Ana Sayfa » Türkiye » Davutoğlu-rasmussen Ortak Basın Toplantısı

Davutoğlu-rasmussen Ortak Basın Toplantısı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "biz Hiçbir Zaman Herhangi Bir Nato Tesisinin Herhangi Bir Üçüncü Taraf Tarafından Kullanılmasına İzin Vermeyiz. Hele Bu İsrail Olursa Tutumumuz Daha Da Net Ve Açıktır".

 
 
Davutoğlu-rasmussen Ortak Basın Toplantısı

NATO GENEL SEKRETERİ RASMUSSEN: "FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ İÇERİSİNDEKİ VERİLER, İSTİHBARAT ÜÇÜNCÜ ÜLKELERLE PAYLAŞILMAYACAK. KENDİ İTTİFAKIMIZ İÇERİSİNDE MÜTTEFİKLERİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ"

Ankara, 17 Şubat 12 (T.A.K.): Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin hiçbir zaman herhangi bir NATO tesisinin herhangi bir üçüncü taraf tarafından kullanılmasına izin vermeyeceğini belirterek, "Hele bu İsrail olursa tutumumuz daha da net ve açıktır" dedi.

Davutoğlu ile NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Dışişleri Bakanlığında yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladılar.

Avrupa'daki Zaman gazetesi bürolarına yapılan saldırılar hatırlatılarak, bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Diğer gazetelere de basın mensuplarına da yapılmış olsaydı tutumumuz aynı olurdu. Zaman bürolarına Avrupa'da yapılan terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Bu sadece bizim çok saygın bir basın kuruluşumuza yapılan bir saldırı değil, aynı zamanda Avrupa'da fikir özgürlüğüne, basın özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Bütün ülkelerin aktif ve koruyucu tedbir almalarını bekliyoruz."

Bu saldırılara hiçbir şekilde tolerans gösterilmemesi ve aksine en sert tutumun takınılması gerektiğini belirten Davutoğlu, basın özgürlüğünün bütün Avrupa'da savunulması gereken temel ilke olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bunun mazur gösterilmesi zaten mümkün değil, ama buna karşı tedbir alınmaması da kabul edilemez. Biz bu konuda Fransız makamları nezdinde ve ilgili bütün Avrupa ülkelerinde gerekli her türlü girişimi yapıyoruz. Ben bu vesileyle Zaman gazetesinin Avrupa'daki mensuplarına geçmiş olsun diyorum ve onlarla sürekli bir dayanışma içinde olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türk basın mensupları nerede olursa olsunlar devletimizin onların faaliyetlerini rahatça yapabilmeleri için desteği her zaman yanlarında olacaktır. Bu konuda da tutumumuz ve tavrımız açıktır."

Bir bölümü Türkiye'de de yer alan NATO füze savunma sisteminden sağlanacak istihbaratın İsrail'e verilip verilmeyeceği yönündeki soru üzerine NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye'nin tesislerden bir tanesine ev sahipliği yapmayı kabul etmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

"Füze savunma sistemi içerisindeki veriler, istihbarat üçüncü ülkelerle paylaşılmayacak. Kendi ittifakımız içerisinde müttefiklerimizle paylaşacağız" diyen Rasmussen, sistemin savunmaya yönelik bir sistem olduğunu ve NATO müttefiklerinin toplumlarını korumayı amaçladığını kaydetti.

Davutoğlu, ise "NATO imkanları ve tesisleri sadece ve sadece NATO üyeleri arasında, NATO dayanışması çerçevesinde kullanılır" dedi.

Bu konuda özellikle Türk basınında bir takım internet sitelerine dayalı olarak haberler yapıldığını ve birkaç gün önce de sanki bir İsrail füzesiyle bu radar sisteminin testinin yapıldığı yönünde bir haber bulunduğunu belirten Davutoğlu, bu haberlerin "son derece asılsız" olduğunu ve "hiçbir temelinin bulunmadığını" söyledi.

Davutoğlu, "Bunların hiçbir karşılığı yoktur. Biz hiçbir zaman herhangi bir NATO tesisinin herhangi bir üçüncü taraf tarafından kullanılmasına izin vermeyiz. Bunu çok açık bir şekilde ifade ediyorum. Hele bu İsrail olursa tutumumuz daha da net ve açıktır" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin NATO'da istikrar sağlayıcı faaliyetlere her zaman destek vermeye hazır olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin NATO içinde küresel ve bölgesel sorumluluklarına paralel olarak etkinliği de artmaktadır" dedi.

Davutoğlu, Rasmussen'in ziyaretinin Türkiye'nin NATO'ya üyeliğinin 60. yılı vesilesiyle yapılan faaliyetler kapsamında gerçekleştiğini belirterek, bu 60 yılda dünyada bir çok şeyin değiştiğini söyledi.

Dünya ve uluslararası ilişkilerin yine büyük bir ivme içinde hareket ettiğini kaydeden Davutoğlu, tüm bu değişim süreci içinde NATO'nun başarılı bir ittifak sistemi olarak hep pozitif rol oynadığını ve bu role Türkiye'nin büyük katkısının olduğunu dile getirdi.

Balkanlarda, Afganistan'da ve bir çok diğer alanda NATO'nun önemli roller oynadığını ifade eden Davutoğlu, "Türkiye bundan sonra da NATO'nun istikrar yapıcı faaliyetlerine her zaman katkıda bulunmaya hazırdır. Gittikçe de NATO içinde küresel ve bölgesel sorumluluklarına paralel olarak etkinliği de artmaktadır. Bundan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Rasmussen ile yaptıkları görüşmede Chicago Zirvesi için hazırlıklar bağlamında önemli konuları ele aldıklarını ifade eden Davutoğlu, bu zirvede NATO füze savunma sisteminin de içinde olduğu bir çok konunun ele alınacağını dile getirerek, "Füze savunma sistemi bağlamında Türkiye NATO içinde erken uyarı radar sistemi ile önemli bir katkı sağlıyor. Bu her zaman vurguladığımız gibi hiçbir ülkeye karşı değildir. NATO'nun jenerik tehdit olgusu balistik füzelere karşı tamamen savunma amaçlı bir sistemdir. Bu konuda görüşlerimizi tekrar teyiden ele aldık" dedi.

Görüşmede Afganistan'da gelinen son noktayı ve Balkanlar'daki durumu gözden geçirdiklerini anlatan Davutoğlu, "Türkiye Balkanların istikrarı için açık kapı politikasına büyük önem vermektedir. Bosna-Hersek'in, Makedonya'nın, Karadağ'ın NATO üyeliklerinin önünün açılması bizim için, Balkan istikrarı için de büyük önem taşıyor" diye konuştu.

NATO GENEL SEKRETERİ ANDERS FOGH RASMUSSEN

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, NATO'nun 60 yıldır "hayati önem arz eden" bir üyesi olduğunu belirterek, "60 yıl içinde bir çok şey değişti ancak birbirimize karşı taahhüdümüzde herhangi bir değişiklik olmadı" dedi.

Türkiye'nin NATO operasyonlarında önemli rol oynadığını dile getiren Rasmussen, özellikle Türkiye'nin ISAF operasyonlarına verdiği destek için teşekkür etti.

"Bizim kararlarımızda her zaman Türkiye'nin sesi sözü hissediliyor" diyen Rasmussen, NATO'nun kollektif çabalarının dünya güvenliği açısından en iyi sigorta poliçesi olduğunu söyledi.

Chicago'da düzenlenecek NATO zirvesine de değinen Rasmussen, "Bu zirvede, karşılaştığımız gerçek zorluklara gerçek yanıtlar üretmeye çalışacağız. Türkiye'nin katkıları çok önemli olacak. Afganistan'daki güvenlik güçlerinin kendi ülkelerinde güvenlik için nasıl sorumluluk alabileceklerini ve sorumluluk almaya başladıkları zaman onları nasıl destekleyebileceğimizi tartışacağız" diye konuştu.

Füze savunma sistemine ilişkin açıklamalar da yapan Rasmussen, "Füze savunma sistemi modern bir tehdide karşı modern bir yanıttır, bir önlemdir. Türkiye yine burada da rol oynuyor. Güvenlikte Türkiye'nin rolü çok önemli. Türkiye güvenliği şekillendiriyor aslında. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki deneyimleriniz ve uzmanlığınız çok değerli bizim için ve tüm NATO için yararlı" dedi.

Ortadoğu'daki insanların artık seslerini duyurup hak talep etmeye başladıklarını vurgulayan Rasmussen, "Arap Baharı devam ettikçe Türkiye'nin liderliği daha da önem kazanacaktır. Çünkü Türkiye burada yine hayati bir önem taşımaktadır ve NATO'nun da hayati bir üyesidir" diye konuştu.

(AA/GÜL/HA)

 
17 Şubat 2012 Cuma 17:30
Okunma: 566
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu