Ana Sayfa » Kıbrıs » Denktaş, TAk'a Ülke Gündemini Değerlendirdi

Denktaş, TAk'a Ülke Gündemini Değerlendirdi

Serdar Denktaş Erken Seçim Çağrısı Yaptı.

 
 
Denktaş, TAk'a Ülke Gündemini Değerlendirdi
"DP BÜYÜYOR... MADEM EN BÜYÜK UBP VE CTP HEMEN SEÇİME ÇIKALIM"


DENKTAŞ: "KIBRIS SORUNUNDA MEVCUT ZEMİNİN ARTIK GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİĞİNİ HAYKIRMA ZAMANI GELDİ"


"ELİ DOLU BİR ŞEKİLDE TÜRKİYE'DEN TALEP EDİLECEK HER KATKI HELAL EDİLEREK VERİLİR"


"'ANKARA DENKTAŞLARIN ÜSTÜNÜ SİLDİ' DEDİKODUSU GERÇEKLE İLGİSİ OLMAYAN İÇ SİYASETE DAYALI BİR SÖYLEMDİR"


Lefkoşa, 14 Mayıs 12 (T.A.K/Emir Ertorun): Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, ülkede birçok konuda sıkıntıların yaşandığını, meclisin verimlilikten uzak olduğunu, bu kapsamda ülkede erken bir seçime ihtiyaç duyulduğunu gördüklerini ifade ederek, "son kamuoyu yoklamalarına göre önde olan" Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler'e (CTP/BG) seçime gitme çağrısı yaptı.


Kıbrıs konusunda, mevcut zeminin artık geçerliliğini yitirdiğini haykırma zamanının geldiğini ifade eden Denktaş, "Buradaki bütün siyasi partilerin Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün ana nedeninin, dünyanın Kıbrıs'taki taraflara eşit davranmaması ve Rum tarafının Kıbrıslı Türkler ile herhangi bir paylaşım içerisine girme istencinin olmaması olduğunu bütün dünyaya haykırmamız gerekir" dedi.


Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC hükümetleri ilişkilerine bakıldığında ortada bir ilişki olduğunun söylenemeyeceğini öne süren Denktaş, eli dolu bir şekilde Türkiye'den talep edecekleri her katkının helal edilerek verildiğini belirtti. Denktaş, "Ancak, eliniz, kafanız ve vizyonunuz boşsa veya oluşturduğunuz vizyon bugünkü ortama ters düşüyorsa bir yere varmanız mümkün değil" dedi.


Denktaş, "Yıllardır KKTC'deki muhaliflerin ısrarla yaymaya çalıştığı 'Ankara Denktaşların üstünü sildi' dedikodusunun gerçekle ilgisi olmayan iç siyasete dayalı bir söylem olduğunu" belirterek, bölgenin en güçlü hükümeti olan Türkiye hükümetinin, KKTC'de kim hükümette olursa olsun kendisiyle elbirliği ve işbirliğiyle ileriye yürüyeceğini bildiğini kaydetti.


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Türk Ajansı Kıbrıs'a (TAK) gündemi değerlendirdi.


"BAŞKANLIK SİSTEMİNE TAVRIMIZ OLUMLUDUR"


Denktaş, Türkiye'de tartışılan başkanlık sisteminin KKTC'ye daha uygun bir sistem olduğuna inanç belirterek, "Bize göre başkanlık sisteminde parlamento gerçek anlamda parlamento olarak hareket edebilecek" dedi.


Denktaş, Kıbrıs'ta başkanlık sistemine geçmişten kalma bir alışkanlığın olduğunu, bunu daha da geliştirerek sistemin değiştirilebileceğine işaret etti ve şunları söyledi:


"Bu sistemin değişmesi tek başına yeterli değildir, gerçekten bir mantalite değişimine, topyekun değişime ihtiyaç vardır, siyasisinden sivil toplum örgütüne, vatandaşına kadar... Ülkede kendi ayakları üzerinde durabilen bir yapıyı oluşturabilmeliyiz. Bunun için de devlete muhtaç durumdan, devleti, verdiği vergilerle güçlendiren bir yapıya dönüşmek şarttır.


Dolayısıyla Başkanlık sistemine tavrımız olumludur. 'Diktatörlüğe döner' diyenlere de cevabımız şudur; Ne kadar diktatörlüğe döndürmeye çalışılırsa çalışılsın bir başkanın görev süresi 2 dönemle sınırlı olduğunu için bunu ileriye götürmesi zordur.


İnşallah diğer partiler de ciddi şekilde gündeme alınır ve bu sistem tartışmaya açılabilir."


PETROL ARAMA ÇALIŞMALARI


Kıbrıs'ta petrol arama çalışmalarına da değinen Serdar Denktaş, bu olayı "siyasi bir tavır" olarak nitelendirdi.


Denktaş, burada yapılanın Rum tarafına "Biz de yeraltı kaynaklarını aramada egemen bir ülkeyiz" mesajı vermek olduğunu belirterek, petrol var mıdır yok mudur belli olmadığını, o yüzden bu konuda ümit verilmemesi halkın kandırılmaması gerektiğini kaydetti.


Petrol bulunmasının Kıbrıs'taki çözümle alakası olmadığını savunan Denktaş, "zenginliğin değil ekonomik hayatın gelişmesinin çözüme yardımcı olacağına" inanç belirtti.


Serdar Denktaş, bunun için de petrol veya gaz bulunmasının değil, serbest rekabet koşullarında her iki tarafın da geliştiğini görülmesinin zorunlu olduğunu, bunun hayata geçebilmesinin yolunun ise KKTC'nin Türkiye ile serbest ticaret uygulamasını kendi aralarında başlatmasından geçtiğini ifade etti.


Denktaş, bu süreçte AB Gümrük Birliği ve kurallarına uygun hale gelinmesi gerektiğini ifade ederek, ancak o zaman Rum tarafının, KKTC'nin ekonomik faaliyetlerinin güçlendiğini gördükten sonra Türkiye'nin bir fırsat olduğunu kabul edeceğini kaydetti.


Mevcut koşulda Rumların Türkiye'yi bir tehdit gibi dünyaya göstermeye devam edeceğini ifade eden Denktaş, "Petrol ve gaz konusunda özellikle Güney'deki yöntemle başlatılan araştırma bölgede bir sıcak çatışmayı davet eden bir yaklaşımdır. Rum tarafı halen bunun ciddiyetini anlamış görünmüyor. Bir 'oldu - bitti' yaratmaya çalışıyorlar ama Türkiye sessiz kalacak değildir" görüşünü paylaştı.


"HÜKÜMET İLE TC HÜKÜMETİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER SAĞLIKLI DEĞİL"


KKTC hükümeti ile Türkiye hükümeti arasındaki ilişkilere değinen Denktaş, bu konuda iki hükümet arasında sağlıklı bir ilişki olduğunun söylenemeyeceğini savundu.


"İlişki; karşılıklı bir müzakere, saygı ve iletişim ortamı var ise konuşulabilir" diyen Denktaş, hükümeti, Türkiye ile ilişkilerin "kötü olmasına" yol açmakla suçladı.


Denktaş, bu ilişkilerin çok daha iyi bir seviyeye gelmesinin; "kendi ev ödevlerini iyi yapmaları, Türkiye'ye giderken ekonomik gelişmeyi sağlayacak plan ve programa sahip olarak gidip Türkiye'den destek istenmesi durumunda" olabileceğini kaydetti.


Serdar Denktaş, plan ve program dahilinde gidilmesi halinde Türkiye'nin seve seve her alana destek ve yardım yapacağına dikkat çekerek, KKTC'nin kendi üzerine düşeni yapması durumunda yardımların süreceğini ve yorum konusu olmayacağına inanç belirtti.


"MECLİS'TE MÜTHİŞ BİR VERİMSİZLİK VE KALİTESİZLİK VAR"


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Meclis çalışmalarında müthiş bir verimsizlik ve kalitesizlik olduğunu savunarak, şöyle devam etti:


"Eğer bir mecliste irade hırsızlığı yaşanmışsa o Meclis'ten asla hayır gelmez. Bizim meclisimizde de geçen dönem olduğu gibi bu dönem de bu olay yaşandı.


Meclis şu anda işlevini yitirmiş durumdadır. Zaten yıllar içerisinde ülkede yerleşen sistem başbakanlık sistemi haline dönüştü. Başbakanın istediği şekilde parmak kaldıran 27 kişi var. Muhalefetin en yapıcı eleştirisi bile dikkate alınmıyor, sizi dinleyen boş koltuklar var. Bu yapıda Meclis çalışmalarından bahsetmek herhalde abes olur."


Denktaş, Meclis'te önemli olan yasaların yapıldığını, ancak önemli olanın yasaların sonuçları olduğuna dikkat çekerek, her yasa tasarısının önce iyice tartışılması sonra yasallaşması gerektiğini kaydetti.


KKTC'de yasaların acele bir şekilde tartışılmadan geçirildiğini, sonra da "Türkiye istedi da geçirildi" denildiğini ifade eden Denktaş, dolayısıyla Meclis'in verimli olduğunu söyleyen Başbakan ile verimlilik anlayışları arasında fark olduğunu söyledi.


Ekonominin gelişmesi anlayışları arasında da müthiş farklılıklarının olduğunu işaret eden Denktaş, ülkede her konuda istikrarsızlık olduğunu öne sürdü.


"DP BÜYÜYOR... MADEM EN BÜYÜK UBP VE CTP HEMEN SEÇİME ÇIKALIM"


Bazı partiler tarafından yapılan kamuoyu araştırmalarına bakmadıklarını, DP olarak zaten kendilerini bildiklerini ve bir yükselişte, büyümede olduklarını gördüklerini söyleyen Denktaş, kendi durumlarını bildiklerini, ancak kamuoyu yoklamalarına göre önde görünen UBP ile CTP'yi hemen şimdi seçime çıkmaya çağırdı.


Bu kamuoyu yoklamalarını "paslaşma" olarak gören Denktaş, ülkede bir erken seçimi çok uzakta görmediğini, seçimin ya bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında yapılabileceğini, daha uzak olmadığını savundu.


Serdar Denktaş, erken bir seçimde kim ne derse desin, hangi kamuoyu yoklaması yapılırsa yapılsın UBP ve CTP'nin kaybettiği bir tablonun ortaya çıkacağını iddia ederek, "Bir erken seçimin kaybedeni UBP ve CTP olacak" dedi.


"ERKEN SEÇİM UZAK DEĞİL"


Denktaş, aslında seçim ne kadar uzarsa parti olarak kendilerinin lehine olduğunu, ancak bu durumun ülkenin aleyhine olduğuna vurgu yaparak, "Biz seçimi değil seçim sonrasını düşünüyoruz. Seçim sonrası iktidarda olacağımızı bilerek, bunun uzamaması gerektiğini söylüyoruz" diye konuştu.


Önemli olanın seçime partilerin hazır olup olmaması değil, ülkenin ihtiyacının olup olmadığını vurgulayan Denktaş, bu çerçevede ülkenin seçime ihtiyacı olduğunu gördüğünü, bu yüzden erken seçim çağrısı yaptığını söyledi. Denktaş, seçimden birinci parti olarak çıkacaklarını, buna inandıklarını ve başaracaklarını, başka yolun da olmadığını ifade etti.


UBP'nin zor günlerinde TDP ve ÖRP ile görüştüğünü, ancak zor günleri atlatınca kapılarını kapattığını ifade eden Denktaş, DP olarak çok dikkatli davrandıklarını, öneriler yaptıklarını, vatandaşların da artık partiler arası farkı gördüğünü kaydetti.


DP'nin UBP ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde uyumlu çalıştığını, ancak yerel seçim süreci devam ederken bu uyumun bozulduğunu ifade eden Denktaş, bu konuda UBP'ye eleştiri ve suçlamalarda bulundu.


Bunun ardından DP'den bazı milletvekillerinin "bakan olacak ümidiyle" UBP'ye geçtiğini, bazılarının borçlarının kapatıldığını, bazılarına makam verildiğini savunan Denktaş, ancak CTP'nin geçen dönem yaptığının "demokrasi ayıbı" olduğunu, orada başlayan demokratik kırılmanın UBP'nin yaptığı başka bir uygulamayla devam ettiğini öne sürdü.


Bu yüzden her ikisinin de halk tarafından cezalandırılmasının kaçınılmaz olduğunu ve bu cezayı çekeceklerini savunan Denktaş, bundan kolay kolay kurtulamayacaklarını söyledi.


KIBRIS MÜZAKERELERİ


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kıbrıs müzakerelerinin şu anda durduğunu, çözüme iki taraflı ulaşılabileceğini, ancak Rum tarafının çözüme ihtiyaç duymadığını, dıştan da hiçbir motivasyonları kalmadığını kaydetti.


Denktaş, Kıbrıs'ta kendileri açısından mevcut zeminin artık geçerliliğini yitirdiğini haykırma zamanının geldiğini ifade ederek, şöyle devam etti:


"Buradaki bütün siyasi partilerin Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün ana nedeninin, dünyanın Kıbrıs'taki taraflara eşit davranmaması ve Rum tarafının Kıbrıslı Türkler ile herhangi bir paylaşım içerisine girme istencinin olmaması olduğunu bütün dünyaya haykırmamız gerekir.


Bu tespitte eğer birleşebilirsek bundan sonrası için yapabileceğimiz yine hep birlikte Türkiye'nin AB ile yapmış olduğu Gümrük Birliği kapsamı içerisine bizi de almasını sağlamaktır. Bu talebi ortaya koyarken aynı zamanda AB Gümrük kurallarına kendi kendimizi adapte etmeye zorundayız. Kalite, gümrük oranları, belgeler ve laboratuar olarak... Bunu biz kendimiz yapmalıyız. Bunu yaptıktan sonra Türkiye'nin kapısı güçlü bir şekilde çalınmalı."


Denktaş, Kıbrıslı Türklere geçmişte çok sözler verildiğini, ancak AB'nin sözünü hiç tutmadığını anımsatarak, bu kapsamda artık başkasından beklemek yerine Kıbrıslı Türklerin kendi geleceğini kendisinin yaratması gerektiğini kaydetti.


Bu konularda birlikte hareket etme zamanı olduğunu vurgulayan Denktaş, "Bunu yapmayan herkes, ülkesini insanını halkını çoluğunu çocuğunu geleceğini düşünmüyor demektir" dedi.


Tersini düşünenin ise nedenini çıkıp anlatması gerektiğini ifade eden Denktaş, kendilerinin bu görüşlerini hem Türkiye'ye hem yabancılara hem de ülke insanlarına anlattıklarını kaydetti.


"KENDİMİZE GÜVENMELİYİZ"


"Kendimize güvenme ve kendimize saygı duyma öncelikli meselemizdir" diyen Denktaş, artık ülkede iyi bir yönetimin kurulması gerektiğini, ancak insanlarda "her gelen aynıdır" düşüncesinin yerleştiğini ifade ederek şöyle devam etti:


"Bunun sebebi büyük umutlarla iktidara getirilen ancak bekleneni veremeyen CTP'dir. UBP ve CTP'yi gören halkımız, bir birlerinden bir farklarının olmadığını görmüştür. En örgütlü 2 partide bunlar olduğu için halk bu görüşe kapıldı. Halbuki gerçek bu değil.


Halk hafızası zayıftır ama DP iktidardayken paketler, bu tip şeyler yaşanmadı. Mutlaka hatalarımız oldu.


Biz Kıbrıs Türk halkının doğru bir organizasyon ve doğru bir politikalarla sorunlara 'Kıbrıslı formülcükler' diye adlandırdığımız formüller bulup, bu formülleri de dünyada bezeri sorunların çözümlerinde kullanılan yöntemleri adapte ederek yola devam eden bir partiyiz.


Eli dolu bir şekilde Türkiye'de talep edeceğimiz her katkı helal edilerek verilir. Ama eliniz kafanız ve vizyonunuz boşsa veya oluşturduğunuz vizyon bugünkü ortama ters düşüyorsa bir yere varmanız mümkün değil.


Halkımız şunu bilmeli, bu ülkenin kendi sorunlarını çözecek gücü vardır. Türkiye'nin elbette buna katkı koyması şarttır. Ama Türkiye'nin önüne de elimiz dolu gittiğinde, üzerimize düşenleri yaptığımızda her türlü katkı alınır ve 'şunu şöyle yapın bunu böyle yapın' şeklinde yönlendirme yapılmaz.


'DP HALKTAN 5 YILLIK BİR ŞANS TALEP EDİYOR'


Biz bunu başarabilecek güçteyiz, o tecrübemiz var. Halkın hem kendisine hem bize güvenmesini istiyoruz. Halkımızdan ülkenin dümenini idare etmemiz için 5 yıl bize vermesini talep ediyor, bu şansı bize tanımasını istiyoruz."


DP ile Türkiye ilişkilerine de değinen Denktaş, Türkiye'nin her kesimiyle iyi ilişkiler içerisinde olduklarını ifade etti. İlişkilerinin son derece iyi olduğunu, Türkiye hükümeti ile de ilişkilerinin gayet iyi olduğunu ifade eden Denktaş, ihtiyaç duyduklarında gerekli görüşmeleri yaptıklarını anlattı.


"ANKARA DENKTAŞLARIN ÜSTÜNÜ SİLDİ" İDDİASI...


Denktaş, "yıllardır KKTC'deki muhaliflerin ısrarla yaymaya çalıştığı 'Ankara Denktaşların üstünü sildi' dedikodusunun gerçekle ilgisi olmayan iç siyasete dayalı bir söylem olduğunu" belirterek, bölgenin en güçlü hükümeti olan Türkiye hükümetinin, KKTC'de kim hükümette olursa olsun kendisiyle el ve işbirliği ile ileriye yürüyeceğini bildiğini kaydetti.


Serdar Denktaş, burada da işini bilen iyi bir iktidarın olmasının Türkiye'nin dıştaki gücünü artıracağının farkında olduğunu ifade ederek, "Biz DP olarak son derece rahatız" dedi. 
14 Mayıs 2012 Pazartesi 10:14
Okunma: 779
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu