Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Disi-diko Kırbıs Müzakereleri Anlaşması

Disi-diko Kırbıs Müzakereleri Anlaşması

Anastasiadis Annan Planı'ndan Uzaklaşacağına Dair Kişisel Beyan Hazırladı.

 
 
Disi-diko Kırbıs Müzakereleri Anlaşması

DİKO ÇEVRELERİ "BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOKTU"

KİMSE NİKOLAS PAPADOPULOS'UN TAVRINI İZAH EDEMİYOR

Lefkoşa, 6 Eylül 12 (T.A.K.): Rum Başkan adaylarından DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in Annan Planı'ndan uzaklaştığına ve Annan Planı'nın veya benzerinin müzakere masasında yeniden görüşülmesini kabul etmeyeceğini taahhüt ettiğine dair kişisel bir beyan hazırladığı ve bu beyanın DİSİ-DİKO ortak beyanına dâhil edileceği haber verildi.

Simerini haberi "Nikos Anastasiaddis Kişisel Beyanla Annan Planı'ndan Uzaklaşacak... Mesafe Koydum... Beyan DİSİ-DİKO Ortak Beyanına Dâhil Edilecek... Halkın Referandumdaki Kararıyla Çatışan Çözümü Reddediyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete Anastasiadis'in DİKO ile müzakereleri çerçevesinde kaleme alınan beyanının bugüne kadarki beyanlarından çok ileride addedildiğini ve DİKO ile işbirliği anlaşmasının imzalanmasından sonra yayınlanmasının beklendiğini belirttiği haberinde özetle şu detayları verdi:

"Anastasiadis beyanında, Kıbrıs Helenizmi'nin Annan Planı aleyhine oy verme nedenlerini teslim ve kabul ediyor ve halkın referandumda verdiği kararın Kıbrıs Rum siyasi liderliğinin tamamı açısından bağlayıcı olduğunu vurguluyor. Kıbrıs Helenizmi'nin planı, bütün mimarisi, felsefesi ve maddelerinin adil ve yaşayabilir bir çözüme uymadığı için reddettiğini teslim ederek bu kararının kabul edilip saygı duyulduğunu vurguluyor.

Kıbrıs sorununun çözüm anlaşmasına konulan başlıca şartlar arasında çözümün halkın 2004 referandumunda verdiği kararla çatışmayacağı da var.

Gazetemizin edindiği bilgilere göre DİSİ-DİKO anlaşmasında müzakerelerin şeklinin değişmesi gerektiği ve yeniden başlaması (müzakerelerin)  şartının da iki tarafın, diyaloğun üzerinde odaklanacağı çözüm zemini üzerinde anlaşmaya varması gerektiği vurgulanıyor.

Müzakereler BM himayesinde kalacak ancak müzakerelere Avrupa Konseyi tarafından belirlenecek üst düzeyli bir AB temsilcisi de aktif  katılım gösterecek. Anlaşmada Türkiye'nin katılımı maddesine hiç yer verilmiyor ancak Kıbrıs Türk tarafının sunacağı tez ve önerilerin Ankara'yı da bağlayacağı vurgulanıyor.

Çözümün, diğer şeyler yanında, BM kararlarına, Doruk Anlaşmaları'na, AB ilkelerine, 8 Temmuz Anlaşması'na, halkın Annan Planını reddetme kararına,  Ulusal Konsey'in 1989 tarihli (oy birliğiyle alınan) kararına dayanması gerektiğine vurgu yapılıyor. Hristofyas'ın dönüşümlü başkanlık, 40 bin yerleşiğin kalması, mülkiyet ve Türk vatandaşlarına 4 temel özgürlük önerileri reddediliyor.

DİKO'NUN DİSİ-AKEL İŞBİRLİĞİNİ ENGELLEYECEK ŞARTI

DİKO, DİSİ'nin Ulusal Konsey'de AKEL'le herhangi bir şekilde birlikte yürümesini engellemek için Ulusal Konsey tarafından yüzde 75 çoğunlukla (iki büyük partinin oy oranına yakın bir oran) alınan kararların Başkan açısından bağlayıcı olmayacağı şartını koştu. DİKO'nun bu şartı Anastasiadis ve DİSİ tarafından kabule dildi.

DİKO ÇEVRELERİ "BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOKTU"

DİKO çevreleri, anlaşmanın içeriği ve özellikle Nikos Anastasiadis'in, merkez sağ ve sol parti liderlerinin müzakereleri sırasında uzlaşılan siyasi beyanını da içeren bütün ilkelerden tam memnuniyet belirtiyor.

Aynı çevreler Nikos Anastasiadis'in seçildikten sonra uzlaşılanlara bağlı kalmayıp cayacağı ve Kıbrıs sorununda kendi politikasını izleyeceği yönündeki endişeler konusunda ise, Anastasiadis'in hep birlikte hareket etmede, uzlaşılanlara uymada ve Dimitris Hristofyas gibi diğer başkanların yaptığı hataları tekrarlamamadaki kararlılığı konusunda DİKO'yu ikna ettiğine işaret ettiler.

Bahse konu çevreler 'Nikos Anastasiadis yeni bir Hristofyas'a dönüşmemekte kararlıdır' diyerek 'Merkez partilerin çabası başarısızlığa uğradıktan sonra DİKO'nun başka çıkış yolu veya seçeneği yoktu' vurgusunu yaptılar.

DİKO İÇERİSİNDE KİMSE NİKOLAS PAPADOPULOS'UN TAVRINI İZAH EDEMİYOR

DİKO içerisinde hiç kimse  iki partinin ekonomi konusunu ele aldığı dünkü müzakeresine de DİKO'nun ekonomi konularından sorumlu yetkilisi olmasına karşın katılmayan Nikolas Papadopulos'un bu tavrını izah edemiyor.

Nikolas Papadopulos gerek Marios Karoyan'ın gerek DİKO'nun diğer yetkililerinin; DİSİ ile yapılan müzakerelere katılmama ve bu partiyle işbirliği yapılmasına tepki gösterme nedenlerini görüşmek üzere yaptığı ısrarlı davetlere cevap vermedi.

DİKO sekreterliği DİSİ ile müzakerelere başlama kararı oy birliği ile alınmış ve Niklas Papadopulos da olumlu oy vermişti."

ANLAŞMANIN RESMİLEŞMESİNE DETAYLAR KALDI

Öte yandan Politis ve diğer gazeteler DİSİ ve DİKO liderlerinin, işbirliğine yönelik müzakerelerinde dün ekonomi ayağının ele alındığını, bu konuda ana hatlarıyla uzlaşma sağlandığını, iki partinin başkanlık seçimlerine yönelik işbirliği anlaşmasının resmileşmesi için geriye sadece detaylar kaldığını yazdı.

Habere göre iki tarafın bir sonraki görüşmesi aynı zamanda son görüşme olacak çünkü DİKO bu görüşme sonrasında DİSİ'yle işbirliği konusunu Merkez Komite'ye götürecek.

(ŞA/ŞEB)

 
6 Eylül 2012 Perşembe 11:58
Okunma: 677
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu