Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Disi Ve Diko Başkanlık Seçimlerine Yönelik Direkt İletişim Hattı Kurdu

Disi Ve Diko Başkanlık Seçimlerine Yönelik Direkt İletişim Hattı Kurdu

disi'nin Başkanlık Seçimlerinin Herhangi Bir Aşamasında İşbirliği Çağrısını Diko İlgiyle Not Etti

 
 
Disi Ve Diko Başkanlık Seçimlerine Yönelik Direkt İletişim Hattı Kurdu
DİSİ ve DİKO yetkililerinin dün DİSİ merkez binasında görüştüğü ve iki parti arasında, Rum tarafında 2013'te yapılacak başkanlık seçimlerine yönelik bir direkt iletişim hattı kurulduğu bildirildi.  

Fileleftheros "DİSİ'den Açık Davet... DİKO Herhangi Bir Aşamada Müşterek Program ve İşbirliği Önerdi" başlığıyla manşetten verdiği haberinde DİSİ'nin, Nikos Anastasiadis'in başkan adaylığını resmen açıklamasının hemen ardından; bugünkü durumu diğer siyasi güçlerle müştereken şekillendirebilmek için gerek Kıbrıs sorununda gerek iç yönetimde yeni bir süreç belirlemeye hazırlandığını yazdı.

Gazete Nikos Anastasiadis ve Marios Karoyan başkanlığındaki DİSİ ve DİKO yetkililerinin DİSİ merkez binasında 2 saate yakın görüştüğünü, DİSİ'nin; 2013 başkanlık seçimlerinin herhangi bir aşamasında müşterek program üzerinde DİKO ile işbirliği çağırısı yaptığını, DİKO'lu yetkililerin bu öneriyi ilgiyle not ettiğini yazdı.

DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın, Nikos Anastasiadis'in başkan adaylığı ilanının ertelenmesi talebinde bulunduğuna işaret eden gazete, DİSİ-DİKO görüşmesinde ekonomi başta olmak üzere diğer konularda görüş birliği içerisinde olduğunun saptanmasının ardından, ağırlığın özellikle bu iki partiyi birbirinden ayıran Kıbrıs sorununa verdiğini kaydetti.

Habere göre DİSİ, Nikos Anastasiadis'in 2004 referandumunda ortaya koyduğu tavırdan (evetçi olmasından) kaynaklanan kuşku ve çekinceleri gidermek için diğer partilerin, özellikle de DİKO'nun işbirliğinde; Kıbrıs sorununa çözüm taslağı hazırlanması, çözümün ana ilkelerinin belirlenmesine hazır olduğunu açıkladı. DİSİ liderliği müzakereci atanması önerisinin ötesinde, müzakereciye bir de çalışma grubu eşlik etmesi niyetini de ortaya koydu.

DİKO Başkanı Marios Karoyan siyasi sistemin sorunlarının bir parçasının da partiler olduğu görüşünden hareketle teknokratlar arasından müşterek bir aday bulunması önerisi üzerinde durdu. Karoyan, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada da adaylığını açıklaması halinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ı yeniden desteklemeyeceklerini tekrarladı.

Simerini "Başkanlık Seçimleri... Anastasiadis-Karoyan Ortak Zemin Arıyor" başlıklı manşet haberinde DİSİ ve DİKO'nun 2013 seçimlerine yönelik nabız yoklamalara dün heyetler arası görüşmelerle başladıklarını yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak dünkü görüşmede, iki parti arasında geniş ve yapıcı işbirliği olanakları sağlayan görüş birlikleri saptandığını yazdı.

Habere göre Karoyan, görüşme sonrasında, basının; DİKO'nun Anastasiadis'in adaylığını destekleyip destekleyemeyeceği sorusuna karşılık, isimlerin ana konuyu çarpıtan şeyler olduğunu söyledi ve ana meselenin; ülkeyi ileri götürme, geçmişin yanlışlarından kaçınma olduğunu söyledi. Karoyan şunları söyledi:

"Bizi, Kıbrıs sorununda; bütün bu dönem boyunca (Hristofyas dönemi) önümüze kurulan tuzaklardan kurtulmamızı sağlayacak, ülkemizdeki doğal zenginliğin (doğalgaz) Kıbrıs Cumhuriyeti'nin elindeki doğal jeopolitik silah olabileceği mesajını verecek talepkar politika ilgilendiriyor. DİKO'nun Hristofyas'ın adaylığını desteklemesi söz konusu değil."

Karoyan önümüzdeki Cuma günü AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'yla görüşeceğini de açıkladı.

Anastasiadis'e DİKO'yla görüşmede; başkanlık seçimlerinin ilk turunda DİSİ-DİKO işbirliği için uygun zemin bulup bulmadığı soruldu. Anastasiadis, gerçekten yeni bir başlangıç isteniyorsa, işbirliği zemininin; ikinci turda karşılıklı alış-verişlere göre desteklenecek aday üzerine yoğunlaşmak yerine,  partilerin birinci turdaki tercihlere bakılmaksızın; programlar üzerinde yoğunlaşmaları olması gerektiğini söyledi.

Anastasiadis şöyle devam etti:

"Siyasi partilerle ve sivil toplum örgütleriyle yapıcı diyalog çabası ve düşüncesi için malzeme teşkil edecek bir hükümet planı taslağı sunulacak olan 18 Mart'taki DİSİ Yüksek Konseyi'nin 17'nci toplantısının ardından gerek DİKO gerek diğer siyasi güçlerle diyalog başlatacağım. Dostum Marios Karoyan'ın başlattığı inisiyatifle paralel ve eşzamanlı olarak; devletimizin yeniden yapılandırılması fırsatı verecek çağdaş ve etkin bir hükümet programında görüş birliği yakalayıp yakalayamayacağımıza bakacağız"

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Nikos Anastasiadis'in, DİKO heyetiyle görüşmesinin öncesinde, DİSİ'li Avrupa Milletvekili Eleni Theoharus ile bir araya gelerek, Theoharus'un olası başkan adaylığı konusunu görüştüğünü yazdı.

Habere göre Theoharus, Anastasiadis'e; 2013 seçimlerinde aday olmayacağı teyidinde bulundu. Dolayısıyla 18 Mart'taki DİSİ Yüksek Konseyi'nde tek aday Anastasiadis olacak. DİSİ, Theoharus'un adaylığı konusunu artık kapanmış addediyor.

HRİSTOFYAS'IN HEYKELİ

Politis "Başkanlık 2013... Şimdiden İkinci Turu Kotarıyorlar" başlıklı haberinde dünkü görüşmede Anastasiadis'in; DİKO'nun seçimlerde merkez alandan bir adayla yarışsa bile, ikinci turda zaman kaybetmemek için şimdiden müşterek bir hükümet programı oluşturmayı önerdiğini yazdı.

Habere göre iki partinin Kıbrıs sorunundaki anlaşmazlıklarının çözülmesi için ortak kabul görecek bir müzakereci ve müzakere grubu atanması ve bir çözüm taslağı hazırlanması önerildi.

Dünkü görüşmede, Hristofyas hükümetinin; Nikos Anastasiadis'in, AKEL dışındaki diğer siyasi güçlerle arasındaki görüş birliklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olduğu, bu nedenle DİSİ binasına Hristofyas'ın heykelinin dikilmesi gerektiği görüşü de dile getirildi.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak DİKO Başkan Vekili Nikolas Papadopulos'un; Hristofyas'ın politikasının, müteveffa Tasos Papadopulos'un politikasının kıymetini gösterdiğini belirterek, "Tasos Papadopulos Araştırma Merkezi"nde, Hristofyas'ın onursal başkan gösterilmesinin düşünüldüğünü söylediğine dikkat çekti.

Habere göre Nikos Anastasiadis de şakayla karışık "Hristofyas döneminde oy oranını kayda değer şekilde artırdığı için DİSİ'nin de bu ihtimali inceleyeceğini" söyledi.

Simerini manşet haberine "Başkanlık Seçimleri Görüntüsü Önünde Flört Ediyorlar... Nikos Anastasiadis ve Marios Karoyan İşbirliği Olanağı Görüyor" başlığını attı.

(ŞA/HÖ)


TAK
 
10 Mart 2012 Cumartesi 12:26
Okunma: 558
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu