Ana Sayfa » Türkiye » Davutoğlu, Bm Genel Sekreteri Ban İle Görüştü

Davutoğlu, Bm Genel Sekreteri Ban İle Görüştü

Bm Genel Sekreteri Ban:"şiddetten Ve Uluslararası Camianın Suriye Halkına Barışı Getirmek Adına Yaşadığı Acizlikten Bıktık".

 
 
Davutoğlu, Bm Genel Sekreteri Ban İle Görüştü
"ULUSLARARASI CAMİA BİRLİK OLMALI. BU BİRLİK SAYESİNDE EMİNİM ESED VE SURİYE HÜKÜMETİ BU SORUNU EN KISA SÜREDE ÇÖZMEK İÇİN ANLAŞMAK ZORUNDA KALACAK"


TC DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU: "HEPİMİZİN HEDEFİ SURİYE'DE AKAN KANIN DURMASI VE SURİYE HALKININ İRADESİ DOĞRULTUSUNDA BİR SİYASİ DEĞİŞİM YAŞANMASI"


"ANCAK BM BİR BÜTÜN OLARAK SURİYE KONUSUNDA MAALESEF GEREKEN KARARLI TUTUMU SERGİLEYEMEDİĞİ İÇİN, ORTAK BİR TUTUM ORTAYA ÇIKAMADIĞI İÇİN BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDE SURİYE'DEKİ KRİZİN DERİNLEŞMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLEMEMİŞTİR"


Ankara, 8 Aralık 12 (T.A.K.): BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, şiddetten ve uluslararası camianın Suriye halkına barışı getirmek adına yaşadığı acizlikten bıktıklarını belirterek, "Uluslararası camia birlik olmalı. Bu birlik sayesinde eminim Esed ve Suriye hükümeti bu sorunu en kısa sürede çözmek için anlaşmak zorunda kalacak" dedi.


Ban, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan BM Genel Sekreteri, bugün İslahiye'de Suriyeliler'in barındığı kampları ziyaret ettiğini hatırlatarak, Suriyeliler'in ülkelerinde ne kadar zor bir hayatları olduğunu ve özgürlük, refah ve insanlık onurunu elde edebilmek için evlerinden kaçmak zorunda kaldıklarını gördüğünü söyledi.


Ban, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Türk halkının Suriyeliler'e gösterdiği misafirperverlik ve cömertlikten dolayı şükranlarını ilettiğini söyledi. Toplam 14 farklı kampta kalan Suriyeliler'in sayısının 135 bini geçtiğini, 70 binden fazla kişinin de kamp dışındaki yerlerde kaldığını belirten Ban, bunun Türkiye'ye güvenlik açısından büyük zorluklar ve finansal yük getirdiğini söyledi.


Ban, bugün Suriyeli ailelerle buluşarak onlara Türk halkının ve BM'nin güçlü desteğiyle bir parça olsun umut aşılamak istediğini kaydederek, "Türk hükümetinin cömert yardım elini uzatması nedeniyle şükranlarımı iletmek isterim" dedi.


Türkiye'nin açık sınır politikasını da takdirle karşıladığını ifade eden Ban, BM'nin yardımlar için çalışacağını ifade etti ve uluslararası camiaya da acil insani yardım yapması çağrısında bulundu.


Ban, Türkiye'nin BM'nin birçok konuda güçlü bir ortağı olduğunu söyledi ve böyle bir ortağa sahip olmaktan dolayı gurur duyduklarını belirtti. Ban, Davutoğlu ile görüşmesinde Somali, Kıbrıs, Filistin gibi birçok konuyu ele aldıklarını ifade etti.


Türkiye'nin Filistin konusundaki tutumunu takdir ettiğini vurgulayan Ban, Davutoğlu'nun BM Genel Kurulu'nda Filistin'in üye olmayan gözlemci devlet statüsü kazandığı oylamadan önce yaptığı "tutkulu" konuşmayı da takdirle hatırladığını söyledi.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun küresel alanda çok aktif olduğunun altını çizen Ban, "Bugün kendisiyle Suriye'de şiddetin nasıl durdurulacağı ve bu sorunun çözülmesi için tarafların Suriye halkının gerçek isteklerini içeren bir siyasi süreci yansıtacak diyalog sürecine nasıl gireceğine yardım etme konusundaki stratejik yaklaşımları ele aldık" dedi.


Uluslararası camianın ve Suriye halkının isteğinin bu olduğunu vurgulayan Ban, Erdoğan ve Davutoğlu'nun diplomatik çabalarını bir kez daha takdir ettiğini söyledi.


Ban, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi'nin da konu üzerinde çalıştığını, ancak tüm çabalara rağmen şiddetin devam ettiğini söyledi.


"ARTIK BIKTIK"


Bunun bir an önce durmasını isteyen Ban, Suriye konusunda hala umutlu olup olmadığının sorulması üzerine, "Dünyadaki tüm özgürlük ve barış isteyen insanlar adına söyleyebilirim ki, devam eden bu şiddetten ve uluslararası camianın Suriye halkına barışı getirmek adına yaşadığı acizlikten bıktık. 21 ay oldu ve 40 binden fazla insan öldü. Artık uluslararası camianın BM'nin, özellikle de Güvenlik Konseyi üyelerinin bütünlüğü içinde, daha fazla çaba göstermesinin zamanı geldi" dedi.


Çabaların etkin şekilde sürdürüldüğüne işaret eden Ban, "Ben iyimserlik içinde çalışmalarıma devam ediyorum. Bu sorunun en kısa zamanda çözüme kavuşması için bıkkınlık yerine iyimserlikle ve olumlu düşünerek çalışıyorum. Bizim uluslararası camianın birliğine ihtiyacımız var" dedi.


Ban, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Erdoğan ile İstanbul'da yaptığı görüşmeden sonra tavrını değiştirdi. BM, Rusya'nın tavır değişikliğinden sonra bir girişimde bulunacak mı" şeklindeki soru üzerine, İstanbul'daki toplantının yankılarını yakından izlediğini belirtti.


"BİRLİK OLURSA ESED ANLAŞMAK ZORUNDA KALACAK"


Ban, toplantıdan sonra "yeni fikirler ve stratejilerin" konuşulduğunun ifade edildiğini hatırlatarak, şu aşamada uluslararası camianın birlik olmasının önemini vurguladı.


Ban, "Bu birlik sayesinde eminim ki, Esed ve Suriye hükümeti bu sorunu en kısa sürede çözmek için anlaşmak zorunda kalacak. Şiddetten çok fazla insan acı çekti. Bu durumun devam ettiğini daha ne kadar görmek istersiniz? Lütfen kamplara gidin. Ben Ürdün'deki ve Türkiye'deki kampları ziyaret ettim. Bir günde iki kamp gördüm. Onbinlerce insanı vardı bu kamplarda ve hepsi çardırlarda yaşıyor. Hepsi BM ve uluslararası camianın çalışmaya devam etmesini, sorunun çözülmesini ve evlerine dönmek istiyor" diye konuştu.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hedeflerinin Suriye'de akan kanın durması ve halkın iradesi doğrultusunda bir siyasi değişim yaşanması olduğunu belirterek, "Ancak BM bir bütün olarak Suriye konusunda maalesef gereken kararlı tutumu sergileyemediği için, ortak bir tutum ortaya çıkamadığı için BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki krizin derinleşmesinin önüne geçilememiştir" dedi.


Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri'nin Türkiye'yi yakından tanıyan biri olarak her zaman Türkiye ile ilgili konularda yakından meşgul olduğunu söyledi.


Suriye için gösterdiği duyarlı tutum nedeniyle Ban'a teşekkür eden Davutoğlu, Ban'ın bizzat İslahiye'deki kampa giderek mültecilerin durumunu yakından gördüğünü söyledi.


Davutoğlu, Suriye'de siyasi olarak başlayan sorunun büyük bir insanlık krizine ve iç savaş niteliğine büründüğünü belirterek, Ban'ın bugün Ankara'da yaptığı görüşmelerde başta Suriye konusunun detaylı olarak ele alındığını kaydetti.


Davutoğlu, "Hepimizin hedefi Suriye'de akan kanın durması ve Suriye halkının iradesi doğrultusunda bir siyasi değişim yaşanması. Bu konuda sayın Genel Sekreter çok büyük çaba sarfetmiştir. Krizin her aşamasında elinden gelen bütün gayreti göstermiştir. Ancak BM bir bütün olarak Suriye konusunda maalesef gereken kararlı tutumu sergileyemediği için, ortak bir tutum ortaya çıkamadığı için BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki krizin derinleşmesinin önüne geçilememiştir" dedi.


BM ile krizin aşılması için temas halinde olduklarını ifade eden Davutoğlu, Suriye konusundaki gelişmelerle ilgili Ban'dan bilgi aldıklarını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyareti sonrası ortaya çıkan diplomatik gelişmelerle ilgili bilgi aktardıklarını söyledi.


FİLİSTİN KONUSUNDA TEŞEKKÜR


Davutoğlu, ayrıca Filistin'in BM Genel Kurulu'ndaki oylama sonucunda üye olmayan gözlemci devlet statüsünü kazanması konusundaki tutumu nedeniyle Ban'a teşekkür ettiklerini belirtti.


BM'nin Filistin konusunda daha aktif bir tutum sergilemesini ümit ettiklerini dile getiren Davutoğlu, "Bundan sonra Filistin'de mümkün olan en kısa sürede barışın sağlanması ve Filistin halkının hak ettiği devletine kavuşması için çabalarımızı sürdüreceğiz" dedi.


Ban ile görüşmesinde Somali konusunu da ele aldıklarını bildiren Davutoğlu, Türkiye'nin BM ile birlikte Somali için büyük çaba sarfettiği kaydetti.


"BAN, ÜSKÜDAR ŞARKISINI SÖYLEYEBİLEN BİR FAHRİ İSTANBULLUDUR"


Davutoğlu, Ban ile İstanbul'un bir BM merkezi haline gelmesi konusunu da görüştüklerini söyledi. Davutoğlu, "Birçok BM kuruluşunun İstanbul'da bölge ofisi kurması söz konusu. Bu konuda verdiği destek nedeniyle kendisine teşekkür ediyoruz. Kendisi zaten biliyorsunuz Üsküdar şarkısını söyleyebilen bir Koreli olarak fahri İstanbulludur. İstanbul'un bu yeni konumuna da büyük destek vermektedir. Biz İstanbul'u küresel bir barış merkezi haline getirmeye kararlıyız" dedi.


BM'nin birçok ofisinin İstanbul'da açılması için gerekli çalışmaları yürüttüklerini bildiren Davutoğlu, verdiği destek dolayısıyla Ban'a teşekkür etti.


(AA/ŞEB)


 
8 Aralık 2012 Cumartesi 09:17
Okunma: 900
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu