Ana Sayfa » Kıbrıs » "Dayanışma Evi- Eğitim Ve Araştırma Merkezi" 'Nin Açılışı Yapıldı (3-Son)

"Dayanışma Evi- Eğitim Ve Araştırma Merkezi" 'Nin Açılışı Yapıldı (3-Son)

DAYANIŞMA EVİ, "SİVİL TOPLUMUN KAYNAŞMA VE DİYALOG ÇABALARINI TARİHİN SORGULANMASI İLE BİRLEŞTİRİP DAHA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN KURULAN  İLK TOPLUMLAR ARASI MERKEZ" ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

 
 
Lefkoşa, 6 Mayıs 11 (T.A.K): Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği'nin toplumlararası projelerinin ürünü olan "Dayanışma Evi-Eğitim ve Araştırma Merkezi" nin açılışı bugün yapıldı.

Ara bölgede yer alan Dayanışma Evi'nin açılışı pazartesi gününe kadar sürecek bir festivalle kutlanacak. 4 gün sürecek festival programı ile ilgili bilgi www.ahdr. info adresinden temin edilebilir.

Festival kapsamında Kıbrıs'taki sivil toplum örgütlerinin kolektif çalışmaları sergilenecek; konserler, spor müsabakaları, sempozyum ve film gösterileri yer alacak.

"Sivil toplumun kaynaşma ve diyalog çabalarını, tarihin sorgulanması ile birleştirip daha ileriye taşımak için" kurulan  ilk toplumlar arası merkez özelliği taşıyan Dayanışma Evi, yaklaşık bir  yıl süren bakım ve onarım çalışmalarının ardından açıldı.

Restore edilen ara bölgedeki terk edilmiş tarihi bina, Avrupa ve dünya çapında bir kültürlerarası diyalog ve bilgi merkezine dönüştürüldü, bölge bir dayanışma arenasına çevrildi.

Kıbrıs'ta toplumlar arasında önemi her gün artmakta olan diyalog ve iş birliği ihtiyacını gidermeye çalışacak olan Dayanışma Evi, konferans salonu, kantin, kütüphane ve tarihi araştırma arşivinin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarına da ev sahipliği yapacak.

Avrupa Ekonomik Alan üyesi Norveç, İzlanda, Lihtaynştayn'ın ana sponsorluğunda Norveç hibeleri ile yapılan Dayanışma Evi'nin açılışına Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristoyas, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi  Lisa Buttenheim, bazı siyasi parti ve sendika ile sivil toplum örgütü temsilcileri, bazı büyükelçiler ve elçilik temsilcileri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Eleni Mavru ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Açılışta Dayanışma Evi Başkanı Dr. Chara Makriyanni ile Dayanışma Evi Sekreteri Dr. Meltem Onurkan Samani, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristoyas, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Norveç'in Kıbrıs  Büyükelçisi Ingrid Schulerud,  MİLKO  Tarih Eğitimi Bölümü Başkan Yardımcısı Tatiana Minkina, ABD Lefkoşa Büyükelçisi Frank Urbancic, İsveç Büyükelçisi İngemar Lindahl ve İsviçre'nin Büyükelçilik Maslahatgüzarı Frank Nohl birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların Ardından Eroğlu ve Hristofyas açılış kurdelesini kesti ve Dayanışma Evi'ni gezdi.

MAKRİYANNİ-SAMANİ

Dayanışma Evi Başkanı Dr.  Chara Makriyanni ile Dayanışma Evi  Sekreteri Dr. Meltem Onurkan Samani birlikte gerçekleştirdikleri  konuşmalarında, açılıştan duydukları heyecanı dile getirdiler ve birbirlerine  sorular  sorarak yanıtlarını anlattılar.

Makriyanni ile Samani, uzun konuşmalarında "Buraya nasıl geldik, yolculuğumuz nasıl başladı; ara bölgede bir ev fikri nasıl gelişti;  dayanışma evi niye ara bölgede bu binada yapıldı; Dayanışa Evi neden nemlidir ve neden özeldir" sorularını yanıtladılar.

Konuyla ilgili yolculuklarının 2003 yılında geçiş kapılarının açılmasıyla başladığını söyleyen Makriyanni ile Samani, eğitimciler, akademisyenler ve araştırmacıların misyon ve vizyonlarını böylelikle fark etmeye başladıklarını ve Evrensel İnsan Hakları Deklarasyonu'nun değerlerini takip etmeye başladıklarını söylediler.

2007 yılında Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği'nin ara bölgeye yeni bir amaç ve rol vermek ve ayrılığın sembolü olan bu yeri iş birliğinin sembolü  haline getirmek için  bir ev aramaya başladığını kaydeden Makriyanni ile Samani, bu derin projenin bir çok taraftan destek gördüğünü söylediler.

Makriyanni ile Samani binanın bulunduğu sokağın çok kültürlülüğü gösteren  tarihi eserlerle çevrili olmasının burayı seçmelerinde etkili olduğunu da belirtti.

Liderlerin çözüm için çalıştığını vurgulayan ve iş birliği ile diyalogun çözümün gerekli iki elemanı olduğunu vurgulayan Makriyanni ile Samani, iş birliğine ve diyaloga katkı koyacak  aktivitelere ihtiyaç duyulduğunu söylediler.

Makriyanni ile Samani, barış inşa etmenin uzun süreli, zor ve çözümden sonra dahi süren bir süreç olduğunu da kaydettiler.

Dayanışma Evi'nin işbirliği ve diyalog  sürecini sembolize ettiğini, sivil toplumu bir araya  getirdiğini ve ara bölgenin anlamını değiştirmeye yönelik girişimler içerdiğini belirten Makriyanni ile Samani, sorgulamanın, incelemenin ve yansıtmanın bir sonucu ve başlangıcı olduğunu vurguladılar.

Makriyani ve Samani, konuşmalarında adanın  daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için birlikte yürüme çağrısında bulundular ve liderlerin Kıbrıs sorununa çözüm bulacakları anlaşmanın Dayanışma Evi'nde imzalanarak adanın bölünmüşlüğünün  ortadan kaldırılması dileğinde bulundular.

BUTTENHEİM

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim de bilgi, kaynak ve personel yanı sıra ortak kaygıların çözümü ve umut yaratmak için fikirlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

BM'yi bu fikirlerin ortaya çıkardığını kaydeden Buttenheim, farklı kişilerin fikirlerinin dinlenmesi ile sorunlara çözüm bulunabileceğini kaydetti. Öğretmenin, öğrenmenin ve bilgi paylaşımının insanlar arasında köprüler oluşturduğunu ve gelecek nesiller için umut pompaladığını  dile getiren Buttenheim, Dayanışma Evi çatısı altında yapılacak çalışmaların Kıbrıslıların kalıcı barış ve istikrar için gerekli olan farklı bakış açıları geliştireceğini kaydetti.

Dayanışma Evi'nin Kıbrıs'ta eğitim ile nelerin başarılabileceğinin canlı bir kanıtı olduğunu dile getiren Buttenheim, bu sayede yeni fikirlerin üretileceğini ve Kıbrıs'ta yürütülen müzakerelere yönelik güven inşa edileceğini söyledi.

BM'nin barış sürecinde ilerleyebilmek  ve gelecekte varılacak anlaşmanın sürdürülebilirliği için güçlü ve çalışan sivil toplumun öneminin altını çizdiğini söyleyen Buttenheim, "Bugün bu girişim ile bu çabaları ve idealleri ilerletme fırsatı yakaladık" dedi.

Araştırmacılar, eğitimciler, tarihçiler, sanatçılar ve diğer kişilerin de  Dayanışma Evi'nde bir araya gelerek öğrenip, test edip fikir paylaşımında bulunacağını ifade eden Buttenheim, BM'nin Kıbrıs'taki barış inşası çalışmalarına katkı için destek verdiğini belirtti.

(ÖZ/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
6 Mayıs 2011 Cuma 19:19
Okunma: 866
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu