Ana Sayfa » Kıbrıs » DAÜ 'DEVLET EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLARA SIRTINI DÖNEMEZ'

DAÜ 'DEVLET EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLARA SIRTINI DÖNEMEZ'

Devlet okullarında yaşanan sorunlar neredeyse her gün öğretmen sendikalarımız tarafından kamuoyunun gündemine taşınmaktadır. Gündeme getirilen sorunlar gerçekten önemli sorunlardır ve kamusal eğitiminin ne durumda olduğunun da bir göstergesi durumundadır.

 
 
DAÜ 'DEVLET EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLARA SIRTINI DÖNEMEZ'
Öğretmen eksikliği sorunu neredeyse tüm okullarımızın ortak sorunudur. Bazı okullarda sınıf sayılarının 50'nin üzerinde olduğu bir gerçektir. Okullardaki yardımcı kadrolardaki eksiklikler ise eğitimi sekteye uğratmaktadır.


Bazı okullarımızdaki hademe eksikliklerinden dolayı öğretmenlerimiz okulların tuvaletlerini temizlemek durumunda bırakılmıştır. Bütün bunlara ek olarak okulların fiziki altyapısındaki eksiklikler eğitimi olumsuz etkileyen faktörlerdir. Neredeyse hiçbir devlet okulunda merkezi ısıtma/soğutma sistemi bulunmamaktadır. Kış soğuğunda yaz sıcağında eğitim yapılmaya çalışılmaktadır. Bugün okullarımızın kitap kırtasiye ihtiyaçları, sarf malzemeleri devlet tarafından karşılanmamakta, okullarımızın kendi imkanları ile ve velilerin desteği ile karşılanmaktadır.

Eğitim sendikaları sorunları sürekli gündeme taşımalarına rağmen hükümet yetkilileri ve özellikle Milli Eğitim Bakanı duyarsız bir tavır içinde, zamanında çözümler üretmek yerine yaptıkları akıl dışı icraatlarla sorunların katmerlenerek büyümesine neden olmuşlardır. Partililerin ihtiyaç olup olmamasına bakılmadan her türlü devlet dairesine istihdamları yapılırken devlet okullarının ihtiyaçları hasır altı edilmiştir. Makam araçları yenilenirken okullardaki çocuklarımız adeta cezalandırılmaktadır.

Her türlü partizanca uygulamaya kaynak yaratan hükümet devlet okullarının eksiklerini tamamlama konusunda pek bir isteksiz görünüyor. Özel okullara her türlü kaynağı ayıran hükümet devlet okullarına gelince param yok diyor. Böylesi çarpık bir anlayışı anlamak veya kabul etmek mümkün değildir.

Bu konuda yaptıkları uyarılar dikkate alınmayan sendikalarımız grev yapınca da sorunlar karşısında sessizliğini koruyan Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere hükümet yetkilileri ve onların medyadaki sözcüleri çocuklarımızın eğitim hakkının gaspedildiğinden bahsetmektedir. Hükümet oy avcılığı için demagoji yaparak ve ucuz politika peşinde koşarak sorunları çözme yerine hedef şaşırtma yapmaktadr. 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümet, öğretmeni topluma paragöz olarak lanse etmekte ve mesleğin onuru ile oynamaktadır. Bu topluma yapılacak en büyük kötülük ve geleceğimizin dinamitlenmesi anlamına gelmektedir. Gündemde olmamasına rağmen oldu bittiye getirerek nakil tüzüğünü devreye sokmakta ve aba altından sopa göstererek öğretmenlere sürgün tehditleri yapmaktadır. Bununla yetinmeyip sendikaları bölmek için bir grup öğretmenle gizli toplantılar yapılıyor, masraflarının nasıl karşılandığı açıklanmayan ama toplumumuzda  herkesçe bilinen  yemekler düzenleniyor.

Devletin kendi eliyle devlet okullarında ilahiyat bölümü açması ise başlı başına bir komedidir. Toplumun her kesiminden yükselen tepkiler ortadayken, dini değil bilimsel eğitim talepleri yüksek sesle dile getirilirken hükümetin bu konuya kulak tıkaması bu işin gerisinde başka hesapların olduğuna işaret etmektedir. Kıbrıs Türk toplumunun sosyal kültürel yapısının değiştirilmesine yönelik olan bu uygulamayı bir toplum mühendisliği olarak algılıyor ve tümden  reddediyoruz.

Hükümetten öncelikle öğretmen sendikalarının haklı taleplerine kulak vererek eğitimde yaşanan sorunlara bir an önce kabul edilebilir çözümler üretmesini talep etmekteyiz.

Devlet okullarında bunca sorun devam ederken bu sorunları çözme yerine tüm toplumu gerecek ilahiyat bölümü açma gibi fantaziler ülkemizi içinden çıkılması güç bir kaosa sürükleyecektir. Kamusal eğitimin böyle tehlikeli bir girdaba girmesini önlemek için yapılacak her eyleme açık desteğimizi beliritiriz.

 
15 Aralık 2011 Perşembe 12:15
Okunma: 577
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu