Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Destek Paketine Karşılık, Rum Tarafındaki Mevduatların Tıraşlanması Konusu...

Destek Paketine Karşılık, Rum Tarafındaki Mevduatların Tıraşlanması Konusu...

Putin Güney Kıbrıs'a Destek Sözü Verdi... Durum Sarris'in Moskova Temasları İle Netlik Kazanacak....

 
 
Destek Paketine Karşılık, Rum Tarafındaki Mevduatların Tıraşlanması Konusu...

ANASTASİADİS'İN DE MOSKOVA'YA GİTMESİ BEKLENİYOR...

YARDIM KARŞILIĞI, RUSYA'YA ASKERİ KOLAYLIKLAR GÜNDEMDE...

SARRİS İSTİFA İDDİALARINI REDDETTİ

Lefkoşa, 20 Mart 13 (T.A.K): Geçtiğimiz günlerde yapılan Euro Grubu toplantısında, Güney Kıbrıs'a destek paketi sağlanması karşılığında, Rum kesimindeki mevduatların vergilendirilerek tıraşlanması kararı alınmasının ardından, Rum kesiminin destek arayışları sürüyor.

Politis gazetesi "Putin Destek Sözü Verdi" başlığıyla ilk sayfadan yayımladığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda yarım saatlik bir görüşme yaptığını yazdı.

Anastasiadis'in çalışma arkadaşlarının, Anastasiadis ile Putin arasındaki telefon görüşmesinin iyi gittiği yorumunda bulunduklarını yazan gazete, Putin'in bu telefon görüşmesinde, Moskova'nın Güney Kıbrıs'a yardım etme niyetini dile getirdiğini haber verdi.

Bunun nasıl gerçekleşeceğinin, Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in bugün Moskova'da yapacağı görüşmelerde müzakere edilmesine bırakıldığını yazan gazete, "Laiki Bankası'nın" Ruslara satılmasıyla ilgili istişarelerin de ileri bir safhada bulunduğunun görüldüğünü belirtti.

Gazete "Moskova Gidişatına Dönüş" başlığıyla iç sayfalardan yayımlamaya devam ettiği haberinde ise, mevduatların tıraşlanmasıyla ilgili yasa tasarısının dün Rum Meclisi'nde reddedilmesinin akabinde, Başkanlık Köşkü'nün alternatif bir senaryoyu uygulamaya koyduğunu kaydetti.

Bu senaryonun, (Güney Kıbrıs'ın mevduatların tıraşlanmasından elde etmesi beklenen miktar olan) 5,8 milyar Euro'nun veya bunun bir kısmının karşılanması için başka yöntemler aranmasını öngörmekte olduğunu belirten gazete, Moskova istikametine dönülmesinin de bu şekilde ortaya çıktığını ifade etti.

Rum Meclisi'nin dün akşam gerçekleştirdiği toplantının sona ermesi ve Meclisin çoğunluğunun mevduatların tıraşlanmasıyla ilgili yasa tasarısına hayır demesinin ardından, Anastasiadis'in B planını yürürlüğe koyduğunu yazan gazete, bu planın, son günlerde yaşanan gelişmeler ve Anastasiadis hükümetinin yasanın oylanmasını sağlayamaması ile dayatıldığını belirtti.

ANASTASİADİS İLE PUTİN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Anastasiadis ile Putin'in dün akşam telefonda yarım saat görüştüklerini ve görüşmenin iyi geçtiğini yineleyen gazete, Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis'in, iki başkanın, iki ülkenin ekonomileriyle ilgili yararlı ve yapıcı bir görüşme yaptıklarını söylediğini iletti.

Anastasiadis'in yakın bir çalışma arkadaşına dayanarak, görüşmede, Rusya'nın Rum kesimine katkıda bulunma yöntemi ve verilecek bazı "karşılıklara" yönelik çeşitli konuların ele alındığını kaydeden gazete, aynı kaynağa dayanarak, Putin'in bütün bunlar için, yetkili bakanlarına derhal direktif verme taahhüdünde bulunduğunu ekledi.

Gazete, Rus bakanların Rum mevkidaşları ile işbirliği içerisinde, çeşitli anlaşmaların ön hazırlığını yapacaklarını belirtti.

Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in dünden itibaren Moskova'da bulunduğunu da anlatan gazete, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in de turizm fuarı sebebiyle bugünden itibaren Maokova'da bulunacağını, aynı zamanda Ulaştırma ve Savunma bakanlıklarının katılımının gerekeceğine de işaret etti.

Hazırlık aşaması tamamlandığı zaman, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in de Moskova'ya gideceğini haber veren gazete, Putin'in Anastasiadis ile görüşmesinde, Rus mevduatlarının tıraşlanması konusunun yeniden gündeme gelmeyeceğine inandığını ve Anastasiadis'in, çeşitli konuları yakından görüşmek üzere Rus başkentine beklenmekte olduğunu dile getirdiğini aktardı.

"PERDE GERİSİ"

Gazete, perde gerisi ara başlığıyla yayımladığı ve elde ettiği bilgilere dayandırdığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve çalışma arkadaşlarının, geçtiğimiz günden itibaren, mevduatların tıraşlanması veya bunları ciddi bir şekilde sınırlayacak olan şeylerle alakası olmayan alternatif senaryolar üzerinde çalışmaya başladıklarını yineledi.

Anastasiadis ile Putin arasındaki telefon görüşmesinde, Moskova'yı memnun edecek bazı konuların mercek altına alındığını da belirten gazete, bu konuların enerji konusu haricinde, politika ile de alakalı olduğunu ifade etti.

"KARŞILIKLAR"

Moskova'ya ilk olarak, Rum kesiminin Doğu Akdeniz bölgesinde seyreden Rus donanmasına limanlara demirleme ve ikmal konularında hizmet verebileceğinin bildirildiğini kaydeden gazete, ikinci olarak ise, Rus şirketlerinin Vasiliko'daki doğal gaz sıvılaştırma terminaline iştiraklerine ilişkin genel bir teklifte bulunduğunu anlattı.

Haberde, 3'üncü olarak ise, Rum kesiminin niyetinin NATO'ya katılım başvurusu yapmak olmadığı, bununla birlikte Rum kesiminin "Barış İçin Ortaklığa" katılmak için yapacağını ilan ettiği başvurunun; gecikmesi olasılığının ihtimal dahilinde bulunduğuna açıklık getirildiği de vurgulandı.

Fileleftheros gazetesi ise "Moskova ile Açık Hat" başlıklı haberinde, Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in bugün Moskova'da yapacağı görüşmelerin, hem iki ülkenin işbirliğinde atılacak bir sonraki adımları, hem de Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Rusya'yı ziyaret etme yolunu açmasının olası olduğunu yazdı.

Anastasiadis'in Putin ile dün akşam telefonda görüştüğünü ve görüşmede Rum kesiminin ekonomik sorunlarıyla ilgili gelişmelerin ele alındığını yazan gazete, telefon görüşmesinin 30 dakika sürdüğünü ve Anastasiadis'in, Rum kesimine yönelik bir yardım zarfında, iki ülkenin işbirliğiyle ilgili konuları Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmek için, bugün dahi Moskova'ya gitmeye hazır olduğunun belirtildiğini aktardı.

Putin'in görüşme ile hem fikir olduğunu, fakat bunun için önceden hazırlık yapılmasına ve Sarris'in bugün Moskova'da yapacağı temaslara işaret ettiğini kaydeden gazete, Rum kesimi acele etse bile, böyle bir görüşmenin hemen olmayacağını ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmeye açık olduğunu da belirten gazete, Rum kesiminin dikkatinin, yaşanan gelişmeler yüzünden, can simidi olarak gördüğü Rusya'ya çevrildiğini ifade etti.

Rum kesiminin Moskova'ya yönelik müdahalesinin çeşitli aşamalarda gerçekleştiğini de kaydeden gazete, Moskova'da bulunan Maliye Bakanı Sarris'in, bugün Rusya Maliye Bakanı ile görüşeceğini ifade etti.

Sarris'in, Rum hükümetinin, daha önce Rusya'dan alınan kredinin vadesinin uzatılması veya "Kıbrıs bankalarının" sermayesine dönüştürülmesi şeklindeki görüşünü Moskova'ya ileteceğini yazan gazete, bu görüşün, iki bankadan birinin satın alınmasına gönderme yapmakta olduğunu ekledi.

Rum tarafında da faaliyet göstermekte olan Rusya'nın ekonomik faktörlerinin, iki ülke arasında işbirliği olması için formül bulunması amacıyla girişim üstlendiklerini yazan gazete, bu formülün, mütekabiliyet mantığına dayanacağını işaret etti.

Moskova'nın Güney Kıbrıs'a büyük bir miktar yatırım yapması halinde, Rus mevduat sahiplerinin durumdan etkilenmeyeceklerini kaydeden gazete, arabulucuların, Rum kesiminde yapılacak yatırımlarla ilgili bazı fikirler ortaya koyduklarını belirtti.

Haberde, Rum kesiminin, bölgede askeri olarak faaliyet göstermekte olan Rusya'ya yönelik kolaylıkları iyileştirme niyetine sahip olduğu da ifade edildi.

Alithia gazetesi ise "Rusya'dan Can Simidi" başlıklı haberinde, Anastasiadis ile Putin'in dün akşam yaptığı telefon görüşmesine yer verdi.

Gazete, Putin'in sözcüsünün, Rusya Devlet Başkanı'nın, Anastasiadis'in uygun göreceği bir zamanda, kendisini Moskova'ya davet ettiğini söylediğini de haber verdi.

Gazeteye konuşan "iyi bilgi edinmiş" bir kaynağın, Rusya'nın, Rum kesiminin sahip olduğu hidrokarbon yataklarına olan ilgisinin haricinde, esas olarak Rum kesiminden askeri kolaylıklar da istemekte olduğunu belirttiğini kaydeden gazete, devamla, Rusya Başbakan Yardımcısı'nın açıklamasına yer verdi.

RUS YETKİLİLERİN AÇIKLAMALARI

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Suvalof'un, Moskova'nın, Rum kesimindeki banka mevduatlarına bir kereye mahsus vergi konulmasından yararlanabileceğini dile getirdiğini yazan gazete, Suvalof'un, böyle bir şeyin, Rusya'daki yatırım ortamının, daha istikrarlı görünmesine sebep olacağını belirttiğini yazdı.

Rusya'nın AB'deki temsilcisi Vladimir Çizof ise açıklamasında, Rum bankalarındaki mevduatlara konması öngörülen verginin, özel bir malın veya mülkün zoraki bir şekilde istimlak edilmesine benzediğini ve Rum bankacılık sektörünün çökmesine sebep olacak tehlikeyi artırdığını dile getirdi.

Çizod, Rum kesiminin meselesinin, Rus hükümeti ile Avrupa Komisyonunun, Perşembe ve Cuma günü Moskova'da yapacakları görüşmelerde ele alınmasının beklendiğini ekledi.

Simerini gazetesi ise "Rusya ile Flört; Tünelde Işık Demek" başlığıyla manşetten yayımladığı ve "Gözler Umutla Moskova'ya Bakıyor" başlığıyla iç sayfalardan yayımladığı haberinde, Anastasiadis ile Putin arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesine ve Moskova'dan beklenen yardıma yer verdi.

Rum Maliye Bakanlığı'ndan bir heyetin bugün Moskova'da bir dizi temaslara başlayacağını anımsatan gazete, hedeflenen ilk şeyin, Rusya'nın, Rum kesiminin kredi anlaşmasına katılması veya Rum hükümetine doğrudan kredi vermesi olduğunu anlattı.

İkinci hedefin, Rum kesimindeki "Laiki Bank" için alıcılar bulunması olduğunu yazan gazete, üçüncü hedefin de Rusya tarafından 2012 yılının başında Rum kesimine verilen kredinin vadesini uzatılmasının onaylanması olduğunu anımsattı.

Haravgi gazetesi ise habere; "Rusya Başbakan Yardımcısı Olumlu Bakıyor- Başkan Putin İle Görüştü- Cizof Tıraşlamanın Zorunlu İstimlâk Olduğunu Söylüyor- Avrupa Komisyonu ile Rusya'dan Kıbrıs İçin Görüşme" başlıklarıyla yer verdi.

Gazete, Rum kesiminin meselesi ile Euro grubunun Rum bankalarındaki mevduatların tıraşlanması konusundaki kararının, Avrupa Komisyonu ile Rus hükümeti tarafından, Moskova'da yarın yapılacak görüşmede ele alınacağını yazdı.

Gazete, Avrupa Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn'in sözcüsünün, Rum kesimiyle ilgili konunun ilk başta gündemde olmadığını, ancak Moskova'nın talebi üzerine gündeme alındığını söylediğini iletti.

RUM KESİMİNDE YAŞAYAN RUSLARIN DURUMU BELİRSİZ

Fileleftheros gazetesi ise "Limasol'da Yaşayan Rusların Bir Ayağı Uçakta" başlığıyla yayımladığı haberinde, Rum ekonomisiyle ilgili son gelişmelerin, Limasol'da yaşamını sürdüren veya mesleki anlamda burada faaliyet gösteren Ruslar arasında, panik yaşanmasına neden olduğunu yazdı.

Gazete, Limasol'da yaşamını sürdüren Rusların, "bir ayaklarının Kıbrıs'ta, diğer ayaklarının da uçakta olduğunu söylediklerini" aktardı.

SARRİS'İN İSTİFASIYLA İLGİLİ SÖYLENTİLER ASILSIZ

Rum gazetelerinde bugün yer alan haberlerde, Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in görevinden istifa ettiğine dair söylentilerin, Sarris'in kendisi tarafından yalanlandığı da haber verildi.

Simerini gazetesinin haberine göre Sarris, Reuters haber açıklamasına yaptığı açıklamada, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Gazete, Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis için de istifa söylentileri bulunduğunu ekledi.

(İY/HÖ)                       

 
20 Mart 2013 Çarşamba 12:39
Okunma: 531
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu