Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Diko'nun Yeni Başkanı Nikolas Papadopulos'tan Rum Başkanlığına Ve Muhaliflere Dostluk Atağı

Diko'nun Yeni Başkanı Nikolas Papadopulos'tan Rum Başkanlığına Ve Muhaliflere Dostluk Atağı

Lefkoşa, 3 Aralık 13 (T.a.k): Diko'nun Yeni Başkanı Nikolas Papadopulos'un, Yaptığı İlk Açıklamalar Çerçevesinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Ve Hükümete Destek Vereceği Teyidinde Bulunduğu Belirtildi. .

 
 
Diko'nun Yeni Başkanı Nikolas Papadopulos'tan Rum Başkanlığına Ve Muhaliflere Dostluk Atağı
Alithia gazetesi "Nikolas'tan Dostluk Atağı" başlıklı haberinde, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un, gerek açıklamalarında gerekse Ulusal Konsey toplantısı sonrasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği baş başa görüşmede, Anastasiadis ile Hükümete destek vereceği teyidinde bulunduğunu yazdı.


Habere göre Papadopulos, Anastasiadis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Anastasiadis'in DİKO Başkanlığına seçilmesinden dolayı kendisini tebrik ettiğini, kendi açısından da DİKO'nun, Anastasaiadis'in Kıbrıs sorunundaki müzakere konumunu güçlendirmeyi ayrıca ekonominin yeninden canlandırılması çabalarına her şekilde yardım etmeyi arzuladıklarını ifade ettiğini söyledi. 


Papadopulos, Anastasiadis'e ayrıca DİKO ile Rum Başkanlık arasındaki ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi için çaba harcayacağı sözünü de verdiğini belirtti.


KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ YOK


Hükümetteki DİKO'lu bakanlar konusunun görüşme sırasında ele alınıp alınmadığı sorusu üzerine Papadopulos, şu aşamada kabinede değişiklik konusunun gündeme gelmediğini ifade etti.


Gazete iyi haber alan kaynaklara dayanarak Anastasiadis ile Papadopulos arasındaki görüşmenin samimi, karşılıklı saygı ve sıcak bir ortamda gerçekleştirildiğini yazdı.


STİLYANİDİS


Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, Anastasiadis ile Papadopulos arasındaki görüşmeyi değerlendirirken yaptığı açıklamada, Hükümet'in, her partinin demokratik süreçlerini memnuniyetle karşıladığını, halk, bir parti veya bir partinin üyeleri ve taraftarları konuştuğu zaman buna ekleyecek başka bir şeyin bulunmadığını ifade etti.


Stilyanidis, Hükümet içerisinde DİKO ile olan işbirliğinin, bugüne kadar olduğu şekilde devam edeceğini söyledi.   


DİKO'DAKİ İÇ DURUM


Nikolas Papadopulos'un, DİKO Başkanlığı'na seçilir seçilmez, parti içerisindeki muhaliflerine dostluk eli uzatarak parti içerisindeki işbirliğini sağlama niyetiyle birleştirici gözüktüğünü yazan gazete, Papadopulos'un, Marios Karoyan ile geçtiği temasta, kendisinin (Karoyan'ın) arzuladığı bir rol veya sıfatla Karoyan'dan faydalanmak istediğini dile getirdiğini belirtti.


Gazete Papadopulos ile Karoyan'ın tüm konuları ele almak için ileriki günlerde baş başa bir görüşme gerçekleştireceğini de yazdı.


Gazete ilk amacın, Karoyan'ın icraatlarından gerek hayal kırıklığı duyanların gerekse partiden ihraç edilenlerin partiye geri döndürülmesi olacağını belirtti.


PANTELİDİS


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un yakın çalışma arkadaşı Hrisis Pantelidis, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada DİKO'nun güçlü ve birlik içerisinde olduğunu zira 24 bin DİKO delegesinin seçim sürecine katıldığını söyledi.


Alithia gazetesine göre Pantelidis, delegelerin yaptıkları tercihlerden bağımsız olarak, seçim sürecinin içerisinde yer almak istediklerine dikkati çekti.


Pantelidis ayrıca Nikolas Papadopulos'un, Karoyan ile ayırım gözetmeksizin tüm üyelere dostluk eli uzattığını söyledi. 


DİSİ BAŞKANI VE DİĞER PARTİLERİN AÇIKLAMALARI 


Alithia gazetesi ve diğer gazetelere göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Nikolas Papadopulos'un DİKO Başkanlığı'na seçilmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, öncelikle Papadopulos'u tebrik ederek işbirliğinin, ülkenin iyiliği için süreceğini ifade etti.


DİKO eski Başkanı Marios Karoyan'a da, Hükümet'e sağladığı katkı ve destekten dolayı da teşekkür eden Neofitu, Papadopulos'a yeni görevinde başarılar da diledi.


Gazete DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un, iki parti arasındaki işbirliğinin tüm aşamalarını görüşmek amacıyla ileriki günlerde bir araya geleceklerini de yazdı.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise yaptığı açıklamada Papadopulos'u tebrik ederek kendisine başlarılar diledi.      


Kiprianu ayrıca AKEL'in, DİKO ile ilkeler temelinde işbirliği yapmaya da hazır olduğunu ifade etti.


Fileleftheros gazetesine göre KS EDEK ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru, DİKO Başkanlığı'na seçilmesinden dolayı Nikolas Papadopulos'a tebrik mesajı gönderdi.


Omiru, mesajında, halkın ve ülkenin karşı karşıya kaldığı büyük sorunların göğüslenmesi için DİKO ile işbirliği yapma isteğini de vurguladı.


EVRO.KO partisi de yaptığı açıklamada Papadopulos'u tebrik ederek DİKO ile olan işbirliğinin devam etmesini diledi.


PAPADOPULOS İLE KAROYAN'IN SEÇİM SONRASI AÇIKLAMALARI


Simerini gazetesi, DİKO başkanlık seçim sonuçlarının ardından DİKO yeni Başkanı Nikolas Papadopulos ile seçimi kaybeden Marios Karoyan'ın yapmış oldukları açıklamalara yer verdiler.


Habere göre DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, söz konusu seçim sürecinde çok şeyin söylendiğini, ancak bunları geride kaldığını belirterek mücadele ve işbirliği arkadaşı Marios Karoyan ve diğer mücadele arkadaşlarına dostluk eli uzattığını söyledi.


DİKO eski Başkanı Marios Karoyan ise sabahın ilk saatlerinde yaptığı açıklamada DİKO Başkanlığı'na seçilen Nikolas Papadopulos'u tebrik etti ve yeni görevinde başarılar diledi. 


Karoyan açıklamasında ayrıca "DİKO askeri olarak, tüm yaşantım ve güzergahım boyunca öğrendiğim gibi, görevimi icra etmeye devam edeceğim" ifadesini kullandı.


NİKOLAS PAPADOPULOS DİKO BAŞKAN SIFATIYLA İLK KEZ DİKO BİNASINDA


Fileleftheros gazetesi, Nikolas Papadopulos'un, DİKO Başkan sıfatıyla, dün öğleden sonra, ilk kez DİKO merkez binasını ziyaret ettiğini yazdı. Habere göre Papadopulos burada yaptığı açıklamada, seçim sürecinden dolayı partililere teşekkür etti ve "biz geçiciyiz, geliriz ve gideriz ama parti kalır" ifadesini kullandı.


Gazete Papadopulos'un, başkanlık koltuğuna yarın oturmasının beklendiğini zira Marios Karoyan'ın eşyalarını toplamak için bir iki gün izin istediğini belirtti. 


NİKOLAS PAPADOPULOS'UN ÖZGEÇMİŞİ


Fileleftheros gazetesi, DİKO yeni Başkanı Nikolas Papadopulos'un özgeçmişine yer verdi.


"Buna göre Nikolas Papadopulos, 22 Nisan 1973 yılında Lefkoşa'da doğdu. Rum Yönetimi eski Başkanı Nikolas Papadopulos'un oğlu (ayrıca Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Konstantinos Yorgacis'in üvey kardeşi) olan Nikolas Papadopulos, Ay Andreu İlkokulu'ndan mezun olduktan sonra öğrenimine İngiliz Okulu'nda devam etti.


Papadopulos daha sonra Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördü ve buradan mezun oldu.


Babası Tasos Papadopulos'un kurduğu hukuk bürosunda çalışan Nikolas Papadopulos, 2006 yılında ilk kez milletvekili olarak seçildi. 2009 yılında ise DİKO Başkan Yardımcılığı görevini icra etti.


Nikolas Papadopulos, DİKO Başkan Yardımcılığı görevini icra ederken partinin, Başkanlık seçimlerinde Nikos Anastasiadis'e destek vermesine karşı çıkması nedeniyle bu görevinden istifa etti.


Rum Meclisi Maliye Komitesi Başkanı da  olan Papadopulos, evli ve dört çocuk babasıdır.


KAROYAN NİYE KAYBETTİ


Simerini gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, DİKO'da başkanlık seçimlerini kaybeden Marios Karoyan'ın, birçok yakın çalışma arkadaşına, seçim sürecinde çalışmaları gerektiği gibi çalışmadıkları gerekçesiyle kırgın olduğunu yazdı.


Gazete Karoyan'ın ayrıca, gerek Limasol'da oy bakımından geride kalması, gerekse bütünlüklü olarak seçimi kaybetmesinden dolayı Limasollu DİKO yetkililerinden rahatsız olduğunu belirtti.


Karoyan'ın seçim kurmaylığının, seçim sonuçlarını sayısal olarak analiz etmeye başladığını belirten  gazete, seçimin kaybedilmesinde, parti delegelerine yaklaşım konusunda gerekli organizasyonun yapılmaması, oy vereceğini söyleyip de oy vermeyenlerin oyunu ile gizli oylara atıfta bulunulduğunu yazdı.


(FK/KAR)   


 
3 Aralık 2013 Salı 12:10
Okunma: 740
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu