Ana Sayfa » Kıbrıs » DİSİ AKEL'E DÖNÜŞÜMLÜ MECLİS BAŞKANLIĞI ÖNERDİ

DİSİ AKEL'E DÖNÜŞÜMLÜ MECLİS BAŞKANLIĞI ÖNERDİ

Güney Kıbrıs'ta 22 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Milletvekilliği seçimlerinin ardından Meclis Başkanının kim olacağına ilişkin çeşitli yorumlar yapılıyor ve partiler birbirleriyle görüşüyorken, DİSİ'nin AKEL'e dönüşümlü Meclis Başkanlığı önerisinde bulunduğu belirtildi.

 
 
DİSİ AKEL'E DÖNÜŞÜMLÜ MECLİS BAŞKANLIĞI ÖNERDİ
Buna göre iki buçuk yıl DİSİ, iki buçuk yıl AKEL, Meclis Başkanlığını üstlenecek.

Politis gazetesi, "DİSİ ve AKEL Dönüşümlü Başkanlığı... Nikos'un Meclis Başkanlığı Konusunda Andros'a Önerisi" başlığıyla manşete çıkardığı haberinde; DİSİ'nin, küçük partilere bağımlı olmalarına ilişkin kısır döngüden kurtulabilmeleri için AKEL'e dönüşümlü Meclis Başkanlığı önerisinde bulunduğunu yazdı.

Habere göre DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis; Meclis Başkanının DİSİ'den seçilmesi ve DİSİ'nin iki buçuk yıl sonra istifa edeceği ve geri kalan görev süresini AKEL'e bırakılacağına ilişkin meclis ile toplum önünde taahhütte bulunması konusunda AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun ağzını yokladı.

Bu bilginin doğru olup olmadığı konusunda Anastasiadis'e soru yöneltildiğinde olumlu yanıt alındığını kaydeden gazete; AKEL Merkez Komitesi, DİKO Başkanı Marios Karoyan'a oy verme kararı almışken, Kiprianu'nun Anastasiadis'in önerisine karşı yanıtının ihtiyatlı olduğunu yazdı.

Habere göre gazeteye konuşan AKEL sözcüsü, "öneri gecikmeli olarak sunuldu ve tartışılamazdı" dedi.

Öte yandan gazete, edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadis'in hala öneriyi gerçekçi ve radikal olarak görmeye devam ettiğini belirtti.

DİSİ'nin; 2013 yılındaki (başkanlık) seçimlerini kazanma konusunda daha iyi olasılıklara sahip olabilmek için AKEL'in DİKO ile olan işbirliğini kırmak istediğini kaydeden gazete, diğer taraftan AKEL'in ise; DİSİ'nin iktidara giden yolunu kesmek için DİKO ile olan işbirliğine devam etmeyi istediğini belirtti.

Habere göre DİSİ; DİKO'nun Hükümetle olan yolunu ayırması şartıyla Meclis Başkanlığı için işbirliği yapmaya istekli olup olmadığı konusunda da Karoyan'ın ağzını yokladı ve Karoyan'dan olumsuz yanıt aldı.

Gazete öte yandan DİSİ'nin; EDEK Başkanı Yannakis Omiru'ya, Omiru seçilebilecek gibi olursa onu desteleyeceği söz vermiş olduğunu kaydetti.

Fileleftheros gazetesi ise "Dönüşümlü Başkanlık İçin 'Gayri Resmi'... Pindaru Meclis Başkanlığı Mübadelesi Konusunda AKEL'in Ağzını Yoklamaya Girişti" başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, DİSİ'nin; Avrupa Parlamentosunda iki büyük grubun başkanlığı paylaştığı gibi AKEL ile uzlaşıya varıp varamayacağına ilişkin AKEL'in ağzını yokladığını yazdı.

Habere göre DİSİ'nin bu önerisi AKEL tarafından olumlu karşılanmadı, hatta AKEL, konunun gayri resmi görüşülmesi sürecine bile girmedi.

Öte yandan Alithia gazetesi "Görev Süresinin Paylaşılması Düşünceleri" başlığı altında, DİSİ'nin seçimlerden sonra nasıl hareket edileceğine ilişkin toplantısının yapıldığı Yürütme Ofisinde, DİSİ'inin Meclis Başkanlığını AKEL ile paylaşması konusunun gündeme geldiğini kaydetti.

Habere göre bu düşünce tartışıldı ve Yürütme Ofisi tarafında reddedildi.

KULİAS İLE OMİRU TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI

Bu arada, Politis gazetesi edindiği güvenilir bilgilere dayanarak EDEK Başkan Yannakis Omiru ile DİKO Milletvekili Zaharias Kulias'ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini yazdı. Habere göre Kulis bu görüşmede, (Meclis Başkanlığı konusunda) EDEK'e oy vereceği sözü verdi.

İLK KEZ OMİRU'NUN SEÇİLME OLASILIĞI VAR

Alithia gazetesi de, tüm veriler gözden geçirildiğinde, ilk defa, EDEK Başkanı Yannakis Omiru'nun Meclis Başkanı Seçilme Olasılığının bulunduğundan bahsetti. Habere göre aynı faktörler DİKO Başkanı Marios Karoyan'ı da tekrar Meclis Başkanlığına götürebilir.

Habere göre Meclis Başkanının seçilmesinde iki faktör belirleyici rol oynayacak: bunlardan birincisi ne yapacağını açıkça belirtmeyen ve sahne arkasında partisinin başkanını destelemediği görülen DİKO Milletvekili Zaharias Kulias, ikincisi de Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis.

HRİSOSTOMOS'UN FAALİYETLERİ

Kathimerini gazetesi ise, Rum Başpiskopos İkinci Hrisostomos'un da, Rum siyasilerle görüşmeler yaparak ve Karoyan'ın Meclis Başkanı seçilmesine ilişkin endişelerini dile getirerek iktidar oyununa dahil olduğundan bahsetti. Gazete edindiği bilgilere göre Hrisostomos, Kulias, Omiru, Karoyan ve EDEK Onursal Başkanı Vasos Lisaridis ile görüştü.

Habere göre Hrisostomos, Kulias ile yaptığı görüşmede; Kulias'ı, Karoyan'ı desteklememe kararında sonuna kadar gitmeye ve çekimser de kalmamaya teşvik etti.

Hrisostomos-Karoyan görüşmesinde ise Karoyan, Kulias'ın hareketlerinin ardında kendisinin (Hrisostomos) mu olduğu sordu. Hrisostomos da Kulias'ı teşvik etmediğini, ancak açıklamalarını desteklediğini belirtti.

Hrisostomos-Omiru- Lisaridis görüşmesinde de Omiru'nun seçilmesi olasılığı üzerine duruldu.

HRİSOSTOMOS MECLİS BAŞKANI SEÇİLME SÜRECİNE MÜDAHALEDE BULUNDUĞUNU REDDETTİ

Simerini gazetesi de "Sadece Başkanlık Seçimleriyle İlgileniyor" başlıklı haberinde Hrisostomos'un, dün katıldığı bir radyo programında, Meclis Başkanlığı seçimi sürecine müdahalede bulunduğuna ilişkin hakkında yapılan suçlamaları reddettiğini aktardı.

Kendisinin ne Milletvekilliği ne de Meclis Başkanı seçimlerine karışmadığını söyleyen Hrisostomos, sadece "milli davayla" ilgilendiğini belirtti. Habere göre Hrisostomos, Milletvekilliği seçimlerinin Başkanlık seçimleriyle bir ilişkisinin olmadığını ve Başkanlık seçimlerinde Kilisenin, "Kıbrıs sorununu istila ve işgal sorunu olarak doğru bir zemine yerleştirecek" adayı destekleyeceğini belirtti.

AKEL'İN EGEMENLİĞİ ENDİŞELERE SEBEP OLUYOR

Kathimerini gazetesi AKEL'in en azından bir 10 yıl kadar daha egemen olma olasılığının diğer partilerin endişelenmesine sebep olduğunu yazdı. Gazete DİSİ, EDEK, EVROKO ve DİKO'nun bir bölümünün; Meclis Başkanı olarak Karoyan'ın seçilmesi durumunda AKEL'in egemenliğinin kesinleşmesinden korktuğunu yazdı.

4 SİYASİ PARTİ LİDERİNİN DEĞERLENDİRMELERİ

Seçimler sonrasında Fileleftheros gazetesine değerlendirmelerde bulunan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, seçim sonuçlarıyla net bir mesajın; politika değişikliği mesajının verilmiş olduğunu belirtti. Kıbrıs'ın süreci değiştirmesi ve üç yıllık hükümet süresince gelinen çıkmazdan kaçınılması mesajının da verildiğini ifade eden Anastasiadis, toplumun, doğrundan çözümler istediğini gösterdiğini söyledi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, seçim sonuçlarıyla, AKEL'in, partinin 21'inci Kurultayda ortaya koyduğu hedeflerde başarıyla ulaştığını belirtti.

AKEL'in seçim mücadelesi verdiği şartların zor olduğuna işaret eden Kiprianu, diğer sebepler ve küresel ekonomik krizin yarattığı hoş olmayan ortamlardan dolayı, diğer Avrupa ülkelerindeki hükümet partilerinin, son seçimlerde büyük oran kaybetmiş olduğuna ya da suya batmış olduğuna dikkat çekti. Kiprianu tüm bu koşullar karşısında AKEL'in seçim karşılaşmasında daha güçlü olarak çıkmayı başaran tek hükümet partisi olduğunu söyledi.

DİKO Başkanı Marios Karoyan, DİKO'nun seçim sınavından başı yukarında çıktığını ifade etti. Kendileri için yeni bir günün başladığından bahseden Karoyan, geçmişte yaptıkları hataları tekrarlamamaya ve birliğin yeninden yaralanmasına izin vermemeye kararlı olduğunu belirtti.

EDEK Başkanı Yannakis Omiru ise kendi ilke ve değerleri için, vatandaşın çıkarlarına hizmet etmek için, Kıbrıs'taki Helenizm'in ulusal ve doğal hayatta kalmasının sağlanması için, demokratik, katıcı ve işlevsel bir çözüm için mücadele etmeye devam edeceğini savundu.

"AGİT ADADAN MEMNNUN AYRILDI"

Öte yandan Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis, Haravgi gazetesine verdiği demeçte, seçim sürecini izlemek için Güney Kıbrıs'a gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin adana memnun ayrıldıklarından bahsetti.

Habere göre seçim sürecinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini ifade eden Silikiotis, AGİT heyetinin seçimlerin yapılaması şekilden memnun kaldıklarını belirtti.

 
29 Mayıs 2011 Pazar 16:19
Okunma: 811
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu