Ana Sayfa » Kıbrıs » Davutoğlu Ziyareti'nin Sürpriz Sinyalleri

Davutoğlu Ziyareti'nin Sürpriz Sinyalleri

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün eşi Sare Davutoğlu ile ülkemizi ziyaret etti. Yaklaşık beş saatlik yoğun bir programı olan Davutoğlu, Kıbrıs Türk halkına, Kıbrıslı Rumlara, Avrupa’ya ve uluslar arası camiaya çözüm yolunda net mesajlar gönderdi.

 
 
Davutoğlu Ziyareti'nin Sürpriz Sinyalleri
Davutoğlu KKTC'de
StarKıbrıs- Türkiye’nin 61. Hükümetinde Dışişleri Bakanlığı’nı yeniden üstlenen ve ilk resmi ziyaretini ülkemize yapan Ahmet Davutoğlu dün eşi Sare Davutoğlu ile birlikte sabah saatlerinde adaya geldi. Bakan Davutoğlu’nu havalimanında Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre ve yetkililer karşıladı. Bakan Davutoğlu’nu Ercan’dan Lefkoşa’ya hareket ederken tatlı bir sürpriz karşıladı. Konyalılar Derneği üyeleri Bakan Davutoğlu’nu, ‘Konya’nın gururu Sayın Davutoğlu, hoş geldiniz’ pankartıyla karşıladılar.

‘KIBRIS TÜRK HALKININ YANINDAYIZ’: Bakan Davutoğlu, havalimanından ayrıldıktan sonra Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıttepe’deki anıt mezarını ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu ve çelenk koydu. Anıt özel defterini imzalayan Bakan Davutoğlu, şu satırları yazdı: “Aziz Önder Dr. Fazıl Küçük, kahraman Kıbrıs Türk halkının dirayetli önderliğinizde sürdürdüğü mücadelesinin eseri olan KKTC’yi ziyaretimiz vesilesiyle huzurunuzdayız. Kıbrıs Türkü’nün egemenliği uğruna verdiğiniz eşsiz mücadeledeki üstün hizmetleriniz ve güçlü liderliğinizi minnet ve şükranla anıyoruz. Bu vesileyle tarihi ve ahdi sorumluluklarının bilinciyle Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olacağını ve her türlü desteği vermeye devam edeceğini bir kez daha ifade ediyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”
BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN SELAM GETİRDİ: Başbakan İrsen Küçük tarafından da kabul edilen Bakan Davutoğlu, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Türkiye’de tüm bakanların görevlendirildikten sonra ilk ziyaretini KKTC’ye yapmasının, TC-KKTC arasındaki bağların ne kadar güçlü olduğunun ve ebediyete kadar süreceğinin göstergesi olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Kıbrıs havasıyla, özgürlük ve onurlu mücadelenin havasıyla göreve daha da bir anlam katacak şekilde başlamış oluyoruz. Kıbrıs’ta gelmek her zaman bir onur” dedi. Başbakan İrsen Küçük ise kabul sırasında yaptığı açıklamada, Davutoğlu’nu ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu söyledi. Anavatan’ın Kıbrıs Türkü’ne verdiği önemin bir kez daha vurgulandığını kaydeden Küçük, bu ziyaretin verilen destek ve katkının yanı sıra Cenevre sonrası Kıbrıs meselesini değerlendirme imkanı da yaratacağını söyledi.

RUM TARAFINDAKİ İBADET YERLERİ GÜNDEME GELDİ: Davutoğlu daha sonra, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nde, Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi parti temsilcileri, KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade ve KKTC Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay ile görüştü. Davutoğlu'nun Kaymakamzade ve Atalay ile görüşmesinde, Kıbrıs Rum Kesimi’nde kalan Müslümanlara ait ibadet yerlerinin durumu gündeme geldi. Siyasilerle görüşmeye anamuhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Bengü Şonya ile Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Başkan Yardımcısı Ramazan Özçelik katıldı.

EROĞLU: SAYIN DAVUTOĞLU’NIN VARLIĞI BİZE GÜÇ VERDİ: Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ziyaret programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile de çalışma yemeğinde buluştu. Çalışma yemeğinde devam eden görüşmenin sonunda Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Bakan Davutoğlu ortak bir basın açıklaması yaptılar. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Davutoğlu'nun ikinci defa Dışişleri Bakanlığı görevini aldıktan sonra ilk ziyaretini KKTC'ye yaptığını, kendisini KKTC'de görmekten mutlu olduklarını ifade ederek, bakanlığını kutladı. Kıbrıs görüşmelerinin devam etiği ve yoğunlaştırılmış görüşmelere başlayacakları bir zamanda Davutoğlu'nun ''aralarında olmasının kendilerine güç verdiğini'' belirten Eroğlu, bugüne kadar Davutoğlu ve AK Parti Hükümetiyle devamlı diyalog içinde olduklarını söyledi. Uzun yıllar var olan Kıbrıs sorununun yılsonuna kadar yoğunlaştırılmış müzakereler sonucu halledileceği inancı içinde olduklarını dile getiren Eroğlu, Davutoğlu ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını ve Türkiye'nin desteğini bir kez daha yanlarında gördüklerini vurguladı. Eroğlu, Davutoğlu ve ekibine teşekkür ederek, yeni kurulan Türk hükümetine başarılar diledi ve yeni Meclis'ten Kıbrıs için çok hayırlı kararlar çıkacağına inandığını söyledi.

DAVUTOĞLU: CENEVRE’DE ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANDI: Bakan Ahmet Davutoğlu da, ziyaretinin zamanlamasının üç boyutu olduğuna işaret ederek, konuşmasında, Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs Rum tarafı, Avrupa Birliği ve uluslararası camiaya mesajlar verdi. Yeni hükümet kurulmasının ardından Dışişleri Bakanı olarak ilk ziyaretini Lefkoşa'ya yapmaktan onur duyduğunu ifade eden Davutoğlu, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Cenevre'de önemli gelişmeler yaşandığını, bu görüşmenin ardından Eroğlu ve ekibiyle kapsamlı değerlendirme yaptıklarını ve gelinen aşamayı değerlendirdiklerini söyledi. Davutoğlu, gelecek haftalarda 20 Temmuz Barış Harekatı’nın yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, ''Bir erken kutlama vesilesi oldu. İnşallah Sayın Başbakanımız da (Recep Tayyip Erdoğan) bizzat gelerek kutlamalara katılacaklar'' dedi.

‘SAMİMİYETİMİZDEN KİMSE ŞÜPHE EDEMEZ’: Görüşmelerinin temel odak noktasının, Cenevre'de yapılan Kıbrıs müzakereleri olduğunu ifade eden Davutoğlu, hiç kimsenin Türkiye ve KKTC'nin, Kıbrıs sorununa barışçıl ve kapsamlı bir çözüm bulunması konusundaki samimi gayretlerinden şüphe edemeyeceğini vurguladı. Davutoğlu, şöyle devam etti:”Son olarak 28 Mayıs 2008'de BM'nin devreye girmesiyle tesis edilen zemin çerçevesinde; iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitlik temeline dayalı iki kurucu devletin oluşturacağı bir federasyon etrafında müzakerelerin başlamasına karar verilmişti. O günden bu güne çok yoğun bir şekilde müzakereler yürütüldü. Son olarak da Cenevre'de yapılan müzakerelerde KKTC tarafı gerçekten müzakerelerin önünü açacak çok ciddi adımlar attı. Bunun BM nezdinde de kabul gördüğüne eminiz. Biz istiyoruz ki, bu adımlar karşılık bulsun, Kıbrıs sorununa bir an önce çözüm bulunsun. Böylece hem adada, biraz önce zikrettiğim temel üzerinde; iki kurucu devlete dayalı bir federasyon yapısı ortaya çıksın, hem Doğu Akdeniz'de barış rüzgarları essin. Doğu Akdeniz bir barış, refah havzası haline dönüşsün. Bu bizim ortak temennimizdir ve bu konuda Türkiye Cumhuriyeti her zaman KKTC'ye destek vermeye devam edecektir.”

‘2012’NİN İLK AYLARINDA BİR REFERANDUM GERÇEKLEŞSİN’: Artık sorunu zamana yayarak, bekleterek, istenilenin elde edileceğini düşünmenin yanlış olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu: “Beklentimiz, ümidimiz şudur ki, bu sene sonuna kadar Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm gerçekleşsin ve gelecek sene, 2012'in ilk aylarında bir referandum gerçekleşsin ve 2012'in Temmuz ayında AB dönem başkanlığını, biraz önce zikrettiğim temelde, 'Birleşik Kıbrıs Devleti' üstlensin. Ve bu devlette Kıbrıs Türk halkı da yerini, rolünü alarak, yeni devletin kurucu unsuru olarak geleceğe birlikte yürünsün. Hedefimiz bu olmalıdır. Yoksa müzakerelerin öne açık şekilde ve sürekli benzer konular etrafında dönülerek yürütülmesinin bir sonuç getirmeyeceği aşikar. Böyle bir perspektif içinde bakılır ve gerçekten bir çözüme ulaşılırsa hem Doğu Akdeniz'de barış gerçekleşir, hem AB içinde gerçek anlamda bir bütünleşme sağlanır, hem de küresel dünyaya bir barış mesajı iletilmiş olur.” Konuşmasında, ilgili taraflara mesajlar da veren Davutoğlu, Kıbrıs Türk halkına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hangi şartta olursa olsun, her zaman Kıbrıslı soydaşlarının yanında olduğunu ve olmaya devam edeceği mesajını verdi.

RUMLARA MESAJ: YENİ TARİHLER ELDE ETMEYE ÇALIŞMAYIN
Kıbrıs Rum Kesimi’ne de, “Artık bu uzun ve bekleyen süreci nihayete erdirmek vakti gelmiştir”diye seslenen Davutoğlu, şöyle devam etti: “Yeni tarihler elde etme çalışmayın. Yeni Cumhurbaşkanlığı seçimlerini beklemeye çalışmayın. Hele hele şunu gözeterek müzakerelere yön vermeye gayret etmeyin; 2012 yılında AB dönem başkanlığını bütün Kıbrıs'ı temsilen üstlenebiliriz düşüncesiyle müzakereleri geciktirmeniz herkese zarar verecektir. Kıbrıs'a, barış sürecine, AB'ye zarar verecektir. Gelin bu barışı gerçekleştirerek AB içinde yeni ve güçlü bir yer edinmiş, çözüme ulaşmış bir şekilde Kıbrıs bu yeni dönem başkanlığına hazırlansın.”

AB’YE MESAJ: BARIŞ İSTİYORSAK, KKTC’YE HAKKINI TESLİM EDİN
AB'ye de mesaj veren Ahmet Davutoğlu, bölünmüş ve bir kesimi izolasyonlar altında, hak etmediği bir muameleye maruz kalan bir Kıbrıs ile 2012 Temmuz'una gidilmemesi gerektiğini söyledi. Bunun Avrupa vizyonuna da aykırı olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bir yıl içinde herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi. BM'nin çabalarını takdir ettiklerini ifade eden Davutoğlu, uluslararası topluma mesajını da şöyle dile getirdi: “KKTC tarafının ne kadar samimi bir şekilde barışı istediği artık açıktır. Bundan sonra 2004'te barışa 'evet' diyen taraf olarak KKTC'ye yönelik izolasyonların hala sürdürülüyor olması, hukukla, temel ahlaki ilkelerle bağdaşır bir durum değildir. Uluslararası topluma çağrımız da bir an önce bu izolasyonların kaldırılması, bir an önce KKTC halkının insan olmaktan gelen tüm haklarını kullanabilmesi ve onurlu bir şekilde uluslararası toplum içindeki yerini alması gerekir. Eğer barışı istiyorsak, öncelikle bu hakkı teslim etmek gerekmektedir.”

‘SABRIMIZ BİTER SANMAYIN’
Mesajlarının doğru algılanması dileğinde de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kimsenin Türkiye'nin ve KKTC'nin barış yönünde sabrının biteceği beklentisine girmemesini istedi. Barış için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini belirten Davutoğlu, KKTC'ye ve Cumhurbaşkanı Eroğlu'na desteklerinin süreceğini yineledi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''Ekim ayında yapılacak yeni Kıbrıs zirvesinden sonuç alınmaması halinde ne olacağına'' ilişkin bir soruya karşılık, müzakerelerin her aşamasına destek vermeyi sürdürme tavırlarının açık olduğunu belirterek, bugüne dek tüm açılımların Türk tarafından geldiğini, karşılık bulması halinde olumlu bir senaryonun gerçekleşmemesi için sebep olmadığını söyledi.

‘ARTIK BU STATÜKO SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’
Uluslararası toplumdan, AB'den ve garantör devletlerden bir an önce barışın gelmesi yönünde güçlü mesajlar iletilirse Ekim ayındaki toplantının çok daha netice alıcı bir toplantı olacağı umudunu ifade eden Ahmet Davutoğlu, ''İnşallah netice alınır, alınmazsa ne olacağını hep beraber düşüneceğiz, uluslararası toplumla birlikte düşünmemiz lazım. Artık bu statüko sürdürülebilir bir statüko değildir. Ya barış için tüm tarafların etkin katkısı ya da barış olamayacaksa, bir taraf sürekli sürüncemede bırakılacaksa o zaman KKTC üzerindeki izolasyonların hangi ahlaki temele dayandığını sorgulama hakkına hepimiz sahibiz'' diye konuştu.

SARE DAVUTOĞLU’NA BÜYÜK İLGİ
Öte yandan eşi Ahmet Davutoğlu ile birlikte ülkemize gelen Sare Davutoğlu da başta Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu olmak üzere Başbakan İrsen Küçük’ün eşi Gülin Küçük tarafından ağırlandı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu, Sare Davutoğlu’nu özel konutunda ağırladı. Görüşmeye Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Davutoğlu da katıldı. Meral Eroğlu ile Sare Davutoğlu, daha sonra Lefkoşa Merit Otel’de öğle yemeği yedi. Başbakan İrsen Küçük’ün eşi Gülin Küçük ise Sare Davutoğlu’nu evinde ağırladı.

SARE DAVUTOĞLU BÜYÜK HAN’I GEZDİ
Havaalanında Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün annesi Tangör Özgürgün tarafından çiçekle karşılanan Sare Davutoğlu daha sonra Lefkoşa’da bulunan tarihi Büyük Han’ı gezdi. Ziyarette Sare Davutoğlu’na Tangör Özgürgün de eşlik eti. Sare Davutoğlu, Büyük Han ziyareti sırasında Karagöz Sanatçısı Mehmet Ertuğ’un galerisinde de Karagöz-Hacivat oyunu izledi.
 
10 Temmuz 2011 Pazar 13:51
Okunma: 745
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu