Ana Sayfa » Kıbrıs » Dinçyürek: Sığınak Fonu'nda Biriken para Devlete Önemli Bir Kazanım Sağladı

Dinçyürek: Sığınak Fonu'nda Biriken para Devlete Önemli Bir Kazanım Sağladı

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) Milletvekili Hakan Dinçyürek, Sığınak Fonu'ndaki 16 milyon TL'lik birikimin hastane yapımı, onarımı ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanımının yasalaşmasının devlete önemli kazanım sağladığını bildirdi.

 
 
Dinçyürek: Sığınak Fonu'nda Biriken para Devlete Önemli Bir Kazanım Sağladı


Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) Milletvekili Hakan Dinçyürek, Sığınak Fonu'ndaki 16 milyon TL'lik birikimin hastane yapımı, onarımı ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanımının yasalaşmasının devlete önemli kazanım sağladığını bildirdi.

Dinçyürek, Meclis Genel Kurulu'nda geçen pazartesi, Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı (Değişiklik NO:2); Organize Sanayi Bölgeleri (Değişiklik); Sığınak (Değişiklik) Yasa Tasarılarının kabul edildiğini, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin de ivediliğinin onaylandığını belirtti.


Kabul edilen yasalarla ivediliği onaylanan Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin ortak özellikleriyle ilgili TAK'a bilgi verin Hakan Dinçyürek, bu tür yasal düzenlemelerin devamının geleceğini kaydetti. Dinçyürek, sosyal içerikli yasal düzenlemelere destek veren, katkı koyan herkese teşekkür etti.


"BELEDİYE BAŞKANLARI ARTIK NİSAPTAN SAYILACAK"


Hakan Dinçyürek,  Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin ivediliğinin onaylanmasının önemine işaret ederek, önerinin yasalaşmasıyla halen Belediye Meclislerinde yaşanan sorunlardan biri olan Belediye Meclisi'ndeki toplantı yeter sayısına (nisaba)  yeni düzenleme getirileceğini anlattı.


Yürürlükteki Belediyeler Yasası'na göre belediye meclislerinde nisabın Belediye Meclis Üyeleri'nin salt çoğunluğuyla sağlandığını anlatan Dinçyürek,  yasa değişiklik önerisiyle Belediye Başkanlarının nisap sağlamaya dahil edilmesinin düzenlendiğini söyledi.


Dinçyürek, belediye başkanlarının da tıpkı Belediye Meclisi üyeleri gibi seçildiğini ifade ederek, bu nedenle nisap sayısına belediye başkanlarının da dahil edildiğini kaydetti.


Hakan Dinçyürek, belediye başkanlarının, Belediye Meclisi toplantısı çağırma, toplantı gündemini oluşturma, toplantıya başkanlık yapma, her öneride oy hakkına sahip olma, hatta oylama sonucu oyların eşit çıkması halinde ayırt edici oyu, yani iki oy hakkı bulundurma gibi yetkileri olduğunu anlatarak, "Belediye başkanının Belediye Meclisi üzerinde bu kadar hakim bir pozisyonu varken nisaptan sayılamaması büyük bir çarpıklıktır" dedi.


Dinçyürek, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi'yle çarpıklığın düzeltilmesi; belediye başkanlarının da bundan sonra nisaptan sayılmasının sağlanmasının hedeflendiğini vurgulayarak, yasa önerisinin bu nedenle hazırlandığını belirtti.


Belediye (Değişiklik) Yasa Önerisi'ne ivedilik istenmesi ve istemin onaylanmasının yerel seçimler sürecine girilmesi nedeniyle önemli olduğuna işaret eden  Dinçyürek, bazı muhalif belediye meclis üyelerinin toplantılara şu veya bu gerekçeyle katılmayarak, toplantı yeter sayısı (nisap) sağlanamamasına, böylece bütçelerin bile geçememesi gibi olumsuz durumların yaratılmasına neden olduğunu anlattı.


Belediyelerin yatırımlar ve devletten sağladıkları katkılarda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Dinçyürek, yapılan değişiklik önergesiyle belediye başkanlarının da nisaptan sayılacağı için toplantılarda nisap sorununun çözülebileceğini belirtti.


"BELEDİYELER KARAR ÜRETİR HALE GELEBİLMELİ..."


Belediyelerle ilgili geniş kapsamlı yeni belediyeler yasa tasarsısı hazırlandığını,  fakat yasanın hazırlanıp meclisten geçeceği bir ortamı beklemenin pratikte mümkün olmadığını belirten Dinçyürek, belediyelerde ciddi sıkıntın olduğunu, en azından bu maddenin değiştirilmesiyle belediyelerin karar üretir hale gelmesini sağlamak gerektiğini kaydetti.


Hakan Dinçyürek, Hükümet'in ortak bir kararı olan fonların bütçeleşmesi ve maliyenin bütçesine aktarılmasıyla ilgili bir dizi yasa değişikliğin gündemde olduğuna dikkat çeken Dinçyürek, bunlardan birinin yasalaşan Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı (Değişiklik NO:2) Yasa tasarısı olduğunu söyledi.


"PARANIN YOL GÜVENLİĞİ KONUSUNDA KULLANILMASI YASALLAŞTI"


Yasada yapılan değişiklikle burada toplanan paranın trafikle ilgili düzenlemelerde kullanılmasının sağlanmış olduğunu anlatan Dinçyürek, "Buradaki amaç toplanan paranın yol güvenliği için kullanılmasıydı. Bütçe'nin diğer açıklarını kapatmasıyla ilgili değildi. Trafik cezalarından gelen paranın en azından toplumun genelini ilgilendiren yol güvenliği konusunda harcanması sağlandı. 2014 bütçesi tasarrufu hedefleyen bir bütçedir. Kayaklarda ciddi sıkıntılar var ve bu amaçla fonda biriken paranın da başka amaçlarda kullanılması yerine yol güvenliği konusunda kullanılmasını dilek ve temenni dışında yasal güvence altına almayı amaçladık. Bu konuda yapılan tartışmalar sonucunda değişiklik yasa önerimiz onaylanarak yasalaştı" dedi.


"KAYNAK PARA SANAYİ BÖLGESİNİN ISLAHI İÇİN KULLANILACAK"


DP/UG Milletvekili Hakan Dinçyürek, Organize Sanayi Bölgeleri'nden oluşan (biriken) gelirlerin bir fonda biriktiğini, fonun kaldırarak maliyenin bütçesine devredileceğini anlatarak, bunun amacını şöyle ifade etti:


"Yasalaşan önerimle, değişiklik yasası yürürlüğe girdiği tarih itibariyle fonda biriken meblağın sanayi ile ilgili projelerde kullanılması yani, yine organize sanayi bölgeleriyle ilgili o bölgenin ıslahına ihtiyaç duyulan kaynağın yaratılması sağlanacak."


"SIĞINAK FONU'NDA BİRİKEN 16 MİLYON TL..."


Dinçyürek, Sığınak (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla, yasayla oluşturulan fonda biriken 16 milyon TL'nin, hastane yapımı, geliştirilmesi, rehabilitasyon merkezleriyle koruma evleri projelerinde kullanılacağını söyledi.


Ülkede, sosyal hizmetlerle sosyal politikalara para veya kaynağın yeterince ayrılmadığını, özellikle sağlıkla ilgili ciddi yatırımlara bütçeden kaynak ayrılamadığını ifade eden Dinçyürek, bu değişiklik yasasıyla da yasa yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla fonda biriken paranın sağlık altyapısı, geliştirilmesi özetle sosyal hizmet ve politikalara kaynak oluşturacağını vurguladı.


"ÇALIŞMALAR HEPİMİZDE POZİTİF MOTİVASYON YARATTI..."


"Geçen Pazartesi günü yapılan çalışmalardan çok mutluyum. Aylardır gerek hükümetimiz, gerek meclis sürekli yasalarla uğraşıyor. Belli yasalar, tasarılar tartışılıyor, komiteye sevk ediliyor yasalaşıyor. Fakat fondaki paranın Güzelyurt bölgesinde bir hastane yapılması için kullanılması tartışması Meclis'teki tüm siyasi partileri, Güzelyurt'un tüm milletvekillerini heyecanlandırarak kürsüye çıkıp bu konudaki destek vermeleri hepimize pozitif bir motivasyon sağladı" diye konuşan  Hakan Dinçyürek, Meclis'e girdiği ilk günden beri özellikle sosyal politikalarla ilgili hem gündem dışı konuşmalar yaptığını, hem de medyada farkındalık yaratmaya çalıştığını söyledi.


DP/UG milletvekili Dinçyürek, Hükümet'in sosyal devlet olma yönünde daha çok mesai yapmasını amaçladığını kaydetti. 
23 Şubat 2014 Pazar 10:04
Okunma: 1191
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu