Ana Sayfa » Kıbrıs » DAÜ-SEN, DAK ve DAİ basın toplantısı düzenledi

DAÜ-SEN, DAK ve DAİ basın toplantısı düzenledi

Toplantıda, daü ve doğa okulları arasında imzalanan ön protokolle ilgili iddialarda bulunuldu

 
 
DAÜ-SEN, DAK ve DAİ basın toplantısı düzenledi
Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Doğu Akdeniz Koleji (DAK) ve Doğu Akdeniz İlkokulu (DAİ) Okul Aile Birliği Başkanları ortak basın toplantısı düzenledi.

DAÜ-SEN Yürütme ve Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda,  DAK, DAİ ve Kreş'in işletmesinin Doğa Okulları'na devriyle ilgili  3 Haziran'da DAÜ ve Doğa Okulları arasında imzalanan ön protokolle ilgili bir takım iddialarda bulunuldu.

DAÜ-SEN Lokali'nde yer alan toplantıda, ön protokol metninin kopyası olduğu metin de basın mensuplarına dağıtıldı.

ÖZKARAMANLI : "ÖN PROTOKOL, OKULLARIN PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİNİ GÖSTERİYOR"

DAÜ-SEN Başkanı Hüseyin Özkaramanlı, söz konusu protokolün dün geç saatlerde ellerine ulaştığını, ilk incelemeleri yaptıklarını, protokolle ilgili çok çarpıcı verileri basın ve toplumla paylaşmak gerektiği kanısına vardıklarını söyledi.

Özkaramanlı, ön protokolün genel hatlarıyla DAÜ okullarının peşkeş çekildiğini gösterdiğini iddia etti.

Ön protokol maddelerinden örnekler veren Özkaramanlı, DAK, DAİ ve Kreş'in açık ve kapalı alanları ve demirbaşlarıyla birlikte Doğa Koleji'ne verilmesinin öngörüldüğünü, bunun çarpıcı olduğunu söyleyerek, bunun yanı sıra söz konusu okulların öğrencilerinin de okullarla birlikte Doğa Koleji'ne verilmesinin taahhüt edildiğini, bütün bu işlemlerin yasal olmadığını savundu.

Protokolde DAÜ'nün, Doğa Koleji'nin  eğitim ve öğretim kurumu açmasını engelleyecek tüm hukuki engelleri ortadan kaldırmayı taahhüt ettiğini ileri süren Özkaramanlı, "Yasa ve tüzükleri Meclis yapar, üniversite kendisini  Meclis iradesinin üstünde mi görüyor?" diye sordu.

DAİ, DAK ve Kreş'in yasal statüye kavuşmasını sağlamak amacıyla DAÜ Değişiklik Yasa Tasarısı'nın Meclis'te tartışılmakta olduğunu söyleyen Özkaramanlı, "Belli ki, devir teslim için ön hazırlık yapılıyor, DAÜ demek ki taahhüdü yerine getiriyor" diye konuştu.

Doğa Koleji'nin tek başına söz konusu okulları işletemeyeceğini savunan Özkaramanlı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan gerekli izinlerin alınmadığını iddia etti.

Protokolü "utanç belgesi" olarak niteleyen Özkaramanlı, mali sorunların aşılabileceğini, DAÜ'nün protokolde çok ilginç yükümlülükler altına girdiğini söyledi.

Özkaramanlı, kendileri açısından ön protokolün bir bağlayıcılığı  olmadığını belirterek, "Bu işi bir an önce bitirin. Bizim ne Doğa Koleji'ne ne de başka birine verilecek kurumumuz ve çocuğumuz yoktur" dedi.

TİMUR: "DAÜ OKULLARI ALTIN TEPSİ İÇERİSİNDE SUNULUYOR"

DAÜ-SEN Yürütme Kurulu Üyesi Talat Timur da, , protokole bakıldığında, DAÜ okullarının altın tepsi içerisinde Doğa Okulları'na sunulduğunu söyledi.

Söz konusu okulların teslim tarihiyle işletmeye geçiş arasında 2 aylık bir süre bulunduğunu söyleyen Timur, çalışanların maaş ve yatırımlarının ne olacağıyla ilgili bir maddenin protokolde yer almadığını dile getirdi.

DAÜ okullarının işletme devrinin 5 yılı opsiyonlu 10 yıllık bir süreyi kapsadığına işaret eden Timur, 5 yılın sonunda Doğa Okulları ayrılma kararı alırsa okulların ve öğrencilerin durumunun ne olacağını sordu.

Yapılan açıklamalarda yıllık cirodan DAÜ'ye yüzde 4,5 pay ayrılacağının söylendiğini ancak ilk iki yıl bu oranın yüzde iki olacağının gizlendiğini savunan Timur, söz konusu okulların binalarının güçlendirilmesi taahhüdünü de üniversitenin üstlendiğini öne sürdü.

Timur, Doğa Koleji eğer ek bina yaparsa bunun bedelinin yüzde 70'inin aylık işletme bedellerinden mahsup edileceğini ifade etti.

DAÜ okullarındaki öğrencilerin bazılarının önümüzdeki yıl için kayıtlarını başka okullara aldırmak istediklerini ancak kayıtlarına izin verilmediğini söyleyen Timur, "Sadece okullar değil, öğrenciler de peşkeş çekildi" iddiasında bulundu.

Anayasal bir hak olan eğitim hakkının gasp edildiğini savunan Timur, Başbakan ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı'na "Bu işe son verin" diye seslendi.

GÜRCAFER: "DİPLOMA VE KARNELERİ KİM VERECEK?"

DAK Okul Aile Birliği Başkanı Süleyman Gürcafer de, dün yaşanan olaylara dikkat çekerek,  tanıtım toplantısını izlemenin en doğal hakları olmasına rağmen buna izin verilmediğini kaydederek, Rektör Prof. Dr. Abdullah Öztoprak'a suçlamalarda bulundu.

Gürcafer, protokolü incelediklerinde protokolü imzalayan tarafların söylediklerinin gerçekleri yansıtmadığını gördüklerini ifade etti.

DAK'taki öğrencilerin karnelerini 24 Haziran'da alacaklarını, diploma töreninin ise 28 Haziran'da yapılacağını söyleyen Gürcafer, ön protokole göre  DAK ve DAİ'nin 17 Haziran'da kaydının silinmesinin ve kapatılmasının öngörüldüğünü, bu durumda söz konusu öğrencilerin karne ve diplomalarının kim tarafından verileceğini ve yasal dayanağının ne olacağını sordu.

Gürcafer, DAÜ okullarının "katmerli peşkeş çekildiğini" iddia ederek, konuyla ilgili yasal yollara başvuracaklarını söyledi.

Gürcafer, okulların Doğa Koleji'ne devredilmesi durumunda çocuklarını bu okullara göndermeyeceklerini ve dengi bir koleje kayıt yaptırılmalarını talep edeceklerini sözlerine ekledi.

RIZA: "ÇOK UCUZA KİRALANDI"

DAİ Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Rıza da, dünkü eylemde üzücü olaylar yaşandığını belirterek, "Biz veliler terörist değiliz, karşımıza yüzlerce polis çıkarılması bizi üzdü" diye konuştu.

Dünkü tanıtım toplantısında ciddi bir organizasyon yapılmadığını, bayan velilerin çantalarının alındığını, öğrenci velilerinin bunu hak etmediğini söyleyen Rıza, bu konuda Rektör'den özür beklediklerini aktardı.

Bir eğitim kurumunda çok sayıda polis olmasının rahatsız edici bir durum olduğunu söyleyen Rıza, bunu bir kez daha yaşamak istemediklerini dile getirdi.

Rıza, 900 öğrencisi bulunan ve değeri 30-40 milyon TL'nin üzerinde olan DAÜ okullarının çok ucuza kiralandığını söyledi. 
14 Haziran 2011 Salı 19:47
Okunma: 736
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu