Ana Sayfa » Kıbrıs » Din Dersleri Tartışması...

Din Dersleri Tartışması...

"EĞİTİM SİSTEMİ, SİYASİ KARARLARLA BELİRLENİYOR"

 
 
Din Dersleri Tartışması...
"FARKLI KESİMLERİN PAYDAŞ OLACAĞI, BAĞIMSIZ BİR KURULLA DENETLENEBİLECEK BİR SİSTEM OLUŞTURULMALI"

"DİN DERSLERİNİN ZORUNLU OLMASI ANAYASA'YA AYKIRI"

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), siyasi kararlarla belirlenir duruma geldiğini iddia ettiği eğitim sistemi yerine, akılcı politikalar ve programlar koyacak, tüm toplumun kabul edeceği, farklı kesimlerin paydaş olacağı ve bağımsız bir kurulla denetlenebilecek bir sistem oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Eğitimi bekleyen sorunları ele alıp, değerlendiren KTOEÖS, bugün düzenlediği basın toplantısında, bu değerlendirmeyi, belirlediği sorunları ve öngördüğü çözüm önerilerini açıkladı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, toplantının başında yaptığı kısa sunuş konuşmasında, eğitimde yaşanan sıkıntıları genel olarak ele almayı amaçladıklarını söyledi.

Göreve geldikten sonra 2 bakanın değiştiğine işaret eden Gökçebel, bakanla masaya oturup, hızlı bir takvimleme yaptıklarını, yeni bakana da ivedilikle çözümlenmesini istedikleri sorunları ilettiklerini, ancak işlerin çok ağır ilerlediğini, gerekli adımların atılmadığını ve çözüm önerilerinin dikkate alınmadığını savundu.

Sendika tarafından hazırlanan "eğitimi bekleyen sorunlar" değerlendirmesini okuyan KTOEÖS Eğitim Sekreteri Ozan Çoli de konuşmasında, Milli Eğitim Bakanlığı'nı günü birlik kararlarla, her gün topluma yeni sürprizler yapmakla suçladı. Çoli, "Bilimsellikten uzak, plansız ve programsız uygulamaları gelen yıl için endişelerimizin daha çok artmasına sebep olmaktadır" dedi.

6 ÖNEMLİ SORUN

Ozan Çoli, sorunları, "Maddi Kaynak Yetersizliği ve Altyapı Eksikliği", "Eğitimde İş Bilmezlik ve Yönetim Boşluğu", "Öğretmen Nakilleri, İhtiyaçlar ve Münhaller", "Din Derslerinin Zorunlu Hale Getirilmesi", "Sınavlar ve Şifreleri" ve "İthal Sistemler ve Müfredatlar, Kıbrıs Türk Kültürüne Uymamaktadır" olmak üzere 6 başlık altında dile getirdi.

Çağdaş ülkelerde eğitime ayrılan payın yüzde 20 olduğuna ve bu bütçenin önemli bir kısmının okulların teknolojik gelişmelerine ve altyapı yatırımlarına aktarıldığına işaret eden Çoli, KKTC'de eğitime bütçeden yüzde 15 civarı bir pay ayrıldığını, ancak bu payın yüzde 93'ünün özel okullara aktarıldığını, geri kalan bütçenin yüzde 90'ının da personel giderleri ve diğer harcamalar için ayrıldığını söyledi.

"OKULLAR PARALI HALE GETİRİLDİ"

Çoli, "Okullarımızın kendilerine ait bütçeleri bulunmamakta ve kırılan camın parasını bile ödeyemezken, okullara finans sağlama görevi okul idareleri, okul aile birlikleri ve velilere yüklenmiştir" şeklinde devam etti.

Birçok okulda temel eğitim gereksinimini karşılayacak malzeme yetersizliği bulunduğunu kaydeden Çoli, birçok okulun temel ihtiyaçları olan el sabunu, tuvalet kağıdı ve temizlik yapacak hademeden yoksun olduğunu söyledi. Çoli, "Aslında okullarımız paralı hale getirilmiş, gizlice özelleştirilmektedir" dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine söz alan Tahir Gökçebel, bakanlığın kurs, burs, teknik yardım, düzenlenecek bir uluslararası etkinliğe katkı adı altında eğitim bütçesinden yardımlarda bulunduğunu ve bütçenin ciddi anlamda özel okullara gittiğini savundu. Gökçebel, Milli Eğitim Bakanlığı'nın harcama dökümlerini halka kalem kalem açıklaması ve yaratılan birçok şaibeye açıklık getirmesi gerektiğini söyledi.

"ŞOV YAPIYOR"

Ozan Çoli, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, eğitim konusundaki problemleri çözen bir görüntüden çok, şov yapan ve sorunları erteleyen bir görüntü çizdiğini iddia etti. Çoli, "Öğretmen, eğitimle ilgili sorunları aşmaya çalışırken Eğitim Bakanlığı, yurt dışı ziyaretlerinden eğitimin ve öğretmenin sorunlarına zaman ayırıp herhangi bir tavır geliştirmiyor" dedi.

Çoli, şöyle devam etti:

"Görüntü, eğitim adına bir şeylerin yapılmaya çalışıldığıdır, ama gerçek; eğitim sorunlarının giderek arttığı ve eğitim ve öğretim ortamından giderek uzaklaşıldığıdır. Yenilik diye eğitime getirilen ön hazırlıksız değişikliklerin daha sonra sorunlara dönüştüğünü göremiyorlar".

"NAKİLLER TAMAMLANMALI"

Ozan Çoli, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın nakil listelerini temizleyip, bekleme listesini oluşturma ve nakil formlarını okullara gönderme çalışmalarına başlaması gerektiğini söyledi.

Çoli, "29 Mayıs 2011 tarihi itibariyle nakil başvurularının tamamlanmaması halinde gelecek ders yılının teknik çalışmaları da aksayacaktır. Öğretmen ihtiyaçları ve öğretmen kadrolarının doldurulması işlemleri de sekteye uğrayacaktır" dedi.

"DİN DERSLERİNİN ZORUNLU OLMASI ANAYASA'YA AYKIRI"

"Anayasa'ya ve laiklik ilkesine aykırı olan" din derslerinin zorunlu hale getirilmesinin "suni İslam dayatmasına" dönüştüğünü iddia eden Çoli, dünyada laiklik ve özgürlüklere doğru koşulurken, Kıbrıs Türk toplumunun zorla bir kalıba sokulmaya çalışıldığını savundu.

"SINAV MERKEZLERİNDEN KAYNAKLANAN ÇARPIK YAPILAŞMA"

Ozan Çoli, ülke eğitim sisteminden kaynaklanan sorunların yanı sıra sınav merkezlerinden kaynaklanan çarpık yapılaşma ve yanlışlar bulunduğunu söyledi.

Merkezi sınav sistemlerine karşı toplumsal güvenin eridiği bir dönemde ülkede ithal birçok sınavlar türetildiğini kaydeden Çoli, şöyle devam etti:

"Ölçme - Değerlendirme birimi veya merkezi olmayan bir Eğitim Bakanlığı'nın bu tür sınavlarda ne kadar başarı sağladığı geçen yılkı skandallarla ortadadır. Çocuklarımız özel derse ve dershanelere yönlendirilmiştir".

Çoli, "Rant ekonomisinin yön verdiği ve bilemediğimiz kirli hesapların döndüğü bir sınav için tüm eğitimimizi ve çocuklarımızı bu sınavın peşinde heba ettiğimizin resmi ortaya çıkmıştır" dedi.

"MÜFREDAT VE PROGRAM İTHAL"

Ozan Çoli, okullarda uygulanan müfredat ve programların çoğunun ithal, Eğitim Bakanlığı'nın yapılanmasının da yetersiz olduğunu savundu.

Çoli, "Şu anda çocuklarımız eğitimle ne kendi çevrelerini, ne yaşantılarını, ne kültürlerini öğrenebilmekte ve kendisine yabancılaşırken üretimden kopartılarak ezberci papağanlara dönüşmektedirler" iddiasında bulundu.

kaynak TAK

 
13 Mayıs 2011 Cuma 17:04
Okunma: 757
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu