Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Diko Koalisyondan Çekilmeye Hazır

Diko Koalisyondan Çekilmeye Hazır

Karar Yeni Oluşan Parti Organlarının Cuma Veya Pazartesi Günkü Toplantısında Alınacak.

 
 
Diko Koalisyondan Çekilmeye Hazır
ANASTASİADİS DİKO TABANINI İKNA ETMEK İÇİN PAPADOPULOS'A MEKTUPLA ORTAK AÇIKLAMA METİNİ YORUMLADI


Lefkoşa, 12 Şubat 14 (T.A.K.): DİKO'nun Anastasiadis hükümetinden çekilmeye hazır olduğu hatta bunun birkaç gün içerisinde gerçekleşeceği haber verildi.


Simerini'nin haberine göre yeni oluşan DİKO parti organları önümüzdeki günlerde (muhtemelen Cuma veya Pazartesi) toplanarak ortak açıklama metniyle ilgili anlaşma ışığı altında Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri görüşecek. bu kapsamda partinin koalisyonda kalıp kalmaması konusunun da tartışılması da bekleniyor.


DİKO'dan bir kaynak bu gazeteye karar alırken, "ortak açıklama mutabakatının milli davanın sürecine ve genel milli çıkarlara etkilerini kıstas alacaklarını söylerken DİKO mutabakat metnini, "Kıbrıs sorununa yıkıcı bir çözüme delalet olarak okuyor.


Gazete Nikolas Papadopulos'un dünkü açıklamasının DİKO'daki çalışmalarına ivme kattığına işaret ederek, Papadopulos'un "Başkan Anastasiadis'in bu kötü anlaşmaya ilerleme kararının yarattığı yeni olgular, diğerleriyle birlikte, Anastasiadis'in DİKO'yla yaptığı seçim anlaşmasının ilgili ifadelerini iptal ediyor. Bunlar önümüzdeki günlerde toplanacak Yürütme Bürosu'nun ilk toplantısında tartışmaya açılacak" dediğini yazdı.


Gazete güvenilir bilgilerine dayanarak DİKO'nun hükümetten, bir şekilde Kıbrıs sorunundaki süratli değişikliklere,  yorum veya yanlış anlamalara mahal bırakmadan net siyasi bir cevap da verecek ekspres bir prosedürle çekilmesine kesin gözüyle bakılması gerektiğini kaydederek özetle şunları yazdı:


"Parti unsurlarının değerlendirmesine göre zor ya da kolay, liderliğin hükümetten çekilme tutumu, muhalif veya farklı yaklaşımlarda görünen yetkililerin, DİKO'nun bütün olanakları tüketmeden alelacele karar almaması gerektiği gerekçesiyle yapacağı itirazlara rağmen parti organlarından geçecek.


Bu kapsamda, Lefkoşa Kaza Komitesi Başkanlığına yeniden seçilen Alekos Trifonidis'in, DİKO Yürütme Bürosu'nun Başkan Anastasiadis'ten DİKO'nun itiraz ve endişe belirttiği noktalarda izahat istemek üzere görüşme talep etmesi ve her ne karar alacaksa bundan sonra alması önerisi destekçi kazanıyor."


Gazete DİKO Başkan Yardımcısı Hristos Patsalidis'in, Trifonidis'in önerisini benimsediğini ve nihai kararın parti organları tarafından alınması, aynı şekilde Başkan Vekili Markos Kiprianu'nun da nihai kararı Merkez Komite'nin vermesinden yana olduğunu yazdı."


ANASTASİADİS DİKO TABANINI İKNA ETMEK İÇİN PAPADOPULOS'A MEKTUPLA ORTAK AÇIKLAMA METİNİ YORUMLADI


Politis ise "Madde Madde Cevap... Anastasiadis'ten Nikola'ya DİKO Tabanını İkna Etmek Hedefiyle Mesaj" başlıklı haberinde Anastasiadis'in DİKO Başkanı Papadopulos'un ortak açıklama metnindeki eksilerle ilgili argümanlarını, madde madde cevaplayarak çürütmeye çalıştığı bir mektup gönderdiğini yazdı.


Gazete Anastasiadis'in bu şekilde Rum kamuoyunu ancak koalisyondan çekilme kulisleri ışığı altında özellikle DİKO tabanını hedef aldığı yorumunda bulundu.


Habere göre aralarındaki görüş ayrılığının mevcut yorumlara veya bir metindeki ifadelerin cımbızla seçilerek alınmasından kaynaklanıyor olmasına karşın Papadopulos'un itirazına saygı duyduğunu belirten Anastasiadis, bu konudaki görüş ayrılığının yorumdan net ifadelerin tamamen yanlış anlaşılmasından kaynaklandığı görüşünü belirtti.


Anastasiadis, ortak açıklamada ilk kez yer alan; mevcut durumun kabul edilemez olduğu,  çözümün demokratik ilkelere, insan haklarına, temel özgürlüklere saygılı olacağı, AB ilkelerine Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tamamında saygı gösterileceği ve Birleşik Kıbrıs'ın tek ve bir uluslararası temsiliyeti, tek ve bir egemenliği, tek ve bir vatandaşlığı olacağı gibi unsurların Papadopulos'un gözünden kaçtığını kaydetti.


Anastasiadis'in takvimlerin kabul edilmeyeceği, her şey üzerinde anlaşmaya varılana kadar hiçbir şeyde anlaşılmış sayılmayacağı, hakemlik olmayacağı ve tek bir anlaşmanın referanduma götürüleceği,   bölünmenin veya ayrılmanın veya herhangi başka bir tek taraflı rejim değişikliği kesinlikle yasaklandığı devletin amir yasasının Federal Anayasa olacağı ifadeleri üzerinde durdu.


Anastasiadis ortak açıklamanın Kıbrıs sorununun çözümü değil, nihai çözümün aranacağı temel ilke ve parametreler olduğunu da önem sıralamasının en üst noktasına koydu.


Papadopulos'un ortak açıklamadaki, Kıbrıs sorununun özlü yönlerinden olup çözülmemiş bütün konuların müzakere masasına konulacağı ifadesinin Türk tarafına Annan planına veya Downer Belgesi'ne atıfta bulunma hakkı verdiği değerlendirmesine karşılık Anastasiadis şu cevabı verdi:


"Türk tarafına, Kıbrıs Helenizm'inin yüzde 76'sının reddettiği bir planın maddelerine veya 2008-2012 döneminde yazılmış, Eroğlu'nun dahi kabul etmediği, daha çok da bizim tarafın kabul etmediği bir belgeye atıfta bulunma hakkı tanınması şeklinde okumanız beni gerçekten şaşırttı."


Anastasiadis Papadopulos'un "ortak açıklama Kıbrıslı Türklere, müzakerelerin varacağı noktadan bağımsız olarak daha şimdiden Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türklerin devlet sahibi olma da dahil olmak üzere bir halkın sahip olduğu bütün hakları tanıdığını iddia etme hakkını verdiği" değerlendirmesine de şaşırdığını kaydetti.


Anastasiadis, Rum tarafının geçmişte de kabul ettiği gibi egemenliğin iki toplumdan değil, Kıbrıslı Türklerden ve Kıbrıslı Rumlardan eşit şekilde kaynaklanmasının başarı sayılması gerektiğini çünkü 1960 Anayasası'nın tanıdığı gibi iki topluma değil, Kıbrıs halkını teşkil eden özlü unsurlara atıfta bulunduğunu dolayısıyla bir devletin halkı olan vatandaşlara hiçbir şekilde ayrı egemenlik verilmediğini belirtti.


Gazete Anastasiadis'in daha da ileri giderek Papadopulos'a, ayrı referandumların ilk kez mutabakat sağlanan bu ortak açıklamada yer almadığını, bunun 2004'te Tasos Papadopulos zamanında da gerçekleştiğini hatırlattı ve 'oluşturucu devletçikler' ifadesinin müteveffa Tasos Papadopulos tarafından 2005'te, zamanın BM Genel Sekreter Yardımcısı Prendergast'a sunduğu gayrı resmi öneriler içerisinde yer aldığını hatırlattığını yazdı.


Habere göre Anastasiadis oluşturucu eyaletlerin, federal devletin kurucusu olarak görünmeleri için önceden var olmadıkları, menşelerini Federal Anayasa'nın 'Birleşik Kıbrıs Federasyonu'nun eşit statüdeki iki oluşturucu eyaletten oluştuğunu' öngören maddesinden aldıkları ifadesini de önemli  iyileşme olarak öne çıkardı.


Artık yetkilerin oluşturucu devletlere bırakılması endişelerine de değinen Anastasiadis bu endişeleri aşırı ve haksız bulduğunu kaydederek genellikle federal devletlerde federal eyaletlere ait olan artık yetkilerin iç yetkilerle alakalı olduğunu belirtti.


Papadopulos'un iddialarının aksine ortak açıklamada 3 Single'ın açık ve net olduğu görüşünü ortaya koyan Anastasiadis "devlet vardır, kurulmayacak ancak federasyona dönüşecektir. İki topluma verilen haklar da egemen veya kurucu hakkı değil, sözdizimseldir" ifadesini kullandı ve Papadopulos'un egemenlik ile anayasal olarak mecburen federal devlete ve oluşturucu eyaletlere dağıtılan yetki ve güçleri karıştırmış olabileceğini belirtti.


(ŞA/HY)


 
12 Şubat 2014 Çarşamba 14:08
Okunma: 777
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu