Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Disi 2013'teki Rum Başkanlık Seçimlerinde Kimi Destekleyeceğini Belirledi

Disi 2013'teki Rum Başkanlık Seçimlerinde Kimi Destekleyeceğini Belirledi

Zafer Yüzde 86,73'le Anastasiadis'in... Theoharus Yuhalandı.

 
 
Disi 2013'teki Rum Başkanlık Seçimlerinde Kimi Destekleyeceğini Belirledi

Lefkoşa, 18 Mart 12 (T.A.K): DİSİ Yüksek Konseyi'nin, 2013 yılında gerçekleştirilecek olan Rum Başkanlık seçimlerinde partinin kimi destekleyeceğine dün yapılan seçimle karar verdiği; DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in oyların neredeyse yüzde 90'ını toplayarak son anda adaylığını koyan partinin AP Milletvekili Eleni Theoharus'u mağlup ettiği belirtildi.

Alithia gazetesi "Böyle Yöneteceğiz... Nikos Anastasiadis... Yüzde 86,7'yle Kutlamalarla Aday... Eleni Theoharus Tepkiye Neden Oldu ve Yuhalandı... Yüzde 13,2" başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, Nikos Anastasisaidis'in Yüksek Konsey'de yaptığı, büyük destek gören konuşmasında, gelecekteki planlarından bahsettiğini, öte yandan Theoharus'un konuşmasının ise zaman zaman tepki çektiğini hatta yuhalandığını kaydetti.

Anastasiadis'in salona, büyük tezahüratlar eşliğinde Rum Yönetimi eski Başkanlarından Glafkos Klerides ile birlikte girdiğini yazan gazete, Anastasiadis'in şahsına yönelik desteklerle, oylamanın ardından nelerin ortaya çıkacağını belli olduğuna dikkat çekti.

Gazete, yapılan oylamayla, Yüksek Konseyin ezici çoğunluğunun, Başkanlık seçimleri için parti adayı olarak Anastasiadis'i gösterdiğini belirtti.

ANASTASİADİS'İN "YÖNETİM TASLAĞI"

Gazete, Anastasiadis'in dün parti Yüksek Konseyi huzurundaki konuşmasında, Rum Yönetimi Başkanı olması durumunda Kıbrıs sorunu, devlet yönetimi, Ulusal Konsey gibi alanlarda yapacağı icraatlardan bahsettiğini kaydetti.

Habere göre Anastasiadis, Yüksek Konsey üyelerinin yarattığı kutlama havası içerisinde, kurumun önüne, ülkeyi nasıl yöneteceğine dair taslak ve planlamalarını koydu. Anastasiadis, önerisini analiz ederek, düşünce birliği, uzlaşı ve karşılıklı saygıya dayanan bir öneri temelinde ülkedeki yönetimin değişmesi yönünde diğer siyasi güçler ve toplumdaki vatandaşlarla güçlerini birleştirmeye hazır olduğunu ilan etti.

Yönetim taslağı hakkında bilgi vererek, son elli yılda şekillenen devlet sisteminin, artık vatandaşa hizmet etmeyi ve ülkeye perspektif vermeyi bıraktığını ifade eden Anastasiadis, ülkenin yeni bir plan ve kalkınma vizyonuna ihtiyaç duyduğu ve bu nedenle, vatandaşlara hizmet edecek ve destek verecek yeni bir devlet modeline ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

Anastasiadis, Kıbrıs sorununun kritik ve sınır noktasında bulunduğuna ve perspektiflerin maalesef karanlık olduğuna işaret ederek, bölücü keskinlikten ve karşılıklı kısır kavgalardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Mümkün olan en büyük desteği görmezse Başkan'ın hiçbir kararı ve icraatının perspektif ve ümit yaratamayacağını söyleyen Anastasiadis, Ulusal Konsey işleyiş ve yapısında kökten reformun yapılmasına ilişkin önerisine değindi.

Anastasiadis ayrıca müzakerecinin, Liderler Konseyiyle uzlaşı içerisinde Başkan tarafından saptanacak muhakkak yasal gücü olacak kişi olacağını belirterek, müzakerecinin yetki sınırlarının, açıklıkla birlik zemini teşkil edecek ve 18 Eylül 2009 kararları temelinde Ulusal Konseyin düzenleyeceği çözüme ilişkin "Bütünlüklü Öneriler Çerçevesi" tarafından saptanacağını söyledi.

Anastasiadis, bu şekilde, bazılarının reddedilen planları geri getirmeyi arzuladığı ya da bazılarının çözüm istemediği şekildeki karşılıklı suçlamaların sona ereceği değerlendirmesinde bulundu.

Dış politikaya da yeni bir yöne verilmesi gerektiğinden bahseden Anastasiadis, çözümün Avrupa normlarına yanıt verdiğinin garantilenmesi için Kıbrıs sorununun çözüm sürecine AB'nin özlü ve etkin katılımıyla güvenilir ve bütünlüklü stratejinin çizilmesini önerdiklerini de belirtti.

Politis gazetesi de Anastasiadis konuşmasında, DİKO ile EDEK'in sahip olduğu ortak çizgiyi inşa ederek,  Barış İçin Ortaklığa katılımdan bahsettiğini, diğer taraftan önkoşullar altında Güney Kıbrıs'ın NATO'ya bile katılımını desteklediğini yazdı. Gazete, Anastasiadis'in dünkü konuşmasında Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın adının hiç duyulmamasının karakteristik olduğunu belirterek, vermek istediği mesajın çekişme değil, tüm "Kıbrıslıların" başkanı olmayı ve bu yönde çalışmayı isteyen bir politikacının sentezi olduğunu aktardı.

THEOHARUS'UN KONUŞMASI TEPKİ ÇEKTİ, YUHALANDI

Gazete öte yandan Theoharus'un dün parti Yüksek Konseyindeki konuşmasında dahi gerçek niyetlerini açıklamaktan kaçındığına ve DİSİ'nin izlediği politikalara karşı ifadeler kullanarak özellikle kışkırtıcı bir görüntü sergilediğine dikkat çekti.

İki kesimli, iki toplumlu federasyon temelinde Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin takip edilen politika karşısında aksi görüş belirten Theoharus, bunu, uzun zamandır izlenen hatalı ve kör seçim olarak nitelendirdi.

Theoharus'un seçim organına yönelik ifadelerinin hakaret niteliğinde olduğunu yazan gazete, Theoharus'un bu yöndeki konuşmalarından dolayı orada bulunanlar tarafından yuhalandığını ve konuşmasını kesmek zorunda kaldığını kaydetti.

Habere göre bu tepkiler üzerine Anastasiadis devreye girdi, Theoharus'a saygı gösterilmesini istedi ve bu müdahalenin ardından Theoharus konuşmasını tamamladı.

DİĞER GAZETELERİN BAŞLIKLARI

Diğer gazeteler ise haberi ön sayfa ya da manşetlerde şu başlıklarla verdi:

Simerini: "Theoharus Muamma... Avrupa Milletvekilinin Bir Sonraki Hareketlerine İlişkin Tüm İhtimaller Açık... Dün Yüksek Konsey'de Anastasiadis'in Zaferi Rahat"

Fileleftheros: "Aday Olma Hakkını Kazanma Nikos Anastasiadis'e"

Politis: "İnadı Vardı Adaylığı Aldı... Nikos Anastasiadis Yüzde 87 ile Eleni Theoharus'ı Mağlup Etti"

Haravgi: "Nikos Anastasiadis Galip Geldi"

Kathimerini: "Anastasiadis, Eleni'yi Yendi... 115 Oylamaya Gitmedi"

Mahi: "Açıkça İleriye Doğru Gidiyor... Tüm Kıbrıs'ı Kaplamak İçin Kanatlarını Açtı"

AKEL'İ İKİLEMDE BIRAKAN ÖNERİ

Öte yandan Kathimerini gazetesi 2013 yılında gerçekleştirilecek olan Rum Başkanlık seçimleri çerçevesinde DİKO'nun, "kesinlik" manevralarıyla hareket ettiğini ve AKEL'e iki seçim şansı sunduğunu yazdı.

Haberi  "DİKO AKEL'i İkilemde Bırakıyor" başlıklarıyla veren gazete, DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın, AKEL'İ, DİKO'lu bir adayın desteklenmesiyle işbirliğine davet ettiğini; bunun olmaması durumunda Anastasiadis'in adaylığının desteklenmesi seçeneğinin masada olduğuna netlik kazandırdığını kaydetti.

Gazete ayrıca Karoyan'ın ilan edeceği Başkanlık adayı modelinin, Rum eski Maliye Bakanı Makis Keravnos'a uyduğunu belirtti.

(HC/HA)

 
18 Mart 2012 Pazar 12:36
Okunma: 497
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu