Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "dipkarpaz'daki Öğretmenler İşlerini Yapmıyor"

"dipkarpaz'daki Öğretmenler İşlerini Yapmıyor"

Öğrenciler Okuma Yazma Bilmeden İlkokuldan Mezun Oluyor.

 
 

ÖĞRENCİLER TÜRKÇEYİ DAHA İYİ KONUŞUYOR

Lefkoşa, 10 Mayıs 12 (T.A.K): Dipkarpaz'daki Rum okullarında eğitim veren öğretmenlerin görevlerini yerine getirmediği, diğer taraftan çocukların ilkokuldan okuma-yazma bilmeden mezun olduğu, Türkçeyi daha iyi konuştukları ve buradaki okullardan mezun olup üniversiteye giden öğrencilerinse akademik veriminin düşük olduğu bildirildi.

Politis gazetesi, "Eğitim Vermeyen Öğretmenler... Dipkarpaz İlkokulundan Mezun Olan Öğrenciler Okuma Yazma Bilmiyor... Türkçe Konuşuyorlar... Ödenekler Hakkında" başlıklarıyla verdiği haberine, Dipkarpaz kökenli Rum öğrencilere verilen ödeneklerin ele alındığı bazı toplantıların yapıldığını belirterek, bu toplantılarda Rum öğrenciler ve öğretmenler hakkında söylenenleri aktardı.

Haberinde, "Eğitim bakanlığından başarısızlık itirafı: çocuklar ilkokuldan okuma yazma bilmeden mezun oluyor, öte yandan öğretmenler Dipkapraz'da eğitim hedeflerinin olmadığını itiraf ediyor" başlıklarını da kullanan gazete, Rum Eğitim Bakanlığı'nda düzenlenen, 13 Rum üniversite öğrencisinin aldığı ödeneklerin görüşüldüğü toplantıda, (bakanlığa bağlı) Rum Danışmanlık ve Mesleki Eğitim Hizmetleri temsilcisinin, Dipkarpaz'daki Rum öğrencilerin buradaki ilkokuldan okuma yazma bilmeden mezun olduğunu kabul ettiğini kaydetti.

Gazete, Rum Eğitim Bakanlığı'ndaki "ortak sırrın", Dipkarpazlı Rum üniversite öğrenciler  akademik sınavlarında başarısızlığa uğradığında yaklaşık 2 bin 200 Euro'luk ödeneği geri vermek zorunda kalmaması amacıyla, Rum Meclisi Göçmenler Komitesinin bu öğrencilerin ödenekleriyle ilgili mevzuatın değişmesi yönündeki isteğinin görüşüldüğü 8 Mayıs tarihli toplantıda, (Kıbrıs Rum Üniversitesi ve Rum Teknoloji Üniversitesi gibi) diğer kurumların temsilcilerine de iletildiğini yazdı.

Kaçınılmaz olarak bu toplantının, Dipkarpaz'daki Rum okullarında okumuş Üniversite öğrencilerinin düşük akademik verimlerine de (performanslarına) dokunduğunu belirten gazete, Rum Orta Eğitim Müdürlüğü temsilcisi, toplantıda, "Karpaz'dan gelen üniversite öğrencilerin düşük akademik veriminin, sosyalleştikleri çevreyle ilişkili olduğuna" dair iddiada bulunduğunu aktardı.

Habere göre Danışmalık ve Mesleki Eğitim Hizmetleri temsilcisi, orta eğitim görevlisinin açıklamasına karşı çıkarak, Karpazlı (Rum) çocukların sadece üniversite öğrencisi olarak değil, (ilkokul, ortaokul, lise) öğrencisi olarak da düşük verim gösterdiğini belirtti ve "genellikle çocukların ilkokuldan mezun olduğunu ve okuma yazma bilmediğini" söyledi.

Gazete, bu şok edici ifşanın üzerine Dipkarpaz Ortaokulu Müdür Yardımcısı Dimitra Elina'nın endişelenmiş görünmediğine işaret ederek,  Elina'nın toplantıdaki konuşmasında,  Dipkarpaz Ortaokulu'ndaki eğitim hedeflerinin, (Güney) Kıbrıs'taki diğer okullardan farklı olmasını istediğini aktardı. Elina ayrıca "saygı, sevgi, öğrenme çabasına ilişkin iç teşvikin eksik olduğu"  Karpaz Rum çocuklarının toplumsal çevresine atıfta bulundu.

Rum Meclisi Göçmenler Komitesi'nin, iki haftaya kadar Dipkarpaz'daki okullarda okuyan çocukların eğitim ödeneklerini ele alacağını yazan gazete, o zamana kadar Eğitim Bakanlığının, Dipkarpaz'daki öğretmenlerin öğrencileri sınıflara girmeye zorunlu tutmadığı, görevlerini savsakladığı ve okula ait bilgisayarları evlerine götürdüklerine dair milletvekillerinin şikayetlerini incelemesi gerektiğini belirtti.

Gazete milletvekillerini rahatsız eden bir başka konununsa, Dipkarpaz Ortaokulu'ndaki Müdür Yardımcısı'nın, öğrencilerin Yunancaya göre Türkçeyi daha iyi konuştuklarına dair iddiası olduğunu aktardı.

"NEYİ YANLIŞ YAPIYORUZ"... RUM MİLLETVEKİLLERİ TEPKİLİ

Öte yandan Fileleftheros gazetesi "Mahsur Çocuklarla İlgili Neyi Yanlış Yapıyoruz?... Eğitime İlişkin İfşalardan Milletvekilleri Dona Kalmış... Şok Eden Tutanak: 'Çocuklar Genellikle Türk Dilini Yunancadan İyi Biliyor'" başlıklarıyla verdiği haberinde, aileleri sözde "mahsur" olan üniversite öğrencilerinin durumlarının ele alındığı 29 Mart 2012 tarihli toplantı tutanaklarındaki itiraf göz önüne alındığında, Dipkarpaz'daki eğitim sisteminin sefil bir şekilde başarısızlığa uğradığını yazdı.

Dün Rum Meclisi Göçmenler Komitesinin önünde konan tutanaklarda, "çok sık olarak, çocuklar ilkokuldan mezun oluyor ve okuma yazma bilmiyor" ifadesinin yer aldığına işaret eden gazete, bu saptamanın büyük bir ağırlığının olduğunu, çünkü (saptamanın) Rum Eğitim ve Kültür Bakanlığındaki Danışmanlık ve Mesleki Eğitim Hizmetleri temsilcisi Maria Harilau'dan geldiğini kaydetti.

Tutanaklara göre Harilau, çocukların desteklenmesi ve yönlendirilmesi için büyük çaba gösterildiğini vurgulayarak, buna karşın öğrencilerin düşük akademik verimlerine ve ilkokuldan mezun olan çocukların okuma-yazma bilmemesine dikkat çekti.

Habere göre tutanaktaki bu ifadeler, Rum milletvekillerinin tepkisine neden oldu ve Milletvekilleri "mahsur öğrencilerin eğitimiyle ilgili ne oluyor?" sorusunu sordular.

DİSİ Milletvekili Yorgos Georgiu, "mahsur öğrencilerin öğrenme sorunu mu çektiği, yoksa eğitim veren öğretmenlerin mi sorumlu olduğu" yönünde soru yöneltti.

Rum "Karpaz Koordinasyon Komitesi" adına konuşan Nikos Falas ise ilkokul öğrencilerinin üzün süreler sınıfa girmediğine işaret ederek, öğrencilerin Türkçe'yi, Yunanca'dan daha iyi konuştuğu savundu.

Gazete ayrıca 29 Mart tarihli toplantıda Dipkarpaz Ortaokulu Müdür Yardımcısı Dimitra Elina'nın, "Dipkarpaz'daki okulların başlıca hedefinin, özgür bölgelerdeki okulların hedeflerinden farklı olması gerekiyor ve eğitimcilerin kaygısı, esas olarak; gerek çocuklar, gerekse vatanları için tutumlar, değerler ve ideallerin yaratılmasıdır" şeklindeki açıklamalarını aktardı.

Harvagi gazetesi ise "Mahsur Üniversite Öğrencilerinin Ödenekleri Sorunsuz" başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum hükümetinin, Dipkarpaz'lı Rum üniversite öğrencilerinin ödenekler konusunda karşılaştığı zorlukların çözülmesi yönündeki talebe hemen yanıt verdiğini yazdı.

Gazete dün Rum Meclisi Göçmenler Komitesinde gerçekleştirilen toplantında, ödenekler konusunun ele alındığını ve karşılaşılan bazı sorunların çözüldüğünü kaydetti.

(HC/HÖ)

 
10 Mayıs 2012 Perşembe 11:54
Okunma: 934
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu