Ana Sayfa » Kıbrıs » Denktaş'ın sağlık durumu ile ilgili süreç...

Denktaş'ın sağlık durumu ile ilgili süreç...

Denktaş'ın sağlık durumu ile ilgili süreç

 
 
Denktaş'ın sağlık durumu ile ilgili süreç...
Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ailesinin hastaneye çağırdı. Hastanede düzenlenen basın toplantısında ise "Çok kritik bir dönemdeyiz. Kurucu Cumhurbaşkanımızı kaybetmiş değiliz. Gelinen aşama çok sıkıntılı çok endişe verici. Ama Kurucu Cumhurbaşkanımız hayattadır." denildi.Saat:20:30:00 - Denktaş'ın diyaliz süresi uzatıldı
Solunum yetersizliğinin ardından böbrek yetmezliğinin de baş göstermesi üzerine diyaliz makinesine bağlanan Denktaş'ın diyaliz cihazına bağlanma süresi uzatıldı. Doktorlar, Denktaş'ın diyaliz makinesine 4 saat boyunca bağlı kalacağını söylemişti.Saat:16:58:00 - Denktaş, diyalize bağlandı
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) yoğun bakım servisinde tedavisi süren KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş diyalize bağlandı.

YDÜ Başhekimi Dr. Sevim Erkmen ve Nöroloi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, Denktaş'ın sağlık durumu hakkında basına kısa bilgi verdi.

Dr. Erkmen, ''Bugün sabah saat 08.00 itibariyle ağırlaşan organ yetmezliği durumu halen ciddiyetini sürdürüyor. Sabah solunum güçlüğü nedeniyle solunum destek cihazına alınmıştı. Halen uyutuluyor. Dün, ekipteki doktorların verdiği bir kararla böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize alınması planlandı. Şu an o uygulanmak üzere. Durumu kritik, ciddiyetini koruyor'' dedi.

Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu da ''Sayın Cumhurbaşkanımızın şu anda diyaliz uygulaması başladı. Yaklaşık 4 saat süreceğini tahmin ediyoruz. Ondan sonra daha detaylı bilgi sunulabilir. Ekip olarak takip ediyoruz'' diye konuştu.

Saat:14:12:00 - Denktaş, yoğun bakımdan Rumlara seslendi
Yakın Doğu Üniveristesi (YDÜ) Hastanesi (YDÜ) yoğun bakım servisinde bulunan ve sağlık durumu ciddiyetini koruyan KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yoğun bakımda, Kıbrıs Rum tarafına ''Burası bağımsız bir cumhuriyettir'' diye seslenirken, eşi Aydın Denktaş için de ''Sevemez kimse seni..'' şarkısını söyledi.

Geceyi yoğun bakımda babasının yanında geçiren Denktaş'ın kızı Ender Vangöl, Rauf Denktaş'ın, solunum cihazına bağlanmadan önce yoğun bakımdaki anlarını Anadolu Ajansı ile paylaştı.

Kızıyla konuşmasında, eşi Aydın Denktaş'a olan sevgisini, evlatlarına bağlılığını dile getirerek, Rum tarafına mesaj gönderen Rauf Denktaş, Kıbrıs müzakerelerinden de bahsetti.

Babasının sürekli yatmaktan dolayı ağrısı olduğunu, konuşarak durumunu izah etmeye çalıştığını anlatan Ender Vangöl, Denktaş'ın, nefes alamaz durumdayken bile eşi Aydın Denktaş için sürekli ''Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar..'' şarkısını söylediğini, kendisinin de şarkıya eşlik ettiğinde, ''Sizleri kaybetmekten korkuyorum'' dediğini aktardı.

-''Hristofyas diye bağırdı...''-

Babasının, Rumca bir şeyler söylediğini, ''Rumca anlamıyorum baba, İngilizce ya da Türkçe konuş'' dediğini anlatan Ender Vangöl, babasının, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile diğer Rum liderler için, ''(Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir' dedi ve 'Hristofyas' diye bağırdı'' ifadesini kullandı.

Ender Vangöl, Denktaş'ın, Kıbrıs müzakerelerinden bahsettiğini, toprak ayarlamalarına, iskana değindiğini ve ''Nasıl olacak, nasıl yerleşecek bu insanlar?..'' dediğini kaydetti.

Babasına, ''bunları düşünmemesi gerektiğini'' söylediğini, ancak Denktaş'ın ''Benim düşünmem gerek'' diye yanıt verdiğini dile getiren Ender Vangöl, sabah saatlerinde de ''Beni evime götürün'' dediğini, kendisinin de ''Biraz daha güçlen evimize gideceğiz'' karşılığını verdiğini söyledi.

Nefes almada zorlandığını ve doktorun geldiğini, doktorun, ''Bu işlemi yaparken her an kalbi durabilir'' dediğini anlatan Ender Vangöl, babasının başında yalnız olduğu için buna kendisinin karar vermediğini, doktorun da, ''Denktaş Bey böyle bir müdahale yapmam lazım, ne dersiniz'' diye babasına sorduğunu ve babasının da ''Ne gerekiyorsa yapın'' diye izin verdiğini anlattı.

Babasının nefes almakta zorlandığını, gece boyu konuştuklarını, konuştuklarının zaman zaman anlaşılmadığını ifade eden Ender Vangöl, ''Ama hiç bir zaman bilincini kaybetmedi, son ana kadar'' dedi.

Solunum cihazı takılırken babasının başında olduğunu belirten Vangöl, şöyle devam etti:

''O bir tarih orada. Koskoca bir tarih o... Bu anında bile devletini düşünüyor. 'Düşünme baba bunları' diyorum, 'Nasıl düşünmeyeyim ben, düşünmem lazım, bunları çözmek lazım..' diyor. Umudumuzu yitirmiyoruz. Çok mücadele veren bir bünyesi var. Allah nasıl takdir ederse ona uyarız...''

Ender Vangöl, solunum cihazına bağlanmadan önce babasını en son kendisinin gördüğünü, Denktaş'ın şimdi solunum cihazına bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Saat:12:04:00 - Denktaş'ın sağlık durumu kritik

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) doktorları, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık durumunun kritik olduğunu ve ciddiyetini koruduğunu söyledi.

YDÜ Başhekimi Dr. Sevim Erkmen ile Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, Denktaş'ın sağlığıyla ilgili basına açıklama yaptı.

Başhekim Erkmen, Denktaş'ın durumunda, bu sabah itibariyle daha ciddi bir durumun ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:

"Solunum yetmezliği gelişti ve kalp yetmezliğinde de bir artış oldu. Bu nedenle solunum cihazına bağlanması gerekti.

Şu an daha rahat olmakla birlikte solunum cihazında ve halen uyuyor. Durumu kritik, ciddiyetini koruyor."

Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özmenoğlu da Denktaş'ta bu sabah saat 08.30 dolaylarında solunum güçlüğünün ortaya çıktığını ve solunum cihazına bağlandığını ifade ederek, "Durumu kritik, tedavimiz ekip olarak devam ediyor, solum cihazına bağlı. İlaçla uyutuluyor" dedi.

Özmenoğlu, ilerleyen saatlerde daha detaylı açıklama yapılacağını belirterek, soru kabul etmedi.

Saat:11:17:00 - Denktaş için tıbben yapılması gereken her şey yapılıyor
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nin yoğun bakım servisinde tedavisi süren 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için tıbben yapılması gereken her şeyin yapıldığını ve yapılmakta olduğunu söyledi.

Eroğlu, Denktaş'ı yoğun bakım servisinde ziyaret ederek doktorlardan bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada, Denktaş'ın solunum zorluğu nedeniyle doktorlar tarafından solunum cihazına bağlandığını belirtti.

Eroğlu, şunları söyledi:

"Tıbben yapılması gereken her şey yapılmıştır ve yapılmaktadır. Yalnız durumunun kritik olduğunu Sayın hocamız bize söylemiştir. Ama mümkün olan her şey en iyi şekilde Sayın Cumhurbaşkanımız için yapılmaktadır. Şu anda almış olduğu ilaçlarla uyuyor. Temennimiz kısa bir sürede yine geçmişte olduğu gibi sağlığına kavuşması ve KKTC halkını üzecek bir durumla bizi karşılaştırmaması. Temennimiz tekrar evine dönebilmesidir."Saat:09:35:00 - Denktaş, solunum cihazına bağlandı
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavisi süren KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın (88) sağlık durumunun düne göre daha kritik olduğu ve saat 08.00'den itibaren kritik bir aşmaya girdiği belirtildi.

YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doktorların, Denktaş'ın sağlık durumunun düne göre daha kritik olduğunu bildirdiğini belirterek, organ yetmezliğinin devam ettiğini ve şu an için uyutulduğunu söyledi.

Denktaş'ın solunumunun makine tarafından sağlandığını bildiren Savaşan ''Sabah 08.00'den itibaren çok kritik bir aşamaya girildi diyebiliriz'' dedi.

 
13 Ocak 2012 Cuma 21:58
Okunma: 647
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu