Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Disi İle Diko Arasındaki Uzlaşının Belgeleri Yayımlandı

Disi İle Diko Arasındaki Uzlaşının Belgeleri Yayımlandı

"Kıbrıs Devleti, Mevcut Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Dönüşümü Olan Bir Devlet Olacak... Kolonizasyon Savaş Suçudur".

 
 
Disi İle Diko Arasındaki Uzlaşının Belgeleri Yayımlandı
"ULUSLARARASI KONFERANS YALNIZCA RUM TARAFININ RIZASI VE İÇ BOYUTLARIN TÜMÜNDE UZLAŞI SAĞLANMASI HALİNDE TOPLANABİLİR"


"ARTIK CUMHURBAŞKANI MÜZAKERECİ OLMAYACAK. MÜZAKERE MASASINDA VARILAN UZLAŞILAR GERİ ÇEKİLECEK"


"İNGİLİZ ÜSLERİ SÖMÜRGECİLİK KALINTISIDIR, KALDIRILMALIDIR"


Lefkoşa, 25 Eylül 12 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta Şubat ayında yapılacak Başkanlık seçimleri kapsamında işbirliği için uzlaşan DİSİ ile DİKO'nun, 3 aydır sürdürdükleri müzakerelerle ilgili belgeleri yayımlandı.


Alithia gazetesi "DİSİ ile DİKO'nun Kıbrıs Sorunu ve Ekonomideki Anlaşması... Belgeler Dün, Nihai Karar İçin Perşembe Günü Toplanacak DİKO Merkez Komitesi'ne Dağıtıldı" başlık ve spotuyla aktardığı haberinde, DİSİ ile DİKO'nun uzlaştığı noktaların, yalnızca kendi partilerini tatmin etmekle kalmayıp; EURO. KO, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ve hatta, KS EDEK'i de tatmin ettiğini yazdı.


Gazete, DİSİ ile DİKO'nun uzlaştığı noktaları şöyle aktardı:


"1- Ekonomik Felsefe: Ekonomik felsefeye göre iki partinin anlaşmasının temel ilkeleri; vatandaşın refahını, istikrarlı olmak koşuluyla dengeli ve süratli bir kalkınmayı, toplumsal adaleti ve uyumu sağlayacak, insan odaklı bir ekonomi politikasının olmasıdır. Her iki parti de, neoliberal ekonomik modeli ve devletçilik modelini reddetmektedir. Ekonomik felsefenin temel eksenlerini, yapısal reformlar aracılığıyla ekonominin güçlendirilmesi, kalkınmayı destekleyecek insan gücüne yatırım yapılması ve işletmelerle kamu hizmetlerinin, vatandaşa daha iyi bir hizmet verilmesi ve verimliliğinin artırılmasına yönelik teknolojik açıdan yapılandırılması oluşturacaktır. İki parti, araştırma sektörünün gelişmesini de desteklemektedir. İki partinin temel hedefi, ekonominin gelişme ve kurtarma süreci içerisinde restore edilmesidir.


2- Ulusal Ekonomi Konseyi: İki parti, mevcut düzenleyici ve denetleyici ilkelerin ötesinde, birtakım kurumların oluşturulmasını da hedeflemektedir. Bu yönde, mesleğinde uzman ekonomistler ve akademisyenler tarafından oluşacak bir ulusal Ekonomi Konseyi kurulacak ve bu konsey, bilimsel ortaklar grubu tarafından desteklenecek. Bu konsey, Başkan'a danışmanlık yapacak ve Bakanlar Kurulu'na, kalkınmayı destekleyici birtakım politika ve tedbirler sunacak.


3- Kıbrıs Sorunu: Kıbrıs Helenizmi'nin yaşatılmasıyla ilgili bir sorun olan Kıbrıs sorunu, herkesin meselesidir ve bu nedenle de, talepkâr bir strateji temelinde, kapsamlı olarak ele alınması gerekmektedir. Meclisteki siyasi partilerin liderleri tarafından, Liderler Konseyi oluşturulmalı ve bu konsey, Cumhurbaşkanı ile müzakereci tarafından, Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmelidir.


4- Ulusal Konsey: Ulusal Konsey'den çıkan ortak kararlar veya son genel seçimlere göre, seçmen kitlesinin yüzde 75 gibi ezici çoğunluğunun temsilcisi olan partilerin ortak tezleri Cumhurbaşkanı açısından bağlayıcı olacak. Ulusal Konsey'e alt komiteler kurulacak ve bu komite, müzakereci ile müzakere grubu üyelerinin çerçevesini belirleyecek olan uzmanların da danışmanlığıyla, Ulusal Konsey'e, müzakere edilen her başlıkla ilgili öneriler sunacak.


5- Müzakereci: Cumhurbaşkanı, Rum tarafının tek müzakerecisi olmayı durduracak ve bu mevkiye, müzakere edilen başlıkta uzman olan kişilerin katıldığı güçlü bir müzakere grubu tarafından desteklenen, siyasi ve hukuki açıdan kabul görmüş bir kişi atanacak. Müzakereci; Cumhurbaşkanı'na, Ulusal Konsey'e ve Liderler Konseyi'ne hesap vermekle yükümlü olacak.


6- Çözüm Önerileri Çerçevesi: Milli problemimizin ortak bir şekilde idare edilmesinin teminat altına alınmasına yönelik, adayı Türk işgali ile kolonizasyondan kurtaracak ve yeniden birleşmeyi sağlayacak adil ve kalıcı bir çözüme ulaşabilmek için, kapsamlı çözüm önerileri çerçevesi belirlenmelidir. Bu çerçeve, Kıbrıs sorununun yabancı istilası, devam etmekte olan işgal ve uluslararası hukukun hiçe sayılarak, insan haklarının ihlal edilmesi olduğu temeline dayanmalıdır. Kıbrıs sorununun çözümü için öneriler çerçevesi hazırlanması, daha önceden halk tarafından reddedilmiş bazı çözüm planlarının yeniden gündeme getirilmesiyle ve çözüm istemeyenlerle ilgili endişeleri ortadan kaldıracaktır. Müzakerelerin son döngüsünde masaya konan öneri ve hediyelerle, varılan uzlaşılar (Dönüşümlü başkanlık, 50 bin yerleşiğin adada kalması, mülkiyet önerileri ve Türk vatandaşlarına 4 temel özgürlük önerileri) geri çekilecektir.


7- Çözümün Karakteristiği: Kıbrıs devleti, tek egemenliği, uluslararası kimliği ve vatandaşlığı olan ve mevcut Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümü olan bir devlet olacak. Çözüm, devletin, halkın, kurumların ve ekonominin birliğini kuvvetlendirmelidir. Çözüm, Türk işgal askerinin ve yerleşiklerin adadan ayrılmasını öngörmelidir. Kolonizasyon bir savaş suçudur ve bu şekilde göğüslenmelidir. Göçmenler ve mülkiyetle ilgili herhangi bir uygulama, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin öngördüğü maddelerine göre olmalıdır. Malın yasal sahibi, malıyla ilgili karar verme hakkına sahip olmalıdır.


İngiliz Üsleri, sömürgeciliğin kalıntısıdır ve kaldırılmalıdır. Çözüm, dayatmanın değil uzlaşmanın ürünü olmalıdır. Sadece böyle bir anlaşma referanduma sunulabilir. Hakemlik ve takvimler söz konusu değildir. Statükoyu ve iki devletli çözümü yasallaştıracak herhangi bir çözüm modeli reddedilecek.


8- Annan Planı: Annan Planı, felsefesi, mimarisi ve ilkeleri Kıbrıs Helenizmi'nin büyük bir çoğunluğu tarafından reddedilmiştir, çünkü halk, bu planın adil, kalıcı ve işlevsel bir çözümün ilkeleriyle çakıştığı değerlendirmesini yapmıştır. Aynı planın tekrarlanması, birkaç küçük değişiklikle yeniden gündeme getirilmesi veya bu plana paralel başka bir plan yapılması kabul edilmeyecektir. Annan Planı'nın reddedilmesi, referandumda hangi görüşü savunduğundan bağımsız olarak, tüm Kıbrıs Rum liderliğini bağlamaktadır.


9- Uluslararası Konferans: BM Genel Sekreteri'nin, Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin, AB'nin ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin katılacağı, Kıbrıs sorununun dış boyutlarıyla meşgul olacak bir Uluslararası Konferans, yalnızca Rum tarafının rızası ve Kıbrıs sorununun iç boyutlarının tümünde anlaşma olması halinde toplanabilir. NATO'ya üyelik ise, siyasi güçlerin büyük bir çoğunluğunun rıza göstermesi halinde gündeme getirilebilir.".


Gazete, DİSİ ile DİKO arasında uzlaşılan bu noktalarla ilgili belgelerin, DİKO Merkez Komitesi'ne gönderildiğini ve DİKO Merkez Komitesi'nin, işbirliğiyle ilgili nihai karar almak için toplanacağı Perşembe günü, bu belgeyi de ele alacağını yazdı.


(GE/GÜL)


 
25 Eylül 2012 Salı 11:20
Okunma: 509
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu