Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Destek Paketine Karşılık, Rum Kesimindeki Mevduatların Tıraşlanması...

Destek Paketine Karşılık, Rum Kesimindeki Mevduatların Tıraşlanması...

Rusya Güney Kıbrıs Ve Ab'ye Kızgın....

 
 
Destek Paketine Karşılık, Rum Kesimindeki Mevduatların Tıraşlanması...
Lefkoşa, 19 Mart 13 (T.A.K): Geçtiğimiz günlerde yapılan Euro Gurubu toplantısında, Güney Kıbrıs'a destek paketi sağlanması karşılığında, Rum kesimindeki mevduatların vergilendirilerek tıraşlanması kararı alınmasına, Rusya'dan tepki geldi.


Fileleftheros gazetesi "S-300 Menzilli Eleştiriler... Mevduatların Tıraşlanmasıyla İlgili Olarak Ruslar Lefkoşa'ya Kızgın" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Rusya Devlet Başbakanı Vladimir Putin ile Başbakan Dimitri Medvedev'in, Euro Grubunun aldığı karardan ötürü, hem AB hem de Güney Kıbrıs'a karşı eleştirilerde bulunduklarını yazdı.


Moskova'nın, Güney Kıbrıs üzerinden saldırıya maruz kaldığını düşünmekte olduğunu kaydeden gazete, Moskova'nın, Rum kesimi ile ilişkilerin değişmekte olduğu konusunda; Güney Kıbrıs'ı uyarmakta olduğunu belirtti.


Bu ilişkilerin yalnızca ekonomik değil, tarihi ve siyasi de olduğunu ifade eden gazete, mevduatların tıraşlanması kararının ardından, Rusya'da kargaşa meydana geldiğini ve Rusya'nın bu duruma nasıl tepki vereceğini planlamakta olduğunu ifade etti.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüşmesinin beklendiğini, Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in de bugün Moskova'ya gideceğini anımsatan gazete, Sarris'in, Rum Meclisi Maliye Komitesi toplantısı sırasında, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov'dan telefon aldığını belirtti.


Sarris'in Siluanov ile yarın Moskova'da bir araya geleceğini yazan gazete, Sarris'in Rusya'nın Güney Kıbrıs'a yönelik kurtarma paketine hangi şartlarla katılacağını müzakere etmek için Moskova'ya gideceğini anımsattı.


Rum hükümetinin mevduatların tıraşlanmasını kabul etmesinin ardından, durumun değişip değişmeyeceğinin bilinmediğini kaydeden gazete, Moskova ile randevu ayarlandığı zaman, koşulların bugün olduğundan farklı olduğunu anımsattı.


Moskova ile olan sorununun büyük ölçüde ortak olduğunu kaydeden gazete, Rum kesiminin, Güney Kıbrıs'taki Rus paralarının da tıraşlanması konusunda anlaşamaya varmasına rağmen, Rum kesimi ile Rusya'nın, çıkarlarını korumak için bu durumu birlikte göğüsleyebileceklerini anlattı.


PUTİN, MEDVEDEV VE SİLUANOV'UN AÇIKLAMALARI


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rum kesimindeki banka mevduatlarına konulmasını öngören verginin "adaletsiz, amatörce ve tehlikeli olduğuna" işaret ettiğini yazan gazete, Putin'in, Rum kesimindeki gelişmelerin ele alınacağı bir toplantı çağrısında bulunduğunu kaydetti.


Gazeteye göre, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de açıklamasında, bankalardaki mevduatlara vergi konulması durumunda, Rum kesimi ile olan ilişkilerinde, bazı değişiklikler yapmak zorunda kalacaklarına işaret etti.


Bu gelişmeden doğal olarak bazı sonuçlar çıkarmaları gerektiğini, çünkü Rum kesimi ile belli ilişkilere sahip olduklarını dile getiren Medvedev, istişarelere devam edeceklerinin belli olduğunu, ancak mevduatlarının Rus bankalarında kalmasının arzu edilmesine bağlı olarak, pozisyonlarında bazı düzeltmeler yapmak zorunda olduklarını yineledi.


Gazete, Medvedev'in bu tür bir vergi yükümlülüğü getirilmesini, "yabancı paralara el konulması" olarak tanımladığını da belirtti.


Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov'un ise, Euro grubunun kararının, Moskova ile istişareler yapılmadan alındığını dile getirdiğini yazan gazete, Reuters haber ajansının, bu hareketin Rusya'nın Rum kesimine yönelik kredi şartlarını gevşetmesini kötü anlamda etkileyebileceği tahmininde bulunduğunu aktardı.


Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Euro grubundaki ortaklarıyla faaliyetlerini koordine edecekleri konusunda uzlaştıklarını ifade eden Siluanov, bunun akabinde, programın yeniden gözden geçirilmesi konusunu inceleyeceklerini dile getirdi.


"VATANDAŞLIK SAYESİNDE 1 MİLYAR EURO'LUK YATIRIM"


Gazete yukarıdaki ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, Rum bankalarında, çoğu Ruslara ait olmak üzere vatandaşlık verilmesi karşılığında, 1 milyar Euro'dan fazla yabancı para bulunduğunu haber verdi.


Devletin yabancılara "Kıbrıs vatandaşlığı" vermek için talep ettiği temel şeylerden birinin, Rum bankalarında kişisel hesapları, özel şirketlerinin hesapları veya Güney Kıbrıs'ta hisse sahibi olmaları olduğunu belirten gazete, 2008 yılından 2011 yılına kadar, Rum kesimindeki yatırım amaçlı iş faaliyetlerinden dolayı, 73'ü Rus olmak üzere, 109 kişiye "Kıbrıs vatandaşlığı" verildiğini belirtti.


SARRİS


Alithia gazetesi ise "Rusya-Kıbrıs İlişkileri Tersine Dönüyor" başlıklı haberinde, Rusya'nın, Euro grubunda Güney Kıbrıs ile ilgili olarak alınan karar konusunda, kızgın olduğunun göründüğünü yazdı.


Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov'un, dün Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'i Rum Meclisi Maliye Komitesi toplantısı sırasında telefonla aradığını yineleyen gazete, Sarris'in, Rusya tarafından henüz somut bir şey ortaya çıkmadığını söylediğini aktardı.


Sarris, kendi isteklerinin, talep edilmekte olan Rus kredisinin, iki bankadan biri konusunda, hisseye dönüştürülmesi şeklinde olduğunu sözlerine ekledi.


Gazete, Sarris'in bugün Moskova'ya gideceğini yineledi.


İŞADAMLARINI TAŞIYAN ÖZEL JETLER GÜNEY KIBRIS'TA


Rusya ve Kazakistan'dan gelen 6 özel jetin dün Güney Kıbrıs'a iniş yaptığını ve akşam geç saatlere kadar Rusya, Ukrayna ve Lübnan'dan 6 veya 7 jetin daha Rum kesimine gelmesinin beklendiğini haber veren gazete, özel jetlerin işadamlarını taşımakta olduğunu; Rum hükümetinin de durumdan haberdar olduğunu ekledi.


RUSLARIN GÜNEY'DEKİ MEVDUATLARIYLA İLGİLİ ÇEŞİTLİ RAKAMLARDAN SÖZ EDİLİYOR


Rusya Bölgesel Bankalar Derneği'nden bir yetkilinin tahminlerine dayanarak, Euro grubunda varılan anlaşmanın sonucunda, Rum tarafında, mevduatların tıraşlanmasından etkilenmesi mümkün olan Rus mevduatlarının 15,4 milyar Euro'yu bulduğunu yazan gazete, Forbes dergisinin Rusça versiyonunda yer alan bilgilere de atıfta bulundu.


Forbes'in Rusça versiyonunda, Uluslar arası Kredi Derecelendirme Kuruluşu "Moody's"'in geçen yılki tahminlerine yer ayırdığını yazan gazete, bu tahminlerin Rum tarafındaki Rus mevduatlarının 19 milyar, adadaki Rus bankalarındaki mevduatların da 12 milyar Euro olduğundan bahsettiğini ifade etti.


Haberde, Rum tarafında 35 milyar Euro'luk Rus mevduatı bulunduğuna dair başka tahminlere de yer verildi.


ANASTASİADİS İLE PUTİN TELE-KONFERANS YÖNTEMİYLE GÖRÜŞECEK


Politis gazetesi ise ilk sayfadan yayımladığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Moskova'nın Rum ekonomisinin kurtarılması çabası karşısındaki nihai niyetlerini bugün araştıracağını haber verdi.


Elde ettiği bilgilere dayanarak, Anastasiadis ile Putin'in gün içerisinde tele-konferans yöntemiyle görüşeceklerini kaydeden gazete, Euro grubu kararında yer alan maddelerin hayata geçirilmesi halinde, Rusya ile Güney Kıbrıs arasındaki ilişkilerdeki havanın bozulabileceğini kaydetti.


Gazete, Moskova'nın hali hazırda, böyle bir durumda Rum kesimi ile ilişkilerin farklılaşabileceğini bildirdiğini ekledi.


İç sayfalardan yer vermeye devam ettiği haberinde, Rum bankalarında yaklaşık 18 milyar Euro'luk Rus mevduatı bulunduğunu belirten gazete, Rusya'nın, Euro grubunun mevduatların tıraşlanması konusundaki kararının; daha çok Rum bankalarında parası bulunan Rus mevduat sahiplerini hedef aldığı düşüncesinde olduğunu ekledi.


GAZPROM RUM KESİMİNE ÖNERİDE BULUNDUĞUNU YALANLADI


Rusya'nın, Rus devlet doğal gaz devi Gazprom aracılığıyla, Rum tarafının kurtarılması paketine müdahil olduğu konusunda dün ortaya bir söylenti yayıldığını da yazan gazete, Gazprom'un Rum kesimine öneride bulunduğunun; hem Gazprom, hem de Rum Başkanlık Köşkü tarafından yalanladığını haber verdi.


Simerini gazetesinin haberine göre, konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazprom sözcüsü, şirketin, doğal gaz meselesi karşılığında "Kıbrıs Bankasını" satın alması hususunda Rum hükümetine öneride bulunduğunu yalanladı.


Gazete, Rum Hükümeti sözcüsü Hristos Stilyanidis'in de bahse konu söylentiyi yalanladığını ekledi.


Gazete, "İlişkileri Değiştirmekle Uyarıyorlar... Rus Mevduat Sahiplerinin Jetleri Larnaka Hava Limanında- Gazprom'dan Yalanlama" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Larnaka havalimanının, Güney Kıbrıs'ta paraları olan Rus mevduat sahiplerinin özel jetleriyle dolmasının, Rum kesimini korkuttuğunu yazdı.


Gazete, bankaların bugün ve yarın kapalı kalmasıyla ilgili kararın, Rum tarafında mevduatı bulunan yabancıların Güney Kıbrıs'a akın etmesiyle alakasız olmadığı yorumunda da bulundu.


SARRİS'İN CNBC'YE AÇIKLAMASI


Rus işadamlarının, Rum hükümetinden paralarını kaybetmeyeceklerine dair güvenceler istediklerini kaydeden gazete, devamla, Maliye Bakanı Sarris'in Amerika'da yayım yapan CNBC'ye açıklamalarına yer verdi.


Rum kesiminden sermaye çekilmesine ne oranda kısıtlamalar getirileceğini kendisine sorulması üzerine, böyle bir şeyin gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını dile getiren Sarris, mevduat sahiplerinin, sorunun çözülmesi için, bunun bir kereye mahsus bir şey olduğunu anlayacaklarını ve kendilerine inanacaklarını umduğunu söyledi.


Sarris, mevduat sahiplerinin, yatırımlarına başka bir şey olmayacağından emin olmaları gerektiğini  sözlerine ekledi.


Haravgi gazetesi ise konuyla ilgili habere "Rusya'da Tıraşlama Konusunda Öfke... Gazprom'dan Yalanlama- Rus Mevduatlarının Dışarıya Akışından Endişe" başlıklarıyla yer verdi.


"MOSKOVA İLE HİDROKARBON KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ OLASILIĞI"


Fileleftheros gazetesi ise haberinde, ekonomik destek karşılığında Rusya ile hidrokarbon yatakları konusunda işbirliğinde bulunulması olasılığının açık olduğunu yazdı.


Bu gidişata yönelik diyalogun, Anastasiadis hükümetinin görevi devralmasının hemen ertesi günü başladığını yazan gazete, Euro grubunun kararının, hali hazırda planlanmış ve üzerinde ön çalışma yapılmış olan süreçleri hızlandırdığının görüldüğünü belirtti.


Gazete, temasların doğrudan Gazprom'la değil, enerji alanında faaliyet gösteren başka Rus şirketleriyle de alakalı olduğunu ekledi.


(İY/ KAR)                    


 
19 Mart 2013 Salı 12:49
Okunma: 521
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu