Ana Sayfa » Kıbrıs » DAÜ'ye Rum engeli

DAÜ'ye Rum engeli

DAÜ Rektörü Öztoprak: 3 yıl boyunca ECPR Kış Okulu’nun DAÜ’de yapılması Rum baskıları sonucunda engellendi.Bu gelişme, Kıbrıs Türkleri'nin her anlamdaki izolasyonuna ısrarla göz yummaya devam eden Avrupalı çevreler için utanç duyulacak bir gelişmedir.

 
 
DAÜ'ye Rum engeli
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, Avrupa'nın önde gelen üniversitelerinin üye olduğu "Avrupa Siyasi Araştırmalar Konsorsiyumu" (ECPR) tarafından organize edilen Kış Okulu'na, Şubat 2012'den itibaren üç yıllığına ev sahipliği yapmak üzere başvuran diğer adaylar arasından "büyük bir övgüyle" seçilen Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin (DAÜ) bu etkinliği yapmasının, Rum yönetiminin ısrarlı baskıları sonucunda engellendiğini bildirdi. DAÜ'nün kalitesinin ve akademik anlamda uluslararası rekabet edebilirliğinin Rumları son derece rahatsız ettiğinin bilinen bir gerçek olduğunu kaydeden Öztoprak, bu rahatsızlıklarının akademik etkinlikleri engelleyecek kadar ileriye gitmesini şaşkınlıkla izlemekte olduklarını kaydetti.

EŞİTLİKÇİYİZ DİYORLAR AMA...
Öztoprak konuyla ilgili olarak bugün yaptığı açıklamada, bundan daha da şaşırtıcı ve üzücü olanının, her fırsatta eşitlikçi, demokratik ve insan hakları savunucusu görünümünde olan Avrupalıların bu baskılara teslimiyeti olduğunu ifade ederek, "Bu gelişme, Kıbrıs Türkleri'nin her anlamdaki izolasyonuna ısrarla göz yummaya devam eden Avrupalı çevreler için utanç duyulacak bir gelişmedir" dedi. Rum yönetiminin, DAÜ ile akademik çalışmalar yapan çeşitli kurumlara ve kişilere yapmakta ve yaptırmakta olduğu tehditlere rağmen, DAÜ'de her yıl onlarca uluslararası etkinliğin başarı ile düzenlenmekte olduğunu vurgulayan ve bu konudaki mücadelelerinin ve ısrarlı çabalarının süreceğini ifade eden DAÜ Rektörü Prof Dr. Öztoprtak açıklamasında şunları kaydetti:"1970'de kurulan ve Avrupa'nın önde gelen üniversitelerinin üye olduğu Avrupa Siyasi Araştırmalar Konsorsiyumu (ECPR), DAÜ'nün de üye olduğu saygıdeğer ve bağımsız bir akademik kuruluştur. ECPR tarafından her Şubat ayında düzenlenmesi tasarlanan Kış Okulu'na ev sahipliği yapmak için birçok ECPR üyesi üniversite gibi DAÜ de başvuruda bulunmuştur.
ECPR yöneticilerinin DAÜ'yü ziyareti ve sıkı bir değerlendirme ve eleme sürecinden sonra en iyi başvurunun DAÜ'den geldiği hususu, ECPR'ın Yaz ve Kış Okulları Komitesi ve ECPR'ın en üst organı olan ve Avrupa'nın önde gelen Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler profesörlerinden oluşan Yönetim Kurulu tarafından oybirliği ile teyit edilmiştir.

KARALAMA KAMPANYASI
 Bu teyitte, başvurunun ciddiyetinden ve DAÜ'nün kalite ve olanaklarından övgüyle bahsedilmiş, sonuç olarak Şubat 2012'de başlamak üzere üç sene boyunca ECPR Kış Okulu'nun DAÜ'de gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. ECPR yöneticileri, Kıbrıs Rum tarafından kaynaklanması muhtemel bilindik bazı itirazların olabileceğini bilmelerine rağmen, herhalde bu denli şiddetli karalama kampanyalarına ve baskılara maruz kalacaklarını tahmin etmemişlerdir. ECPR yöneticilerine, Kıbrıs Rum yönetiminden kaynaklanan, Brüksel ve Londra'daki temsilciliklerinin de girişimleriyle yönetilen baskılar ve sözlü ve yazılı tehditler ile Güney Kıbrıs'taki Lefkoşa Üniversitesi (University of Nicosia) yöneticileri tarafından itirazlar yapılmıştır. ECPR yöneticileri, ilk etapta bu baskılara boyun eğmemiş, akademik ve siyasi konuların ayrı tutulmalarının gerekliliğini bu kişi ve kurumlara bildirmiştir. Bunun yanı sıra akademik ve fiziki olanaklar bakımından en iyi seçeneğin DAÜ olduğunu ifade ederek, eğitimin bir insan hakkı olduğu bilinciyle, Kıbrıslı Türkler'in ve yüksek öğretim kurumlarının ve özellikle ECPR'in tam üyesi olan DAÜ'nün, bu konuda haksızlığa uğramasına karşı durmaya çalışmışlardır. Avrupa'nın önde gelen üniversitelerine ek olarak dünyanın başka bölgelerinden de çok değerli akademisyen ve katılımcıların DAÜ'ye gelmeleri için duyurular gönderilmiş ve başlatılan kayıt sürecinde DAÜ'de yapılacak olan Kış Okulu'na yapılan başvurular beklenenin çok üzerinde olmuştur.

KARAR HENÜZ BİLDİRİLMEDİ
Bu durumdan fazlasıyla rahatsız olmuş olan Rum yönetiminin - halen açıklığa kavuşması için gayret sarf ettiğimiz - bazı ek baskı ve tehditlerinin bu aşamada gerçekleşmiş olduğu ortadadır. Çünkü ne yazık ki ECPR yönetimi, bizlere, 2012 Kış Okulu'nu Viyana Üniversitesi'ne taşıma kararı aldıklarını bildirmişlerdir. Bununla birlikte; yaşadıkları sorunları aştıktan sonra ileriki yıllarda DAÜ'de Kış Okulu'nu yapmayı talep etmişler, DAÜ'nün kayıplarını tazmin etmeye yönelik teklifte bulunmuşlar, öğretim elemanlarımızın ve araştırma görevlilerimizin Viyana'daki Kış Okulu'nda eğitici olarak görev almasını istemişler ve on doktora öğrencimizin tüm masrafları kendileri tarafından karşılanmak üzere Viyana'daki Kış Okulu'na kayıtlarını sağlamışlardır. Ne var ki, tüm bunlar Rum yönetiminin baskısına boyun eğdikleri gerçeğini değiştirmemektedir.
Kıbrıs Rum basını, bu engellemeyi büyük bir 'başarı' olarak sunmuştur.
İfade etmek isterim ki, Rum yönetiminin bizimle akademik çalışmalar yapan çeşitli kurumlara ve kişilere yapmakta ve yaptırmakta olduğu tehditlere rağmen, üniversitemizde her yıl onlarca uluslararası etkinlik başarı ile düzenlenmektedir. Bu konudaki mücadelemiz ve ısrarlı çabalarımız sürecektir."

 
11 Aralık 2011 Pazar 16:35
Okunma: 650
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu