Ana Sayfa » Kıbrıs » Denktaş: Benim vicdanım 363 kişinin kapı önüne konmasına müsait değil

Denktaş: Benim vicdanım 363 kişinin kapı önüne konmasına müsait değil

DP Ulusal Güçlerin kurultay öncesinde ülke genelinde başlatmış olduğu ‘Örgüt Seçimleri’nden birine katılan Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, vatandaşa yurt dışı temasları hakkında bilgi verdi.

 
 
Denktaş: Benim vicdanım 363 kişinin kapı önüne konmasına müsait değil

DP Ulusal Güçlerin kurultay öncesinde ülke genelinde başlatmış olduğu ‘Örgüt Seçimleri’nden birine katılan Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, vatandaşa yurt dışı temasları hakkında bilgi verdi.


Başbakan Yardımcısı Denktaş konuşmasının devamında vatandaşın gündeminde var olan, ‘elektriğe zam, UBP döneminde işe alınanların durdurulacağı, KTFF ile KOP arasında imzalanan anlaşma ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler’ konularına dikkat çekerek sürdürdü.

DENKTAŞ: “BENİM VİCDANIM, 363 KİŞİ YILBAŞINDA KAPININ ÖNÜNE KOYMAYA MÜSAİD DEĞİL”

İşten durdurmalar konusuna açıklık getiren Başbakan Yardımcısı Denktaş, kendisinin yurt dışı temasında olduğu bir dönemde, Başbakan Özkan Yogancıoğlu’nun; ‘yılsonu itibari ile 363 kişinin kamudan durdurulacağı’ ile ilgili bir demecinin yayınlandığını hatırlatarak, yurt dışı teması sonrası bakanlarından konu hakkında bilgi aldığını ancak bu bilgi doğrultusunda işten durdurmalar konusunda Bakanlar Kurulu’nda böyle bir kararın alınmadığını, Başbakanın ise bu açıklamayı Bakanlar Kuruluna girerken yaptığını öğrendiğini söyledi.

Denktaş, bu durumu iktidarın ortağı olarak kabul etmelerinin kesinlikle söz konusu olmadığını Meclis’te Başbakana da ilettiğini söyledi.‘Kamu vicdanını yaralamış’ bir gerekçe olarak gösterilmesine ise Serdar Denktaş; “Kamu vicdanını yaralamış’ bir olay olduğu doğru. Ama benim vicdanım şimdi 363 kişiyi yılbaşında kapının önüne koymaya müsait değil” diyerek bu yaklaşımı kabul etmediklerini ve bunun mücadelesini vereceklerinin altını çizdi.

DENKTAŞ: “BİRAZ GÜVEN, BİRAZ DA SABIR…”

Tabandan; ‘onları atmayacaksınız da bizleri ne yapacaksınız?’ şeklinde şikâyetler olduğunu da dile getiren Serdar Denktaş, partilisinin beklentilerine de yanıt vermelerinin kaçınılmaz olduğunu, formüller arandığını ancak yakın geçmişte dile getirdiği gibi 2014 yılının da sıkıntılı geçeceği gerçeğinin de unutulmamasını istedi.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş; “Daha öncede söyledim 2014 yine sıkıntılı geçecek bir yıl olacak. 2013’den biraz daha rahat olacağız ama yine de sıkıntılı geçecek. 2014 elimizin bol olduğu bir yıl olmayacak. Böylesi bir durumda partilimizin beklentilerini ne yapacağız? Onlara da formüller üreteceğiz ama ne isterse olsun. Gelip işini yapıyor ise ‘partilim değildir’ anlayışı ile veya başka gerekçelerle yine bizim olan insanların sokağa atılması benim ve arkadaşlarımın vicdanının kabul edeceği bir durum değildir.”

‘363 kişi işten durdurulacak yerine iktidar ortakları kendi partilisini alacak’ iddialarının da doğru olmadığını söyleyen Denktaş; “işten durdurmalar sonunda yerine partililerin alınacağı durumda da değiliz. Toplamda alınacak sayının belli olduğunu söyledi.DENKTAŞ: “İSTİHDAM EDİLEBİLECEK KİŞİ SAYISI TOPLAMDA 280. BUNUN İÇERİSİNDE, ÖĞRETMEN VE HEMŞİRE ALIMI DA DÂHİL”

İstihdamlar konusuna da açıklık getiren Başbakan Yardımcısı Denktaş, yeni dönemde toplam istihdam edilebilecek kişi sayısının 280 olduğunun altını çizerek, bu sayıya Öğretmen ve Hemşire’nin de dâhil olduğu gerçeğini ortaya koydu.

Denktaş; “bunu görerek ‘ne yapabiliriz ki gençlerimizin önünü açalım, örneğin kendi işini kurmak isteyen gençlerimize bu imkânı yaratalım?’ ın formül arayışındayız. Bu konuda da önümüzdeki ay formüllerimizi paylaşacağız” diyerek özellikle ‘tamirat dönemi’ olarak tanımladığı bu sıkıntılı dönemde ülkenin ve tüm vatandaşların daha refah noktaya taşınması için gerek partilerinden, gerekse vatandaşlardan biraz güven, biraz da sabır istedi.

ELEKTİK ZAMMI KONUSUNA DA DEĞİNEN DENKTAŞ; “ELİMİZDE BULUNAN MEVCUT BİLGİLER BU ZAMMIN MALİYETLER ÖLÇÜSÜNDE YAPILMASINI EMRETTİ. ANCAK ÇALIŞMALARIMIZ OLUMLU SONUÇLANDIĞI TAKDİRDE HAZİRAN AYINDAN İTİBAREN BU FİYATLAR AŞAĞIYA DOĞRU İNER…”

‘Elektriğe zam’ konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, zammın bu şekilde yapılmaması ve atılacak adımlarla zaman içerisinde daha da düşürülmesi noktasında çalışmalara başladıklarını ancak ellerinde bulunan mevcut bilgilerin bu zammın maliyetler ölçüsünde yapılmasını emrettiğini kendilerinin de istemeyerek de olsa bunu kabul etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Denktaş; “Elektriğe yapılan zam, ekonomiyi, hayat pahalılığını ve insanımızın cebini olumsuz etkilediği doğru. Hakikaten her tarafı vuran bir olay, ancak şunu söyleyebilirim başlattığımız çalışmalar olumlu sonuçlanırsa Haziran ayından itibaren bu fiyatlar aşağıya doğru iner ve bugünkünün yaklaşık %60 daha ucuzuna bir gidiş başlar. Ancak olumsuzlukla sonuçlanırsa sıkıntı bir müddet daha devam edecek.”

DENKTAŞ’TAN UYARI!

“GENEL KURUL, KTFF İLE KOP ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMAYI KABUL EDERSE FUTBOLUMUZ ARTIK RUM EGEMENLİĞİNİN ALTINA GİRMİŞ OLUR”.

Bir başka gündem maddesi olan, KTFF ile KOP arasında imzalanan anlaşmaya dikkat çeken Başbakan Yardımcısı, Zürih zirvesi öncesinde KTFF Başkanı ile gidip görüştüğünü, kendisine; ‘önüne konacak olan bir belgeye sakın imza atma. Temas kur, ne olduğunu görelim anlayalım, varsa itirazımız söyleyelim. En zor koşulda dahi kalsan ‘genel kuruluma götüreceğim’ diyerek imza atma. O imza atıldığı takdirde bil ki ok yaydan çıkmış olur. Genel kurul tarafından iş reddedilmiş olsa bile o senin cebinden çıkarıp başka bir tarafa verdiğin bir haktır’ diyerek dostça uyarıda bulundum. Karşılıklı ‘tamam’larla anlaştık. Ancak ne var ki, federasyon başkanı gitti ve imza atarak ülkeye döndü” dedi.

Zürih zirvesi sonrasında federasyon başkanına, ‘nasıl böyle bir anlaşmaya imza attığını’ sorduğunu da belirten Denktaş, olayın boyutlarına ve tehlikelere dikkat çekti.

Denktaş; “Olan nedir? Bu imza ile birlikte KTFF, KOP’a ait üye futbol takımları arasında sade bir üye oldu. Yetki ise tamamen KOP’da. Bizim buradaki liglerimizde takımlar arasında bir anlaşmazlık olursa ve ‘Ceza Kurulu’na şikâyet ederler veya ‘Ceza Kurulu’ birkaç oyuncuya veya bir takıma ceza verir ve o ceza alan takım bundan hoşnut değilse son kararı şimdi artık kim verecek bilir misiniz? KOP” dedi.

Denktaş bu durumun Rum liderlerinden Papadopoulos’un bir zamanlar ‘içimizde kaynatma, eritme’ anlamına gelen ‘osmosis’i hayata geçirdiğini de öne sürerek; “şimdi bu anlaşma ile tam anlamıyla futbolumuz o noktaya getirildi.Eğer genel kurul bunu kabul ederse futbolumuz artık Rum egemenliğinin altına girmiş olur. Orada ilerleyebilirse ilerler” dedi ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

DENKTAŞ; “SANKİ BENİM GENÇLERİM, YARIN REAL MADRİD İLE ERTESİ GÜN ARSENAL İLE MAÇ YAPACAKMIŞ GİBİ BİR HAVA YARATILIYOR. YOK, BÖYLE BİR ŞEY”

Yaratılan havanın da gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken Serdar Denktaş; “sanki benim gençlerim yarın Real Madrid ile maç yapacak, ertesi gün gelecek Arsenal’de oynayacak. Yok, böyle bir şey. Dostluk maçı yapmamız dâhil olmak üzere KOP’un vereceği karara bağlıdır. Yani biz tüm haklarımızı KOP’a devrediyoruz.

Birde 4 Türk, 4 Rum izleme grubu oluşacak da izleyecekmiş maçları. Ama başka hiçbir etkisi yok. Sadece izleyici konumundayız. Bu kabul edilemez. Ümit ederim, kulüplerimiz olayın nereye götürüldüğünü anlar, çünkü olay tamamen Rum dış politikasına uygun bir yere sokulmuştur ve eğer bu kabul edilirse bilin ki başlayacağı söylenen siyasi görüşme sürecinde de aynı şeyi karşımızda bulacağız. Böyle bir hata yapılamazdı” dedi.

KIBRIS SORUNU VE GÖRÜŞMELER KONUSUNADA DEĞİNEN DENKTAŞ; “DIŞARDA BİR ŞEYLER PİŞİYOR ANCAK İÇERİĞİNİ HENÜZ CUMHURBAŞKANI DÂHİL, HİÇBİRİMİZ BİLMİYORUZ…”

Kıbrıs sorunu ve görüşme süreci konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, dışarıda bir şeylerin piştiğini, içeriğinin de henüz Cumhurbaşkanı dâhil kendilerinin de bilmediğini söyledi.

Denktaş; “Dışarıda bir şeyler pişiyor, içeriğini henüz Cumhurbaşkanı dâhil hiçbirimiz bilmiyoruz. Aniden önümüzde göreceğiz. Ama sürekli yapılan telkinler ‘aman ha kabul edin’ şeklinde. Bunu da yeniden değerlendireceğiz ama sanırım iş o noktaya gelirse çok büyük bir ses çıkarmak zorunda kalacağız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş konuşmasının sonunda ise, birçok sorunu kucaklarında bulduklarını ancak tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen, DP Ulusal Güçler olarak tüm tecrübelerini, bilgilerini ve Türkiye tarafında kullanabilecekleri etkilerini hayata geçirmek suretiyle hiç olmazsa bazı adımları atma uğraşı içerisinde olduklarını yavaş yavaş ve adım adım KKTC ve Kıbrıs Türk Halkını hak ettiği noktaya taşıyacaklarını söyledi.

 
20 Kasım 2013 Çarşamba 12:21
Okunma: 2266
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu