Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Disi İle Diko Anlaşmasının Detayları Ortaya Çıkıyor

Disi İle Diko Anlaşmasının Detayları Ortaya Çıkıyor

Lefkoşa, 2 Eylül 12 (T.a.k): Güney Kıbrıs'taki Ana Muhalefet Partisi Disi İle Diko Arasında, Şubat Ayında Yapılacak Olan Başkanlık Seçimlerinde İşbirliği Yapmaları Amacıyla Sürdürdükleri Görüşmelerin Olumlu Sonuçlanmasının Ardından, Anlaşmanın Detaylarının Da Yavaş Yavaş Ortaya Çıktığı Belirtildi. .

 
 
Disi İle Diko Anlaşmasının Detayları Ortaya Çıkıyor

Kathimerini gazetesi DİSİ Başkanı Nikos Anastasaidis'in, DİSİ ile DİKO arasındaki görüşmelerin olumlu sonuçlanmasıyla birlikte, Kıbrıs sorunu ile ekonominin özlü noktalarında geri adım attığının görülmekte olduğunu yazdı.

Gazete DİSİ ve DİKO'nun geçmişi geride bırakarak koalisyon için "büyük bir ittifak" oluşturmayı ileriye götüreceklerinin de görülmekte olduğunu belirtti.

Anastasiadis'in, özellikle Kıbrıs sorunundaki bilindik tezlerini kurban ettiğini ve DİKO'ya, kendi damgasını vurmaya izin verdiğini belirten gazete, DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın, DİKO için "hassas" olan tüm konularda değişiklik sağlamayı başardığını yazdı.

Habere göre DİKO Başkanı Marios Karoyan'a, anlaşmak için sadece  ekonomi, enerji, devletin yeniden şekillendirilmesi gibi konular kaldı.

"ANATASİADİS NE VERDİ"

Gazete yukarıdaki alt başlığıyla devam ettiği haberinde, "iki parti arasında, Annan Planı (Anastasaidis'in aklında Annan Planını tekrarlama fikri olup olmadığı), Hristofyas'ın önerileri (Anastasiadis'in bu önerileri kabul edip etmediği veya geri çekilmesini isteyip istemediği), Kıbrıs sorunundaki müzakereci, Anastasiadis'in müzakerecinin yön hattını tek başına belirlememesinin nasıl garanti altına alınacağı, DİKO'nun hem fikir olmadığı genişletilmiş müzakereler" konularında anlaşmazlığın bulunduğunu yazdı.

Karoyan'ın yukarıda belirtilen dört noktadan, DİSİ'nin özelikle 3. ve 4. noktaya yönelik esnekliğiyle kazançlı çıktığını aktaran gazete, DİSİ'nin, müzakereciye yönelik olarak,  müzakerecinin, DİKO alanından birilerinden seçilmesine olumsuz bakmadığını, Kıbrıs sorununda birlikte karar vermenin nasıl garanti alınacağı konusunda ise Anastasaidis'in, Ulusal Konsey'in yüzde 75'i tarafından benimsenmeyen görüş, öneri ve tezlerde ısrar etmeyeceği taahhüdünde bulunduğunu belirtti.

ASKIDA OLAN KONULAR

Gazete, iki parti arasında "askıda" bulunan konuların ise KİT'lerin, özellikle Rum Elektrik Kurumu (AİK) ve Limanlar Birimi'nin özelleştirilmesi gibi konular olduğunu yazdı.

HEDEFLER

Habere göre iki partinin, kurulması muhtemel koalisyondaki hedefleri arasında, "seçimler öncesinde çalışma gruplarının oluşturulması ve ekonomik krizin göğüslenmesine ilişkin bir planın ve önerilerin belirlenmesi, ekonominin yeninden canlandırılmasına ilişkin yasa tasarılarının ileriye götürülmesi, bankacılık sisteminin yeniden düzenlenmesi, devletin yeniden düzenlenmesi ve yapılandırılması" gibi konular bulunuyor.

ANASTASİDİS SÖYLEŞİ

DİSİ Başkanı Nikos Anastasaidis, Simerini gazetesine verdiği söyleşide, DİKO ile olan mutabakatın kendisini ifade ettiğini söyledi.

İlgili bir soru üzerine Anastasiadis, "bu uzlaşma, eğer beni ifade etmeseydi anlaşma olmazdı" şeklinde yanıt verdi.

Anastasiadis, ayrıca anlaşmanın son harfine kadar, anlaşmaya saygı ve itibar duyacağını da söyledi. 

Bir başka soru üzerine icraatları konusunda Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a eleştiriler yönelten Anastasaidis, siyasi liderlerin son ana kadar sorumluluklarının bilincinde olması ve mücadele vermesi gerektiğini ifade etti.

ANASTASİADİS'İN HÜRRİYET GAZETESİNDE YER ALAN AÇIKLAMALARI

Haravgi gazetesi "Anastasiadis İfşa Edici" başlıklı haberinde Hürriyet gazetesinde yer alan, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Türkiye-Avrupa Birliği Parlamento Komisyonu Başkanı Helene Flautre ile yapmış olduğu görüşmedeki açıklamalarına yer verdi.

Gazete, Hürriyet gazetesinin, Anastasiadis'in, çözüm durumunda Türk garantilerini kabul ettiği, Türk tezi olan genişletilmiş müzakereleri benimsediği, Güney Kıbrıs'ın NATO'ya katılmasında ısrarlı olduğu şeklindeki açıklamalarına atıfta bulunarak "tarihi bir açılımdan" bahsettiğini yazdı. 

Gazete, yine Hürriyet'te çıkanlara atıfta bulunarak  Anastasiadis'in çözüm olması durumunda Kıbrıslı Türklerin yaşayacakları bölgeler için Türk garantörlüğüne ve de Kıbrıslı Rumların yaşayacakları bölgeler için ise Yunan garantörlüğüne sıcak baktığını da belirtti.

STEFANU

Anastasiadis'in bu açıklamalarını yorumlayan Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Aastasiadis'in 2004'te başladığı ve o zamanki Rum Yönetimi Başkanı'nı Avrupa'ya şikayet etmesi geleneğine devam ettiğini söyledi.

Stefanu, Anastasiadis'in Kıbrıs sorunu ve ekonomi konusundaki gerçek görüşlerini ve tezlerini de ortaya çıkardığını belirtti.

NATO konusunda ise Stefanu, Rum Meclisi'nin "1974 Kıbrıs trajedisine" ilişkin bildirisinde NATO'ya da sorumluluk yüklendiğine ve DİSİ'nin buna karşı oy vermediğine de dikkati çekti.

(FK/HA)   

 
2 Eylül 2012 Pazar 11:39
Okunma: 632
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu