Ana Sayfa » Türkiye » Davutoğlu: "suriye'de Kaosa Da İzin Vermeyiz Zulme De İzin Vermeyiz"

Davutoğlu: "suriye'de Kaosa Da İzin Vermeyiz Zulme De İzin Vermeyiz"

"bu Bizim Suriye Halkına Karşı Sorumluluğumuzdur".

 
 
Davutoğlu:
"ŞU ANDA 7 BİN 500'Ü AŞKIN SURİYE VATANDAŞI TÜRKİYE'YE SIĞINMIŞ DURUMDA, ÇOK DAHA BÜYÜK BİR SIĞINMA TALEBİ OLDUĞUNDA TABİ TÜRKİYE BÜTÜN BU SORUNLARDAN ETKİLENECEK BİR ÜLKE OLARAK ATACAĞI ADIMLARI EN KAPSAMLI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİR"


ÜRDÜN DIŞİŞLERİ BAKANI NASIR CUDE:"BAŞKA ÜLKELERİN İÇ POLİTİKASINA KARIŞMA GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK AMA YİNE DE SURİYE'DE OLANLARA KARŞIYIZ
TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye halkının haklı taleplerinin hayata geçirilmesi için Türkiye olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, "Suriye'de kaosa da izin vermeyiz zulme de izin vermeyiz. Bu bizim Suriye halkına karşı sorumluluğumuzdur" dedi.


Davutoğlu, Amman'da Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Ürdün'de kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.


Ürdün devletinin Van'daki depremin ilk günü kendilerini arayarak yardım teklifinde bulunduğunu belirten Davutoğlu, hassasiyetleri için Ürdün'e teşekkür ederek Ürdün'den gelen her türlü yardımın Türk halkı tarafından şükranla karşılanacağını dile getirdi.


Ürdün'de yeni kurulan hükümetin ilk günü olduğunu kaydeden Davutoğlu, yeni hükümete de başarılar diledi.


Ürdün'ün Ortadoğu'nun istikrarı için belkemiği konumunda olduğunu söyleyen Davutoğlu, Ürdün yönetiminin Arap toplumlarındaki gelişmeleri doğru tahmin ederek reform çalışması içerisine girdiğini kaydetti.


Davutoğlu, Kral II. Abdullah'ın çabalarının takdire şayan olduğunu da belirterek, Türkiye olarak Ürdün'ün hep yanında olacaklarını ifade etti.


Davutoğlu, görüşmelerde iki ülke arasında üst düzey stratejik konsey kurulması konusunda kararlılıklarını teyit ettiklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ürdün'ü ziyaret etme arzusunu dile getirdiklerini kaydetti.


Suriye konusunda Katar'da gerçekleştirdiği görüşmelere işaret eden Davutoğlu, bu konuda Suriye'nin güney komşusu Ürdün'le istişarelerin süreceğini ifade etti.


Sivillere karşı yürütülen operasyonların durdurulmadan reformların mümkün olmayacağını dile getiren Davutoğlu, Suriye için her çabayı gösterdiklerini ancak Suriye yönetiminin sert önlemler almaya devam ettiğini söyledi.


"Arap Ligi'nin teşebbüsünün etkili olmasını diliyorum. Herşeyden önce akan kanın durması lazım" diye konuşan Davutoğlu, Suriye yönetiminin yürüttüğü askeri operasyonları da durdurması gerektiğini dile getirdi.


Suriye halkının haklı taleplerinin hayata geçirilmesi için Türkiye olarak ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Davutoğlu, bu konuda dost ve kardeş ülke Ürdün ile de koordinasyonda olacaklarını ifade etti.


Davutoğlu, "Suriye'de kaosa da izin vermeyiz zulme de izin vermeyiz. Bu bizim Suriye halkına karşı sorumluluğumuzdur" diye konuştu.


Filistin konusundaki tutumlarının da açık ve net olduğunu dile getiren Davutoğlu, Filistin devletinin sürdürülebilir sınırlarda ve 1967 sınırlarını esas alarak kurulmasının uluslararası toplum üzerinde bir mecburiyet olduğunu kaydetti.


Bunun bir lütuf değil sorumluluk olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Filistinlilerin artık kendi devletlerinde yaşaması gerektiğinin önemine değindi.


Türkiye'nin bu yöndeki çabalarına işaret eden Davutoğlu, BM'de Filistin devletinin tanınmasının barışın önünü açacağını düşündüklerini ifade etti.


Ankara'da Ortadoğu Dörtlüsü'nün temsilcisi Tony Blair'i ağırladıklarını anımsatan Davutoğlu, Dörtlü'nün açıklamalarının bir sene içinde sonuç alınamaması durumunda açıkta kalacağını belirterek yeni bir sürece değil bir çözüme ihtiyaç olduğunu belirtti.


"ÜRDÜN, FİLİSTİN KONUSUNDA EN TEMEL AKTÖR"


Davutoğlu, Filistin konunda Ürdün'ün en temel aktör olduğunu belirterek, Ortadoğu barış süreciyle ilgili her fasılda bulunan Ürdün'ün kanaatinin büyük önem taşıdığını kaydetti.


Davutoğlu, gerek Ortadoğu barış sürecinde gerekse Filistinlilerin haklarının alınması için Türkiye'nin Ürdün'le beraber çalışacağını ifade etti.


Davutoğlu, bir gazetecinin "Suriye'ye daha ne kadar baskı yapmayı düşünüyorsunuz?" şeklindeki sorusuna karşılık, bunların baskı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.


Suriye halkının kaderinin bütün bölgeyi ilgilendirdiğini kaydeden Davutoğlu, buna dur demenin tarihi bir borç olduğunu dile getirdi.


Suriye yönetiminin tavsiyelerini dinlemediğini, verdiği sözleri yerine getirmediğini söyleyen Davutoğlu, "Türkiye tabi bu konuda sizin baskı dediğiniz, belli bir tepki göstermek zorundaydı, bunu gösterdik. Bundan sonra da umut ederiz ki Arap Ligi'nin çabaları bir sonuç verir. Ama bu çabalar sonuç vermezse ve bir güvenlik sorunu ortaya çıkarsa bütün bu ülkelerin bu güvenlik sorunuyla ilgili çabada bulunması gerekir. Şu anda 7 bin 500'ü aşkın Suriye vatandaşı Türkiye'ye sığınmış durumda. Çok daha büyük bir sığınma talebi olduğunda tabi Türkiye bütün bu sorunlardan etkilenecek bir ülke olarak atacağı adımları en kapsamlı şekilde değerlendirir" dedi.


Davutoğlu, Suriye'de halka dönük şiddetin durdurulması gerektiğini sonra da bölge ülkelerinin Arap Ligi, İİT, BM'nin tutumlarının önemli olduğunu belirterek, "Hepimizin sorumluluğu bu kötü gidişe dur demektir" dedi.


Davutoğlu başka bir soru üzerine de Türkiye'nin hiçbir ülkenin siyasal geleceği konusunda müdahaleci bir tutum sergilemediğini ve sergilemek de istemediğini söyledi.


Türkiye'nin Arap ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek istediğini ve yaşanan sürecin ülke halkları tarafından yönetilmesini istediğini ifade eden Davutoğlu, "Türkiye'nin Ortadoğu'da yer alan Arap ülkelerine dönük herhangi bir ihtirası olmamıştır olmayacaktır" diye konuştu.


Ancak bir ülkede şehirler kuşatılıyor, halk cezalandırılıyorsa, Türkiye'nin Gazze'ye gösterdiği gibi o ülkeye de tepki göstereceğini dile getiren Davutoğlu, bu tepkinin o ülke siyasetine değil buradaki halkın durumuna yönelik olduğunu ifade etti.


Davutoğlu, Suriye'de Müslüman Kardeşler konusunda Türkiye'nin mezhep ve etnik temelli bir siyaset takip etmediğini, Sünni, Şii, Nusayri her halkı bölgenin doğal halkı olarak gördüğünü söyledi.


Bu anlamda herkese aynı mesafeyle yaklaştıklarını dile getiren Davutoğlu, hangi siyasi rejimle idare edilirse edilsin bütün Arap ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydetti.


Türkiye'nin Suriye'ye yönelik tavrına ilişkin başka bir soru üzerine de Davutoğlu, Suriye yönetimine uygulanan hiçbir müeyyidenin Suriye halkına zarar vermemesi gerektiğini söyledi.


"PKK'nın dışarıdan yardım aldığına ilişkin açıklamalarda Suriye mi kastediliyor?" sorusu üzerine de Davutoğlu, PKK'nın bir terör örgütü olduğunun uluslararası toplum tarafından kabul edildiğini kaydetti.


Türkiye'nin hiçbir şekilde terör saldırılarına tahammülü olmadığını ifade eden Davutoğlu, "Dış destek olmasına da ihtimal vermiyoruz. Çünkü teröre verilen destek bumerang gibi gelir kendini vurur" dedi.


ÜRDÜN DIŞİŞLERİ BAKANI NASIR CUDE


Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude de, konuşmasında Van'da meydana gelen deprem dolayısıyla Türk hükümeti ve halkına başsağlığı diledi.


Ürdün ve Türkiye arasında tüm alanlarda tarihi güçlü ilişkilerin bulunduğunu vurgulayan Cude, bu ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için gereken adımları ele aldıklarını kaydetti.


Cude, görüşmede Davutoğlu'na, Ürdündeki ekonomik ve sosyal reformlar hakkında bilgi verdiklerini ve anayasanın gözden geçirilmesine yönelik adımları anlattıklarını söyledi.


Bu sabah Kral II. Abdullah tarafından parlamentoda yapılan konuşmaya dikkati çeken Cude, Kral Abdullah'ın politik reformlar, yeni anayasa ve ülkede demokratik seçimlerin olması için reform hedeflerini anlattığını kaydetti.


Cude, Davutoğlu ile görüşmelerinde bölgesel gelişmelerin ele alındığını, Suriye'deki durumla ilgili Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının görüşmelerinin takip edildiğini ifade etti.


Suriye'de akan kanın durdurulması, asayişin sağlanması ve gerekli reformların yapılmasının önemini vurguladıklarını söyleyen Cude, Libya, Mısır ve Tunus'taki gelişmeleri de ele aldıklarını ve bu konularda beraber bir program üzerinde anlaştıklarını ifade etti.


Filistin sorununun ise çok önemli diğer bir konu olduğunu dile getiren Cude, barış sürecine yönelik çabalara göz attıklarını belirterek, aktif müzakerelere başlanması gerektiğini söyledi.


Kudüs sorunu, mülteci sorunu, su sorunlarında çözüm önerilerinin getirilmesi gerektiğini ifade eden Cude, "1967 sınırlarına göre özgür, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması gerekmektedir" dedi.


Cude, Arap Ligi'nin Suriye toplantısı sonrası bir ilerleme olup olmayacağına ilişkin soru üzerine de, Suriye konusunda kendilerinin olayların başından beri ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.


Cude, "Biz de sivillere yapılanlara karşıyız. Halka olan baskının bir an önce durması lazım. Şu anda görüşmeler bitmeden neler olacağını tahmin edemiyoruz. Ürdün'ün duruşu bu konuda bellidir. Başka ülkelerin iç politikasına karışma gibi bir niyetimiz yok ama yine de Suriye'de olanlara karşıyız" diye konuştu.


Cude, yeni hükümet oluşturulurken Hamas'la görüşmelerde bulunulduğuna işaret edilerek bu yakınlaşmanın anlamının sorulması üzerine, Hamas'la görüşmelerinde gizli bir şey olmadığını, Başbakan Amr El Hasavne'nin Halid Meşal'le telefonda görüştüğünü söyledi.


"Hamas'la görüşmeler hiçbir zaman durmadı ki şimdi yeniden canlansın" diye konuşan Cude, Meşal'in taziye için Suudi Arabistan'a gitmesinden önce Ürdün'e uğramayı planladığını ama bunun mümkün olmadığını dile getirerek, "Tek çabamız özgür Filistin devletinin kurulması" dedi.


Cude, Suriye'deki durumun vahim boyutlara gelmesi halinde Ürdün'ün mültecileri karşılamaya hazır olup olmadığının sorulması üzerine de, Suriye ile ilgili lojistik yardıma hazır olduklarını belirterek "İnşallah kötü bir duruma meydana gelmez. Mültecilerle ilgili hazırlıklarımızı yapmış durumdayız" diye konuştu.


Basın toplantısının ardından Davutoğlu ve Cude, Kudüs Lokantası'nda birlikte yemek yedi. Yemek çıkışı kentte yaşayan Filistinliler'den bir grup Davutoğlu'na sevgi gösterisinde bulundu. Davutoğlu da, Filistinli grupla tek tek tokalaştı.
 
26 Ekim 2011 Çarşamba 19:54
Okunma: 541
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu