2'si binbaşı 3'ü yüzbaşı 309 asker gözaltına alındı

3. Ordu Harekat Kurmay Yar Başkanı Tuğgeneral Çağlar gözaltına alındı 

Sivas'ta, hakim ve savcı oldukları öğrenilen 6 üsteğmen ve bir teğmen gözaltına alındı

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, darbe girişiminde yer alan 3. Ordu Harekat Kurmay Yar Başkanı Tuğgeneral Çağlar yakalandı.

BOLU 2. KOMANDO TUGAY KOMUTANI...

Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer

11'İ SUBAY 67 ASKER EMNİYETTE TUTULUYOR

Darbe girişimine müdahalenin ardından dün gece saatlerinde gözaltına alınan 11'i subay 67 asker, emniyette tutuluyor.  Öte yandan, darbe girişiminin ardından Atatürk Havalimanı'nda hayat normale dönüyor. Personelin ve yolcuların büyük kısmının havalimanına gelememesi dolayısıyla, hava trafiği açık olmasına rağmen uçuşlar gerçekleştirilemiyor. Havalimanına gelen yolcuların ise bekleyişleri sürüyor.  Uçuşların öğleden sonra normale dönmesinin beklendiği bildirildi. Bu arada, saat 10.30 sıralarında havalimanının Florya tarafında bir askeri uçağın uçuş yaptığı bilgisi kule tarafından yetkililere aktarıldı.      

 AKINCILAR ÜSSÜ BASILDI, HULUKİ AKAR KURTARILDI 

İsyancı askerlerin önemli merkezlerinden Akıncılar üssü basıldı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, helikopter Çankaya Köşkü'ne getirildi. 

 ÇENGELKÖY'DE ÇATIŞAN 2 SUBAY GÖZALTINDA

-Çengelköy Sabancı Polis Merkezini ele geçirmek için polisle çatışmaya giren 2'si subay 7 asker yakalandı. Çatışma sonrasında bölgeye gelen takviye polislerin müdahalesi sonucunda, askerler kaçmaya başladı. Ekiplerin takibiyle 2'si subay 7 asker gözaltına alındı. 
Emniyete götürülürken askerleri darp etmek isteyen bir grup vatandaş, polisler tarafından engellendi. Bu arada, darbe girişiminin ardından giriş ve çıkışlara kapatılan Hasdal Kışlası'nda bulunan 4 rütbeli asker, nizamiyeye gelerek dışarı çıkmak istedi. Darbe girişimine katıldıkları iddia edilen subaylar, çıkışlarına izin vermeyen nizamiye görevlilerini silahla tehdit etti. Bunun üzerine nizamiye görevlileri, askerlerin silahlarını alarak etkisiz hale getirdikten sonra polise haber verdi. Hasdal Kışlası'na gelen polisler tarafından alınan 4 rütbeli asker, polis aracına bindirilirken bir grup vatandaşın saldırısına uğradı. Polisler, vatandaşları engelleyerek askerleri emniyete götürdü.

-Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon 4. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Tank Kurmay Albay Bahadır Dalgıç'ın darbe girişimiyle ilgili olarak gözaltına alındığını bildirdi.

-Darbe girişimi kapsamında, Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan ile 130 asker gözaltına alındı.

-İzmir'de sürdürülen operasyonda Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız gözaltına alındı.

-Ankara ve İstanbul'da düzenlenen darbe girişimi soruşturması kapsamında, Tümgeneral Özkan Aydoğdu gözaltına alındı.

KOCAELİ'DE 2 AMİRAL KURTARILDI, DARBECİLERE GÖZALTI

Kocaeli'de Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 34 şüpheli emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 4'ü general, 34 asker emniyet güçlerince gözaltına alınırken, 1 zırhlı araç ve 4 tanka el konuldu.               Donanma Komutanlığında darbeye teşebbüs eden askerler tarafından kaçırılarak İstanbul'a götürülmeye çalışılan 2 amiral, Dilovası'nda emniyet güçleriyle girilen çatışmada kurtarıldı. Soruşturma, çok yönlü olarak sürdürülüyor.   

-Harbiye Orduevi ve TRT polis kontrolüne geçti.

 -Reuters'ın haberinde Genelkurmay binasının darbeci askerlerden alındığı belirtildi. 

-Sabah 07.35 sularında Genelkurmay'dan çıkartılan bir tank, kapıda barikat kuran kamyonlara ateş açtı. 

-Harbiye'deki orduevine polisin girdiği, kontrolü ele aldığı belirtiliyor. 

-3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı gözaltına alındı. 

-Darbeci askerler, polislere zaman zaman helikopterden ateş açtı. Askerler, bazı noktalarda kendilerini durdurmaya çalışan halkın üzerine de ateş açtı. 

-İstanbul Bayrampaşa'da tanklar 12 aracı ezdi. 

ERDOĞAN'IN OTELİNDEKİ ÇATIŞMADA 2 POLİS ŞEHİT OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, tatilini geçirdiği Marmaris’teki otelden ayrılmasının ardından askerlerle polisler arasında çıkan çatışmalar sabaha karşı sona erdi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazartesi gününden bu yana Grand Yazıcı Club Turban’da tatil yapıyordu. Darbe girişiminin başlamasından saatler sonra aynı gruba ait Grand Yazıcı Mares’te açıklama yapan Erdoğan, İstanbul’a gitmek üzere ayrıldıktan yaklaşık 1.5 saat sonra askerler helikopterle geldikleri Grand Yazıcı Club Turban’a bomba attı. Askerlerle polisler arasında bu iki otelin hemen yakındaki üçüncü bir otel olan Case De Maris’te çatışma çıktı. İlk belirlemelere göre 2 polisin şehit olduğu çatışma bir süre devam etti. Askerler daha sonra helikopterle bölgeden uzaklaştı.
Marmaris Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Ekipleri, çatışma bölgesinde inceleme yaptı.

 
16 Temmuz 2016 Cumartesi 12:03
Okunma: 789
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu