Ana Sayfa » Türkiye » Davutoğlu-venizelos Ortak Basın Toplantısı

Davutoğlu-venizelos Ortak Basın Toplantısı

Davutoğlu: "ege'yi Barış Ve Refah Havzası Haline Getirmek İstiyoruz".

 
 
Davutoğlu-venizelos Ortak Basın Toplantısı

VENİZELOS: "KIBRIS KONUSUNDA HER ZAMAN BİZİM TERCİHİMİZ GELECEĞE YÖNELİK OLARAK KALICI BİR ÇÖZÜMÜN BULUNMASINDAN YANADIR"

Ankara, 19 Temmuz 13 (T.A.K.): Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ege Denizi'ni bir barış ve refah havzası haline getirmek istediklerini belirterek, "Tek taraflı deklarasyonlardan daha çok, her iki taraf da hepimiz birlikte bu işbirliği alanını genişletmeye yönelmeliyiz. Bu, ortak hedefimiz için çok daha doğru bir yol" dedi.

Davutoğlu, Yunanistan'ın 2014'ün ilk yarısında AB dönem başkanlığını devralacağını belirterek, "Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir ivme katılabilmesi açısından bu önemli bir dönem olacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Dışişleri Bakanlığı'ndaki başbaşa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye ve Yunanistan arasındaki somut enerji projeleri ile Yunanistan'ın münhasır ekonomik bölge ilanına ilişkin soruya verdiği yanıtta, Avrasya ölçeğindeki enerji hatlarına bakıldığında en önemli koridorlardan birinin Hazar ve Karadeniz'in güneyinden geçerek Avrupa'ya ulaşan koridor olduğunu söyledi.

Geçmişte konuya ilişkin birçok projenin gündeme geldiğini ve fizibilite çalışmalarının yapıldığını hatırlatan Davutoğlu, son bir yıl içinde hayata geçirilen anlaşma ve sonrasında alınan kararın söz konusu güzergahın netleşmesini sağladığını kaydetti. Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) anlaşmasına işaret eden Davutoğlu, "Böylece Hazar'dan Türkiye sınırına, Edirne'ye kadar olan akış ve güzergah kesinleşmiş oldu" dedi.

Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesinin devreye girmesiyle de Türkiye'den Yunanistan'a giden ve oradan Avrupa'ya ulaşan koridorun kesinleştiğini kaydeden Davutoğlu, "Bu kuşak, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri geliştiren bir kuşak olacak. Bu kuşak üzerinden diğer Balkan ülkelerine, komşu ülkelere çıkışlar, bazı eklemeler yapılabilir. Bundan sonra bu temel üzerinde enerji alanında Türkiye ile Yunanistan arasında çok büyük bir işbirliği alanı doğacağına inanıyoruz. Bu aramızda yeni bir koridor oluşturuyor" diye konuştu.

"EGE'Yİ BARIŞ VE REFAH HAVZASI HALİNE GETİRMEYİ İSTİYORUZ"

Davutoğlu, Türkiye ve Yunanistan arasında Ege bağlamlı olarak ortaya çıkan sorunlar ve işbirliği alanlarında zaten yürümekte olan bir istikşafi görüşmeler mekanizması olduğuna da dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz Ege'yi bir barış ve refah havzası haline getirmeyi istiyoruz. Bu konuda da görüşmelerde epey mesafe alındı. İki ülke için de geçerli bir şey söylemek istiyorum, tek taraflı deklarasyonlardan daha çok, her iki taraf da hepimiz birlikte bu işbirliği alanını genişletmeye yönelmeliyiz. Bu, ortak hedefimiz için çok daha doğru bir yol. Bu konuda çok iyimserim. İnşallah Ege'nin iki kanadı, aynen Edirne üzerinden enerjide olduğu gibi, ekonomik ve turizm yoluyla birleşecek."

"ÜLKELER, ÇÖZÜM BULMAK İÇİN GÖRÜŞMEK VE TARTIŞMAK ZORUNDA"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos da tercihlerinin her zaman alternatif enerji kaynaklarının varlığından yana olduğunu belirterek, "Alternatif enerji kaynaklarını hem kaynak olarak hem de güzergah olarak telakki ediyorum" dedi.

Avrupa'nın doğalgaza olan ihtiyacının her yıl gittikçe arttığını vurgulayan Venizelos, "Önümüzdeki yıllarda Avrupa'nın toplam 7 katrilyon metreküpten fazla doğalgaza ihtiyacı olacak. Oysa şu anda kullanılan doğalgaz hattının sağlamış olduğu doğalgazın toplamı 10 milyar metre küp. Bunun anlamını buradan görüyorsunuzdur" diye konuştu.

TAP ve TANAP projelerini, Türk-Yunan ilişkileri açısından birer dostluk ve barış projesi olarak gördüklerini söyleyen Yunanistan Dışişleri Bakanı, münhasır ekonomik bölgeye ilişkin olarak da şöyle konuştu:

"Tüm ülkeler bu konudaki haklarının ve mevzuatın ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Tüm ülkeler uluslararası hukuk çerçevesinde kendi egemenlik haklarını muhafaza etmeye çalışırlar. Tüm ülkeler, bunu tüm dünya için söylüyorum, ihtiyaç olan her yerde uluslararası hukuk çerçevesinde ve uluslararası kamuoyu tarafından kabul edilebilecek çözümleri bulmak için görüşmek ve tartışmak zorundadırlar."

"İVME KAZANDIRACAK YENİ BİR UNSURA İHTİYAÇ VAR"

Venizelos, dışişleri bakanlığı döneminde Kıbrıs sürecindeki tıkanıklığı çözme için neler yapacağı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin atadığı yeni müzakerecinin temaslarına ilişkin soru üzerine ise Rum kesiminin belirlediği müzakerecinin bu konuda gerekli olan her türlü hareket tarzını kullanma yetkisine sahip olduğunu belirtti. Venizelos, şunları söyledi:

"Kıbrıs sorunun zaten içişleri boyutunu, dışişleri ve BM ile ilgili boyutunu biliyoruz. Bu noktada sadece bulunduğumuz çerçeveye yeni bir hareket, ivme kazandıracak bir unsura ihtiyaç var. Kıbrıs konusunda her zaman bizim tercihimiz geleceğe yönelik olarak kalıcı bir çözümün bulunmasından yanadır. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de mutlaka bir siyasi iradenin bulunması gerekiyor. Bu aşamada bu siyasi iradenin var olduğuna inanıyorum. Kıbrıs Cumhuriyeti, BM'nin bir üyesidir ve AB üyesi bir devlettir. Bununla birlikte, Kıbrıs Cumhuriyeti'nde hem Rum hem Türk tarafı bulunmaktadır ve her iki topluma da kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümün bulunmasında büyük görevler düşmektedir."

"YUNANİSTAN TÜRKİYE'NİN AB YÖNELİMİ KONUSUNDA STRATEJİK TERCİHİNİ YAPMIŞTIR"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos, görevini devralmasından kısa bir süre sonra Türkiye'ye gelmesinin sembolik anlamını çok değerli bulduğunu söyledi.

"İki hükümet arasında başlatılmış olan yakın işbirliğinin meyvelerini artık toplamaya başladık" diyen Venizelos, Yunanistan'ın AB dönem başkanlığını almasının ardından en kısa süre içerisinde Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin üçüncü toplantısını yapmayı hedeflediklerini, ilk iki toplantıda imzalanan belgelerin iki ülkenin meclislerinde bir an önce onaylanması konusunda da mutabık kaldıklarını belirtti.

Doğalgaz ve enerji alanındaki işbirliğinin yeni bir dostluk köprüsü oluşturduğuna da işaret eden Venizelos, "Bu bizler için ve bölge için jeostratejik anlamda çok önemli bir işbirliğidir" ifadesini kullandı. Yunanistan Dışişleri Bakanı, Kıbrıs konusuna ilişkin temaslarının da önümüzdeki günlerde daha yoğun bir şekilde devam etmesine karar verdiklerini aktardı.

Venizelos, Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ilişkin olarak da şunları kaydetti:

"Yunanistan Türkiye'nin AB yönelimi konusunda temel stratejik tercihini yapmıştır. Bu tercihimiz de Türkiye'nin bu yönelimdeki çabaları çerçevesinde kendisini her zaman desteklemektir. Yunanistan'ın AB dönem başkanlığını üstleneceği süreç içerisinde de bu konuda önümüzde daha farklı fırsatların olacağına inanıyorum. Bizler için Avrupalı bir Türkiye, daha doğrusu AB müktesebatı içerisinde hareket eden bir Türkiye, her zaman bugünkünden, hem ikili ilişkilerimizde hem de geniş anlamda bölgemizde, daha da doğrusu Akdeniz'de daha önemli roller oynayabilecek olan bir Türkiye".

Venizelos, Ortadoğu'ya ilişkin gelişmeler konusunda da, "Tabii ki bizim için önemli olan, bir AB üye ülkesi olarak AB'nin bu konuda izlemiş olduğu dış politika ekseninde hareket etmektir, ancak bunlardan da öte bizim için de önemli olan istikrar içinde, demokratik, şiddetten uzak bir Mısır'ın bulunması. Bütün bunlar sağlandığı takdirde de bölgede çok daha etkili bir Mısır'ın ortaya çıkacağına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

(AA-GÜL)

 
19 Temmuz 2013 Cuma 20:53
Okunma: 788
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)