Ana Sayfa » Kıbrıs » DENKTAŞ"10 GÜN İÇİNDE PİYASAYA 310 MİLYON TL AKACAK"

DENKTAŞ"10 GÜN İÇİNDE PİYASAYA 310 MİLYON TL AKACAK"

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş'le görüşmelerinin hiçbirinde bütçe açığının konu edilmediğini; Nisan ayı maaşlarının bono satmak suretiyle değil Merkez Bankası'ndan kısa vadeli iç borçlanma yapılmak suretiyle sağlanan kaynakla ödeneceğini açıkladı.

 
 
DENKTAŞ

 

10 gün içinde piyasaya maaşlar yanında devletin piyasaya olan borçlarına karşılık 310 milyon TL aktarılarak çarşının biraz nefes almasının sağlanacağını belirten Denktaş, bazı basın organlarında ve sosyal medyada yayımlanan haberlerin doğru olmadığını kaydetti.

Denktaş, yaptığı yazılı açıklamayla maaş ödemeleri ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş'in KKTC ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Serdar Denktaş, hükümetin kurulmasının hemen ardından, var olan açığın kapatılarak maaşların ödenmesi için çalışmaların başlatıldığını ve tüm olanaklar göz önünde bulundurularak çare üretildiğini; Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile birlikte tüm girişimlerin sonlandırıldığını bildirdi.

"ÖNCELİK SADECE KAMU DEĞİL TÜM SEKTÖRLERİ DE KUCAKLAMAK??

Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün, çözümün ortaya çıkması sonrasında Bakanlar Kurulu kararıyla Maliye ve Ekonomi Bakanlıklarını müştereken yetkilendirdiğini ve tüm işlemlerin tamamlandığını kaydeden Denktaş, bu süreçteki temel uğraşlarının kendi kaynaklarıyla sadece maaş ödemekle kalmayıp devletin sektörlere olan borçlarının da hiç değilse bir kısmını ödeyerek hükümetin önceliğinin sadece kamu kesimini değil, aynı zamanda tüm diğer sektörleri de kucaklamak olduğunu göstermek olduğunu ifade etti.

"10 GÜN İÇİNDE 310 MİLYON TL KAYNAK??

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, "Ortaya konulan uğraş neticesinde kendi kaynaklarımızdan kamuya ve piyasaya önümüzdeki on gün içerisinde toplam 310 milyon TL bir kaynak aktarılarak özellikle çarşımızın biraz rahat nefes alması sağlanmış olacaktır? dedi.

Denktaş, bazı basın organlarıyla sosyal medyada, yüksek faizle borçlanıldığı ve 1986'dan beri ilk kez ve yüksek faizle özel bankalardan borçlanma yapıldığı; bazı haberlerde ise TC Başbakan Yardımcısı'nın bu maksatla adayı ziyaret ettiği açıklamaları yer aldığına işaret ederek bunların yanlış olduğunu kaydetti.

"HALKI YANLIŞ BİLGİLENDİRİYORLAR?

Serdar Denktaş açıklamasında şunları belirtti:

"Basınımızın doğru haber üretmesi hem biz siyasilerin hem de halkımızın faydasınadır. Öyle anlaşılmaktadır ki, bazı köşe yazarlarımız oluşan açık nedeniyle maaşların ödenemeyeceği varsayımı ile hükümetimizi eleştirmeye hazırlanırken, bu beklentileri boşa düşmüş, bu kez kulaktan dolma duyumların etrafını kendi düşünceleri ile doldurarak halkımızı yanlış bilgilendirmek pahasına haber veya köşe yazısı yazmayı tercih etmişlerdir.

Hükümetimizin şeffaflık anlayışı doğrultusunda gerçekleri bir kez daha göz önüne sermek gerekmektedir.

"TÜRKEŞ, BAŞBAKAN'IN DAVETİYLE??

TC Başbakan Yardımcısı Türkeş, Başbakanımızın daveti üzerine adayı ziyaret etmiş, önce Cumhurbaşkanı ziyareti sonra da Başbakan ve Yardımcısı ile görüşmesinin ardından Bakanlar Kurulu toplantısını sonuçlandırmış olan yeni kabine üyeleri ile de Başbakanlık Şeref Salonu'nda tanışma amaçlı bir araya gelmiş ve kısa bir sohbet gerçekleştirmiştir.

Yine aynı gece, Başbakan Özgürgün'ün davetiyle reel sektör temsilcileri ve bazı milletvekilleri ile Ekonomi Enerji Bakanı ile Maliye Bakanı'nın da hazır bulunduğu bir çalışma yemeği düzenlenmiş ve sektör temsilcilerine şikayet ve beklentilerini Sayın Türkeş'e anlatabilme imkanı sağlanmıştır.

Bu görüşmelerin hiçbirinde bütçe açığı konu edilmemiş, genel olarak halkımızın içinde bulunduğu durum tüm açıklığı ile anlatılmaya çalışılmıştır. Sayın Türkeş bugün de kendi programı dahilinde hükümet dışındaki kesimlerle görüşmelerini sürdürmektedir. Başbakanımızın Sayın Türkeş'e yapmış olduğu davet, hükümetimizin güvenoyu alması sonrasında başlatacağımız çalışmalarda ortaya koyacağımız tezlerin ne mana ifade edeceğinin anlaşılabilmesine olanak sağlamak gayesini gütmekteydi ve bu sağlanmıştır.?

"BONO SATMAK SURETİYLE DEĞİL MERKEZ BANKASI'NDAN KISA VADELİ İÇ BORÇLANMAYLA?

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Denktaş, bütçedeki açığın "bono satmak? suretiyle değil Merkez Bankası'ndan kısa vadeli iç borçlanma yapılmak suretiyle kapatıldığını ve sadece maaşların değil sektörlerin de rahatlatılacağı bir yaklaşımla ödeme planları çıkartıldığını kaydederek, bu borcun geri ödemesinin planlanan süreden daha erken yapılabileceğinin de öngörüldüğünü bildirdi.

Denktaş, "devletin, ödeme yapmayarak veya eksik ödeme yaparak vatandaşın borç taksit faizleri altında ezilmesi yerine tüm sektörlere ve kamuya ödeme yaparak bu yükü hafifletme yolunu seçtiğini? ifade etti.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, on gün içinde piyasaya akacak 310 milyon TL nakit akışının bir nebze de olsa halkı rahatlatacağına inanç belirtti.

 

 
22 Nisan 2016 Cuma 16:38
Okunma: 891
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu