Ana Sayfa » Kıbrıs » Denktaş: "Kıbrıs Sorununun Siyasi Yaklaşımlarla Değil Ekonomik Yaklaşımlarla Ele Alınarak Sonuçlandırılmasının Faydasını Her İki Taraf Eşit Şekilde Yaşayacaktır"

Denktaş: "Kıbrıs Sorununun Siyasi Yaklaşımlarla Değil Ekonomik Yaklaşımlarla Ele Alınarak Sonuçlandırılmasının Faydasını Her İki Taraf Eşit Şekilde Yaşayacaktır"

Lefkoşa, 23 Mart 13 (T.a.k.): Demokrat Parti (Dp) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (Gkry) Yeni Lideri Anastasiadis'i, Kıbrıslı Türklerin Haklarına Saygılı Davranmaya Ve Bugünkü Gerçeklerden Hareket Ederek Her İki Halkın Lehine Olacak Şekilde Meselenin Sonuçlandırılmasına Katkı Koymaya Çağırdı..

 
 
Denktaş:

Denktaş, yaptığı yazılı açıklamada, Anastasiadis'in geçmiş yaklaşımlarını ve Annan Planına "evet" kampanyası yapmış olmasına rağmen "hayır oylarına saygılıyım" sözlerini de hatırlatarak, "Kıbrıs sorununun karşılıklı saygıya dayalı bir yaklaşımla ele alınarak, aradan geçen bunca süreden sonra siyasi yaklaşımlarla değil ekonomik yaklaşımlarla ele alınarak sonuçlandırmanın faydasını her iki taraf eşit şekilde yaşayacaktır. Bu gerçeğin anlaşılması ve politikaların da bu gerçeğe uygun şekilde geliştirilmesi gereğini hatırlatmak isterim" dedi.

"RUMLARLA EMPATİ YAPABİLİYORUZ"

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin genelde ekonomik, özelde bankacılık sektöründe karşılaştığı sorunların Kıbrıslı Türklere 2001 yılında yaşadıklarını hatırlattığını belirten Denktaş, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı olarak geçmişte yaşadığımız benzer olayların ne kadar acı verici olduğunu çok iyi bilmekteyiz" diyerek bu nedenle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşları ile empati yapabildiklerini ifade etti.

Serdar Denktaş, bölgede özellikle son 2 yılda yaşanan gelişmelerin, Kıbrıs adasında yaşayan Türk ve Rum halkları olarak artık bir sonuca ulaşma zamanının geldiğini gösterdiğini ifade ederek, tarihi boyunca hep yabancı güçlerin oyun alanı ve oyuncağı haline gelmiş olan Kıbrıs adasında bu duruma son vermenin halkların çıkarına olacağı görüşünü kaydetti.

Kıbrıs adası üzerinde Kıbrıs halklarının  bir sonuca ulaşmadığı sürece her zaman manipülasyona açık olacaklarını da belirten Denktaş şöyle devam etti:

"Yaşanarak görüldüğü üzere zaman hiç kimsenin dostu değildir. Sonuçsuz kalan sorunlar istenmeyen olayların verimli bir üreme alanına dönüşebilmektedir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin kendi felsefesi doğrultusunda taraftar edinme çabaları AB ve Rusya örneğinde görüldüğü gibi bir yarar sağlamamıştır. Bu çabalar kısa süreler için başarılı görülse bile bu süreler ihtiyaçlı tarafın zayıf karnının ortaya çıkmasına kadar sürmektedir.

Aynı şekilde Hristofyas yönetiminin büyük ümitler bağladığı Türkiye  ile İsrail arasındaki soğukluk sayın Netanyahu ile Sayın Erdoğan'ın uzlaşması ile son bulmuştur. Bunun yanında yine taraftar edinme felsefesi çerçevesinde koz olarak kullanılmaya çalışılan hidrokarbon yatakları gelecek için saatli bir bombadan başka bir şey olmayacaktır."

"REEL POLİTİK SONUCA ULAŞMA ZAMANININ GELDİĞİNİ HAYKIRIYOR"

Niyet beyanlarının artık yeni bir görüşme süreci ile icraata dönüşmesi gerektiğine işaret ederek Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında BM  himayesindeki görüşme sürecinin mümkün olan en erken bir zamanda başlayarak kısa sürede sonuçlandırılması arzusunu ifade eden Serdar Denktaş, şunları kaydetti:

"Bankalarında milli gelirinin 8 katı mevduatı olan Güney Kıbrıs, Almanya'nın tepeden bakan ve aşağılayıcı tavrından kurtulamamıştır. Real politik bizlere artık Kıbrıs adasında bir sonuca ulaşma zamanının geldiğini adeta haykırmaktadır.

Sayın Anastasiadis'le yaptığımız görüşmelerde duyduklarımızdan etkilendiğimizi söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Niyet beyanlarının artık yeni bir görüşme süreci ile icraata dönüşmesi gerekmektedir. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki BM  himayesindeki görüşme sürecinin mümkün olan en erken bir zamanda başlayarak kısa sürede sonuçlandırılmasını ve evrensel kabul edilebilir bir format izlemesini arzu etmekteyiz."

Serdar Denktaş, Kıbrıs adası üzerinde iki halkın 1960 yılından beri yaşadıklarının, artık nelerin mümkün olup nelerin mümkün olmadığını çok net bir şekilde ortaya koyduğunu da ifade ettiği açıklamasında, "Bu deneyimleri ışığında ve kararlı liderlerle Kıbrıs sorununu arkamızda bıraktığımızda, ada halkları olarak bizleri çok parlak bir gelecek beklediğini söyleyebiliriz" ifadesini kullandı.

Denktaş, Anastasiadis'e sonunun çözümüne katkı koyması yönünde şu çağrıyı yaptı:

"Bu düşünceler ile GKRY yeni lideri Anastasiedis'e, geçmiş yaklaşımlarını ve Annan Planına evet kampanyası yapmış olmasına rağmen "hayır oylarına saygılıyım"sözlerini de hatırlatarak Kıbrıslı Türklerin haklarına saygılı davranmaya ve bugünkü gerçeklerden hareket ederek her iki halkın leyhine olacak şekilde meselenin sonuçlandırılmasına katkı koymaya  davet ederim.

Kıbrıs sorununun karşılıklı saygıya dayalı bir yaklaşımla ele alınarak, aradan geçen bunca süreden sonra siyasi yaklaşımlarla değil ekonomik yaklaşımlarla ele alınarak sonuçlandırmanın faydasını her iki taraf eşit şekilde yaşayacaktır. Bu gerçeğin anlaşılması ve politikaların da bu gerçeğe uygun şekilde geliştirilmesi gereğini hatırlatmak isterim."

(ÖK/GUR)

 
23 Mart 2013 Cumartesi 14:33
Okunma: 697
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu