Ana Sayfa » Kıbrıs » Değiştirilen Lefkoşa İmar Planı Yürürlüğe Girdi

Değiştirilen Lefkoşa İmar Planı Yürürlüğe Girdi

Başkentte İmar Alanı Arttı.

 
 
Değiştirilen Lefkoşa İmar Planı Yürürlüğe Girdi
 
Başkent Lefkoşa'nın imar planı, "2020 yılına kadar kentin ve kentlinin gereksinimleri dikkate alınarak" değiştirildi. Yeni düzenlemeyle imara açık alanlar geliştirildi, ana yol ağı gözden geçirildi, merkezi iş alanı büyütüldü. Ticari yatırımların büyük arazilerde gelişmesini teşvik ve mimari tasarımların kalitesini artırmak için ek teşvikler verildi.


Lefkoşa, Gönyeli, Alayköy, Haspolat, Hamitköy ve Kanlıköy'ü kapsayan plan, 4 Haziran'da yürürlüğe girdi.


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bugün bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla "Başkent Lefkoşa İmar Planı Revizyon Çalışmaları" hakkında bilgi verdi. Şehir Planlama Dairesi Planlama Bölümü Sorumlusu Ali Öznur da imar planıyla ilgili sunum yaptı.


Basın toplantısında Bakanlık İskan Müsteşarı Hasan İslamoğlu, Şehir Planlama Dairesi Müdürü Cevdet Hacıoğlu ve bazı bürokratlar yanında İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgün Akcan da hazır bulundu.


ÇAVUŞOĞLU: "MAKUL SÜRELERLE GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"


Bakan Çavuşoğlu, ilgili sivil toplum örgütleri ve halkın da görüşlerini alarak Lefkoşa İmar Planı konusunda bir çalışma yaptıklarını, planların makul sürelerle gözden geçirilmesinin şart olduğunu söyledi.


Ülkede imar planı ve fiziki planların yetersiz olduğunu, işlerin emirnamelerle yürütülmeye çalışıldığını kaydeden Nazım Çavuşoğlu, Lefkoşa'da var olan imar planının giderek kentleşme için engel görüldüğünü, bu çalışmayla taleplere yanıt vermeye çalıştıklarını; görüş ve beklentilerin yine ele alınabileceğini anlattı.


İMAR PLANI'NIN AMAÇLARI


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Başkent Lefkoşa İmar Planı'nın amaçlarını şöyle açıkladı:


"Plan alanındaki yerleşmelerin fiziki, ekolojik, ekonomik, sosyal, kültürel ve nüfus yapısında yaşanan değişimler dikkate alarak değişiklikler yapmak; kaymakamlığın, belediyelerin ve muhtarlıkların uygulamada karşılaştıkları sıkıntılarını gidermek ve programlarına ilişkin değişiklikleri plana yansıtmak; plan alanında yaşayanların şikayetlerini gidermek; planın stratejilerini güçlendirmek, uygulanabilir hale getirmek; planın strateji ve politikalarının uygulanabilmesi için planda öngörülen mekansal teşviklere işlerlik kazandırmak ve uygulanabilir hale getirmek."


165 KİLOMETREKARELİK ALANI KAPSIYOR


Çavuşoğlu, Lefkoşa, Gönyeli, Alayköy, Haspolat, Hamitköy ve Kanlıköy'de toplam 165.6 kilometrekarelik alanı kapsayan Başkent Lefkoşa İmar Planı'nın, ilgili belediyeler, kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sivil toplum örgütleri olmak üzere 76 yerden görüş alınarak Eylül 2011'de hazırlandığını anımsattı.


Bu yıl mart ayında Şehir Planlama Dairesi, Lefkoşa Kaymakamlığı, LTB, Gönyeli ve Alayköy belediyelerinden oluşan Birleşik Kurul'da değişikliklerle ilgili bilgilendirme toplantıları yapıldığını bildiren Çavuşoğlu, hazırlanan değişiklikle 2020'ye kadar kentin ve kentlinin gereksinimleri dikkate alınarak mümkün olduğunca sorunların giderilmeye çalışıldığını ve öneriler dikkate alınarak planın değiştirildiğini anlattı.


İMARA AÇIK ALANLAR GELİŞTİRİLDİ


Çavuşoğlu, yapılan değişiklikleri özetlerken, "imara açık alanların ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirildiğini; ticari alanların düzenlendiğini; ana ulaşım sisteminin mevcut ulaşım sorunlarını çözmek ve önümüzdeki on yıllık süreçte kente erişim ihtiyacını rahat, güvenli ve kısa sürede saplamak amacıyla an ayol ağının gözden geçirildiğini söyledi.


Kentin merkezi iş alanının gelişim yönü dikkate alınarak büyütüldüğünü; ayrıca ticari gelişmelerin büyük arazilerde gelişmesini teşvik için ek teşvikler verildiğini açıklayan Nazım Çavuşoğlu, mimari tasarımların kalitesini artırmak amacıyla da ek teşvikler verildiğini bildirdi.


Çavuşoğlu, "Sonuç olarak hükümetimiz tarafından başlatılan 2012 Başkent Lefkoşa İmar Planı değişiklik süreci yaklaşık bir buçuk yıllık süreçte 17 Mayıs 2012 tarihinde Birleşik Kurul tarafından onaylanmış ve 4 Haziran 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Plan değişikliğinin rapor ve haritaları, Şehir Planlama Dairesi, Lefkoşa Kaymakamlığı, LTB, Gönyeli ve Alayköy Belediyelerinde askıya alınmıştır" dedi.


"VATANDAŞLAR BİLGİ EDİNSİN"


Vatandaşların ve plandan etkileneceklerin bugünden itibaren Şehir Planlama Dairesi'nden bilgi alarak hareket etmesinin kendi yararına olacağını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, planın hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.


Çavuşoğlu, LTB'deki krizin Lefkoşa İmar Planı'nın uygulanmasını olumsuz etkileyip etkilemeyeceğine yönelik soruya karşılık planın hayata geçmesinin önemli olduğunu; öteki sorunların da çözümleneceğini söyledi.


ÖZNUR: "YOĞUNLUK DIŞA DOĞRU YAYILACAK"


Değiştirilen Lefkoşa İmar Planı'yla ilgili sunum yapan Şehir Planlama Dairesi Planlama Bölümü Sorumlusu Ali Öznur ise, halkın görüş ve isteklerini dikkate alarak Kasım 2010'dan beri yaptıkları çalışmanın sonuçlandığını; başkentteki mevcut yoğunluğu dışa doğru yaymayı amaçladıklarını söyledi.


Öznur, parsel oranları ve kat yüksekliklerinin de yeniden düzenlendiğini; yollarla ilgili düzenlemede Güney Lefkoşa'nın da dikkate alınarak bütünlüğün sağlandığını; tıkanıklıkları da dikkate aldıklarını anlattı.


Lefkoşa'nın mevcut nüfusunun 80 bin civarında olduğunu; bunun artması gerektiğini belirten Ali Öznur, vatandaşların bundan sonraki süreçte Şehir Planlama Dairesi'nden durumu öğrenerek yatırım yapmasını istedi.


TALEPLERİN YÜZDE 90'I KARŞILANDI


Öznur, Lefkoşa İmar Planı'ndaki revizyonla belediyelerden ve vatandaşlardan gelen taleplerin yüzde 90'ının karşılandığını da açıkladı.


Ali Öznur, Yenikent bölgesinde 30 bin nüfusu kapsayacak bir bölgenin imara açıldığını kaydetti.TAK
 
13 Haziran 2012 Çarşamba 13:36
Okunma: 2230
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu