Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Diğer Parselleriyle İlgili İkinci Tur İhaleler...

Diğer Parselleriyle İlgili İkinci Tur İhaleler...

Güney Kıbrıs'ın "Münhasır Ekonomik Bölge" (Meb) İlan Ettiği Alanda Bulunan Diğer Parsellerle İlgili İkinci Tur İhale Sürecinin Ay Sonundan Önce Başlamasının Beklendiği Belirtildi.

 
 
Diğer Parselleriyle İlgili İkinci Tur İhaleler...
Haravgi gazetesi, "İkinci Tur İhaleler Resmi Olarak Ay Sonundan Önce" başlıklı haberinde, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu'nun ilgili açıklamalarına yer verdi.

Habere göre Andoniadu, şu an araştırma sondajları yapılan 12. parsel haricinde MEB'deki diğer parsellerle ilgili ikinci tur ihaleler için bakanlıkta şirketlere yönelik ihale davetinin temelini oluşturacak belge ve metinler üzerinde çalışıldığını söyledi.

Belgelerin hem AB'nin hem de Kıbrıs'ın resmi gazetesinde yayımlanmaları için ay sonundan önce tercüme edilmeleri amacıyla AB'ye gönderileceğini dile getiren Andoniadu, bunun sürecin resmi anlamda başlangıcını teşkil edeceğini belirtti.

SONDAJLA İLGİLİ SONUÇLAR ARALIK'TA

Noble Energy şirketi ile yapılan anlaşmayla ilgili olarak ilk önce petrol, daha sonra ise doğal gaz çıkmasına dair bir endişe olup olmadığının sorulması üzerine ise Andoniadu, hidrokarbonun hem doğal gaz, hem de petrol anlamına geldiğini söyledi.

Araştırma sondajının, olası doğal gaz yataklarının tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmekte olduğunu dile getiren Andoniadu, sonuçların aralık ayının içinde çıkmasının beklendiğini bildirdi.

Petrol için daha fazla araştırma yapılması olanağı olup olmadığına daha sonra bakacaklarını dile getiren Andoniadu, doğal gaz olan yerde petrol da olduğu gözlemi hakkında ise, önce birinin sonra ise diğerinin ortaya çıktığını, bir diğer ifadeyle petrol bulmak için daha derine inilmesi gerektiğini ifade etti.

Şu anki sondajda yatak tespit edilmesi halinde bunun doğal gaz yatağı olacağını ekleyen Andoniadu, eğer petrol yatağı varsa bunun genellikle daha derinde olduğunu yineledi.

Rum partilerin önerdiği şekilde doğal gazın idaresiyle ilgili bir ekip meydana getirilmesi konusunda ise, ekiplerle ilgili bir karışıklık bulunduğunu ifade eden Andoniadu, şu an doğal gaz konularıyla meşgul olan ve çalışan birçok grup bulunduğunu, bununla birlikte Ticaret Bakanlığının teknokrat birimlerle ve uzman çalışma grubuyla belgeleri hazırladığını ifade etti.

Andoniadu, doğal gaz yataklarının olası tespiti durumunda bunların değerlendirilmesi için oluşturulması gerekecek alt yapı meseleleri gibi strateji programlaması konusunda Başkan Dimitris Hristofyas ve hükümete danışmanlık yapan bir uzmanlar grubu bulunduğunu da ekledi.

Devletin sorumluğunu, yetkilerini ve projelerini bertaraf etmek için tayin edilmiş olan devlet ve hükümet dışında ekipler meydana getirilmesi eğilimi konusunda Andoniadu, bunun gerçekten soru işaretleri meydana getirdiğini belirtti.

Andoniadu, ancak devletin yasa ilkeleri ve hükümleri, aynı zamanda Avrupa yönergelerinin ilgili yönetmelikleri temelinde hareket edeceğini ifade etti.

Andoniadu, şu an fırsatçı bir siyasi tutumun değil siyasi sorumluluklar üstlenmenin zamanı olduğunu kaydetti.

FLURENCOS: "HERŞEY GAYET İYİ GİDİYOR"

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Efthimos Flurencos ise dünkü açıklamasında, araştırma sondajlarının gerçekleştirilmekte olduğu 12. parselde "her şeyin gayet iyi gittiğini" söyledi.

Flurencos, her şeyin normal şekilde seyrettiğini, çalışmaların devam ettiğini ve en yakında sonuçlara sahip olacaklarını umduğunu dile getirdi.

DİSİ; DEFA'YLA İLGİLİ YASA TASARISINDAN YANA OLDUĞUNU AÇIKLADI

Bu arada Alithia gazetesinin haberine göre, DİSİ, Devlet Doğal İşletmesi DEFA'nın Kıbrıs'a gelecek doğal gazla ilgili tüm sorumluluğu üstlenmesi için ilgili mevzuatın değiştirilmesine yönelik DİKO tarafından sunulan yasa tasarısına destek verdi.

DİSİ başkan vekili Averof Neofidu, mevcut mevzuatın modernize edilmesi ve gözden geçirilmesi açısından bu yasa tasarısının sunulmasından memnun olduklarını dile getirdi.

"AFRODİT'TEKİ DENEMELERE MART AYINDA DEVAM EDİLECEK"

Fileleftheros ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, MEB içerisinde bulunan  ve "Afrodit" olarak adlandırılan 12. parseldeki araştırma sondajının sonuçlarının resmi olarak önümüzdeki hafta içinde Lefkoşa'da açıklanacağını bildirdi.

Açıklamanın önemli ölçüde revize edilmiş olacağını ve geçtiğimiz ay Teksas'da yapılan ve 3-9 trilyon ayak küp doğal gazdan söz eden açıklamadan çok daha spesifik olacağını yazan gazete, açıklamada sondajla ilgili verilere de yer verileceğini kaydetti.

Gazete, gerek 12. parselde araştırma sondajları yapan "Homeros" platformundan, gerek Güney Lefkoşa'dan gelen bilgilerin doğal gaz yatağının içeriğinin 8-13 trilyon ayak küp arasında olduğunun açıklanacağı yönünde olduğunu, bununla birlikte daha kesin verilerin Noble şirketinin 12. parselde yeni denemeler yapmaya geldiği zaman, yani mart ayında açıklanabileceklerini kaydetti.

Sondajla ilgili açıklamanın "Lefkoşa'da" yapılacağını kaydeden gazete, bu açıklamanın, ABD'deki Wells Fargo Bankası tarafından düzenlenecek olan uzmanlar forumunda, Noble Energy şirketi başkanı David Stover tarafından Noble Energy ile ilgili yapılacak konuşma çerçevesindeki açıklamayla eş zamanlı olacağına dikkati çekti.
 
3 Aralık 2011 Cumartesi 14:54
Okunma: 455
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu