Ana Sayfa » Kıbrıs » Demokrasi Ve Güven Partisi: "Kıbrıs Türk Siyasetindeki Tüm Kesimler Sorumluluk Bilinciyle Hareket Etmelidir..."

Demokrasi Ve Güven Partisi: "Kıbrıs Türk Siyasetindeki Tüm Kesimler Sorumluluk Bilinciyle Hareket Etmelidir..."

Lefkoşa, 29 Şubat 12 (T.a.k.): Demokrasi Ve Güven Partisi (Dgp), Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulmaya Yönelik Görüşmelerde Gelinen Aşamaya İşaret Ederek, Kıbrıs Türk Siyasetindeki Tüm Kesimlerin Sorumluluk Bilinciyle Hareket Etmesi Gerektiğini Bildirdi..

 
 
Demokrasi Ve Güven Partisi:

DGP'den bugün yapılan yazılı açıklamada, "Kıbrıs konusunda bir anlaşmaya varma hedefiyle,  Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde devam eden müzakerelerin gelinen aşamasında, BM Genel Sekreteri'nin, tarafların uzlaşması yönünde bir rapor beklediğini duyurduğuna" işaret edildi.

Açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının Türkiye ile birlikte yürüttüğü süreçte uzlaşma yönündeki tutumunu ortaya koyduğu, Kıbrıs Rum tarafının ise "geleneksel hedefine ulaşıncaya kadar, konuyu sürüncemede bırakma taktiğini bu dönemde de sürdürdüğü" kaydedildi.

"Rum lider Hristofyas'ın Ulusal Konseyi'ne sunduğu son belgeden de açıkça görülebileceği gibi Rum tarafı, 'çıkarlarının tamamını' içermeyecek bir 'anlaşmanın' dayatılmakta olduğunu belirterek, buna karşı kampanyalar yapma kararı almış, istedikleri türden bir anlaşma için de kendilerine süre verilmesini talep etmiştir" denilen DGP açıklamasında, bir tek bu açıklamanın bile Rum tarafının herhangi bir anlaşmaya hazır olmadığını ortaya koyduğu kaydedildi.

Yazılı açıklamada, Temmuz 2012'de Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'na getirileceği ifade edilerek, bu nedenle Rum tarafı, bu dönemi de atlatma hedefiyle bir kez daha  işi sürüncemede tutma politikasını izlediği; anlaşmaya varılamamasının sorumluluğunun ise Türk tarafına atılmasını sağlamak için yoğun çaba harcadığı  belirtildi.

Açıklamada, halen devam eden sürecin bir sonuç vermeyeceğinin bu nedenle açık olduğu ileri sürülerek, Kıbrıs Türk tarafında bazı kesimlerin aniden Kıbrıs Türk müzakere heyetini suçlayan bir takım açıklamalar yapmaya başladığı kaydedildi.

DGP açıklamasında "Oysa, sürecin Türk tarafı aleyhine kopmakta olduğu iddia edilen bizzat bu beyanatlar,  ilgili taraflara, Türk tarafını suçlayacak malzeme yaratmaktadır" ifadesi kullanılarak, "Bu açıklamalar üzerine, derhal diğer bir tarafın, Sayın Downer'in KKTC'ye geçişinin yasaklanması gibi bir görüş ortaya atmasıyla, yeni bir ayrışma ortamı yaratılmıştır" denildi.

Açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs sorununda geçmişten bugüne varolan en büyük zafiyetinin kendi içinde bütünlüklü bir politika izleyememesi olduğu savunularak, "Kıbrıs konusunun"  siyasal parti ve bunlara bağlı kesimlerin çıkarlarının üstünde bir konu olduğu vurgulandı.

"Hiçbir ülkenin müzakere heyeti, muhalefet tarafından 'Az taviz kar davranıyorsunuz, daha fazla taviz verin' diye eleştirilmemiştir. Olsa olsa, 'Çok taviz veriliyor, çıtayı yüksek tutun' diye eleştirilebilir" tümcesi kullanılan yazılı açıklamada, "Bugün yine Rum uzlaşmazlığı bu kadar açık bir biçimde ortada dururken, partisel çıkar sağlanacak diye, kitlesel zafiyete ve zarara sebep olunması asla kabul edilemez" denildi.

DGP açıklamasında, bu konuda izlenen politikanın ulusal hak ve çıkarlarımız temelinde; geçmiş süreçlerden elde edilen deneyimler doğrultusunda, ortak akılla yürütülmesi gerekliliği üzerinde durularak, "Kıbrıs Türk tarafının siyasi temsilcileri olan tüm kesimlerin de bu sorumluluğun bilincinde hareket  etmesi esastır" değerlendirilmesi yapıldı.

(HY/HA)

 
29 Şubat 2012 Çarşamba 16:13
Okunma: 810
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)