Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Diko'da, Seçimlerin İkinci Tura Kalması Halinde, İttifak Sorunu Yaşanıyor

Diko'da, Seçimlerin İkinci Tura Kalması Halinde, İttifak Sorunu Yaşanıyor

İkinci Turda Anastasiadis'in Ya Malas Ya Da Lillikas İle Yarışacağına Kesin Gözüyle Bakılıyor.

 
 
Diko'da, Seçimlerin İkinci Tura Kalması Halinde, İttifak Sorunu Yaşanıyor

Lefkoşa, 8 Ekim 12 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta Şubat ayında gerçekleştirilecek Başkanlık seçimlerinde, ikinci tura kalınması halinde DİKO'nun ittifak sorunu yaşadığı bildirildi.

Simerini gazetesi, Başkanlık seçimleriyle ilgili "LS Prime Market Research&Consulting Ltd." adlı şirkete yaptırdığı anketin ikinci kısmına yer verdiği haberinde, Başkanlık seçimlerinde ikinci tura Nikos Anastasiadis ile Stavros Malas veya Nikos Anastasiadis ile Yorgos Lillikas'ın kalması durumunda, partilerin hangi adayı desteklemeye meyilli olduğuyla ilgili bilgileri aktardı.

Ankete göre, ikinci tur konusundaki en büyük ittifak sorunu DİKO içerisinde yaşanıyor. Diğer partiler, ikinci turda hangi adayın destekleneceği konusunda ittifak halinde. DİKO ise, Merkez Komitesi Anastasiadis'in desteklenmesi kararı almış olmasına rağmen Lillikas veya Malas ile birlikte yarışması halinde, hangi adayın destekleneceği konusunda görüş ayrılıkları yaşıyor.

Gazete, ankete katılan DİKO'lu seçmenlerin, ikinci tura Anastasiadis ile Malas'ın kalması halinde, yüzde 40,4 oranında Anastasiadis'i, yüzde 17,6 oranında da Malas'ı destekleyeceklerini yazdı. Katılımcıların yüzde 19,1'i geçersiz oy kullanacakları, yüzde 15,3'ü de sandığa gitmeyecekleri yönünde beyanda bulundu. Ankete katılanların yüzde 7,6'sı ise bu soruyu "bilmiyorum/yanıtlamıyorum" şeklinde cevapladı.

DİKO'lu seçmenler, ikinci turda Anastasiadis ile Lillikas'ın yarışması halinde ise, yüzde 29,8 oranında Anastasiadis'i, yüzde 48,9 oranında da Lillikas'ı destekleyeceklerini belirtti. Yüzde 7,6'lık kesimin sandığa gitmeyeceği, yüzde 7,6'lık kesimin ise geçersiz oy kullanacağı ifade edilen haberde, yüzde 6,1'lik kesimin de "bilmiyorum/yanıtlamıyorum" şıkkını seçtiği bildirildi.

Kendi içinde en çok ittifak sağlayan parti olan DİSİ'ye bakıldığında ise, ikinci turda Anastasiadis ile Malas'ın yarışması halinde, Anastasiadis'in yüzde 91,1 oranında destekleneceği gözlemlendi. Malas'ın aldığı oy oranı ise, yüzde 2,2 ile sınırlı kaldı. Katılımcıların yüzde 2,6 'sı geçersiz oy kullanacağını, yine yüzde 2,6'sı sandığa gitmeyeceğini belirtti. Geriye kalan yüzde 1,5'lik kesim de bu soruyu yanıtlamadı.

DİSİ'li seçmenler, ikinci tura Anastasiadis ile Lillikas'ın kalması halinde ise, yüzde 87,9 oranında Anastasiadis'i, yüzde 4,8 oranında da Lillikas'ı destekleyeceğini beyan etti. Katılımcıların yüzde 3,3'ü sandığa gitmeyeceğini, yüzde 0,7'si ise geçersiz oy kullanacağını belirtirken, yüzde 3,3'ü bu soruyu yanıtsız bıraktı.

AKEL'li seçmenler de, ikinci turda Anastasiadis ile Malas'ın yarışması halinde, yüzde 74,1 oranında Malas'ı, yüzde 9,7 oranında da Anastasiadis'i destekleyeceklerini belirtti. Anastasiadis-Malas yarışında geçersiz oy oranı yüzde 4,2'yken, sandığa gitmeyeceklerin oranı yüzde 6,9 olarak gözlemlendi. Yüzde 5,1'lik kesim de bu soruyu yanıtlamadı.

AKEL'li seçmenler, Anastasiadis ile Lillikas yarışında ise Lillikas'ı tercih etti. Lillikas, AKEL'li seçmenlerin yüzde 36,1'inin desteğini alırken, Anastasiadis'in destek oranı yüzde 13,9'la sınırlı kaldı. Anastasiadis-Lillikas yarışında sandığa gitmeyecek olanların yüzdesi yüzde 22,7'ye, geçersiz oy kullanacağını beyan eden kişilerin oranı ise yüzde 16,2'ye yükseldi. Yüzde 11,1'lik kesim de bu soruyu cevaplamadı.

Lillikas'ı destekleyeceğini açıklayan KS EDEK'in seçmenleri ise, ikinci tura Anastasiadis ile Malas'ın kalması halinde, büyük oranda hiçbirine destek vermeyecekleri yönünde görüş belirttir. Katılımcıların yüzde 28,6'sı, Anastasiadis-Malas yarışında sandığa gitmeyeceğini, yüzde 14,3'ü geçersiz oy kullanacağını belirtirken, yüzde 20,4'ü Malas'ı destekleyeceğini, yüzde 26,5'i de Anastasiadis'i destekleyeceğini ifade etti. Yüzde 10,2'lik kesim ise bu soruyu "bilmiyorum/yanıtlamıyorum" şeklinde cevapladı.

KS EDEK'li seçmenler, Lillikas konusundaki kararlılıklarını, ikinci tura Anastasiadis ile Lillikas'ın kalması halinde, yüzde 67,3 oranında Lillikas'ı destekleyeceklerini beyan ederek bir kez daha kanıtladı. Anastasiadis'in oy oranı ise yüzde 8,2 ile sınırlı kaldı. Yüzde 12,2'lik kesim sandığa gitmeyeceğini beyan ederken, yüzde 4,1'lik kesim geçersiz oy kullanacağını belirtti. Yüzde 8,2'lik kesim de bu soruyu yanıtsız bıraktı.

EKOLOGLAR VE ÇEVRECİLER HAREKETİ'NİN İLK TERCİHİ LİLLİKAS

Öte yandan Politis gazetesi de, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin dün Başkanlık seçimlerinde hangi adayın destekleneceği ile ilgili olağanüstü kongre gerçekleştirdiğini ve Yorgos Lillikas'ın ilk tercih olduğunu yazdı.

Haberde, hareketin hangi adayı destekleyeceğinin, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu tarafından bugün açıklanacağı belirtildi.

(GE/FEZ)

 
8 Ekim 2012 Pazartesi 11:19
Okunma: 560
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu