Ana Sayfa » Kıbrıs » Din işleri Başkanı Atalay:"İmam Hatip Lisesi şart!"

Din işleri Başkanı Atalay:"İmam Hatip Lisesi şart!"

"KIBRIS'TA İMAM HATİP LİSELERİ VE İLAHİYAT FAKÜLTELERİ KURULMASI ŞART"

 
 
Din işleri Başkanı Atalay:
KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, "Tarihi geçmişimize baktığımızda Müslümanlık, Kıbrıs'ta Türklüğü koruyan en önemli dayanaktır" dedi. Atalay, Kıbrıs'ta İmam Hatip Liseleri ile İlahiyat Fakülteleri kurulmasının şart olduğu görüşünü de savundu.

Çukurova Üniversitesi Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi'nde Vakıflar Haftası etkinlikleri kapsamında Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikte "Kıbrıs Vakıfları ve Eğitime Katkıları' konusu ele alındı.

Din İşleri Başkanlığı Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre burada konuşan Atalay, Kıbrıs Türklerinin Türkiye'de yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti, varoluş mücadelesiyle vakıflar arasındaki yakın ilişkiye dikkat çekti. Atalay, Kıbrıs'ta Müslüman olmanın Türklüğü koruyan en önemli dayanak olduğunu, bu konuda yapılan bazı çalışmalarda ve kayıtlarda bahsedildiğine göre 3 ila 40 köy arasında köyün Hıristiyanlaşarak Rumlaştığının iddia edildiğini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesinde Vakıflar ve Müftülük kurumlarının önemli bir yeri olduğunu belirten Atalay, bu iki kurumun Kıbrıs'ın İslam'la tanışmasından itibaren özellikle 1960'lı yıllara gelinceye kadar geçirdiği evreleri ve Kıbrıs Türkü'ne etkilerini anlattı.

Osmanlı adayı aldıktan hemen sonra vakıfları oluşturduğunu ve vakıflar aracılığıyla din, eğitim, sosyal ve kültür hizmetleri başta olmak üzere pek çok alanı finanse ettiğini ifade eden Talip Atalay, İngiliz sömürge döneminde kaldırılan bu kurumların yeniden ihdası için Kıbrıslı Türklerin milli mücadele verdiğini ve Müftülüğün 1953, Vakıfların 1956 yılında Türklere devriyle sonuçlanıncaya kadar bu mücadelenin devam ettiğini vurguladı.

MÜFTÜLÜK KURUMU MİLLİ KİMLİĞİN KORUNMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNADI

"Kıbrıs'ta Türk toplumunun güçlü kilise karşısında, Müftülüğün yeniden oluşturulması konusundaki ısrarı milli kimlik kaygısıyla ilgilidir" şeklinde konuşan Atalay, İngiliz sömürge döneminde Vakıf mallarının Rumlara peşkeş çekildiğine de işaret etti, özetle şunları söyledi:

"Cami sayısı günümüzde kimi çevrelerin iddia ettiğinin aksine 1950'lerde 300'e yakınken şu anda 190 civarındadır. Bu dönemde bile Vakıflar Türk toplumunun hemen bütün işlerinde en önemli finansman kaynağı olarak önemli roller oynadı. Türkler açısından varoluşsal bir kurumdur. Vakıfların eğitim alanında günümüzde de etkinliği devam etmektedir. Mesela, Lefke Üniversitesi vakıflarca finanse edilmektedir."

DİNİ MEKANLARIN AVLUSUNDA İÇKİ İÇMEK UYGUN DEĞİLDİR

Atalay, Vakıflar ve Din İşleri Dairesi'nin aynı tüzel kişilik içinde olduklarını da belirterek bu kurumarın yapısı hakkında da bilgiler aktardığı konuşmasında şunları da söyledi:

"Bazı dini kurumlar, hatta camilerin müştemilatı içinde ya da bitişik mekanları veya avlularında vakıf ruhuna ve yasaya aykırı biçimde olmaması gereken izinler verilmemelidir. İçki içme yasal olarak suç değildir. Herkes kendi iradesiyle bu konuda karar alabilir. Ancak cami avlusunda ya da bitişiğindeki mekanlarda vakıflar yönetiminin izniyle meyhane ya da içkili mekanların açılması da yanlıştır. Olmaması gereken bu izinlerin verilmesinde siyasi kaygılar her zaman etkili olmuştur. Özellikle dini kurumlar ve ibadet mekanları ve çevrelerinin kullanımına siyasetin karışmamasıyla bu yanlışların önüne geçilebilecektir."

KIBRIS'LA İLGİLİ KULLANILAN DİLE ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR

Türkiye'de Kıbrıs'ın yeterince tanınmadığını, özellikle kullanılan dile dikkat edilmesi gerektiğini belirten Talip Atalay, bugün Kıbrıs'ta yaşanan ve Türkiye'ye de yansıyan bazı olumsuzluklarda, Türkiye Cumhuriyeti'nin başından beri uyguladığı Kıbrıs politikalarının etkilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Atalay, "Türkiye'deki din, milli kimlik ve siyaset gibi konularda belirlenen politikaların Kıbrıs'taki uygulamaları, bu sonuçları doğurmuştur" dedi ve özellikle son günlerde kullanılan dilin ve Kıbrıs Türklerine yönelik son dönemdeki bazı üzücü yaklaşımların Türkiye ile bağları zayıflatabileceğinin unutulmaması gerektiğini kaydetti.

DİN EĞİTİMİNİN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İŞBİRLİĞİYLE VERİLMESİ OLUMLU

Kıbrıs'ta milli kimliğin inşasında dinin ne kadar önemli olduğu gerçeğinin artık farkına varıldığını kaydeden Talip Atalay, 1996-1997 yıllarında din eğitiminin Milli Eğitim Bakanlığı'nca verilmesi yönünde bir karar çıkartıldığını, bu kararla birlikte camilerdeki din eğitimi başta olmak üzere tüm eğitimlerin yasaklandığını söyledi.

Talip Atalay, Din İşleri Başkanlığı'nın, yasasında din eğitimi verme yetkisini barındıran tek kurum olduğunu da belirterek, "ancak din eğitiminin, Din İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle verilmesinin de olumlu bir gelişme" olduğunu belirtti. "Bu konuda devletin katkısı, önemi büyüktür" şeklinde konuşan Atalay, şunları ekledi:

"İMAM HATİP LİSELERİ VE İLAHİYAT FAKÜLTELERİ KURULMASI ŞART"

"Ayrıca yasal olarak Din İşleri Başkanlığına bağlı din görevlilerinin hepsinin en az İmam Hatip Lisesi mezunu olmaları gerekir. Ancak mevcut görevlilerin büyük çoğunluğu bu formasyondan yoksundur. KKTC gibi eğitim düzeyi yüksek bir ülkede bu durum son derece üzüntü vericidir. Din görevlilerinin mutlaka İmam-Hatip ve İlahiyat fakültelerinden yetişmesi gerekir. Bu nedenlerden ötürü Kıbrıs'ta İmam Hatip Liseleri ve ilahiyat fakülteleri kurulması şart...  Yıllarca 'Biz Türkiye'de yetiştiririz' mantığıyla konuya yaklaşılmış, ama ne yazık ki yetişmemiş. Burada unutulan bir şey var.  Kıbrıs ile Türkiye arasında bir takım farklılıklar var. Türkiye'de eğitim alanlar, Kıbrıs'a döndüklerinde buraya adapte olamıyorlar."

 
9 Mayıs 2011 Pazartesi 21:09
Okunma: 1217
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu