Ana Sayfa » Kıbrıs » Dev-İş İle Türk-Sen'den Çalışma Yasalarıyla İlgili Değişikliklere Tepki

Dev-İş İle Türk-Sen'den Çalışma Yasalarıyla İlgili Değişikliklere Tepki

Dev - İş İle Türk - Sen, Bugün Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında,Çalışma Yaşamıyla İlgili Yasalarda Yapılmak İstenilen Değişikliklere Sert Tepki Göstererek, Hükümetin "Zorla" Yasaları Geçirmeye Çalışması Durumunda Yasal Ve Anayasal Her Türlü Hakkın Kullanılacağı Uyarısında Bulunuldu.

 
 
Dev-İş İle Türk-Sen'den Çalışma Yasalarıyla İlgili Değişikliklere Tepki
dev - İş Genel Merkezi'nde Düzenlenen Toplantıda Dev - İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı Ve İki Federasyona Bağlı Sendika Başkanları Hazır Bulundu.türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı'nın Konuşmasının Ardından, Hazırlanan Ortak Açıklama dev - İş Genel Başkanı Mehmet Seyis Tarafından Okundu.

Bıçaklı

türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı Yaptığı Konuşmada, Sosyal Sigortalar, İhtiyat Sandığı Ve Sosyal Güvenlik Yasaları Konusunda Uzun Süredir Bir Tartışmanın Devam Ettiğini Belirtti.
çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ve Hükümetin, "Sosyal Sigortalar Battı" Diyerek Çalışanların Hak Ve Menfaatlerini Geriye Götürecek Yasal Değişiklikler Yapmaya Çalıştığını İfade Eden Bıçaklı, "Hükümet, Sosyal Sigorta'ya Yönelik Yasal Mükellefiyetlerini Yerine Getirirse, Bu Fonda Bir Sıkıntı Kalmaz. Hükümet, Hem Borçlarını Ödemeyip Fonu Sıkıntıya Sokacak Hem De 'bu Konuda Bizi Destekleyin' Diyecek. Bunu Kabul Etmemiz Mümkün Değildir" Dedi.

Geçmiş Dönemde Bu Konudaki Tavırlarını Açıkladıklarını, Eylemler Ve Grevler Yaptıklarını Anımsatan Arslan Bıçaklı, "Senaryo Yazıldı, Oyun Oynanıyor. Bizi Bu Çirkin Oyunun İçine Çekmek İstiyorlar. Biz Bu Oyunda Rol Almayacağımızı Bir Kez Daha Bildirmek İçin Bu Toplantıyı Düzenledik" Şeklinde Konuştu.
hükümetin Mükellefiyetlerini Yerine Getirmesi Durumunda Sosyal Sigortalar'ın Sıkıntısı Kalmayacağından Dolayı Yasada Değişikliğe De Gerek Kalmayacağı Görüşünü Dile Getiren Bıçaklı, "Zorlama Yapılması Halinde Yasal Ve Anayasal Haklarımızı Sonuna Kadar Kullanacağımız Konusunda Hükümeti Bir Kez Daha Uyarırız" Diyerek Sözlerini Tamamladı.

Ortak Açıklama

bıçaklı'nın Ardından Hazırlanan Ortak Açıklama, Dev - İş Genel Başkanı Mehmet Seyis Tarafından Okundu.
çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin, Meclis İdari Ve Sosyal İşler Komitesi'nden Geri Çekilen Söz Konusu Yasa Tasarıları Konusunda Önce Çalışma Yaşamı Danışma Komitesi'ni Toplantıya Çağırmayacağını Belirtmesine Karşın, Komiteyi Bu Sabah Görüş Almak Üzere Toplamaya Karar Verdiği İfade Edilen Açıklamada, "Bu Komitenin Görevi Hazırlanan Tasarılar Üzerine Görüş Vermek Değildir. Bu Komite; İlgili Konuları Görüşür, Sorunları Tespit Eder Ve Çıkış Yolları Önerir. Hal Bu İken, Yine Bizlere Komitede Yasa Tasarıları Hakkında Görüş Verme Çağrısı Yapılmıştır. Bu Durumda Bu Gün Toplanan Komitenin De Göstermelik Olmaktan Öteye Gidebilmesi Mümkün Değildir" Denildi.

hükümet Ve Çalışma Bakanlığı'nın, "Büyük Yerden Emir Almak Ve Panik Dolu Girişimlerle Alelacele Göstermelik Bir Şekilde Prosedürü Tamamlamaya Çalışmakla" Suçlandığı Ortak Açıklamada, Dev - İş Ve Türk - Sen'in, "Çalışma Ve Sosyal Bakanlığı'nın Saat Başı İstemlerine Uygun Davranarak Bu Tiyatronun Oyuncusu Olmayacağı" İfade Edildi.
açıklamada, "Kıbrıslı Türklere Karşı İhanet İçinde Olanlar İle İşbirliği Yapmadık Ve Onların Suç Ortağı Olmamak İçin Bu Göstermelik Toplantıya Katılmadık" Denildi.

öneriler

mevcut Sosyal Sigortalar Sistemi  Ve Sosyal Sigortalar'ın Neden Sıkıntıda Olduğuna İlişkin Görüşlerin De Ayrıntılı Bir Şekilde Anlatıldığı Ortak Açıklamada, Dev - İş Ve Türk - Sen'in Sosyal Sigortalar Fonu'nun Düze Çıkmasına Yönelik Önerileri Şöyle Sıralandı:

"Devlet Yapmadığı Yatırımları Yapmaya Başlayarak, Fona Olan Borçlarını Kapatmalıdır. Gerek Mücahitlik Gerek İse Prim Karşılığı Olmadan Eklenen Sürelerin Yatırımları Devlet Tarafından Yapılmalıdır.
işverenlere Yapılan Faiz Afları, Bir Daha Yapılmamalı, Yapılan Aflar Karşılığında İşveren Yatırımları Makul Sürelerde Ve Miktarda Artırılmalıdır.

tüm Ab Ülkeleri Ve Çağdaş Ülkelerde Sosyal Güvenlik Fonları 4 Ayak Üzerinedir. 4. Ayak, Lüks Tüketimden Elde Edilen Gelirlerden Oluşur. Bu Ayak Bizde De Oluşturulmalıdır.
halen Fona Kayıtlı Olup Da Yatırımları Yapılmayan Çalışanların Prim + Depozitleri Faizleri İle Birlikte İşverenlerden Tahsil Edilmelidir. Kaçak Olgusu İse Sona Erdirilmelidir."

emeklilik Yaşı

ortak Açıklamada Emeklilik Yaşı Konusundaki Görüşler De Dile Getirildi.
KKTC'deki Emeklilik Yaşının Başka Ülkeler İle Kısaylanmasının Yanlış Olduğu, Çünkü Kktc'de Sigortalıların Ödediği Prim Oranının, Kıyas Yapılan Ülkelerdeki Çalışanların Yatırdığı Primden Çok Yüksek Olduğu Görüşüne Yer Verilen Açıklamada Bu Konuda Özetle Şöyle Denildi:

"Zaten Emekli Yaşının Geçmişte 60'dan 50'ye Düşürülmesinin Nedeni De Primlerin Yükseltilmesi İdi. Yine Kıyas Yapılan Ülkelerdeki Fert Başına Düşen Milli Gelir Ve Yaşam Standartları Göz Ardı Edilmemelidir.
sigortalar, Aktüerya Denge Hesaplarına Dayalı Kurumlardır. Katlanacağınız Külfet Oranında Nimet Elde Etmeniz Esastır. Külfetini Karşılarsanız, Yani Gerekli Miktarda Primi Gerekli Süre İle Öderseniz Daha Erken De Emekli Olabilirsiniz.

işte Bundan Dolayı Sosyal Sigorta'da 'erken Emeklilik', 'geç Emeklilik' Diye Bir Tartışma Doğru Değildir. 50 Yaşında Da Emeklilik Olur, 45 Yaşında Da Olur. Katlandığınız Külfet Oranında Nimet Alabilirsiniz."
yapılan Değişiklikle, Özellikle Mevsimlik İşte Çalışanların İşsizlik Ödeneği Alabilmesinin Mümkün Olmayacağı Savunulan Açıklamada,  Yükseltilecek Prim Oranları Ve Emeklilik Yaşı Konusunda Da Ayrıntılı Bilgi Verilerek Şöyle Denildi:

"Mevcut Çalışanların Emekli Yaşının Yükseltilmesi İle Uğrayacağı Kayıp Büyüktür. Emekliye Çıkma Süresi Uzadığı Oranda Prim Yatırımı Ve Emekli Maaşı Kaybına Uğrayacaklardır. Emekli Olduğunda 1500 Tl Maaş Alma Hakkı Olacak Bir İşçinin Bu Sürenin Uzamasından Doğacak Kaybı, Eğer 10 Yıl Emekliliği Uzamışsa 222 Bin Tl'dir. Daha Yüksek Maaş Üzerinden Yatırım Yapanların Kaybı Daha Da Fazla Olacaktır.
işte Tüm Bunlardan Dolayı Bizler Bu Yasa Tasarıları Geri Çekilmesini Ve Sorunlara Ortak Çözüm Bulunmasını Talep Etmekteyiz."
 
7 Aralık 2011 Çarşamba 15:52
Okunma: 519
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu