Ana Sayfa » G. Kıbrıs » DİKO'DA KULİAS'DAN SONRA KOLOKASİDİS KRİZİ PATLAK VERDİ

DİKO'DA KULİAS'DAN SONRA KOLOKASİDİS KRİZİ PATLAK VERDİ

Lefkoşa, 31 Mayıs 11(T.A.K): Güney Kıbrıs'ta gerçekleştirilen seçimlerin ardından AKEL'in de desteğini alan DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın Rum Meclisi Başkanlığına resmen adaylığını koyması, DİKO'dan bir milletvekilinin bu gelişemeye karşı çıkması sonrasında, ikinci bir milletvekilinin de benzer karar alması, DİKO'da patlak veren krizi derinleştirdi.

 
 
DİKO'DA KULİAS'DAN SONRA KOLOKASİDİS KRİZİ PATLAK VERDİ
Politis ve diğer gazeteler, AKEL'in izlediği Kıbrıs politikası sebebiyle AKEL'le işbirliğinin sona ermesi gerektiğine inanan DİKO Milletvekili Zaharias Kulias'ın ardından, DİKO Başkan Vekili Yorgos Kolokasidis'in de dün yaptığı açıklamayla benzer tavır takındığını, bu iki şahsiyetin partiden atılmalarına kadar gidebileceğini yazdılar.

Politis gazetesi, "DİKO'da Kafalar Kopuyor" başlığı altında, manşetten geniş yer verdiği haberinde, Kulias ve Kolokasidis'in, AKEL-DİKO işbirliğini onaylamamaları sebebiyle Karoyan'ın Meclis Başkanlığını desteklemeyecekleri yönündeki açıklamalarının ardından, Karoyan'ın bu iki üyenin partiden atılmalarına karar vermesinin beklendiğini yazdı.

Habere göre, DİKO Milletvekili ve Başkan Vekili Yorgos Kolokasidis, dün kendi bürosunda bir basın toplantısı düzenleyerek, AKEL ile DİKO arasındaki işbirliğini güçlendireceği için Karoyan'ın başkanlığını destekleyemeyeceğini açıkladı.

Kolokasidis açıklamasında AKEL'in Kıbrıs sorununda izlediği politikanın yanlış olduğunu ve parti tabanının da bu görüşte olduğunu belirterek Kulias'ın tutumuna destek verdi.

Kulias'ın kendi kararlarını alma hakkı bulunduğunu ifade eden Kolokasidis, Kulias'ın meclis başkanlığına ilişkin kararda ulusal çıkarların öncelikli olduğu görüşüne katıldığını da vurguladı.

Gazete, bunun üzerine yazılı bir açıklama yapan Karoyan'ın, Kolokasidis'i sert bir şekilde eleştirdiğini belirtirken, görüşlerini birkaç gün önce yapılan parti Yürütme Kurulu toplantısında belirtmek yerine basına açıklayan Kolokasidis'in partiden ihraç edileceğinin sinyallerini verdiğini yazdı.

Habere göre Karoyan, 2 Haziran günü gerçekleştirilecek meclis oturumunda yapılacak seçimin sonucuna bakılmaksızın 3 Haziran günü parti yetkili organlarıyla bir toplantı yapacak ve Kolokasidis'in ihracını açıklayacak.

Öte yandan gazete, bu durumda Meclis Başkanlığının diğer bir adayı olan Yannakis Omiru'nun güç kazanmış olduğunu; DİSİ'nin bugün, Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin ise yarın konu hakkındaki tutumlarını açıklamalarının akabinde durumun netleşeceğini yazdı.

BAŞPİSKOPOS, HRİSTOFYAS VE AKEL'İN TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Öte yandan Simerini ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve AKEL'in, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un Meclis Başkanlığı seçimlerine müdahil olduğuna inandıklarını belirterek, Hristofyas'ın Avustralya temasları sırasında bu konuda açıklamada bulunduğunu yazdılar.

Habere göre, Hristofyas; "kilisenin siyasi görüşe sahip olabileceğini ancak siyasete müdahale etme hakkının bulunmadığını" belirterek, kilisenin siyasete müdahalesinin Güney Kıbrıs'ı sürekli olarak uluslararası alanda zor duruma düşürdüğünü söyledi.

"Kıbrıs iki toplumlu bağımsız bir devlettir ve bazılarının bunu hazmetmesi gerekir" şeklinde konuşan Hristofyas, ayrıca, kilisenin tek bir insanla bağdaşlaştırılamayacağını, kilisede buranın doğru rolünü anlayan insanların da bulunduğunu savundu.

Gazete, Hrisostomos'un Meclis Başkanlığı seçimleri çerçevesinde Karoyan, Omiru ve Kulias'la görüşmeler yaptığını açıklamasının ardından AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve Rum Hükümet Sözcüsü Vekili Hristos Hristofidis'ten de tepkiler geldiğini yazdı.

Habere göre Kiprianu, açıklamasında; Hrisostomos'un "Hıristiyanlığın öğretileriyle bağdaşmayan şekilde hareket ettiğini ve Başpiskoposun kilise anlamına gelmediğini" belirterek, Hrisostomos'un daha önce de yaptığı açıklamalarla Güney Kıbrıs'ı uluslararası alanda zora soktuğunu ifade etti.

Kiprianu buna örnek olarak Hrisostomos'un yakın geçmişte, Güney Kıbrıs'ın "AB'ye üye olmak için AB'yi kandırdığı" şeklindeki açıklamasını gösterdi ve Hrisostomos'un siyasi güç ve rol elde etmek için genç siyasetçilerle işbirliği yaptığı iddiasında bulundu.

Hükümet Sözcüsü Vekili Hristofidis de, Hrisostomos'u, Makaryos heykelinin açılışı töreninde yaptığı konuşma sebebiyle sert bir dille eleştirdi.

Hrisostomos'un kendi politikasını Başpiskopos Makaryos'un politikasını çarptırarak sunarak desteklemek istediğini belirten Hristofidis, Hrisostomos'un "iki toplumlu, iki kesimli federasyonun tüm Türk taleplerini özetlediği" şeklindeki açıklamasının ise, iki toplumlu, iki kesimli federasyon unsurunu ilk kez kabul eden Makaryos ve arkasından gelen tüm Rum siyasi liderlerine hakaret teşkil ettiğini ifade etti.

Hristofidis, Hrisostomos'un açıklamasından üzüntü duyduklarını da söyledi ve Makaryos'a hak ettiği onurun, Kıbrıs sorununun iki toplumlu, iki kesimli federasyon yoluyla çözümü için çizdiği yol ve "mümkün olabilirlik" politikasında ısrarlı olunmasıyla verilebileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan 2. Hrisostomos ise, dün yaptığı açıklamada, siyasi rol üstlenme yönündeki suçlamaları kesinlikle kabul etmediğini, kendisini ilgilendiren tek şeyin Kıbrıs sorunu olduğunu savundu.

Hrisostomos; "Kıbrıs halkının barış ve mutluluk içerisinde yaşayabileceği bir federasyon istediklerini" ileri sürerek, "ancak federasyonun temelinden uzaklaşıldığını, Türk tarafının bugün sadece konfederasyon ve iki devletten bahsettiğini" iddia etti.

Kıbrıslı Rumların "atalarının topraklarında, özgürlük içerisinde ulusal varoluşunu garanti altına alacak koşulları elde edene kadar mücadele edileceğini yabancıların da bilmesi gerektiğini" ifade eden Hrisostomos, "politika yapmadığını, gerçekleri söylediğini" öne sürdü.

Hrisostomos; Meclis Başkanının seçilmesinde herhangi bir müdahalesinin olmadığını ve milletvekillerini kendisinin yönlendirdiğinin söylenmesinin o milletvekillerine hakaret anlamı taşıdığını da sözlerine ekledi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberleri şu başlıklarla yansıttılar:

Fileleftheros: "DİKO'da Kelleler Uçuyor - Karoyan Kolokasidis'i İhraç Ederek Meydan Okudu - Sonu Olmayan 'Çatışmalar' - Hristofyas ve AKEL'den Başpiskopos'a Saldırı ve Hrisostomos'tan Yanıt".

Haravgi: "Perde Gerisi Kızışıyor - Kolokasidis Kendi Kendini DİKO'dan İhraç Etti - Kilisenin Müdahalesi Bizi Uluslararası Alanda İfşa Ediyor - Başpiskopos Kıbrıs Başkanlarına Hakaret Ediyor".

Alithia: "DİKO'da Deprem - Karoyan Kolokasidis'i İhraç Ediyor - Hükümet ve Kilise Köprüleri Yıktı".

(SB/HA)

 
31 Mayıs 2011 Salı 17:26
Okunma: 742
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu