Ana Sayfa » Kıbrıs » DAÜ'de Bazı Senatörler İstifa Etti

DAÜ'de Bazı Senatörler İstifa Etti

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin (DAÜ) bazı Senato üyeleri, "Senato ve Yönetim Kurulu'nun işlevsizleştirildiği" gerekçesiyle görevlerinden istifa etti.

 
 
DAÜ'de Bazı Senatörler İstifa EttiDAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe ile seçilmiş senatörler Profesör Temsilcisi Prof. Dr. Hüseyin Özkaramanlı, Doçent Temsilcisi Doç. Dr. Sami Fethi, Yardımcı Doçent Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Ercan Hoşkara ve Öğretim Görevlisi Temsilcisi Dr. Hasan Altıok tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, "Alternatif hiçbir düşüncenin yaşam bulma olasılığının kalmadığı, demokratik temsiliyet özelliğini yitirmiş ve bu nedenle işlevsiz hale gelmiş olan Senato'da yapılabilecek bir şey artık kalmamıştır" denildi.


1984 yılından beri özerk ve demokratik üniversite mücadelesi veren sendikanın temel amaçları arasında, akademik camianın kendi kendini yöneteceği bir üniversite sisteminin hayata geçirilmesi bulunduğu; geçen dönemde bu yönde oldukça olumlu adımlar atıldığı belirtilen açıklamada, bu bağlamda DAÜ'de bölüm başkanı, dekan, rektör gibi tüm yöneticilerin seçimle işbaşına gelmelerinin sağlandığı; seçilmiş senatörlerden ve dekanlardan oluşan Senato ile Üniversite Yönetim Kurulu (ÜYK)'nın bağımsız karar alma yetkinliğine sahip olduğu hatırlatıldı.


Seçimle işbaşına gelen Prof. Dr. Abdullah Öztoprak'ın, bölüm başkanlığı ve dekan seçimlerini süreç içerisinde ortadan kaldırdığı ve birçok birimin yöneticisinin atamalarını birimlerde seçim gerçekleştirmeden yaptığı ileri sürülen açıklamada, tüm bu şartlar altında DAÜ Senato ve ÜYK'nın neredeyse tamamen atanmış kişilerden oluşur duruma geldiği savunuldu.


Açıklamada, ayrıca, Senato ve ÜYK'ya başkanlık eden Prof. Dr. Abdullah Öztoprak'ın bu kurulları diktatörce yönetmeye başladığı, kendisine itiraz edenlere kişisel olarak saldırmayı ve aşağılamayı tercih ettiği iddia edilerek, şunlar öne sürüldü:


"En önemli meselelerden bir tanesi de Rektör Öztoprak, hukuken Senato ve ÜYK'nın yetkisinde olan tüm yetkileri tek başına, atanmışlardan da oluşsa bu kurula hiç sormayarak, kullanmaya başlamıştır. Öztoprak tüm bunlara da 'Evet, hukuk dışıysa; hukuk dışıdır. Ben yaptım oldu. Beğenmeyen mahkemeye gitsin' demiştir. Böylesi bir anlayış doğal olarak çalışma hayatını düzenleyen belgeleri de hiçe saymakta ve Sendikanın onayını almadan çalışanların özlük haklarını tek taraflı değiştirme yetkisine sahip olduğunu düşünmekte ve baskı ve tehditle çalışanların aleyhine gayrı yasal her türlü uygulamayı yapmaya kendini yetkili görebilmektedir."


Açıklamada istifa gerekçeleri şöyle sıralandı:


"Bu şartlar altında yürütmekte olduğumuz seçilmiş senatörlük görevlerimizi sürdürmemizin anlamı kalmamıştır. Alternatif hiçbir düşüncenin yaşam bulma olasılığının kalmadığı, demokratik temsiliyet özelliğini yitirmiş ve bu nedenle işlevsiz hale gelmiş olan Senato'da yapılabilecek bir şey artık kalmamıştır. Aynı zamanda bu Senatoda Toplu İş Sözleşmesinde (TİS) yer alan konuların Sendikayı süreç dışında tutarak değişikliğe gidilmesine seyirci kalmamız mümkün değildir. Bu bağlamda,  


1. Üyesi bulunduğumuz DAÜ Senatosundan istifa ediyoruz ve Prof. Dr. Abdullah Öztoprak'ın başkanlığını yaptığı bu işlevsiz kurullara, Abdullah Öztoprak anlayışı hakim olduğu sürece bir daha aday olmayacağız.


2. 5 yıldan beridir DAÜ-SEN adına gözlemci olarak temsilci gönderdiğimiz Senato ve ÜYK toplantılarına, durum değişmediği sürece artık katılmayacağız.


Bundan böyle, çalışanların sendikal haklarına saygı gösterilmesi gerektiğine inanan ve aşağıda imza sahibi olan meslektaşlarımız tarafından seçilmiş Senato üyeleri olarak bizler; demokratik temsiliyet özelliğini yitirmiş olan bu Senatonun, sendikal hakları ve TİS maddelerini yok sayan kararlarının parçası olmayacağız. DAÜ-SEN ve vicdan sahibi tüm akademisyenler adil, halktan yana, hesap verebilir ve hesap soran bir ülke ve Üniversite yönetimi gelene kadar mücadele etmeye kararlıyız."


(ÖK/HA)


 
25 Eylül 2012 Salı 15:49
Okunma: 1042
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu