Ana Sayfa » Türkiye » Davutoğlu:'Rum Yönetimiyle oturup konuşmamız mümkün değil'

Davutoğlu:'Rum Yönetimiyle oturup konuşmamız mümkün değil'

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bizim, Kıbrıs Rum Yönetimi İle Avrupa Birliği Dönem Başkanı Olarak Oturup Konuşmamız, Ya Da Avrupa Birliği Dönem Başkanı Sıfatında Oldukları Avrupa Birliği'nin Toplantılarına Katılmamız Söz Konusu Değildir" Dedi.

 
 
Davutoğlu:'Rum Yönetimiyle oturup konuşmamız mümkün değil'
Bakan Davutoğlu, 2012 Yılını Aa'ya Değerlendirdi. Davutoğlu İle Gerçekleştirilen Röportajın Soru Ve Yanıtları Şöyle:

soru: 2012 Yılının Bir Diğer Sıcak Maddesi De Kıbrıs Ve Avrupa Birliği Olacağa Benziyor. Rum Kesimi, Temmuz Ayında Ab Dönem Başkanlığını Üstlenecek, Türkiye Buna Karşı Tutumunu Çok Net Bir Şekilde Açıkladı. Ancak Rum Kesimi Ocak Ayından İtibaren Savunma Ve Güvenlik Alanlarındaki Dönem Başkanlığını Da Üstlenmiş Durumda. Türkiye'nin De Kosova Ve Bosna-hersek'te Çeşitli Askeri Ve Polis Birlikleri Bulunuyor. Bunların Geri Çekilmesi Sözkonusu Olur Mu? Ya Da Bu Nedenden Ötürü Herhangi Bir Gerginlik Olur Mu?
yanıt: Biraz Önce Aylık Takvimi Sunarken Aslında Bu Konuya Gelmeyi Planlıyordum. Daha Sonra Bölgesel Konulara Kayıldı. Tabii Bu Aylık Takvimin En Önemli Konularından Birisi Kıbrıs Müzakereleridir.
tekrar Sayın Ban Ki-moon'un Da Doğrudan Katılımıyla Bu Ay Sonunda Kıbrıs Müzakereleri Yapılacak. Bunun Öncesinde De Biz Sayın Downer İle Ve İlgili Taraflarla Görüşmelerimizi Sürdüreceğiz. Ümit Ediyoruz Ki Bu Görüşmeler Neticesinde, Birleşmiş Milletler Parametreleri Etrafında Ve Daha Önce Anlaşılmış Çerçeveler İçinde Bir Sonuca Ulaşılır, Müzakere Edilen Bir Sonuca Ulaşılır. Eğer Temel Parametrelerde Bir Sonuca Ulaşılırsa, Konular Zaten Belli, Bu Ay Sonunda, Sonrasında Bir Uluslararası Kongreyle, Toplantıyla Türkiye'nin, Yunanistan'ın Belki İngiltere'nin Garantör Ülke Olarak Katılabileceği, Tarafların Katılacağı, Aynen 2004 Formatındaki Gibi Bir Toplantıyla Nihai Sonuca Ulaşmak Mümkün Olabilir.
biz Bunun İçin Çalışıyoruz. Mesajımız Hep, Kıbrıs'ta Kapsamlı Bir Çözümün Bir An Önce Hayata Geçirilmesi Yönünde. Bunlar Olmazsa Ve Kıbrıs Rum Yönetimi Zamana Oynayan Bir Tutum Sergilerse Tabii Ki Bizim Kıbrıs Rum Yönetimi İle Avrupa Birliği Dönem Başkanı Olarak Oturup Konuşmamız, Ya Da Avrupa Birliği Dönem Başkanı Sıfatında Oldukları Avrupa Birliği'nin Toplantılarına Katılmamız Sözkonusu Değildir. Bunu Da Biz Çok Başından, En Başından Belirledik.
burada Bir An Önce, Ümit Ederiz Ki Bu Ocak Ayında Yapılacak Görüşmelerde Netice Alınır. Türkiye'nin Bu Ocak Ayı İçin En Önemli Gündem Maddelerinden Birisi Dolayısıyla Kıbrıs Olacaktır, Diğer Bölgesel Konuların Ötesinde. Ve Biz Bunu Mümkün Görüyoruz.

Gelinen Düzeyde, Son Toplantıda, Özellikle Sayın Eroğlu'nun Katkılarıyla Olumlu Bir Görüşme Seyri, Görüşme Trafiği Oldu. Dolayısıyla Belli Bir Ümit, Belli Bir Beklenti Oluştu. İnşallah Bu Toplantıda Bu Uzlaşma Daha İleri Bir Düzeye Taşınır. Altı Ay Böyle Bir Barış İçin Yeterli Bir Süredir, Çünkü, Kıbrıs'ta Tartışılmayan, Konuşulmayan Bir Konu Yok. Kimse, 'altı Ayda Böyle Bir Şey Sağlanır Mı?' Diye Düşünmemeli. Kıbrıs Rum Yönetimi Hep Bunu Söylüyor: 'altı Ayda Bunu Nasıl Yapacağız?' Altı Ayda Değil, Siyasi İrade Ve İyi Niyet Olursa Altı Haftada Hatta Altı Günde Bile Neticeye Ulaşılabilir. Ama Meseleyi Sürüncemede Bırakarak, Zaten Geçmişte Haksız Bir Şekilde Kıbrıs Devleti Unvanını Uluslararası Alanda Gasp Etmiş Olan Tek Taraflı Bir Yönetimin Bu Kez Dönem Başkanı Olarak Bunu Sürdürmek İstemesi Ve Böyle Bir Oyun Planı İçinde, 'önce Ben Tek Taraflı Olarak Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını Alayım. Sonra Belki Müzakerelerde Netice Alırız. 2013'te De Zaten Seçimler Var Kıbrıs'ta. Ondan Sonrasına Bunu Erteleyeyim' Gibi Bir Taktiği Uygulaması Durumunda, Buna Türkiye'nin Onay Vermesi Söz Konusu Değil.

Ümit Ederiz Ki Bu Altı Aylık Dönem İyi Değerlendirilir. Ocak Ayında Yapılacak Müzakereleri Müteakip, Adım Adım Ocak Ayında İstenen Düzeye Çıkartılırsa, Şubat Ya Da Mart Aylarında Uluslararası Konferans Tertiplenir. Nisan-mayıs Aylarında Da Referanduma Gidilip, Yeni Devlet Çatısı Oluşturup, 2012'nin Temmuz Ayında Bu Yeni Devlet, Devlet Başkanı Bir Tarafta İse Dışişleri Bakanının Öbür Tarafta Olacağı Bir Uzlaşıyla Barış Çerçevesinde Oluşmuş Yeni Devlet, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını Alır. Böylece De Avrupa Birliği Bir Barış Projesi Olduğunu Göstermiş Olur. Ama Avrupa Birliği Burada Bir Barış Projesi Ve Süreci Yerine Kıbrıs Rumlarının Elini Güçlendirecek Şekilde Tek Taraflı Olarak Kıbrıs Rumlarına Dönem Başkanlığını Verirse Avrupa Birliği De Tek Taraflı Olarak Bir İtibar Kaybına Uğrar. Bunu Açık Bir Şekilde Söyleyeyim.

soru: Savunma Alanında Herhangi Bir Gerilim Bekliyor Musunuz?
yanıt: Bu Konularda Zaten Objektif İşleyen Bosna Ve Kosova Konuları, Hepsi Bizim Meselemiz. Bosna Ve Kosova'daki Askeri Güvenlik İle İlgili Mevcudiyetimiz Türkiye'nin Bu Ülkelere, Bu Halklara Olan Sorumluluğunun Bir Gereğidir. Bunun Önümüzdeki Dönemde Bir Krize Dönüşmesi Beklentisi İçinde Olmamalı Kimse.

soru: Avrupa Birliği Bu Kadar Büyük Krizlerle Uğraşırken Türk Toplumunda Ab'ye Olan İlginin, "onların Bir Parçası Olalım" Arzusunun Azaldığına Dair Yorumlar Yapılıyor. Bu Konuda Nasıl Bir Mesaj Vermek İstersiniz?
yanıt: Türkiye Tarih Olarak Da, Geleceği Bağlamında Da Avrupa'nın Ayrılmaz Bir Parçasıdır. Avrupa'daki Her Oluşumdan Etkilenir, 16. Yüzyıllardan Başlayarak Türkiye'nin Avrupa Siyasal Denklemini Etkileme Gücü De Vardır. Bu Siyasal Denklemden Etkilenmesi De Söz Konusudur. Dolayısıyla Bugün De Avrupa Kıtasının En Önemli Siyasi Birliği Avrupa Birliği Olduğu İçin, Biz Avrupa'daki Gelişmeler Ne Olursa Olsun Avrupa Birliği İçindeki Etkin Rolümüzü, Konumumuzu Güçlendirecek Bir Müzakere Sürecini Ve Sonunda Tam Üyeliği Stratejik Bir Hedef Olarak Görüyoruz. Bir Kere Bunu Temel Veri Olarak Ele Almak Gerekir.
 
4 Ocak 2012 Çarşamba 18:53
Okunma: 557
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu